Skocz do zawartości
Nerwica.com

LAMOTRYGINA(Epitrigine, Lamilept, Lamitrin, Lamitrin S, Lamotrix, Symla)


turkawka

Czy lamotrygina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

96 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy lamotrygina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      71
    • Nie
      22
    • Zaszkodziła
      12


Rekomendowane odpowiedzi

elfrid, Biorę 200mg sertry, 150mg lamo i 15mg arypiprazolu w tej chwili. Lekarka dalej coś gada o "spektrum ChAD". :P

 

O, a u mnie lekarz że pomiędzy spektrum CHAD a CHADem II. Też biorę 200 serty i lamo (200) a jako trzeci lek kwetę.

 

Jakże podobnie! :D

 

Tylko u mnie problemy z koncentracją, głównie z wyrażeniem myśli i zapominanie słów. Ciekawe czy to lamo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elfrid, Biorę 200mg sertry, 150mg lamo i 15mg arypiprazolu w tej chwili. Lekarka dalej coś gada o "spektrum ChAD". :P

 

O, a u mnie lekarz że pomiędzy spektrum CHAD a CHADem II. Też biorę 200 serty i lamo (200) a jako trzeci lek kwetę.

 

Jakże podobnie! :D

 

Noo, a pod kapslem tymbarka miałem "podążaj za znakami". Czy to ten z góry mi daje znak, żeby wysłuchać nauk refren? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest odwrotnie, refren wysyła czasem znaki, żebyś wysłuchał Tego z góry. Ale jeśli zacznie Ci się wydawać, że cały świat wysyła Ci znaki, to wiesz co robić... ;)

 

Tutaj moje myślenie szło bardziej w kierunku "ciekawe czy często natręctwa przechodzą w zaburzenie chadopodobne i czy to ma jakiś związek z osobowością." Poza tym tak się zwyczajnie uśmiechnęłam, bez planów krucjaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli zacznie Ci się wydawać, że cały świat wysyła Ci znaki, to wiesz co robić... ;)

 

Tak, wiem, injekcja z haloperidolu domięśniowo w tyłek albo zwiększyć dawkę Abilify. :P

 

Tutaj moje myślenie szło bardziej w kierunku "ciekawe czy często natręctwa przechodzą w zaburzenie chadopodobne i czy to ma jakiś związek z osobowością." Poza tym tak się zwyczajnie uśmiechnęłam, bez planów krucjaty.

 

Hm, raczej ma to związek z tym, że nerwica natręctw ma tendencję do współwystępowania z ChAD'em/przypadłościami chadopodobnymi. Jest trochę opracowań na ten temat-

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8771221

http://ocd.about.com/od/otheranxietydisorders/a/OCD_Bipolar.htm

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12523872

W jednym podają, że nawet od 10 do 35% ludzi z bipolarem wykazuje objawy typowe dla OCD. Skoro 1 do 3% populacji ogólnej cierpi na OCD (czyli od 70 do 210 milionów ludzi) to OCD+ChAD ma 7 do 24,5 miliona / 21 do 73,5 miliona ludzi w populacji ogólnej w zależności od rozpowszechnienia OCD.

 

Ale fakt faktem obserwuję, że schemat SSRI(b. często sertralina)+lamo+atypowy neuroleptyk staje się standardem, gdy delikwent cierpi na natręctwa+ma coś chadopodobnego. Przynajmniej lekarka mi mówiła, że taki scenariusz sprawdza się u wielu jej pacjentów. Lamo też ma właściwości antynatręctwowe, tak samo niektóre neuroleptyki (risperidon)+ mają właściwości stabilizujące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

barbieturan, czemu myślisz, że to za mało? Nie działa? A jak długo bierzesz? 200 mg to chyba przeciętna dawka lamotryginy przy leczeniu chorób psychicznych - większe zażywa się na padaczkę. Ja biorę lamitrin 100+100 mg dziennie, mam zdiagnozowany ChAD. U mnie się jak na razie sprawdza całkiem nieźle (a generalnie jestem przeciwnikiem wszelkich leków)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości czy lamo w małych dawkach działa lekko antydepresyjnie na dystymie huśtawki nastrojów i lęki ?

