Naturalne produkty, które poprawiają samopoczucie

Alternatywne sposoby leczenia. Akupresura, akupunktura, homeopatia, bioenergoterapia itp.

Naturalne produkty, które poprawiają samopoczucie

przez milosz1984 01 lip 2011, 16:12
Prosze wymieniajcie z wlasnego doswiadczenia jakie naturalne produkty polepszaja samopoczucie fizyczne i psychziczne:

Ja zaczne: KOZIERADKA

Stosowalem przez 2 miesiace , zjadlem 1 kg ziaren kozieradki jedzac po lub przed posilkiem:
Efekt: Lepszy metabolizm, lepsza koncentracja, wiecej energi do zycia.
Ponizej opis:

Nasiona kozieradki wzmagają trawienie, przyspieszają przemianę materii i działają wzmacniająco na organizm. Ponadto zmniejszają zawartość cukru we krwi oraz obniżają jej ciśnienie, dlatego są bardzo wskazane u osób ze skłonnościami do cukrzycy i nadciśnienia.
Nasiona kozieradki zawierają nietrujące alkaloidy: trigonelinę (betaina kwasu nikotynowego) i cholinę, śluz, tłuszcz (10%), lecytyną, gorzkie substancje, fitosteryny, barwniki flawonowe i witaminy A i B.

W lecznictwie stosują za zwyczaj utłuczone nasiona jako środek odmiękczający oraz gojący wrzody i rany.

Wewnętrznie stosuje się kozieradkę jako lek poprawiający trawienie i ogólną przemianę materii - jest to środek dający nieraz dobre wyniki przy awitaminozach typu A, B i D. R. Mignot twierdzi, że kozieradka nie ustępuje pod tym względem tranowi rybiemu. Zresztą tę wartość kozieradki potwierdza fakt, że od wieków jest ona używana jako środek tuczący i przyspieszający wzrost zwierząt, dzięki czemu wchodzi zawsze obok fosforanu wapniowego do wszelkich proszków tuczących dla zwierząt.

Jako środek witaminizujący najodpowiedniejsze są sproszkowane nasiona kozieradki (chociaż istnieje również ekstrakt płynny). Ujemną cechą kozieradki jest jej specyficzny, nie dla każdego przyjemny zapach i gorzkawy smak - można jednak przyjmować ten proszek w jakimkolwiek syropie (cytrynowym, wiśniowym, malinowym).

Kozieradkę jako lek metaboliczny dobrze jest łączyć z morszczynem (Herba Fuci vesiculosi)

Kozieradka zwiększa wydzielanie męskich hormonów płciowych,
Nasiona kozieradki działają ogólnie wzmacniająco na organizm.

