gdzie szukać wsparcia psychologicznego

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez salvorin 31 sty 2013, 22:47
Witam,

Jestem po 3 miesięcznej psychoterapii grupowej o podejściu mieszanym i po przerwanej po dwóch miesiącach indywidualnej terapii psychodynamicznej.

Podczas terapii indywidualnej doszedłem do wniosku, że bardziej potrzebowałbym czegoś co mój psychoterapeuta określił jako wsparcie psychologiczne, tzn rozmowa z kimś miłym, współczującym, dowartościowującym, doświadczonym życiowo zamiast pseudointelektualnych pogawędek. I tu pojawia się moje pytanie: gdzie szukać takiej pomocy?

Nie mam ochoty na bycie przekonywanym o wyższości klasycznych technik psychoterapeutycznych i o moich rzekomych ucieczkach - proszę o konkretne odpowiedzi gdzie mogę otrzymać pomoc o jaką pytam w okolicach Warszawy (najlepiej z NFZ).

Pozdrawiam,
Mariusz

przez *Monika* 02 lut 2013, 11:00
salvorin napisał(a):Witam,

Jestem po 3 miesięcznej psychoterapii grupowej o podejściu mieszanym i po przerwanej po dwóch miesiącach indywidualnej terapii psychodynamicznej.
Podczas terapii indywidualnej doszedłem do wniosku, że bardziej potrzebowałbym czegoś co mój psychoterapeuta określił jako wsparcie psychologiczne, tzn rozmowa z kimś miłym, współczującym, dowartościowującym, doświadczonym życiowo zamiast pseudointelektualnych pogawędek. I tu pojawia się moje pytanie: gdzie szukać takiej pomocy?

Jeśli Ty doszedłeś do takiego wniosku, to z jakiegoś powodu terapia zaczęła Ci nie odpowiadać. Wspomniałeś poniżej o ucieczce. Niestety, tak to wygląda , a terapeuta z pewnością miał rację. Cóż...terapia to nie pseudointelektualne pogawędki, tak jak Ty twierdzisz, to proces, w wyniku którego efekty przychodzą po nieco dłuższym okresie czasu.
Wsparcie psychologiczne .... to zależy z jakimi trudnościami się borykasz. Ludzie współuzależnieni uzyskują takie wsparcie na grupach AA, rodzice dzieci autystycznych też spotykają się w określonych grupach, zrzeszają się, tworzą stowarzyszenia.
Psycholodzy zatrudnieni w Poradniach Zdrowia Psychicznego na krótką metę mogą Cię wesprzeć bez wciągania w terapię. Ale jeśli okaże się, że Ty chcesz dłużej korzystać z takiej pomocy, uwierz, że każdy psycholog/terapeuta dojdzie do wniosku, ze Tobie potrzebna jest terapia.
Skoro potrzebujesz takiego wsparcia przez dłuższy okres, oznacza to, że masz trudności. Nad trudnościami się pracuje, a to już są ramy terapii.
Nie mam ochoty na bycie przekonywanym o wyższości klasycznych technik psychoterapeutycznych i o moich rzekomych ucieczkach - proszę o konkretne odpowiedzi gdzie mogę otrzymać pomoc o jaką pytam w okolicach Warszawy (najlepiej z NFZ).

Nie będę Cię przekonywała Mariuszu.

Wyróżnić można następujące formy pomocy psychologicznej

1. Konsultacja – to spotkanie, którego podstawowym celem jest rozpoznanie problemu
oraz motywu z jakim dana osoba zgłasza się do specjalisty, a także określenie przez
terapeutę najkorzystniejszego sposobu pomocy. Na konsultacje do specjalisty mogą
zgłaszać się wszystkie osoby, które odczuwają dyskomfort w swoim życiu, także
małżeństwa i rodziny.
2. Porada psychologiczna – może być udzielana podczas spotkania indywidualnego,
rozmowy telefonicznej bądź listownie, a obecnie coraz bardziej popularne są porady
on-line. Celem porady jest udzielenie osobie szukającej rozwiązania dla swojej sytuacji,
informacji na interesujący ją temat takiej, aby możliwe było rozwiązanie jej kłopotu.
3. Psychoedukacja - jest to formą oddziaływania psychologicznego, która ma na celu
zmianę postaw i zachowań ludzi, a jej podstawowym zadaniem jest uczenie nowych
umiejętności np. interpersonalnych lub radzenia sobie w trudnych sytuacjach
np. z chorobą. Oddziaływania psychoedukacyjne prowadzone są w formie
ustrukturalizowanych zajęć treningowych lub grup dyskusyjno-edukacyjnych. Osoba
poszukująca pomocy uzyskuję więc informacje ze wskazaniem możliwych sposobów
postępowania.
4. Interwencja psychologiczna/kryzysowa - to pokierowanie przez eksperta-terapeutę
zachowaniem klienta (osoby, rodziny) będącego w sytuacji kryzysowej wymagającej szybkiego działania, np. w sytuacji potencjalnego lub rzeczywistego zagrożenia życia
lub zdrowia danej osoby lub kogoś z członków rodziny.
5. Psychoterapia - dłużej trwająca forma regularnej pomocy psychologicznej mająca na
celu zrozumienie źródeł, usunięcie objawów dyskomfortu psychicznego i cierpienia
osoby zgłaszającej się po pomoc. Czas trwania terapii i jej intensywność zależy od wagi
problemu oraz szkoły terapeutycznej, w której pracuje terapeuta.

Innych form pomocy nie ma.
Zadzwoń do Poradni Zdrowia Psychicznego, tam powinni Cię doinformować w ważnym dla Ciebie temacie.
Obrazek
Główny Moderator

przez salvorin 03 lut 2013, 00:28
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź:)

Z tego opisu wnioskuję, że przydałaby mi się też psychoedukacja, poszukam niedługo czegoś na ten temat.
A co do psychoterapii to ewentualnie interesowałaby mnie w nurcie humanistycznym czy też inna bardziej skoncentrowana na teraźniejszości, np Gestalt ale widzę, że na NFZ to ciężko coś takiego znaleźć o ile w ogóle da się...

Pozdrawiam,
Mariusz

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez *Monika* 03 lut 2013, 02:25
salvorin, napisz czy znalazłeś coś, co Cię interesowało :D
Obrazek
Główny Moderator

przez blue-green 04 lut 2013, 17:26
Witaj.Ja osobiście znam jedno miejsce pod Warszawą http://leczyc.pl/ gdzie mogą Tobie pomóc, pracują tam fachowcy w każdym calu i maja sporo sukcesów na swoim koncie. Może zadzwoń i zapytaj. Trzymam mocno za Ciebie kciuki

Sortuj wg