 

-- 03 mar 2015, 21:37 --

 

Przerobiłem cały wątek trochę to trwało ciekaw jestem jaki jest mechanizm antydepresyjny bo zapewne nie na wychwycie zwrotnym neuroprzekaźników.

Nie mogę się zgodzić że małe dawki to placebo bo przy 25-50 w krótkim okresie czułem lekkie zamulenie i stabilizacje, nadmierne uspokojenie, senność zapewne nie efekt terapeutyczny ale działanie idzie wyczuć było to dla złagodzenia objawów odstawienia i pobudzenia po wenlafeksynie. Ciekaw jestem czy w dawce minimalnej terapeutycznej 50-100 po dłuższym okresie stosowania (1 miesiąc) oprócz działania stabilizacyjnego zadziałała by antydepresyjnie. Depakine powodowała jedynie pogłębienie stanów depresyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dystymię - hm - średnio się nadaje. Na huśtawki jak najbardziej. Na lęki nie działa w ogóle.

Początkowo wieczorem lamotrygina faktycznie pomagała mi zasnąć. Teraz po 1,5 roku już nie daje takiego efektu.

 

Kolejny raz nie udaje mi się zejść niżej niż 125mg. Z tym lekiem jest źle, a bez niego jeszcze gorzej. Może mi ktoś doradzić, jak z niego zejść? Próbowałem nawet odejmując 25mg co 3 tygodnie. Jakim lekiem się wspierać przy odstawianiu lamo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co się dzieje przy zejściu jakieś uboki, lamo raczej nie powinna uzależniać wracają jakieś objawy ?

slow_down, może pogadaj z lekarzem.

 

Mi lekarka mówiła że oprócz działania stabilizacyjnego lamo ma lekkie działanie antydepresyjne ale jakoś trudno mi w to uwierzyć.

Stabilizuje lekka, zamuła jest i senność ale brałem krótko w małych dawkach nawet nie terapeutycznych więc nie wiem.

Typowe antydepresanty po dłuższym stosowaniu powodują wzmożenie lęków, niepokoju, nadmierne pobudzenie więc dupa z tym też jest a bez tego warzywo. Ponoć niektóre neuroleptyki np Amisulpryd stosowany jest dystymii oraz lekkiej i umiarkowanej depresji.

Ale nie chce mi się bawić w takie kombinacje więc chyba po prostu zejdę z tego co teraz mam czyli Amitryptyliny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ewa3700, Standardowo Lamo jak ma na coś działać to dają od 100 do 200-250 skrajnie. Ja biorę bo mam objawy CHAD i działa dobrze. Jadę na niej już od jakichś 2 lat. A co do nawrotów to wszystko zależy od danej osoby nie ma zasadniczej reguły na to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilizatory jeśli się nie mylę przeliczane są jakoś na kg masy ciała więc na osobę która waży 50 kg zadziała inaczej niż na tego co waży 120.

Zależy to chyba od stężenia leku we krwi tak samo jak herbata może być mniej lub bardziej słodka. Ogólnie przyjmuje się 100-200 ja odczuwałem coś już 25, jak długo rozkręca się lamo tak żeby osiągnąć pierwszy efekt ?

Stabilizuje ale mam wątpliwości czy samo lamo jest w stanie udźwignąć depresje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ewa3700, minimalna dawka lecznicza to wg wielu osób 75mg.

 

klex, sama lamotrygina stosowana jest raczej w ChAD. W depresji jednobiegunowej zwykle z antydepresantami.

Od siebie dodam, że między 100 a 200mg jest ogromna różnica.

