Skocz do zawartości
Nerwica.com

Narzędzia terapeutyczne


sorensen

Rekomendowane odpowiedzi

Stonka, czemu Ci pomaga terapia? miałaś jakieś momenty przełomowe na terapii? Pracujesz nad sobą? Próbujesz widzieć w życiu te zmiany, które zachodzą w Tobie? Oczywiście nie wiem jaką masz przeszłość i nie mi to oceniać, ale ja mogę napisać że mi terapia pomaga...chodzę na nią teraz 7 miesiąc, raz w tygodniu, indywidualnie na psychodynamiczną. Oczywiście moja terapeutka mnie wkurza i momentami jej nie lubię, ale wiadomo dlaczego..więc wszystko w normie. I miałam kilka takich momentów dokładnie 3, po których za każdym razem coś pękało we mnie, jakby wrzód, zbroja..czułam się źle i wyczerpana po tych sytuacjach...ale się okazywało, że to były właśnie takie kamienie milowe w tej terapii...bo potem juź było lepiej...i to na długo...po 5-6 m mój stan się wyrównał, ustabilizował, i można ze mną teraz pracować bardziej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do eksperta, moja psycholożka powiedziała mi, że nie zapozna mnie z diagnozą, dlatego że rozpoznanie będzie dla mnie "wymówką żeby się nie leczyć". Pomijając już fakt, że czuję się oburzona bo przecież gdyby nie chciała się leczyć to bym nie poszła na terapię, czy to normalne, aby nie zapoznać pacjenta z diagnozą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ruby, czasami psychoterapeuci celowo nie podają diagnozy swoim pacjentom/klientom, gdyż uważają, że etykieta diagnostyczna nie pomoże w procesie leczenia, co jedynie może zaszkodzić. Czyni się tak, by nie zmniejszać motywacji do leczenia. Nie jest to żadnym nadużyciem, chociaż pacjent/klient oczywiście ma prawo dowiedzieć się, co mu "dolega". Jeżeli pacjent chciałby dowiedzieć się, jakie jest rozpoznanie, lekarz/psycholog ma obowiązek go o tym powiadomić. Czasami niepodawanie diagnozy jest jedną z metod "terapeutyzowania". Pacjent niejako sam ma dojść w trakcie procesu terapeutycznego, z czym ma największy problem i co wymaga przepracowania i sam na koniec nazywa swój problem - to wychodzi jakby "w praniu". Czasami nie podaje się diagnozy dlatego, że jest bardzo "złożona". Nie da się nazwać problemu pacjenta za pomocą jednego hasła "depresja" czy "nerwica" - problem może być wielopłaszczyznowy, dotyczyć różnych sfer...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jak chodziłem do psycholog na terapie miałem podobnie nigdy mi nie powiedziała co mi dolega mówiła że to jest szkodliwe dla mnie że nie mam się identyfikować z żadnym zaburzeniami, nawet mi radziła że nie mam sobie w necie szukać żadnych nowych zaburzeń żeby później się pod nie podszywać i upodabniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Od dawna juz zastanawia mnie, że podczas sesji, zdarza się że gdy jest mi smutno, gdy łzy cisną mi się do oczu. Gdy mówię terapeutce o trudnych, smutnych Fla mnie rzeczach widzę, że jej oczy także są wilgotne. Nie mam odwagi by ją zapytać, o to. Nie wiem, czy tak powinno być? Ja doszukuję się w tym manipulacji, że robi to specjalnie, że te łzy nie są naturalne. Nie wiem co mam o tym myśleć. Czy terapeuta może sobie pozwolić na łzy. Jest to nurt integratywny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy terapeuta może sobie pozwolić na łzy.

Nie każdy terapeuta ma w papierach wpisane bycie zdystansowanym psychoanalitykiem. Każdy terapeuta ma też swoją osobowość, którą poznał w trakcie własnej terapii i angażuje w relacje z pacjentem. Nie znajdowałbym tego jako manipulację, ale z drugiej strony spróbowałbym o tym porozmawiać z terapeutą. Moim zdaniem wszystko, co dotyczy relacji z terapeutą jest bardzo ważne, Twoje odczucia również. Warto o tym porozmawiać i powiedzieć, jak to odbierasz, co czujesz... Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×