Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

witajcie,

 

mam szalenie intrygujåce pytanko :

 

jesli SSRI pobudza nasze komorki do wiekszego wydzielania serotoniny ( dzieki czemu niweluje depresje) to czy po ukonczonej kuracji nasz organizm nadal bedzie wydzielal te wspanialå substancje czy ponownie popadnie w lenistwo produkcyjne i sprawi, ze depresja powroci ?

 

Z tego co wiem to SSRI nie powodują zwiększonej produkcji serotoniny a jedynie zwiekszają jej dostępność ( w szczelinie synaptycznej ???), przynajmniej mi się wydaje, że tak tlumaczyla mi to moja p. psychiatra gdy zadałem jej pytanie podobne do Twojego. Ale co to za różnica , nie wiem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSRI poza wpływem na serotoninę aktywują pewne białko, które z kolei aktywuje odbudowę zniszczonych struktur OUN przez depresje.Według najnowszych ustaleń wpływ SSRI na serotoninę może nie być najważniejszy a wyleczenie z depresji następuje po odbudowie tego co zostało wcześniej zniszczone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katarzynka40,

 

ja rowniez zaprzeczalam, ze mam depresje pomimo, ze uslyszalam te diagnoze od 3 lekarzy.

Ale po przeczytaniu na forum "depresja a nerwica" i symptomow choroby pogodzilam sie z prawdå.

 

Na tej stronie Dark rozwiewa wszystkie nasze wåtpliwosci :

nerwica-a-depresja-t41701.html?hilit=nerwica%20a%20depresja

 

jetodik i czarnydiabel

niezbyt pocieszajåce :(

 

czy mam rozumiec, ze DEPRESJA to wyrok do konca zycia ( z przerwami na normalnosc ) ??? :shock:

 

-- 06 sty 2014, 13:12 --

 

SSRI poza wpływem na serotoninę aktywują pewne białko, które z kolei aktywuje odbudowę zniszczonych struktur OUN przez depresje.Według najnowszych ustaleń wpływ SSRI na serotoninę może nie być najważniejszy a wyleczenie z depresji następuje po odbudowie tego co zostało wcześniej zniszczone.

 

 

Dzieki Lunatic,

bede sie trzymala Twojej wersji i na niej budowala nadzieje na powrot do calkowitego zdrowia :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nova,nie uciekaj...Chociaż trudno mi się z Tobą niezgodzić,dlatego i ja coraz rzadziej tu zaglądam...

Odezwij się choć czasem do mnie.Ja lubię Twój optymizm!

 

Hej Wiki :D

 

wzielam sobie krotki urlop od tego forum i widze, ze sie oplacilo. Nastroje forumowiczow jak widze poprawiajå sie wiec i mnie tez juz lepiej na duszy.

Jak tam u Ciebie Kochana ?

 

-- 06 sty 2014, 13:33 --

 

 

wielkie dzieki ! Przeczytalam :D

naprawde pocieszajåca wiadomosc

 

ja nadal biore tylko polowe tabletki ale powinnam chyba brac calå wedlug zalecen lekarza ogolnego.

Poczekam do 10 stycznia i zobaczymy co psychiatra zadecyduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katarzynko, Lekarz u którego byłam nie był zbyt rozmowny i w zasadzie nic mi nie powiedział, dał tylko esci mówiąc, ze ma wielu pacjentów z takimi zaburzeniami. Jutro idę na wizytę do innego, jest przy tym psychoterapeuta, w tej wizycie pokladam duże nadzieje. Mam nadzieje ze konkretnie mnie zdiagnozuje, choć wszystko wskazuje raczej na nerwice niż depresję. Chętnie tez zapisze sie na psychoterapie. Mam już nerwa przed ta wizyta. :bezradny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem w tym, ze ja dobrze sie czuje po polowce i od czasu wziecia tabletek nie mialam ataku paniki.

Pamietam tez jeden post na "citalopram" gdzie jeden z forumowiczy bral tylko polowke przez 4 miesiåce i podobno sie wyleczyl.

