Skocz do zawartości
Nerwica.com

Wiedza bezużyteczna.


wiejskifilozof

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę,że tu na socjologii temat szkolnictwa jest bardzo popularny. Może ktoś zastawiał się dlaczego szkoła uczy dziatwę szkolną wiedzy bezużytecznej ?

Czy komuś w dorosłym życiu są potrzebne takie wiadomości jak : bitwy powstania styczniowego ? Bogowie Egiptu,zasady fizyki (różne) i dlaczego w szkole trzeba się uczyć wszystkiego na pamięć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że tu na socjologii temat szkolnictwa jest bardzo popularny. Może ktoś zastawiał się dlaczego szkoła uczy dziatwę szkolną wiedzy bezużytecznej ?

Czy komuś w dorosłym życiu są potrzebne takie wiadomości jak : bitwy powstania styczniowego ? Bogowie Egiptu,zasady fizyki (różne) i dlaczego w szkole trzeba się uczyć wszystkiego na pamięć ?

Najprościej ... żeby nauczyciele mieli pracę :bezradny: A z założenia - żebyś został jak najszerzej wyedukowany ( z czym różnie w praktyce wygląda ). Chodzi o to, żeby każdy uczeń miał możliwość poznania różnych dziedzin i zdecydowania w późniejszym czasie, którą z nich chce pogłębiać i rozwijać na studiach, a jeszcze później ( jak będzie miał farta i sprzyjające wiatry ) wykorzystać w pracy zawodowej.

 

Gorzej, jak kogoś nic nie interesuje lub wprost przeciwnie - wszystko :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie przedmioty oraz ich ilość są zapewne po to, aby na chama wypełnić liczbę godzin jaką uczniowie spędzają w szkole, żeby żaden rodzic nie mógł przyjść i mieć pretensji, że nie ma co z dzieckiem zrobić podczas gdy jest w pracy. A jest tak bo szkoły nie mają nic innego do zaoferowania - mam na mysli zajęć pozalekcyjnych, kółek zainteresowań, sekcji sportowych itp.

A wynika to z faktu, że nauczyciel na etacie nie ma obowiazku spędzania 8h pracy w danej placówce (co oczywiście powinną być uregulowane), tylko przychodzi na 2-3 godziny lekcyjne i tyle.

 

A generalnie, system szkonictwa jest nieudolny. Dobrze jest, żeby każdy jakąs wiedzę ogólną posiadał odnośnie każdego zagadnienia ale:

- taka wiedzą powinna być przekzywana tylko w szkole podstawowej - ewentualnie w gimnazjum. W dalszych etapach nauczania to jest tylko i wyłącznie marnowanie czasu, który uczeń mógłby poświęcić na naukę przedmiotów, z którymi wiąże przyszłość. A potem jest tak, że Polacy to są od wszystkiego i od niczego...

- powinna być przekazywana w praktyczny sposób - nie jakieś wzory, regółki (tyczy się to fizyki i chemi, biologii) tylko doświadczenia. Zawsze mnie rozwalało na zajęciahc z chemii i fizyki pisanie niesliczonej ilości wzorów i obliczeń i co z tego, że znam prędkośc spadającej doniczki z wysokości 2 piętra - powinno się pokazazywać uczniom na żywo jak to wyglada a nie męczyć dzieciaki obliczeniami, które nic do życia nie wnoszą. Ale to wina nauczycieli i systemu - wtedy trzebaby się starać. Mi osobiście strasznie było szkoda np, na zajęciach z chemi w gimnazjum, że w szkole tyle sprzętu i odczynników chemicznych a my nic tylko sterty reakcji chemicznych zapisujemy do zeszytu.

- w ogóle nie powinno być czegoś takiego jak nauka na pamięć (to nic nie daje) ale tak łatwiej jest wystawiać oceny bo naczyciel ma klucz odpowiedzi i tyle - znowu nie musis się starać.

- a już nie wspomnę o obowiązku posiadania podręczników i zeszytu - osobiście wychodzę z założenia, że to indywidualna sprawa skąd ktoś posiądzie wiedzę.

 

Generalnie uważam, że to wina nauczycieli, którym nie chce się starać o to aby lekcje były przyjemne. Nikt nigdzie nie napisał, że sprawdzanie wiedzy ma polegać na teście typowo teoretycznym - to jest wymysł nauczycieli bo tak jest najłatwiej oceniać - i to tutaj jest przyczyna.

 

-- 12 mar 2015, 11:07 --

 

A z założenia - żebyś został jak najszerzej wyedukowany ( z czym różnie w praktyce wygląda ). Chodzi o to, żeby każdy uczeń miał możliwość poznania różnych dziedzin i zdecydowania w późniejszym czasie, którą z nich chce pogłębiać i rozwijać na studiach, a jeszcze później ( jak będzie miał farta i sprzyjające wiatry ) wykorzystać w pracy zawodowej.

Ale po co wałkować to samo przez podstawówke, gimnazjum i szkołę średnią. Po to wybieram sobie profil w szkole średniej bo takie zagadnienia mnie interesują. A jak sama niżej napisałaś:

 

Gorzej, jak kogoś nic nie interesuje lub wprost przeciwnie - wszystko :mrgreen:

jest to według mnie właśnie przez nadmiar przedmiotów przez co robi się uczniowi w głowie sieczkę.

 

Ja zawsze byłam za anglosaskim systemem nauczania -wg. mnie jest najlepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoła to stek bzdur o zerowej przydatności życiowej. Wystarczyłyby 4 klasy podstawówki; opanowanie pisania, czytania i rachunki. A nauczanie na pamięć w dobie wszechobecnego internetu to straszliwa głupota. Ja więcej wiedzy zdobyłem przez czytanie książek ( nie podręczników) oglądanie filmów i Wikipedię niż nabyłem poprzez 18 lat edukacji. Ale życiowo przydatnej wiedzy nie mam prawie żadnej. :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoła to stek bzdur o zerowej przydatności życiowej. Wystarczyłyby 4 klasy podstawówki; opanowanie pisania, czytania i rachunki. A nauczanie na pamięć w dobie wszechobecnego internetu to straszliwa głupota. Ja więcej wiedzy zdobyłem przez czytanie książek ( nie podręczników) oglądanie filmów i Wikipedię niż nabyłem poprzez 18 lat edukacji. Ale życiowo przydatnej wiedzy nie mam prawie żadnej. :mrgreen:

To prawda, jesli komuś jest jakaś informacja potrzebna to w kilka sekund przez telefon znajdzie. Wiedza, która jest w szkole wpajana na chama i tak zanika po jakimś czasie więc co to za sens wkuwania dla ocen.

Zresztą, gdy ja chodziłam do takiej gimbazy to taki rozpiździel na lekcjach był, że i tak z zajęć niczego się nie wynosiło a człowiek głupi był i uczył sie potem w domu, żeby dobrą ocenę dostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×