Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

elmopl79,

Ja nadal poranki mam nieciekawe, choć musze przyznać, że przymulenie nie trwa już wiele godzin, ale skróciło się...(nie jestem juz jak typowo naćpana tylko bardzie senna i nic mi sie nie chce, ale chyba trzeźwiej myślę niz jeszcze kilka dni temu, kiedy mysli mi sie totalnie plątały...) ale i tak moje samopoczucie poranne/południowe do popoludniowo/wieczornego to ja dzien do nocy... tak do 15.00 mam jakiś niepokój, a potem mi odblokowuje żołąde, lęk zmniejsza się a ja mogę coś zjeść, bez obawy, że zwymiotuję...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elmopl79,

Ja nadal poranki mam nieciekawe, choć musze przyznać, że przymulenie nie trwa już wiele godzin, ale skróciło się...(nie jestem juz jak typowo naćpana tylko bardzie senna i nic mi sie nie chce, ale chyba trzeźwiej myślę niz jeszcze kilka dni temu, kiedy mysli mi sie totalnie plątały...) ale i tak moje samopoczucie poranne/południowe do popoludniowo/wieczornego to ja dzien do nocy... tak do 15.00 mam jakiś niepokój, a potem mi odblokowuje żołąde, lęk zmniejsza się a ja mogę coś zjeść, bez obawy, że zwymiotuję...

Czyli idzie ku lepszemu.Popatrz co dzialo sie tydzień temu....Bedzie dobrze.Ja dzisiaj nawet zrabalam męża,a jak do tej pory bylo mi obojetne co on robi,byle żeby byl obok.Ha,ha,ha.....Dlatego mowie,ze idzie ku lepszemu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gargul,

A jak Twoje samopoczucie? Stabilnie?

 

W ostatnim czasie tak. Oczywiście nie znaczy to, że wszystkie dni są git i tylko tęcza w głowie.

Trzeba się przyzwyczaić do tego że jak każdy inny człowiek, będziemy mieli i lepsze i gorsze dni. Trzeba o tym pamiętać, bo mamy tendencję to wyolbrzymiania pewnych spraw :)

 

Ja dzisiaj w skowronkach. Uwielbiam sobotnie poranki. Mogę sobie poleniuchować w łóżku do 10. Najlepszy dzień tygodnia.

A teraz leże z żonką piję winko, zagryzam serem i oglądamy American Pie. Żyć nie umierać! :)

 

Nie poddawajcie się, a dobre dni nadejdą. Nie zauważycie nawet kiedy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gargul,

Trzymam Cię za słowo, że dobre dni nadejdą:) jak mam na razie w miarę wieczory, poranki są fatalne jeszcze:(

Tak, zdaję sobie sprawę, że nie wszystko bedzie super i kolorowo, bo wtedy nawet byłoby ...sztucznie, będa dni lepsze i gorsze, byle bez ataków i niepotrzebnych stresów...

Odliczam dni, bo mam nadzieję, że na dniach odczuję poprawę...Oby...

 

Cieszę się, że masz się dobrze, miłego spędzania czasu z żonką:) 8)8)

 

-- 15 gru 2013, 00:03 --

 

elmopl79,

jak Mąz dostaje od Ciebie opr... to rzeczywiście idzie ku lepszemu:):):)

Ja teraz też ok, popołudnie i wieczór sa ok, ale ranka juz sie boję...

 

Lecę powoli, spokojnej nocy życzę, do jutra, w zasadzie do dzisiaj, bo już jest niedziela:)

papa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,witam....i o zdrowie pytam....:)Katarzynka jak poranek?Ja myslalam,ze pośpię sobie dluzej a tu jak na zlosc...Cos w ogóle nie moglam spac,krecilam sie jak nie wiem.Na początku spożywania leku spali mi sie tak fajnie wygodnie.Wstawslam rano przed budzikiem....A teraz jakoś tak ciezko śpię.No ale pogoda za oknem raz robi swoje.A ja na dodatek jestem niskocisnieniowcem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj elmopl79 :) Ja ze snem na esci, to miałem już różnie - na początku brania była senność, potem po tygodniu było wczesne wybudzanie się i brak możliwości dalszego pójścia spać, a teraz pojawiła się znowu megasenność - dzisiaj spałem 12 godzin. Nie wiem, może organizm nadrabia to, czego mu brakowało???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też słyszalam że escitalopram jest mocniejszym lekiem od citalu, ale działanie ma takie samo jak cital tylko wejscie jest łagodniejsze i mozna brać mniejsze dawki zeby podziałało jak większe dawki citalu. chciałabym zeby pomogło.