Cholera, musze znalezc jego post i zobaczyc czy to nie byla jego przedwczesna radosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nova_2013,

Nowa, ja od kilku neurologów, psychiatry i psychologa usłyszałam, że mam nerwicę lękową a nie depresję, więc tego się trzymam, zresztą sama tez tak uważam:) stanów depresyjnych moim zdaniem nabawiłam się na esci... bo jeszcze pierwszego dnia kiedy zażyłam esci byłam w pracy od 9.00 do 24.00, mając pełno energii, mocy i zapału, wykonując przy tym pracę twórczą, wymagającą światłego umysłu... bo to co stworzę to inni oglądają, a więc umysł musi być raczej w formie...

 

Następnego dnia już uboki po esci mnie tak zmuliły, że z łóżka mi było trudno się zwlec, a jazda do pracy graniczyła z cudem...:(:shock:

Trzymam się więc diagnozy dr, że mam tylko nerwicę lękową...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nova_2013,

 

"U pacjentów o wolnym metabolizmie z udziałem enzymu CYP2C19 w porównaniu do pacjentów o silnym metabolizmie z udziałem tego enzymu, występowało 2-krotnie zwiększone stężenie citalopramu we krwi."

 

"U osób wolno metabolizujących leki z udziałem izoenzymu CYP2C19 początkowo 10 mg/d przez 2 tyg., następnie, w zależności od reakcji pacjenta dawkę można zwiększyć do dawki maks. 20 mg/d."

 

Możliwe, że to Ciebie dotyczy i ze 10 mg u Ciebie działa jak 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli SSRI pobudza nasze komorki do wiekszego wydzielania serotoniny ( dzieki czemu niweluje depresje) to czy po ukonczonej kuracji nasz organizm nadal bedzie wydzielal te wspanialå substancje czy ponownie popadnie w lenistwo produkcyjne i sprawi, ze depresja powroci ?

 

SSRI nie pobudzają komórek do zwiększonego wydzielania czy zwiększonej produkcji serotoniny. Serotonina powstaje z egzogennego aminokwasu tryptofanu, który poprzez hydroksylazę tryptofanową przekształcany jest do 5-hydroksytryptofanu(5-HTP), a następnie przez dekarboksylazę aromatycznych l-aminokwasów do 5-hydroksytryptaminy(serotoniny). Zwiększona synteza(produkcja) serotoniny może być przy zwiększonej podaży tryptofanu/5-HTP i przy zwiększonej aktywności enzymatycznej ww. enzymów. SSRI nie powodują też zwiększonego uwalniania serotoniny z błony synaptycznej. To robią tzw. releasing agents- substancje, które odwracają kierunek wychwytu zwrotnego- do takich należy np. MDMA czyli popularne ecstasy, które zużywa zapas endogennej serotoniny. Psychodeliki jak meskalina, psylocybina, LSD, DMT są m.in. agonistami receptorów serotoninowych(głównie z rodziny 5-HT2). SSRI po prostu blokują wychwyt zwrotny/aktywność białka transportowego, które "zawraca" serotoninę ze szczeliny synaptycznej do błony presynaptycznej. Dzięki temu zwiększa się pula serotoniny i czas jej działania w szczelinie synaptycznej, przez co może być stymulowana następna komórka nerwowa i przesyłane impulsy nerwowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatik, pamietam, ze o tym pisales wczesniej i poniewaz moj metabolizm jest bardzo spowolniony to zadecydowalam, ze pozostane przy polowce dawki. Jesli ona dziala jak przyslowiowe 20mg to pytanie jak zadziala faktycznie cala dawka na mnie. Wiem, ze przy atakach paniki dawka leczåca to 20mg a jesli wezme 20mg ( ktore u mnie zadziala jak 40mg) to czy sobie tym nie zaszkodze jescze bardziej ?

 

Zapytam psychiatry w piåtek.

 

Pytasz w czym problem ?

Ano taki, ze mam ogromne wåtpliwosci jak pozniej zmniejszac stopniowo dawke gdy moj stan bedzie zadowalajåcy.

Wiele osob bioråc calå tabletke schodzi do polowy dawki przez jakies 2 tygodnie, a ja z czego bede schodzila ? Bede dzielic tabletke na cztery czesci ???

