Lęk przed wysiłkiem

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Lęk przed wysiłkiem

przez Imre 11 sie 2011, 11:42
Nie wiem czy coś takiego istnieje, ale od dłuższego czasu myśl o jakimkolwiek wysiłku sprawia, że zaczynam się ostro denerwować. Chodzi mi tutaj o naukę, pracę związaną z terapią, a w dalszej perspektywie myśl o pracy i wszystkich ewentualnych życiowych problemach. Ciężko mi to opisać, ale kiedy muszę robić coś co wymaga ode mnie przezwyciężenia lenistwa i niechęci do jakiejkolwiek pracy to czuję straszną chęć zapomnienia/ignorowania tej sytuacji, czy jakiejś ucieczki od problemu. Nawet sama myśl, że zmiana takiego nastawienia wymaga włożenia w to jakiegoś wysiłku wzbudza we mnie niechęć i podobne odczucia. Nie wiem co z czymś takim należy robić...
Imre

Lęk przed wysiłkiem

przez *Monika* 11 sie 2011, 12:06
Imre, Może po prostu...boisz się zmian, zerwania, zmienienia stereotypów myśleniowych, starych wzorców, przyzwyczajeń. Terapia wiąże się z tzw. przebudowaniem się w szerokim tego slowa znaczeniu. Moze właśnie jest to Twoja jedna z wielu trudności? Strach i lęk przed podejmowaniem nowych wyzwań?
Często mówi się też, że człowiek nieświadomie pozostaje w nerwicy bo tak mu wygodniej ,bezpieczniej.
Co o tym sądzisz?
Obrazek
Główny Moderator

Lęk przed wysiłkiem

przez Margolka 11 sie 2011, 14:34
Imre, jakbym o sobie czytała, wszelka działalność napawa mnie przerażeniem, zmuszam się na siłę do wykonania tego czego nie lubię, bo wiem, ze nikt tego za mnie nie zrobi. Coraz częściej jednak odpuszczam, Najgorsze jest to, ze nawet czując nóż na gardle nie potrafię się kompletnie zmobilizować ... :( Kiedyś byłam zorganizowana, robiłam więcej niż mogłam, nie rozróżniałam niedziel, świąt, bo tyle było do zrobienia. A potem wypalenie poczucie bezsensu, które odebrało mi siły do wszystkiego...
och życie czemu tak pędzisz?
nie dajesz sercu oddechu
czy kiedyś za tobą nadążę?
czy umrę nawet w pośpiechu?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Lęk przed wysiłkiem

przez Raffuss 11 sie 2011, 14:43
Margolka napisał(a):zmuszam się na siłę

I to jest istotą Waszych problemów.. zmuszacie się zamiast uczynić z danej czynności coś przyjemnego w odbiorze dla siebie samych.. dlatego organizm się broni..
Codzienna walka o lepsze jutro nerwoblog.pl

Lęk przed wysiłkiem

przez Noopii 11 sie 2011, 17:17
Myślenie,zastanawianie się nad tym co trzeba,mam zrobić..jest niepotrzebne prowadzi do tego,że piętrzą nam się trudności,a w rzeczywistości wcale nie jest tak źle..jak wyobrażamy sobie,że mogłoby być.
Noopii

Sortuj wg