Skocz do zawartości
Nerwica.com

Oberża pod złamanym paragrafem


Gość iiwaa

Rekomendowane odpowiedzi

iiwaa, to przecież jasne, najdawniejsze religie właśnie na tym się opierały - na personifikacji sił przyrody.

 

Ja wiem, wiem, tylko ze filozof caly czas kreowal sie na ateiste. A to raczej antyklerykalizm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ḍryāgan, iiwaa, z tą różnicą, że autorzy tych personifikacji nie wiedzieli, że personifikują. A w przypadku wyznawców ruchów neopogańskich ta świadomość jednak jest.

 

No dobrze, ale nie jest to brak wiary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ale zatem co oni czcza? Same sily przyrody czy pradawnego bożka?

 

Bo można powiedziec, ze ja również wierze w istnienie wiatru jako ruchów powietrza. Ba, my z mężem wierzymy w istnienie Jezusa. Wierzymy nawet, ze takiego faceta ukrzyżowali, bo źródła historyczne na to wskazują.

Ale nic ponadto.

Ergo, żeby być wyznawca, trzeba czegos więcej. Sily przyrody robią zatem za boga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wierze w istnienie wiatru jako ruchów powietrza
a to trudno nazwać wiarą raczej. To stwierdzenie faktu

 

Tak samo jak to, ze faceta w wieku okolo 30 lat ukrzyzowano za czasow Pilata.

Fakt historyczny, tak to traktuje.

 

Przestalam wierzyć, mając jakies 10-11 lat. Jako dzieciak sie modlilam i czekalam na efekt. Przypadek chcial, ze efekt zamierzony byl jak olalam modly, a jak nie olalam, to byl odwrotny od zamierzonego.

A ze nie bylam glupi dzieciak w gruncie rzeczy, to szybko wykalkulowalam, co mi sie bardziej opłaca :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...., my z mężem wierzymy w istnienie Jezusa. Wierzymy nawet, ze takiego faceta ukrzyżowali, bo źródła historyczne na to wskazują. ....

Nie ma dobrego powodu by im przeczyć.

 

... filozof caly czas kreowal sie na ateiste. A to raczej antyklerykalizm.

Antyklerykalizm jest niezależny od wiary, ale może zafałszować postrzeganie. Nawet wierzący katolik może być postrzegany jako ateista, jeśli nie lubi klechów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ḍryāgan, nie wierzę w reinkarnację...ale coś tam w buddyzmie może i bym znalazła dla siebie. Nie poszukuję dla siebie na razie nic. Nie czuję takiej potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źródła historyczne o Jezusie głownie milczą, coś tam niby Józef Flawiusz napisał ale to podobno sfałszowane. No ale Chrześcijanie dowodów nie potrzebują od tego jest wiara.

 

Mnie to wisi. Istniec sobie facet o takim nazwisku mogl. Mogl zostac ukrzyżowany, bo wówczas byla to normatywna kara.

Ale jezeli byl, to w mojej opinii począł sie z normalnego stosunku, opowiedział sie przeciw obowiazujacemu wówczas porządkowi, został skazany na śmierć przez ukrzyżowanie, koniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wisi. Istniec sobie facet o takim nazwisku mogl.
A od kiedy Jezus miał nazwisko :mrgreen: wtedy ludzie nie mieli nazwisk co najwyżej jakieś przydomki albo dodawali z jakiej miejscowości pochodził. O Jezusie zaczęto pisać długo po jego rzekomej śmierci i robili to głownie wyznawcy Chrześcijaństwa, których o bezstronność ciężko posadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ḍryāgan, nie wierzę w reinkarnację...ale coś tam w buddyzmie może i bym znalazła dla siebie. Nie poszukuję dla siebie na razie nic. Nie czuję takiej potrzeby.

 

nawet dalajlama przyznal ze nie do konca wierzy w inkarnowanie sie duszy..

 

Nie do końca? Czyli jak ma dobry dzień to wierzy, a jak zły to nie :great: Uwielbiam hipokryzję wszelkiej maści religii. Miałem kiedyś znajomego buddystę. On też nie bardzo wierzył, ale swoja wiedzę i stanowisko w związku buddyjskim wykorzystywał sprytnie do "nauczania" zbuntowanych nastolatek. Zawsze pytał o wiek, musiały mieć ukończone 15 lat. Starsze, takie po 17stce też się nie kwalifikowały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×