Skocz do zawartości
Nerwica.com

Neuroleptyki/leki przeciwpsychotyczne.


mefiboszet

Rekomendowane odpowiedzi

Flupentiksol i amisulpiryd tak, risperidon raczej nie. O co chodzi z neuroleptykami - uważam za głupotę brać neuroleptyk jeśli sedacja/uspokojenie wynika z jego innego działania niż blok dopaminy. Np jeśli neuroleptyk blokuje receptory serotoniny odpowiedzialne za lęk i to jest główny powód jego działania uspokajającego to po czort blokować jeszcze receptory D2 u osób zdrowych i narażać się na niepotrzebne efekty uboczne? Jeśli osoba rzeczywiście potrzebuje bloku dopaminy to fajnie, wtedy neuroleptyk potrzebny, ale u osób którym to nie jest potrzebne podawanie neuroleptyku to moim zdaniem błąd. Wiem jak czułem się na sulpirydzie, nawet na mniejszych dawkach - totalne zombie, problemy z myśleniem, koncentracją, wata w mózgu. Co innego neuroleptyki o działaniu antydepresyjnym - stosowane w małych dawkach, które zwiększają transmisję dopaminergiczną, jak flupentiksol, amisulpiryd - bo jak inaczej u tych osób poprawić funkcjonowanie dopaminy? Stosowanie stymulantów u nas to nadal prehistoria. Tak więc, żeby było jasne: najpierw wypróbować wszystkie dostępne leki sedatywne/uspokajające, a dopiero wtedy rozważyć wprowadzenie neuroleptyku. U nas to wygląda trochę tak, że lekarze albo z niewiedzy albo im się po prostu nie chce próbować leków innych, walą neuroleptyk albo benzodiazepinę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mały off-topic o metylofenidacie, bo aż mnie korci:

Jedna z najnowszych hipotez zakłada jednak, że hamowanie zwrotnego wychwytu dopaminy, a tym samym zatrzymywanie tej substancji w przestrzeni synaptycznej, powoduje jednoczesne hamowanie dalszego wydzielania dopaminy do synapsy. Dzieje się tak ze względu na działanie autoreceptorów dopaminowych.De facto więc poziom dopaminy ulec może obniżeniu, co tłumaczyłoby uspokajające działanie MPH w terapii ADHD. Słabym punktem tej teorii jest fakt, iż metylofenidat wykazuje działanie natychmiastowe, co jest nietypowe dla leków stosowanych w psychiatrii. Najnowsze doniesienia mówią, że chroniczne podawanie MPH obniża ilość receptorów dopaminowych m.in. w prążkowiu i jądrze półleżącym. (za Wikipedią)

MPH - metylofenidat

 

Sami producenci mówią, że nie są pewni co do mechanizmu działania leków, do tego dochodzi jeszcze osobniczy metabolizm substancji chemicznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czemu nie podać chorym na ADHD neuroleptyków? Będą spokojne... próbował ktoś? Pewnie tak - efekt jest zazwyczaj przeciwny. Ja skłaniam się do popieranej przez wiele osób tezy, że za ADHD odpowiada stan niedoboru dopaminy/noradrenaliny. Jak u kogoś silnie zablokujemy dopaminę (np dużą dawką neuroleptyku) to zazwyczaj dostaje akatyzji - to stan bardzo podobny do nadpobudliwości ruchowej. Sam go doświadczyłem i to nie na neuroleptyku a na SSRI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi na nadpobudliwość pomaga neuroleptyk i paroksetyna. Jak widać reakcja osobnicza. Próbowałem brać 15 mg olanzapiny i rzeczywiście doświadczyłem akatyzji (aż łzy cisnęły się do oczu), ale to dawka typowa jak ktoś jest w stanie silnej manii. A z kolei na bupropionie aż mi łapy latały (chociaż to pewnie przez noradrenalinę, nie dopaminę) i miałem 100 pomysłów na minutę, wyciszony nie byłem.

Grunt to odpowiednia dawka neuroleptyku dopasowana do potrzeb.

Inna sprawa, że mam lekkie objawy wytwórcze/niegroźne zresztą/, coś jakby film w głowie, których żadne leki nie likwidują, ale też nie uwydatniają. Taka moja uroda.

miko84, a jak fluwoksamina, zaskoczyła czy zrezygnowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bupropion jest słaby na dopaminę. Z fluwoksaminy zrezygnowałem, brałem ją ponad 2 tyg (początkowo 50mg, później 100mg), zmieniłem na fluoksetynę, która dużo lepiej zadziałała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmieniłem na fluoksetynę, która dużo lepiej zadziałała.