Właściwości lecznicze
Preparaty z kozieradki wykazują właściwości odżywcze, przeciwzapalne, żółciopędne, rozkurczowe, poprawiające samopoczucie, żółciotwórcze, pobudzające wydzielanie soku trzustkowego, żołądkowego i jelitowego, wzmacniające, usprawniające wchłanianie pokarmów, regulujące wypróżnienia, pobudzające regenerację wszystkich tkanek, aktywujące hemopoezę (kozieradka to naturalny aktywator procesów wytwarzania krwinek), mlekopędne, moczopędne, przeciwalergiczne, anaboliczne.
Kozieradka obniża poziom glukozy we krwi zwiększając jej przenikanie do komórek. Wodno-alkoholowe wyciągi z kozieradki pobudzają miogenezę (rozwój tkanki mięśniowej), wzrost tkanki mięśniowej, chrzęstnej, kostnej i łącznej właściwej. Saponiny sterydowe kozieradki są prekursorami w syntezie horomonów sterydowych o działaniu anabolicznym (estrogeny, dehydroepiandrosteron, testosteron). Kozieradka nasila syntezę kortykosteroidów w nadnerczach. Zwiększa retencję azotu w ustroju, pobudza syntezę białek, dostarcza związki aminowe i aminokwasy, które mogą być wykorzystane w procesach anabolicznych (asymilacji). Działanie stymulujące wzrost organizmu związane jest z pobudzającym wpływem 4-hydroksy-izoleucyny na wydzielanie insuliny. Insulina pobudza syntezę białka. W wielu krajach kozieradka uważana jest za skuteczny afrodyzjak. Lecytyna i inne fosfolipidy zawarte w kozieradce działają psychotonicznie i pobudzająco na motorykę mięśni. Wodno-alkoholowe przetwory z kozieradki zwiększają wydolność fizyczną (o 40-60%, zależnie od diety) i psychiczną (nawet o 50-70%).
Dzięki zawartości fosfolipidów, choliny i betainy oraz sitosterolu kozieradka działa lipotropowo i przeciwmiażdżycowo. Zapobiega marskości wątroby, przyśpiesza procesy detoksykacji (odtruwania) i eliminacji toksyn z ustroju. Zapobiega także zastojom żółci i rozwojowi kamicy żółciowej. Chroni wątrobę przed wpływem niektórych ksenobiotyków (leków, węglowodorów). Preparaty kozieradkowe podane doustnie wywierają również wpływ przeciwkaszlowy i przeciwdepresyjny. Zastosowanie zewnętrznie (okłady, płukanki) działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwwysiękowo, przeciwświądowo, zmiękczająco, pobudzająco na regenerację. Kompresy i częste przemywanie wodnymi oraz wodno-alkoholowymi wyciągami z kozieradki działają przeciwtrądzikowo. Przyśpieszają resorpcję ropni i gojenie krostek. Zauważono także właściwości przeciwplamicze kozieradki (usuwa plamy po ropniach, stłuczeniach, ukąszeniach owadów). Obecnie w niektórych krajach kozieradka jest wykorzystywana do produkcji hormonów sterydowych.
Zastosowanie
Osłabienie fizyczne i psychiczne, wychudzenie, zanik mięśni, choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe stawów, złamania kości, niedokrwistość, zaparcia, kamica żółciowa, stłuszczenie serca, nerek i wątroby, choroby alergiczne, kaszel, nieżyty układu oddechowego; stany zapalne powiek, spojówek i gałki ocznej (okłady + zażywanie doustne); troficzne choroby skóry (zewnętrznie + doustnie), owrzodzenia skóry, ropnie, przetoki ropne skórne, plamy na skórze, krwiaki, sińce, owrzodzenia błon śluzowych, stany zapalne jamy ustnej, gardła i narządów płciowych, oparzenia, rany, odleżyny; choroba wrzodowa, ostre nieżyty przewodu pokarmowego z bolesną biegunką i bólami brzucha; uprawianie kulturystyki bez wyraźnych efektów przyrostu mięśni, zaburzenia koncentracji i zapamiętywania, niedobór estrogenów, niedoczynność kory nadnerczy. Do lewatyw: zaparcia, hemoroidy, stany zapalne odbytu. Do irygacji i nasiadówek: stany zapalne pochwy i warg sromowych, świąd sromu.Za granicą przetwory z kozieradki zalecane są przy impotencji (niemocy płciowej) oraz w okresie przekwitania (menopauzy), bowiem działają estrogennie.
W medycynie weterynaryjnej kozieradka jest wykorzystywana jako środek wzmacniający, mlekopędny, stymulujący przyrosty masy ciała, osłaniający, przeciwzapalny i regenerujący. W produkcji zwierzęcej od starożytności kozieradka była stosowana do tuczenia zwierząt. Zalecana również dla zwierząt w okresie okołoporodowym (profilaktyka zaparć, biegunek, stresu, zapobieganie niedoborowi mleka).
Kozieradka pospolita, boża trawka (Trigonella foenum-graecum), roślina jednoroczna z rodziny motylkowatych, pochodząca z południowo-wschodniej Europy, Azji Mniejszej i zachodnich Indii. Kozieradka była używana w starożytnych Chinach, Indiach, Egipcie i Grecji jako pożywienie, pasza dla zwierząt i lek. Prażone nasiona spożywano jako pokarm wzmacniający i odmładzający a na Bliskim Wschodzie tuczono nią kobiety w haremach. Używana była do leczenia gorączki i wysokiego ciśnienia krwi. Uprawa kozieradki rozpowszechniła się w Zachodniej Europie wraz z rozwojem zakonów benedyktynów. Stosowano ją wewnętrznie na choroby kobiece, płuc, wątroby lub nerek oraz zewnętrznie w leczeniu ran i chorób skórnych. Obecnie jest rośliną uprawianą, również w Polsce, w niewielkich ilościach na żyznych, lekkich glebach.