Nie wiem czemu mi tak powiedział tamten lekarz....Moze to zależy jaki przedstawiciel medyczny przyjezdza i co oferuje....Natomiast on bardzo wierzy w seroxat,mówi,ze to edpamial lek.

A moja obecna pani dr.nie chce go przepisywać,bo ta znowu twierdzi,ze potem są duże problemy z jego odstawieniem....Kazdy lekarz ma swój ogródek...swoje doświadczeni i swoje przekonania.

 

-- 15 gru 2013, 09:53 --

 

Witaj kloss:)Ja to juz nie chce zganiać winy na esci:)i teraz obwinaiam za to pogode:)Myślę,ze ona tez ma na nas nerwicowvow duży wplyw,a dodatkowo jeszcze leki....Ale to spanie na esci na początku ewidentnie mi sie podobalo.Bylo tak spokojne,wygodne.Wieczoram zamykalam oczy,a otwieralam rano taka wyspana...Fajnie tak.No ale cóż...raz na wozie raz pod wozem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Citalopram jest sprzedawany w postaci racematu(mieszaniny) enancjomerów R-citalopramu i S-citalopramu w proporcji 50/50%- co oznacza, że w dawce 10-40mg citalopramu jest 5-20g S-citalopramu i 5-20mg R-citalopramu(który nie wykazuje działania przeciwdepresyjnego).

 

Escitalopram to 100% S-citalopram, zatem w dawce 5-20mg jest 5-20mg S-citalopramu.

 

Oba leki zostały wymyślone przez ten sam koncern farmaceutyczny- H.Lundbeck. Jak im w 2003 r. wygasał patent na citalopram(co umożliwiłoby produkcję generyków citalopramu innych firmom) to po prostu wprowadzili tę subtelną zmianę i złożyli wniosek o rejestrację escitalopramu. W teorii escitalopram ma być lepszy od citalopramu, bo rzekomo zawarty w racemacie R-citalopram mimo, że nie wykazuje działania przeciwdepresyjnego to jest aktywny biologicznie i mógł blokować receptory nie pozwalając się S-citalopramowi do nich przyłączyć. Jeżeli ktoś przechodził z citalopramu(np. Cital) na escitalopram(np. Mozarin) to mógł odnieść pewne korzyści, jeśli w odwrotną stronę(escitalopram->citalopram) to raczej nie. W praktyce jest to bardzo błyskotliwy zabieg marketingowy pozwalający sprzedać to samo i to drożej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Citalopram jest sprzedawany w postaci racematu(mieszaniny) enancjomerów R-citalopramu i S-citalopramu w proporcji 50/50%- co oznacza, że w dawce 10-40mg citalopramu jest 5-20g S-citalopramu i 5-20mg R-citalopramu(który nie wykazuje działania przeciwdepresyjnego).

 

Escitalopram to 100% S-citalopram, zatem w dawce 5-20mg jest 5-20mg S-citalopramu.

 

Oba leki zostały wymyślone przez ten sam koncern farmaceutyczny- H.Lundbeck. Jak im w 2003 r. wygasał patent na citalopram(co umożliwiłoby produkcję generyków citalopramu innych firmom) to po prostu wprowadzili tę subtelną zmianę i złożyli wniosek o rejestrację escitalopramu. W teorii escitalopram ma być lepszy od citalopramu, bo rzekomo zawarty w racemacie R-citalopram mimo, że nie wykazuje działania przeciwdepresyjnego to jest aktywny biologicznie i mógł blokować receptory nie pozwalając się S-citalopramowi do nich przyłączyć. Jeżeli ktoś przechodził z citalopramu(np. Cital) na escitalopram(np. Mozarin) to mógł odnieść pewne korzyści, jeśli w odwrotną stronę(escitalopram->citalopram) to raczej nie. W praktyce jest to bardzo błyskotliwy zabieg marketingowy pozwalający sprzedać to samo i to drożej.

Dobrze,a co ze skutkami ubocznymi,które mialy byc minimalne.Tez chwyt marketingowy?To czemu doświadczony lekarz mówi,ze esci to slaby lek,ze on go swoim pacjentom nie wypisuje,po czym dostaje receptę z citalem....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger, racja, czytałam nie raz o "myku" tej firmy. Dziesięć lat temu byłam leczona Cipramilem, który wtedy kosztował 120 zł., a dzisiaj kosztuje 50. z powodu dużej ilości tańszych generyków.

