Skocz do zawartości
Nerwica.com

wytrzasanie sie


wukryciu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam 22 lat i pewną przypadłość, po wielu latach chciałbym w końcu się dowiedzieć jak ją zdefiniować.

Zaczeło się bardzo dawno temu, jeszcze jako male dziecko wprowadzalem się w dziwne sesje, moi rodzice nazwali to "wytrzasaniem sie". Wowczas ten termin przyjal się w rodzinie jako prowizoryczne okreslenie schorzenia.

Poczatkowo trzymajac przedmioty w swoich dloniach (kilka swoich ulubionych np. sluchawka od zabawki telefonu lub jakis kijek) skupialem sie nad nim caly sie trzesac.

Pozwalalo mi to oddawac sie swojej wyobrazni, wchodzic w swiaty z ogladanych bajek, przezywac jakies historie. Rodzice byli zaniepokojeni i zabierali mnie do roznych poradni i specjalistow.

Zaden nie potrafil okreslic czym to dokladnie jest.

Poza swoimi sesjami nie wykazywalem innych zaburzen, inteligencja rozwinieta ponad przecietnie, bylem troche lobuzem ale bez problemu funkcjonowalem wsrod ludzi.

Z czasem rodzice probowali zakazac mi moich wyglupow nakladajc na mnie kary lub... ograniczenia. Wobec tego zaczalem sie wstydzic i swoje czynnosci wykonywalem w ukryciu. Jeszcze w podstawowce bylem nie kiedy przylapywany; nieco rzadziej w gimnazjum.

Na przestrzeni lat zmieniala sie forma i tresc dotyczaca owych odruchow.

Jako nastolatek porzucilem przedmioty i wprowadzalem sie w swoj stan naprezajac ustawione przed oczami dlonie wypusczajac na nie powietrze.

Pomagalo mi sie to skupic przy kreatywnym mysleniu, planowaniu przyszlosci lub rozmyslajac o wspomnieniach.

Czasami przerywalem wykonywane czynnosci i na chwile uciekalem w swoj stan intensywnego myslenia, po takim zabiegu czulem ukojenie. Nastepnym przelomem byla zmiana formy w mniej "ekscentryczną" i wszystko sprowadzalo sie jedynie do pocierania napietych dloni przy glebokim oddychaniu...

Ten stan utrzymuje sie do dzisiaj. Nie jest to zaden tik, wprowadzam się w to swiadomie i od polowy zycia kontroluje aby nie zostac zauwazonym. W dowolnym towarzystwie nie mam potrzeby ujawniania takich zachowan. Kiedy jestem sam np słuchając muzyki lub wpadając na jakiś spontaniczny pomysł lekko napinam swoje ciało i wypuszczam przez zeby powietrze.

Czasem robie tak będac niewidoczny przykladowo idac na imprezie do toalety na chwile pauzuje i przy swojej malej sesji ukladam plany na pozniej. Jak wspomnialem nie ma to wplywu na moją sytuacje zyciową, mam spore grono znajomych, dobrze platna prace i długi związek z dziewczyną.

Niestety - nikt ze znajomych ani rodziny nie wie że moje małe dziwactwo czesciowo sie utrzymuje.

Co jakiś czas z ciekawości próbuje wygooglowac jakies informacje o podobnym zjawisku ale trafiam na zupełnie inne sprawy; ruchy mimowolne, zaburzenia koncetracji - same klasyki.

Dlaczego ten post? Łudze się, że być może ktoś slyszal o czyms podobnym lub naprowadzi mnie na nowy kierunek poszukiwań. Nie wiem czy jest to dar czy utrapienie, wszystko jednak brzmi skrajnie idiotycznie i nie moge sie przelamac aby podzielic się tym z kims bliskim (mimo sporej otwartosci), wiec w miare anonimowo wyjawiam swoj sekret przed wami. Moze ktos wezmie to na powaznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to przypomina mnie. Jeśli mam dużo intensywnych i natretnych myśli to idę do toalety i tak jakby podobnie jak ty myślę o nich i chce je przeanalizować. Czasem chodzę w kółko po pokoju i macham rękami.

Tak się zaczęła moja choroba. Potem coraz częściej tak wychodziłem i zmuszalem się do myślenia, więc najlepiej jakbyś przestał tak robić bo nawet jeśli daje ci to ukojenie to tylko na chwilę. Znaczy tak jest w nerwicy, a jeśli jesteś zdrowy to nie wiem co to jest. Ale napewno nie jest normalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×