Kozieradka ma długi i rozgałęziony korzeń, łodygę wzniesioną lub pokładającą się, słabo rozgałęzioną, podobną nieco do koniczyny. Liście trójlistkowe, listki odwrotnie jajowate o długości około 3 centymetrów. Kwiaty w kątach liści, motylkowe, grzbieciste, jasnożółte lub liliowe. Owocem jest do 20 centymetrów długi nasienny strąk zawierający nasiona twarde, romboidalne albo jajowate, zielonożółte lub żółtobrązowe. Roślina posiada gorzki smak i specyficzny aromat.

Surowcem leczniczym są nasiona kozieradki. Posiadają one do 30% substancji śluzowych, flawonoidy,saponiny, białka, tłuszcze, gorycze, sole mineralne (potas, sód, magnez, wapń, kobalt, mangan, fosfor,cynk, krzem, siarka, żelazo, miedź), witaminę PP, hormony sterydowe, olejek eteryczny i inne związki. W celu optymalnego wykorzystania składników czynnych, nasiona kozieradki muszą zostać sproszkowane lub roztarte. Kozieradka jest stosowana zewnętrznie jako lek śluzowy przy ropnym zapaleniu skóry, czyrakach, żylakach lub do płukania gardła. Preparaty z kozieradki stosowane wewnętrznie usprawniają procesy trawienia i przyswajania pokarmów oraz zwiększają aktywność układu odpornościowego.

Kozieradka jesta także pomocna przy leczeniu anemii, cukrzycy i utracie wagi. Ma właściwości wzmacniające i hipoglikemiczne. Nasiona kozieradki mają nieprzyjemny zapach i dlatego stosuje się w mieszankach z innymi ziołami. Przetwory z kozieradki stosuje się przy braku apetytu, stanach zapalnych przewodu pokarmowego, jako środek wzmacniający, osłaniająco przy stosowaniu lekarstw uszkadzających błonę śluzową w przewodzie pokarmowym lub po zatruciach pokarmowych.

W kuchni kozieradka stosowana jest do przyprawiania serów i stanowi składnik niektórych przypraw np. curry. W kosmetyce jest stosowana do odżywczych maseczek kosmetycznych lub leczenia łojotoku, trądziku i stanów zapalnych skóry.

Kozieradkę jako lek metaboliczny dobrze jest łączyć z morszczynem (Herba Fuci vesiculos)

Aktualnie produkuje się znacznie wygodniejszą formę (przygotoweanie i niwelacja nieprzyjemnego zapachu)

Nasiona kozieradki Preparat o działaniu ogólnie wzmacniającym organizm, może stanowić uzupełnienie diety w łatwo przyswajalne białko i tłuszcze roślinne. Wpływa korzystnie na przyrost masy mięśniowej, jako środek wzmacniający dla rekonwalescentów i sportowców.

Fenugreek Powder - inaczej Kozieradka pospolita, kozieradka lekarska roślina zielna z rodziny bobowatych (Fabaceae Giseke). Inne nazwy (zwyczajowe) to: fenegryka, greckie siano, koziorożnik boża trawka. Dziko rośnie w rejonie sięgającym od wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego aż po Chiny, natomiast jej uprawy znajdują się niemal na całym świecie.
Fenugreek znany głównie ze swoich właściwości powiększających biust nawet o 3 rozmiary!
To w pełni bezpieczna i tania alternatywa chirurgii plastycznej. Możesz teraz w ciągu kilku tygodni mieć piersi większe i jędrniejsze. Jeśli kiedykolwiek myślałaś o zmianach wyglądu tych części ciała powstrzymaj się przed radykalnymi rozwiązaniami i wypróbuj najpierw FENUGREEK firmy Puritan's Pride.
Ekstrat z kozieradki bogaty w phyto estrogen , kozieradka pomaga w hormonalnej produkcji i ułatwia rozwój sutkowych gruczołów, w których jest estrogen chemiczny Trigonelline, znajdowany w Kozieradce. Roślina stosowana była już w starożytnym Egipcie, Grecji i Chinach jako afrodyzjak jak i znakomity środek na wydatniejszy kobiecy biust.

