Skocz do zawartości
Nerwica.com

"Zarażenie" się depresją


tikitaki8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie do kogoś kto może studiował psychologię,

czy można popaść w depresję jedynie przebywając na co dzień w domu z inną osobą w tym przypadku matką, która od lat ma depresję nic nie robi itd. 

 

Pytanie ogólne wiem ale o to chodzi. Ogólnie mój typ charakteru też jest nieco depresyjny ale zastanawiam się nad wpływem mojej matki na moje samopoczucie i chęć do działania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniszczające objawy emocjonalne, poznawcze i somatyczne depresji są powszechnie znane. Obecność
chorego na depresję członka rodziny jest bardzo bolesna dla bliskich. Niekiedy mogą oni niesłusznie oskarżać
siebie za powstanie choroby. Zaburzenia rodzinnego funkcjonowania chorego stają się źródłem poważnego
stresu dla bliskich. Osoby cierpiące na depresję są mniej zaangażowane w obowiązki domowe czy
wychowywanie dzieci, zrzucając tym samym tę pracę na pozostałych domowników. Chorzy zazwyczaj nie są
w stanie pracować, co prowadzi do kłopotów finansowych rodziny. Relacje z bliskimi często stają się złe,
dochodzi do konfliktów, odsunięcia się lub nadmiernego uzależnienia. Z tego powodu często obserwuje się
występowanie wtórnej, reaktywnej depresji u partnerów osób cierpiących na tę trudną chorobę. Nierzadko
małżonkowie rozchodzą się, nie potrafiąc przezwyciężyć trudności wynikających z depresji jednego z nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×