Oo, stary dobry Prozac ;) mnie by pewnie za bardzo nakręcał. Wolę swoją paroksetynę za jej wpływ przeciwlękowy. Fluwoksaminy pewnie nie spróbuję, bo zwiększa klirens i cmax olanzapiny, a to mi nie potrzebne.

To Miko pozostajesz przy jakimś agoniście dopaminy i SSRI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie? Fluoksetyna (jedyny SSRI który daję radę brać) plus mianseryna albo cyproheptadyna (oba leki to silni antagoniści 5-ht2). Samej fluoksetyny i tak nie daję rady brać, musi być antagonista 5-ht2. Do tego lamotrygina (ma u mnie działanie antydepresyjne) i metylofenidat w małych dawkach (na ADD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chopie piszesz że nie brałeś za długo ssri wiesz mi że jak u mnie zaczeło się zajebiście bo poprawe czułem od pierwszych dni tak teraz mija pół roku a nadal mam czasami chujowe dni. Chodź dopiero teraz te gorsze przeplatają zdecydowanie mniej te lepsze dni, a nie jak to było na odwrót co daje pozytywnego kopa, bo jeszcze miesiąc temu chciałem zmienić lek:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy, czy nerwica i stany napięcia to twoje jedyne problemy. Niemal wszystkie neuroleptyki dzialaja przeciwlękowo. Niektóre aktywizują, niektóre uspakajają, niektóre ograniczają natręctwa. Neuroleptyki atypowe są z powodzeniem stosowane w leczeniu depresji.

Najlepiej będzie, jak pozostawisz dobranie leku psychiatrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Anna R..Aktualnie moje objawy to straszne napiecie w nogach i głowie(boli mnie głowa), dzis rano wziąłem 15 mg chlorprothixenu i napięcie zniknęło, ale znowu cały dzien czuje sie totalnie ogłupiały,otępiony, po godzinie od zarzycia musialem sie przespac, czułem pustke w głowie. gdyby nie te objawy niepożądane to byłoby dobrze, jaki neuroleptyk ma mniejsze objawy uboczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lek większych dawkach jest refundowany,w małych-cholernie drogi

mam ciągłe lęki,zaburzenia osobowości,depresje- lękową i ed,właśnie teraz biorę go z powodu ed

biorę 160 mg

lęk mi nie zmalał :? pisałam teoretycznie

może sam raz na Ciebie podziała

ale radzę zdać się na lekarza a nie dobierać sobie leki na forum ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałam ostatnio od psychiatry Neurotop (dodatkowo, bo jak dotąd brałam tylko Setaloft) na ustabilizowanie nastrojów. Jednak po przeczytaniu ulotki dowiedziałam się, że nie mogę go brać z antykonceptami. :? W dodatku jest to lek który bierze się przy epilepsji, a ja chorowałam padaczkę i od 5 lat nie biorę leków. Nie jestem pewna, czy powinnam brać Neuroleptyki skoro dopiero co po 7 latach brania je odstawiłam.

A ja już mam dość. Mam ataki histerii, potrafię w byle momencie wybuchnąć gniewem, mam ochotę zrobić komuś krzywde, rozwalić wszystko dookoła. Zaczynam płakać, krzyczeć - no obłęd po prostu. Innym razem mam doła mam ochotę się zwinąć w kłębek i zniknąć.

Moja psychiatra jakby mnie nie słuchała albo żyła w innym świecie :x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Abilify to ponoć bardzo dobry lek, ma chyba zdecydowanie mniej skutków ubocznych niż olanzapina która jest chyba dość starym lekiem a Abilify jest chyba z tych nowej generacji, ale nie u każdego się sprawdza. Nie stosowałam ale tyle słyszałam od osób które stosowały i były zadowolone bardzo.

 

Mam pytanie do osób które biorą neuroleptyki. Od jakiegoś czasu czuję się coraz coraz gorzej i nie wiem czemu, lekarz dopiero 21 marca, czy ktoś bierze neuroleptyki tylko na noc? Czy to może jakoś działać na te stany napicia, niepokoju i lęki? w dzień? Za dnia nie wiedziałam zbytnio co się dzieje jak brałam a teraz rozważam czy nie brać tylko na noc. Ale jeśli to i tak nie będzie działać biorąc na noc tylko to nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×