Badania wykazały, że u większości kobiet pierwsze efekty widać już po 3 tygodniach stosowania Fenugreek - wtedy to substancje zawarte w tabletkach ponownie uaktywniają pracę gruczołów piersiowych i pobudzają rozwój tkanki piersiowej.

Przez kolejne 3 tygodnie stosowania specyfiku, wielkość piersi zwiększa się, na ogół od 1/2 do 2 rozmiarów, a przy dalszym zażywaniu nawet trzykrotnie. Większość Pań odczuje efekty właśnie wtedy, część jednak poza tym przedziałem.

Inne zastosowanie:
Roślina lecznicza: jej nasiona są jednymi z najbardziej bogatych w śluzy (ich zawartość przekracza nawet 40%) , tłuszcze, śladowe ilości olejków etercznych, saponiny steroidowe,w tym pochodne diosgeniny (stosowana w terapi hormonalnej i doustnych środkach antykoncepcyjnych), flawonoidy, cholinę, lecytynę, witaminy PP, F, D i alkaloid trygonelinę.

Kozieradka działa przeciwmiażdżycowo. Zapobiega marskości wątroby, przyśpiesza procesy detoksykacji (odtruwania) i eliminacji toksyn z ustroju. Zapobiega także zastojom żółci i rozwojowi kamicy żółciowej. Chroni wątrobę przed wpływem niektórych ksenobiotyków (leków, węglowodorów). Preparaty kozieradkowe podane doustnie wywierają również wpływ przeciwkaszlowy i przeciwdepresyjny.

Osłabienie fizyczne i psychiczne, wychudzenie, zanik mięśni, choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe stawów, złamania kości, niedokrwistość, zaparcia, kamica żółciowa, stłuszczenie serca, nerek i wątroby, choroby alergiczne, kaszel, nieżyty układu oddechowego; stany zapalne powiek, spojówek i gałki ocznej (okłady + zażywanie doustne); troficzne choroby skóry (zewnętrznie + doustnie), owrzodzenia skóry, ropnie, przetoki ropne skórne, plamy na skórze, krwiaki, sińce, owrzodzenia błon śluzowych, stany zapalne jamy ustnej, gardła i narządów płciowych, oparzenia, rany, odleżyny; choroba wrzodowa, ostre nieżyty przewodu pokarmowego z bolesną biegunką i bólami brzucha; uprawianie kulturystyki bez wyraźnych efektów przyrostu mięśni, zaburzenia koncentracji i zapamiętywania, niedobór estrogenów, niedoczynność kory nadnerczy, zaparcia, hemoroidy, stany zapalne odbytu. Do irygacji i nasiadówek: stany zapalne pochwy i warg sromowych, świąd sromu. Za granicą przetwory z kozieradki zalecane są przy impotencji (niemocy płciowej) oraz w okresie przekwitania (menopauzy), bowiem działają estrogennie.

Kozieradkę stosuje się także w cukrzycy, obniża poziom cukru we krwi, zmniejsza insulinooporność komórek w cukrzycy typu II. Ponieważ kozieradka ma dużą wartość odżywczą, mocno zaleca się ją w przypadkach wychudzenia, a nawet anoreksji.

Ma wykazywać również aktywne działanie przeciw wielu wirusom, w tym również przeciw wirusowi opryszczki (typ I i II), wirusom grypy i poliwirusowi. Nie wywołuje skutków ubocznych.

