Skocz do zawartości
Nerwica.com

Lęk przed wysiłkiem


Gość Imre

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy coś takiego istnieje, ale od dłuższego czasu myśl o jakimkolwiek wysiłku sprawia, że zaczynam się ostro denerwować. Chodzi mi tutaj o naukę, pracę związaną z terapią, a w dalszej perspektywie myśl o pracy i wszystkich ewentualnych życiowych problemach. Ciężko mi to opisać, ale kiedy muszę robić coś co wymaga ode mnie przezwyciężenia lenistwa i niechęci do jakiejkolwiek pracy to czuję straszną chęć zapomnienia/ignorowania tej sytuacji, czy jakiejś ucieczki od problemu. Nawet sama myśl, że zmiana takiego nastawienia wymaga włożenia w to jakiegoś wysiłku wzbudza we mnie niechęć i podobne odczucia. Nie wiem co z czymś takim należy robić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imre, Może po prostu...boisz się zmian, zerwania, zmienienia stereotypów myśleniowych, starych wzorców, przyzwyczajeń. Terapia wiąże się z tzw. przebudowaniem się w szerokim tego slowa znaczeniu. Moze właśnie jest to Twoja jedna z wielu trudności? Strach i lęk przed podejmowaniem nowych wyzwań?

Często mówi się też, że człowiek nieświadomie pozostaje w nerwicy bo tak mu wygodniej ,bezpieczniej.

Co o tym sądzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imre, jakbym o sobie czytała, wszelka działalność napawa mnie przerażeniem, zmuszam się na siłę do wykonania tego czego nie lubię, bo wiem, ze nikt tego za mnie nie zrobi. Coraz częściej jednak odpuszczam, Najgorsze jest to, ze nawet czując nóż na gardle nie potrafię się kompletnie zmobilizować ... :( Kiedyś byłam zorganizowana, robiłam więcej niż mogłam, nie rozróżniałam niedziel, świąt, bo tyle było do zrobienia. A potem wypalenie poczucie bezsensu, które odebrało mi siły do wszystkiego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślenie,zastanawianie się nad tym co trzeba,mam zrobić..jest niepotrzebne prowadzi do tego,że piętrzą nam się trudności,a w rzeczywistości wcale nie jest tak źle..jak wyobrażamy sobie,że mogłoby być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×