Skocz do zawartości
Nerwica.com

pedantyzm ubrań i przedmiotów (nie typowa mania czystości)


cotwojetoimoje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 18 lat i problem zwiazany z maniakalną checią posiadania idalnych ubrań i przedmiotów.

 

Polega to na tym, że kupuje np. telefon i dostaje z nim kartonik. Kartonik ten nie może się zniszczyć. Jeśli przy otwieraniu się przedrze, wyrzucam go bo staje sie dla mnie problemem.

 

Kupuję kurtkę, po tygodniu widzę, że ma wyrwany guzik. Staje się ona nie idealna, nie podoba mi sie staram sie jej nie ubierać, jest dla mnie problemem.

 

Dużo przedmiotów jest dla mnie właśnie takim problemem. Muszą być nieskazitelne.

 

Przeszkadza mi to bo nie mogę utrzymać rownowagi pomiedzy dbaniem o siebie, a posiadaniem przedmiotow.

 

Chodzi mi o to, że albo dbam o siebie albo dbam o przedmioty. Kiedyś mialem w ogole hopla takiego, że opiekowalem sie np. telefonem. Co chwila go czyscilem, dbalem itp.

 

Jeszcze dawniej wynosilem wszystko z pokoju aby powycierac pod szafkami ktore odsuwałem parę razy w tygodniu, to byl horror.

 

Obecnie jest juz ok tylko przekonajcie mnie, że przedmioty nie musza byc idealne.

 

Mam duzo ubran, te ktore dopiero co kupie podobaja mi się, a te ktore widze np. jeansy jak puszcza gdzieś szew, powoduje dyskomfort u mnie. Ogladam to kilka razy dziennie, jak wyglada szew itp. ogladam czy wszystkie guziki są itp.

 

Próbuje to sobie tłumaczyć, że to tylko rzecz bedzie trwała rok max, nie ma się co nią opiekować, jednak wtedy przestaje dbać o rzecz, staje się szmatą ktorą zarzucam na siebie.

 

 

Dziękuje

 

[Dodane po edycji:]

 

Dodam, że nie chodzi tutaj o czystość tylko o stan przedmitow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko chodzi mi o to, żeby ktoś mi przemówił do rozsądku, że rzecz nie może/musi być idealna. Oglądam sobie np, jakiś program o kimś, pokazują jak żyje, patrze i wszystko wydaje się idealne, ubrania nie maja skaz itp. od razu też chce tak. Polega to na tym tak jak mowilem, ze albo mnie w ogole nie obchodza ubrania dbam tylko o siebie, albo dbam o ubrania i o siebie, jednak wtedy mecza mnie mysli, że np. co ja z ta kurtka zrobie bo stracila guzik, jak go przyszyje nie bedzie juz idealna, bez skazy.

 

Nie wyobrażam sobie np. jak mozna cos prowizorycznie naprawiac czy posiadac zniszczone przedmioty.

 

Nie chcialbym sie nigdzie udawać tylko samemu poradzic sobie z tym. Skoro udalo mi sie z takiego pedantyzmu wyciagnac polegajacego na czystosci sadze ze to nie bedzie wieksza przeszkoda.

 

Ogladam sobie np. to

i patrze, mysle idealne nie uszkodzone przedmioty ma, ubrania itp. Cieszy sie nie zwraca uwagi na ubrania jakos nie wiem nie moge sobie tego wyobrazic. Mam np. jeansy i przeszkadza mi, że co pranie sie jakos niszcza.

 

Nie chce wydawac znowu pieniedzy na kolejna pare itp, bo wiem ze sie znowu popsuja jakies dziwne to

 

[Dodane po edycji:]

 

najbardziej mi przeszkadzaja takie droższe rzeczy jak kurtki spodnie.

 

Tanie rzeczy jak skarpetki czy koszulki po prostu wyrzucam jak maja jakies minimalne przedarcie itp

 

[Dodane po edycji:]

 

teraz np mam nowa kurtke ktora ma bardzo slabo przyszyte guziki kołnierza. Przeszkadza mi to, bo wiem ze jak beda na nowo przyszywane to bedzie to nie orginalnie, bedzie uszkodzony materiał. To jest moj problem i nie potrafie racjonalnie wyjasnic tego sobie.

 

Nie chodzi tu tez o powierchowne widzenie przedmiotow, przyklad kupilem torbe na laptopa. W srodku miala pasek podtrzymujacy, urwal sie on, i torba mi sie nie podobala chodz nie bylo widac niedoskonalosci

 

[Dodane po edycji:]

 

teraz sobie mysle, że niedoskonalosci przedmiotow sa ok, ale te nieszczesne ubrania, tutaj lezy problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to witaj w klubie :)

 

Mam podobnie jak Ty. Może nie wyrzucam ale też wszystko musi być perfekcyjne. Moja kobieta łapie się za głowę ile ja mam kosmetyków. Jeśli czuję się już lekko spocony to mnie szlag trafia i wpadam w furię :(

To samo z ubraniami. Jeśli nawet nie mogę się w spodnie zmieścić czy jest już lekkie zabrudzenie mam to samo. Tez wpadam w furię. Jest z tym co raz gorzej :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×