 

Jeżeli komuś nie leżą te najbardziej popularne stabilizatory, gorąco polecam LIT. Nie taki diabeł straszny, jak go malują ;) W niskich dawkach nie bywa raczej toksyczny. Efekty zauważyłem po 2 tygodniach. W przypadku lamo pierwsze zwiastuny działania pojawiły się po jakichś 2 miesiącach, a z każdym kolejnym było coraz lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku lamo pierwsze zwiastuny działania pojawiły się po jakichś 2 miesiącach, a z każdym kolejnym było coraz lepiej.

 

Tak długo ? To antydepresanty działają szybciej nawet po kilku dniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilizatory jeśli się nie mylę przeliczane są jakoś na kg masy ciała więc na osobę która waży 50 kg zadziała inaczej niż na tego co waży 120.

Zależy to chyba od stężenia leku we krwi tak samo jak herbata może być mniej lub bardziej słodka. Ogólnie przyjmuje się 100-200 ja odczuwałem coś już 25, jak długo rozkręca się lamo tak żeby osiągnąć pierwszy efekt ?

Stabilizuje ale mam wątpliwości czy samo lamo jest w stanie udźwignąć depresje ?

 

Tak jak piszesz jest z większością leków przeciwpadaczkowych/stabilizatorów, ale lamo się z tego schematu wyłamuje. Oznaczenia jej stężenia we krwi nie koreluje z jej efektywnością i nie ma większej wartości terapeutycznej. Poza tym ma kapryśną farmakokinetykę. Ale ogólnie typowa dawka to 100-200mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to złożone korelacje wszystko zależy od organizmu jednych ten sam lek może uspokajać w małych dawkach drugiego pobudzać w dużych.

U mnie dawki antydepresantów które nie są nawet uważane za terapeutyczne, lecznicze i w ogóle nie powinny zadziałać wywołują hipomanię więc takie gadanie jaka dawka jest właściwa, taka działa a taka nie jest bez sensu. To jak z zupą dla jednych będzie za słona a dla drugich bezsmakowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy Lamotryginę można brać z Suplpirydem w dawkach do 300mg. Biorę na depresję Sulpiryd 300mg, bo inne antydepresanty są wykluczone. Mam jednak czeste nawroty depresji , mimo brania leku. Czy Lamotrygina daje mi szansę na nie powtórzenie się po raz kolejny nawrotu depresji?

 

-- 11 mar 2015, 18:20 --

 

Witam, czy Lamotrygina pobudza apetyt , czy go zmniejsza lub jest neutralna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości czy lamo w małych dawkach działa lekko antydepresyjnie na dystymie huśtawki nastrojów i lęki ?

 

Myślę że działanie antydepresyne Lamo dotyczy bardziej stabilizacji nadtroju,czyli nie ma huśtawek=nie ma depresji.Bynajmniej u mnie tak działa.Chociaż fakt-powoli się rozkręca.I czasem mam dołki ale to nic w porównaniu z tym co było wcześniej.

Co do apetytu,bo ktoś pytał,u mnie na pewno go nie zwiększa,więc w tej kwestii też mi odpowiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lamo nie ma wpływu na apetyt i nie tyje się po niej, spokojnie. Zajebisty lek :)

Potwierdzam - nie ma wpływu. To jedyny lek, do którego nie mam się o co przyczepić, więc biorę (chociaż jestem generalnie przeciwnikiem leków)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy jeżeli na początku brania lamotryginy, pojawi się wysypka, to "przeczekać", czyli dalej brać ...czy ona minie. Czy od razu lek odstawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

huśtawka, to teraz rozumiem skąd ten nick.

Chyba się wyregulowałem przez cykliczne zażywanie antydepresantów i odstawianie od depresji po hipomanie, samo przebywanie wśród niezrównoważonych ludzi powoduje że przejmuje się ich pewne cechy po pewnym czasie więc może byłoby to to ale z drugiej strony im mniej chemii tym lepiej. Po depakine dostaje samych dołów ale lamo ponoć działa inaczej. Raz się ubawiłem jak pytałem o ten lek jednego psychiatrę to stwierdził z uporem że to na padaczkę, prawie mu uwierzyłem :mrgreen:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×