-- 12 lip 2011, 13:08 --

Fajnie by bylo jakby sie ktos podzielil wiedza na temat naturalnych produktow na lepsze samopoczucie. Na pewno wielu to pomoze.
Ostatnio edytowano 29 lis 2011, 16:07 przez Korba, łącznie edytowano 1 raz
Powód: poprawiono literówki w tytule
Offline
Posty
7
Dołączył(a)
01 lip 2011, 11:35

Natualne produkty, ktore poprawiaja samopoczycie

przez zosia.samosia 21 sie 2011, 18:34
czekolada :D

Po zjedzeniu czekolady rośnie w mózgu poziom neuroprzekaźników: serotoniny i endorfin. Serotonina przeciwdziała depresji oraz zmniejsza podatność na schorzenia układu nerwowego, np. schizofrenię. Endorfiny poprawiają nastrój i potęgują odczuwanie przyjemności. Czekolada zawiera też duże ilości magnezu. Pierwiastek ten nie tylko usprawnia funkcjonowanie mięśni oraz ułatwia wchłanianie wapnia, ale podobnie jak serotonina przeciwdziała stresom. Zmniejsza też dolegliwości syndromu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Dlatego właśnie tak wiele kobiet przed menstruacją ma apetyt na czekoladki. Warto jednak wiedzieć, że dobroczynne działanie czekolady odczują jedynie osoby sięgające po nią sporadycznie.
Offline
Posty
27
Dołączył(a)
09 mar 2009, 17:50

Natualne produkty, ktore poprawiaja samopoczycie

przez rdzaa 05 wrz 2011, 00:45
Rosóóół :) skoro wzmacnia ciało, czemu nie miałby wzmacniać psychiki?
z kaczki, indyka lub czegoś takiego, (ale kurę kurczaka itp odradzam, ze względu na ilość chemii)

poza tym herbatki: yerba, pu erh, rooibos, zielona...
Offline
Posty
178
Dołączył(a)
13 lut 2011, 23:32

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Natualne produkty, ktore poprawiaja samopoczycie

Avatar użytkownika
przez *Wiola* 05 wrz 2011, 00:52
rdzaa, A wiesz ,że prawdziwy chiński rosół gotuje się 27 dni :D
Avatar użytkownika
Offline
Przyjaciel forum
Posty
18132
Dołączył(a)
10 lis 2009, 14:14

Natualne produkty, ktore poprawiaja samopoczycie

przez rdzaa 05 wrz 2011, 17:01
hahahahaha nie wiedziałam : )
na szczęście mi pomaga taki zwykły domowy
w Chinach celebrują też 100-letnie jaja.... 8)
więc nic mnie nie dziwi :mrgreen:
Offline
Posty
178
Dołączył(a)
13 lut 2011, 23:32

Natualne produkty, ktore poprawiaja samopoczycie

Avatar użytkownika
przez amelia83 28 lis 2011, 10:15
banany, herbata zielona, miętowa i czekolada :lol:
'Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodz. Jeśli nie umiesz chodzić czołgaj się. Ale bez względu na wszystko- Posuwaj się naprzód '
M. Luther King

'jak o mnie ktoś zapyta powiedzcie mu że znikam, za równoległym światem, gdzie liczby nie są ważne'
Avatar użytkownika
Offline
Posty
13390
Dołączył(a)
17 mar 2011, 16:01
Lokalizacja
daleko czasem blisko

Natualne produkty, ktore poprawiaja samopoczycie

przez clony 28 lis 2011, 11:12
Bimber, wino........
naturalnie naturalne-zrobione w domu,hehehehe
Offline
Posty
41
Dołączył(a)
19 paź 2011, 10:46

Natualne produkty, ktore poprawiaja samopoczycie

Avatar użytkownika
przez _asia_ 28 lis 2011, 11:25
W „Biological Psychiatry” zostały opublikowane wyniki badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Cambridge. Według naukowców, jednym z rezultatów niewłaściwej diety może być agresja oraz złość.

