Skocz do zawartości
Nerwica.com

Psychoterapia bez farmakoterapii?


vandal84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Po raz kolejny w moim życiu zmagam się z lękiem i objawami depresji. Po kilku tygodniach walki "na własną rękę" tym razem udałem się do psychiatry po leki. Dostałem Servenon i doraźnie Hydroksyzynę w razie ataków paniki.

 

Ostatnio w moim życiu nastąpiło kilka trudnych zmian. 4 miesiące temu zostawiła mnie narzeczona, z którą spędziłem połowę dorosłego życia. Ponad to wyprowadziłem się z domu i przeniosłem do bardzo odległego miasta.

 

Wiem, że trwałe efekty w zmaganiu się z moimi problemami i zaburzeniami lękowymi przyniesie jedynie psychoterapia. Zapisałem się więc do jednego z poleconych mi wcześniej terapeutów.

 

Problem polega na tym, że odmówił terapii w przypadku, gdy nie zrezygnuje z antydepresantów. Tłumaczył to tak, że leki ograniczą dostęp do emocji, które muszą "wyjść na wierzch" w czasie terapii. Bez tego terapia może okazać się nieskuteczna. Dodał również, że według jego oceny mój stan pozwala na leczenie bez udziału farmakologii - bo chodzi tu bardziej o zaburzenia adaptacyjne, a nie o depresje.

 

I teraz pytanie - czy psychoterapeuta mógł mieć rację? Czy faktycznie zaprzestać brania leków? Biorę je dopiero od 5ciu dni.

 

Bardzo potrzebuję psychoterapii i trwałych zmian. Ale boję się ryzykować odstawienia leków.

 

Bardzo proszę o opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj :-)

Hmm... Nie jestem specjalistą, ale wydaje mi się, że to chyba zależy od tego jak bardzo masz nasilone objawy i jak funkcjonujesz. Jako nastolatka przechodziłam psychoterapię. Faktycznie wtedy nie brałam, żadnych leków, ale nie miałam, aż tak uciążliwych objawów jak obecnie.

Teraz biorę leki i planuję rozpoczęcie terapii. Na efekty terapii trzeba trochę poczekać, więc kwestia tego jak się czujesz i czy dasz radę bez leków...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×