Byc moze nie bede potrzebowala redukowac dawki, ale tak nagle przestac brac cital z dnia na dzien wiåze sie z nawrotem choroby. Tzw. nagle odstawienie leku :(

 

-- 06 sty 2014, 15:07 --

 

SSRI po prostu blokują wychwyt zwrotny/aktywność białka transportowego, które "zawraca" serotoninę ze szczeliny synaptycznej do błony presynaptycznej. Dzięki temu zwiększa się pula serotoniny i czas jej działania w szczelinie synaptycznej, przez co może być stymulowana następna komórka nerwowa i przesyłane impulsy nerwowe.

 

aha ! Jesli przestaniemy brac SSRI to serotonina znow zaszwankuje czy dzieki kuracji nauczy sie przebywac dluzej w synapsie ?

Wlasnie o to mi chodzilo zadajåc dzisiejsze pytanie odnosnie tych lekow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele osob bioråc calå tabletke schodzi do polowy dawki przez jakies 2 tygodnie, a ja z czego bede schodzila ? Bede dzielic tabletke na cztery czesci ???

Tak, ja jak zaczynałem jeden lek i chciałem uniknąć początkowych skutków ubocznych zaczynałem od 1/8 tabletki, w aptekach są specjalne nożyki do cięcia tabletek więc to nie jest jakiś problem podzielić nawet na 8 części, chociaż to też zależy od wielkości tabletki, wiadomo ze jak jest bardzo mała to trudno będzie na wiele części podzielić, nie pamiętam jakiej wielkości był Cital

ale na 4 na pewno da się bez problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serotonina to nie owczarek niemiecki, żeby ją czegokolwiek nauczyć. Odstawimy SSRI=zniknie blokada wychwytu zwrotnego przez nie powodowana=wszystko wróci na dawne tory. Ale nie do końca- pod wpływem zażywania SSRI=blokady wychwytu zwrotnego serotoniny=chronicznej stymulacji serotoninowych receptorów postsynaptycznych przez endogennego agonistę(serotoninę) w zwiększonej ilości dojdzie do pewnych procesów neuroadaptacyjnych, które wywrą efekt terapeutyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie klasyfikacja rodzajów depresji to jest jeden wielki organizacyjny bur.del na kółkach, ale ten artykuł autorstwa dr n. med. Janusza Krzyżowskiego dość dobrze opisuje najważniejsze z nich- http://www.przychodnia.pl/psychiatria/index7.php3?d=24&t=7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tojaaa!

 

Gdzies wyczytalam, ze branie leku jedynie przez 3-4 tygodnie jest totalna strata czasu, antydepresanty potrzebuja co najmniej 6-8 tygodni a nawet 3-4 miesiecy. Podobno sa lekarze, ktorzy po tygodniu zarzadzaja zmiane ale to juz chyba lekka przesada, jesli sie znajdzie jakis kroliczek doswiadczalny czemu by nie :-/ Prawie miesiac na Esci, wiec wytrzymam kolejne 2-3 tyg. pomimo mojego L4...zdrowie najwazniejsze!!!!!! Buziaki!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger[/b][/color]"]

Serotonina to nie owczarek niemiecki, żeby ją czegokolwiek nauczyć.

 

buhahahaha :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Dark wierz mi, rozbrajasz mnie swoim humorem :lol:

Czytam Twoje teksty na roznych forach i nie moge wyjsc z zachwytu dla Twojego jezyka , niektore z nich to :

 

(...) i taki lek go w ogóle nie popieści, a kogoś innego zwali na ryj.(...)

(...) Ja jednej osobie z forum zachwalałem (nazwa leku) na spanie, poszła do lekarza, wzięła 25mg, przespała 16 godzin i miała problem z pozbieraniem szczęki z podłogi. (...)

(...) łykałem koło godz. 22 setę ketrelu, po godzinie łapał mnie zgon i budziłem się rano (...)

(...) formy nieorganiczne- węglan, tlenek- można wypierdolić na śmietnik (...)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×