Przedstawiono zatem menu złożone z potraw, które mają zdolności relaksacyjne i pomagają zwalczyć nerwowość. Na liście znalazły się takie produkty jak:

- migdały
- mleczko pszczele
- szpinak
- boćwina
- jaja
- czekolada
- orzechy
- mleko
- fasola
- cukinia
- mięso indycze
- grzyby
- ryba dorada
- ser owczy
- herbatniki z maki razowej

Produkty te, dzięki podwyższonej zawartości tryptofanu pobudzają organizm do wytwarzania hormonu szczęścia – serotoniny. Z kolei kiedy pomijamy posiłki lub jemy niewłaściwe, poziom serotoniny w mózgu spada.Źródło: Biological Psychiatry
"Nie wolno zgadzać się na pełzanie, gdy czujemy potrzebę latania"

"Gdy zamykają się jedne drzwi do szczęścia, otwierają się inne, ale my patrzymy na pierwsze drzwi tak długo, że nie widzimy tych drugich"


Helen Keller
Avatar użytkownika
Offline
Posty
2857
Dołączył(a)
02 gru 2010, 19:21

Natualne produkty, ktore poprawiaja samopoczycie

Avatar użytkownika
przez JERZY62 14 gru 2011, 20:49
rdzaa napisał(a):Rosóóół :)

ja rosołu nie jem a nazywam go "wywar z trupa"
Avatar użytkownika
Offline
Posty
11318
Dołączył(a)
08 lut 2011, 22:38
Lokalizacja
50° 0′ 45″ N, 20° 59′ 19″ E

Natualne produkty, ktore poprawiaja samopoczycie

Avatar użytkownika
przez jestem bogiem 18 gru 2011, 08:24
_asia_ napisał(a):
Produkty te, dzięki podwyższonej zawartości tryptofanu pobudzają organizm do wytwarzania hormonu szczęścia – serotoniny. Z kolei kiedy pomijamy posiłki lub jemy niewłaściwe, poziom serotoniny w mózgu spada.Źródło: Biological Psychiatry


Asiu, w zasadzie więc tryptofan, który można kupić w tabletkach jest naturalnym antydepresantem, nie mylę się?
' Twoja akceptacja to twój świadomy upadek '
Avatar użytkownika
Offline
Posty
86
Dołączył(a)
15 gru 2011, 08:41

Naturalne produkty, które poprawiają samopoczucie

przez uzytkownik 18 gru 2011, 10:01
No, ale kosztuje ponad 60 zl / 30 tabs...
Więc lepiej już jeść pestki dyni ;)
uzytkownik
Offline

Naturalne produkty, które poprawiają samopoczucie

Avatar użytkownika
przez jestem bogiem 18 gru 2011, 10:15
uzytkownik, no tak, ale popatrz, człowiek w depresji ma często 2 wyjścia: iść do psychiatry/neurologa, zapłacić za wizytę (zazwyczaj 100zł) i dostać jednorazowo receptę na leki, za które też nie mało zapłaci bądź skoczyć do apteki po tryptofan, naturalny środek.. :) gdybym wiedział, że mi to pomoże, wybrałbym drugą opcję :)
' Twoja akceptacja to twój świadomy upadek '
Avatar użytkownika
Offline
Posty
86
Dołączył(a)
15 gru 2011, 08:41

Naturalne produkty, które poprawiają samopoczucie

Avatar użytkownika
przez Badziak 18 gru 2011, 11:05
No właśnie - czy jest tu ktoś kto próbował tryptofanu? Jak wrażenia?
Zaburzenia depresyjno-lękowe z elementami fobii społecznej:
Anafranil SR (klomipramina) 150 mg
Amizepin (karbamazepina) 400 mg

+ terapia behawioralno-poznawcza :)
Avatar użytkownika
Offline
Posty
1412
Dołączył(a)
19 kwi 2010, 23:21

Naturalne produkty, które poprawiają samopoczucie

przez uzytkownik 18 gru 2011, 11:44
l-teanina-i-phenibut-t31928.html stworzyłem kiedyś podobny wątek o suplementacji
uzytkownik
Offline

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Przeskocz do