Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czasami coś z sawanta?


lockheed

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia mnie jedna rzecz. Jestem zdrowym człowiekiem, cierpię jedynie na NN i migrenowe bóle głowy. Oglądając dokument o sawantach, spostrzegłem, że czasami mam takie dziwne odchyły. Tylko czasami :P Np potrafię podać godzinę bez patrzenia na zegarek przez kilkanascie godzin z dokładnością co do minuty, czy też podać wynik dzielenia z dokładnością do kilku miejsc po przecinku. Dodam, że np od zawsze fascynowały mnie liczby, tak samo mam świetną pamięć fotograficzną. Wolę się uczyć nie czytając a patrząc na coś, zapamiętując układ. Nie mam problemów z kontaktami ze społeczeństwem, z nawiązywaniem znajomości.

 

Czy to możliwe, że takie coś podchodzi pod sawanta? Czy za mało "zdolnosci" posiadam?

 

PS: Nie, nie chwalę się ani nie żalę, jestem tylko ciekawy.

 

 

PS2: Zapomniałem dodać, bardzo późno zacząłem mówić, praktycznie pokryło się to z czytaniem (około 3-4 lata) na dodatek się jąkałem do końca podstawówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda wiem prawie nic na ten temat i Ci nie powiem, ale brzmi to naprawdę nieźle. Lubię otaczać się takimi ludźmi niezwykłymi.

 

PS; wg wiki

zespół sawanta to rzadko spotykany stan, gdy osoba upośledzona umysłowo posiada zdolności w stopniu genialnym, zazwyczaj połączone z doskonałą pamięcią.
Ale skoro jak mówisz nie jesteś hm.. upośledzony umysłowo to ta definicja nie pasuje do Ciebie.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak samo mam świetną pamięć fotograficzną. Wolę się uczyć nie czytając a patrząc na coś, zapamiętując układ

 

To dość ciekawe, gdyż:

 

"Osoby z tym (zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym/nerwicą natręctw - przyp.) zaburzeniem mają często słabszą pamięć wzrokową"

wikipedia.pl

 

"Najczęstsze objawy osób z nerwicą natręctw to: słaba pamięć wzrokowa (...)"

portal.abczdrowie.pl

 

Ja też mam nn, a na teście z pamięci fotograficznej miałem najwyższy wynik w grupie, więc... dziwna sprawa. :P

 

-- 22 sty 2012, 10:12 --

 

Sawantyzm występuje u osób upośledzonych umysłowo, z uszkodzeniami mózgu i cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Czyli łopatologicznie: przez to, że jakaś częśc ich mózgu pracuje na pół gwizdka inna częśc mózgu wyrabia 300% normy. Taka rekompensata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×