Na Lexapro (120 zł) też dawno wygasł patent i np. Mozarin kosztuje 17 zł.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czemu doświadczony lekarz mówi,ze esci to slaby lek,ze on go swoim pacjentom nie wypisuje,po czym dostaje receptę z citalem....

 

 

Hm. Czyli nie wypisał escitalopramu, który zawiera 5-20mg S-citalopramu, ale zapisał citalopram- który w racemacie zawiera 5-20mg S-citalopramu i 5-20mg R-citalopramu, który nie działa przeciwdepresyjnie. Według opracowań escitalopram może być lepszy od citalopramu, bo zawiera taką samą ilość lewoskrętnego citalopramu, ale nie zawiera przy tym prawoskrętnego citalopramu, który co prawda nie ma działania antydepresyjnego, ale w jakiś tam sposób jest aktywny biologicznie i może na zasadzie konkurencji redukować działanie lewoskrętnego.

 

Teraz już istnieją różne generyki zarówno citalopramu jak i escitalopramu- więc lekarz przepisuje na podstawie tego z jakiej firmy farmaceutycznej akwizytor go odwiedził. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger

Może nie w temacie tego topicu, ale widze że się znasz na lekach i ich działaniu, więc zaryzykuje.

 

Temat nazywa się Prozac. Założę się że jak byś zrobił ankietę wśród całego społeczeństwa nt. najbardziej znanego i najlepszego antydepresanta, większość ludzi wskazała by Prozac. Sam nieraz słyszałem jak go nazywano "cudowną tabletką szczęścia". Czy to rzeczywiście taki dobry lek, czy raczej dobry marketing? Jak się pozycjonuje w porównaniu do esci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84, Jedyne co je różni to, że esci w przeciwieństwie do citalu nie zawiera prawoskrętnego izomeru, cital sprzedają jako chlorowodorek, a esci jako szczawian. innych różnic brak.

 

gargul, Prozac to nazwa handlowa oryginalnego preparatu amerykańskiej firmy farmaceutycznej Eli Lilly zawierającego fluoksetynę. W Polsce masz fluoksetynę pod nazwami handlowymi Andepin, Seronil, Bioxetin, Fluxemed, Fluoxetin itp. Fluoksetyna należy do tej samej grupy co esci- SSRI. Nie jest "pigułką szczęścia"- to medialna ściema. Jeżeli chodzi o właściwości jest słabszym i mniej selektywnym inhibitorem wych. zwrot. serotoniny niż esci- ale np. jest antagonistą 5-HT2c.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czemu doświadczony lekarz mówi,ze esci to slaby lek,ze on go swoim pacjentom nie wypisuje,po czym dostaje receptę z citalem....

 

 

Hm. Czyli nie wypisał escitalopramu, który zawiera 5-20mg S-citalopramu, ale zapisał citalopram- który w racemacie zawiera 5-20mg S-citalopramu i 5-20mg R-citalopramu, który nie działa przeciwdepresyjnie. Według opracowań escitalopram może być lepszy od citalopramu, bo zawiera taką samą ilość lewoskrętnego citalopramu, ale nie zawiera przy tym prawoskrętnego citalopramu, który co prawda nie ma działania antydepresyjnego, ale w jakiś tam sposób jest aktywny biologicznie i może na zasadzie konkurencji redukować działanie lewoskrętnego.

 

Teraz już istnieją różne generyki zarówno citalopramu jak i escitalopramu- więc lekarz przepisuje na podstawie tego z jakiej firmy farmaceutycznej akwizytor go odwiedził. :lol:

No wlasnie tez mi sie tak wydaje...Czyli z polpharmy nikt nie zawital do dr.:)Potem ze względów finansowych wybralam sie do lekarz na nfz,ten przepisal mi najpierw prefexine37,5,ale to tabletki o przedluzonym dzialaniu,a ja musze sobie dzielic stopniowo,wuec poprosilam o cos innego-dostalam depralin.Do czego zmierzam.Obydwa leki pochodza z poloharmy.Nawet dostalam wskazówkę w której aptece moge to dostać tanie,bo przychodnia ma podpisany jakiś kntrakt na tańsze leki.Dlatego tak roznie podchodzilam do tego leku.Mual niby mieć Malo skutow ubocznych,a sponiewieral prze strasznie.Nawet odbyli sie to gorzej niż przy seroxacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×