Skocz do zawartości
Nerwica.com

Artykuł


Gość Anna Maria

Rekomendowane odpowiedzi

Wojskowa ''fala'' przeniosła się do szkół.

 

 

Fala wzięła swój początek w zasadniczej służbie wojskowej. Była to nieformalna subkultura hierarchii. Polegała iż nad młodszymi poborem tzw. „koty'' znęcali się ci którym mniej zostało do zakończenia służby '' dziadki”. W dzisiejszych czasach gdy zniesiono przymusowe odbywanie służby, fala praktycznie zniknęła z polskiego wojska, przenosząc się jednak w środowisko szkół, internatów, burs szkolnych.

Socjologowie twierdzą iż zjawisko fali to karykatura z świata i reguł dorosłych. Wzięło się z przyzwolenia złego traktowania przez dorosłych dzieci bądź młodzież.

Swoiste „kopcenie” przybiera różne formy począwszy od formy zabawy kończąc na typowej przemocy. Zabawy polegają na „ lataniu” czyli biegania po szkole w czapce pilotce, odmierzania odcinka, wyznaczonego przez starszego ucznia, zapałką. Formami przemocy są wymuszanie pieniędzy i papierosów, niszczenie zeszytów, zmuszanie do kradzieży i picia alkoholu.

Przemoc i zjawisko fali może dosięgnąć ucznia nie tylko w szkole, ale również, poza nią. Na przystankach autobusowych,dworcach pkp, w drodze powrotnej do domu. Tam uczniowie doświadczają przemocy nie tylko od starszych uczniów swojej szkoły,ale również sąsiednich szkół i osób, młodzieży nie uczęszczającej do żadnej placówki.

Zagubiona,zastraszona młodzież najczęściej szuka zwierzchników u starszych kolegów, ale jest to przemoc w odpowiedzi na przemoc. Niektórzy na przerwach chronią się przebywając w bliskiej odległości od dorosłych. Uczniowie wiedzą iż mogą korzystać z pomocy ochroniarzy, dyrekcji, nauczycieli, ale nie zawsze korzystają z obawy przed zemstą oprawców.

Przeciwdziałanie fali w szkołach powinno polegać na szerokiemu zbadaniu tego problemu. Następie należało by wyszkolić kadrę i zorganizować pogadankę z młodzieżą. To jednak kwestia długofalowa. Na dzień dzisiejszy można porozmawiać i nauczyć się słuchać swoich dzieci oraz budować ich poczucie własnej wartości i zaufania do osób dorosłych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojskowa ''fala'' przeniosła się do szkół.

 

 

Fala wzięła swój początek w zasadniczej służbie wojskowej. Była to nieformalna subkultura hierarchii. Polegała na tym, iż nad młodszymi poborem(tzw. „koty'') znęcali się ci, którym mniej zostało do zakończenia służby (tzw. ''dziadki”). W dzisiejszych czasach, gdy zniesiono przymusowe odbywanie służby, fala praktycznie zniknęła z polskiego wojska, przenosząc się jednak w środowisko szkół, internatów oraz burs szkolnych.

Socjologowie twierdzą, iż zjawisko fali to karykatura ze świata i reguł dorosłych. Wzięło się z przyzwolenia złego traktowania przez dorosłych dzieci bądź młodzież.

Swoiste „kopcenie” przybiera różne formy,? począwszy od formy zabawy,? kończąc na typowej przemocy. Zabawy polegają na „ lataniu” czyli bieganiu po szkole w czapce pilotce, odmierzaniu odcinka wyznaczonego przez starszego ucznia zapałką. Formami przemocy są wymuszanie pieniędzy i papierosów, niszczenie zeszytów, zmuszanie do kradzieży i picia alkoholu.

Przemoc i zjawisko fali może dosięgnąć ucznia nie tylko w szkole, ale również poza nią. Na przystankach autobusowych, dworcach PKP, w drodze powrotnej do domu. Tam uczniowie doświadczają przemocy nie tylko od starszych uczniów swojej szkoły, ale również sąsiednich szkół i osób, młodzieży nie uczęszczającej do żadnej placówki.

Zagubiona, zastraszona młodzież najczęściej szuka zwierzchników u starszych kolegów, ale jest to przemoc w odpowiedzi na przemoc. Niektórzy na przerwach chronią się przebywając w bliskiej odległości od dorosłych. Uczniowie wiedzą, iż mogą korzystać z pomocy ochroniarzy, dyrekcji lub nauczycieli, ale nie zawsze to robią z obawy przed zemstą oprawców.

Przeciwdziałanie fali w szkołach powinno polegać na szerokiemu zbadaniu tego problemu. Następnie należało by wyszkolić kadrę i zorganizować pogadankę z młodzieżą. To jednak kwestia długofalowa. Na dzień dzisiejszy można porozmawiać i nauczyć się słuchać swoich dzieci oraz budować ich poczucie własnej wartości i zaufania do osób dorosłych.

 

Na czerwono zmiany, tam gdzie przecinek jest z pytajnikiem, to sam nie wiem czy ma tam być.

 

Jedno zdanie mi się wydało dziwne:

Wzięło się z przyzwolenia złego traktowania przez dorosłych dzieci bądź młodzież.

Ja bym napisał

Z przyzwolenia na złe traktowanie dzieci bądź młodzież przez dorosłych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×