Skocz do zawartości
Nerwica.com

Pytanie o lekki stopień niepełnosprawności.


ŻywyNaNiby

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!! Nie jestem zbyt przekonany czy to właściwy dział do tego pytania,jeśli nie to przepraszam. Mam 26lat, od niedawna stwierdzono u mnie zaburzenia lekowo-depresyjne, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne a także fobie społeczną, możliwa jest również że posiadam osobowość unikającą. Mam także od lat objawy śniegu optycznego i szumów usznych. Chciałbym się dowiedzieć czy posiadając tego typu zaburzenia mogę starać się o lekki stopień niepełnosprawności?? Jeśli chodzi o zaburzenia to występują u mnie odkąd tylko pamiętam,niestety nie posiadam długiej,udokumentowanej historii choroby ponieważ dopiero niedawno zgłosiłem się z tym do psychiatry. Chciałbym zaznaczyć że nie mam na celu wyzyskiwania od państwa jakichkolwiek pieniędzy ale mam dość ukrywania moich problemów i udawania że wszytko jest w porządku. Chciałbym posiadać to wszystko "na papierze" i móc tym okazać się przyszłemu pracodawcy a nie przed nim to ukrywać bo i tak w trakcie wszystko wychodzi na jaw. Bardzo proszę o waszą rade za którą bardzo serdecznie z góry dziękuje. Pozdrawiam!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Starać się zawsze możesz, o przyznaniu decyduje komisja, na lekki stopień powinieneś się spokojnie załapać.

Chciałbym zaznaczyć że nie mam na celu wyzyskiwania od państwa jakichkolwiek pieniędzy

Nikomu to przez myśl nie przeszło :pirate:

Żyjemy w państwie prawa, jeśli nie daj Bóg posiadamy coś (choroba), co jest udokumentowane i kwalifikujemy się do grupy osób, której takowe wsparcie ze strony państwa się należy - to dlaczego się nie schylić i nie podnieść pieniędzy, które się nam należą? :)

Gwarantuję Ci, że Panowie przy ośmiorniczkach nie będą mieli nic przeciwko 700zł renty dla osoby chorej, mają dużo ciekawsze tematy do omówienia, wierz mi, zapłacić z czegoś tę kolację przecież trzeba, zresztą wspomniane przez Ciebie (i mnie) państwo - istnieje tylko teoretycznie, więc radziłbym się tak nie przejmować - zostawić to naszym kochanym rządzącym :)

 

PS. Tak czy inaczej, na rentę bym nie liczył skoro już poruszyłem ten temat, liczą się przede wszystkim papiery, historia i cała dokumentacja choroby - a tych nie posiadasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Starać się zawsze możesz, o przyznaniu decyduje komisja, na lekki stopień powinieneś się spokojnie załapać.

Chciałbym zaznaczyć że nie mam na celu wyzyskiwania od państwa jakichkolwiek pieniędzy

Nikomu to przez myśl nie przeszło :pirate:

Żyjemy w państwie prawa, jeśli nie daj Bóg posiadamy coś (choroba), co jest udokumentowane i kwalifikujemy się do grupy osób, której takowe wsparcie ze strony państwa się należy - to dlaczego się nie schylić i nie podnieść pieniędzy, które się nam należą? :)

Gwarantuję Ci, że Panowie przy ośmiorniczkach nie będą mieli nic przeciwko 700zł renty dla osoby chorej, mają dużo ciekawsze tematy do omówienia, wierz mi, zapłacić z czegoś tę kolację przecież trzeba, zresztą wspomniane przez Ciebie (i mnie) państwo - istnieje tylko teoretycznie, więc radziłbym się tak nie przejmować - zostawić to naszym kochanym rządzącym :)

 

Dziękuje za odpowiedz. Z tymi pieniędzmi chodziło mi o to że nie chce renty tylko chce pracować z uwzględnieniem moich problemów bo utrudnia to mi funkcjonowanie i wydajność w pracy,w ogóle jej podjęcie. Sądzę teraz że ukrycie tego i udawanie pełnej normalności w dłuższej perspektywie nie jest możliwe. Twoim zdaniem brak długoletniej dokumentacji nie będzie mnie dyskwalifikowało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O stopień niepełnosprawności starasz się do MOPSu a nie ZUSu. A to z zusu możesz dostać rentę a nie z mopsu. Mops daje tylko zasiłek. Ja przy zaburzeniach depresyjnych i lękowych mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, ale ja usiłowałam się zabić i lądowałam w szpitalach. Masz więc bardzo dużą szansę by uzyskać ten stopień lekki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

depresja24h, po orzeczenie o stopniu o niepełnosprawności idzie się nie do MOPSu a do Powiatowego Zespołu Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Tam składa się wniosek i potem idzie na komisję.

 

ŻywyNaNiby, lekki stopień powinieneś dostać. A w zależności od komisji mogę Ci dać i umiarkowany i znaczny. Próbowac nie zaszkodzi, chociaż kosztuje to trochę wysiłku i nerwów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim mieście wszystko załatwiałam w MOPSIE jak i stamtąd później dostawałam zasiłek na podstawie orzeczenia. Ponadto nie kosztowało mnie to żadnych nerwów. Komisja to czysta formalność bo i tak się liczy dokumentacja. I nie pisz bzdur, że dostaje się stopień w zależności od komisji, bo jest szczegółowo określone. Sama najpierw poczytaj a potem pouczaj innych.

 

Zgodnie z definicjami zawartymi w art. 3 ust. 1 pkt 1, 2, 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z póź. zm.) osoby, które ukończyły 16 rok życia zaliczane są do jednego z trzech stopni niepełnosprawności:

 

do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

do lekkiego stopnia niepełnoprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, mającą ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×