Skocz do zawartości
Nerwica.com

Neuroobrazowanie, a zaburzenia psychiczne.


Lord Cappuccino

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, czy ktoś z Was miał wykonywane badania z użyciem technik neuroobrazowania obrazujące strukturę anatomiczną mózgu (TK, MRI) oraz jego czynność/funkcjonalność (fMRI, SPECT, PET)? Czy zostały Wam zlecone przez lekarza czy wykonywaliście je prywatnie na własną rękę? Jak wpłynęły na diagnozę, przebieg leczenia? Jaka patologia w obrębie mózgu została z ich pomocą ujawniona (jeżeli w ogóle jakakolwiek)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, nie wyrywajcie się tak do odpowiedzi bo zabraknie miejsca na serwerze. :lol:

W 1st TK wyszły mi ogniska hipodensyjne(niedokrwienne) o stosunkowo niedużej średnicy w strukturach głębokich lewej półkuli mózgowej.

1st MRI potwierdziło 1st TK.

W 2nd TK uogólniony, umiarkowany zanik korowo-podkorowy OUN/mózgu.

W 2nd MRI atrofia (zanik) płatów czołowych obu półkul mózgowych.

Poza tematem-

W EEG patologiczna aktywność fal mózgowych w rejonie odprowadzeń obu zakrętów obręczy.

A co z tego wszystkiego wynika? A uj wynika za przeproszeniem.

 

Abstrahując od neuroobrazowania jak robiliście jakieś nietypowe badania hormonalne, genetyczne itp. to też możecie się podzielić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no mi w psychuszce tylko tk z kontrastem trzasneli ale to dlatego ze przy eeg ladny rozkurw wyszedl i rzecz jasna nie rozpatrywali tego pod katem zaburzen psychicznych tylko dorzucili mi nowa diagnoze funfunfun

 

 

 

 

 

(musze wypisu poszukac bo nie pamietam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w dzieciństwie neurolog po badaniu EEG stwierdził uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Kilka lat temu miałem znowu EEG i neurolog powiedział, że wszystko w porządku (na opisie było "zapis średnionapięciowy z przewagą szybkiej czynności beta, w zapisie bardzo duża ilość artefaktów, pacjent niespokojny"). Na MR (niedokończonym chyba, bo jedną z sekwencji przerwano z powodu bardzo silnych artefaktów) wyszły drobne obszary niedokrwienne. Neurolog powiedział, że to wiele ludzi ma i że wszystko w porządku. Natomiast psycholog powiedział, że te obszary niedokrwienne mogą przyczyniać się do niektórych moich problemów (neurologowi powiedziałem tylko o niewielkiej części moich problemów)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialam robiony 3 lata temu TK i EEG. Wyszlo niby ok. Chcialam teraz zrobic RM i mialam umowiona kilka dni temu wizyte do neurologa. Po wstaniu i zjedzeniu sniadania stwierdzilam ze nie mam sil tam isc. I wrocilam do lozka. Teraz tez czuje sie zle. Szkoda bo czekalam jakis czas i jeszcze bylam po skierowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam świeżo zrobione w psychuszce:

-TK - nieprawidłowo zbudowane komory mózgu, asymetryczne (w sumie to nic takiego moim zdaniem)

- EEG - rpzpierdol + czynność napadowa.

 

Za tydzień mam konsultację neurologiczną po skierowaniu od psychiatry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem badania obrazowania są zbędne u około 95% z zaburzeniami psychicznymi (szkoda czasu, ew. kasy i przyjęcia dawki promieniowania). Ale u tych 5% ujawnione choroby typu mocne niedokrwienia, tętniaki, zmiany patologiczne typu guzy mają kluczową wartość diagnostyczną i ew. późniejszego leczenia. Tylko skąd wiadomo co leży u podstaw zaburzeń? To ukaże właśnie obrazowanie, ale w przypadku zaburzeń morfologicznych moim zdaniem objawy są inne, mocniejsze, dochodzą do tego np. bóle głowy itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem badania obrazowania są zbędne u około 95% z zaburzeniami psychicznymi (szkoda czasu, ew. kasy i przyjęcia dawki promieniowania). Ale u tych 5% ujawnione choroby typu mocne niedokrwienia, tętniaki, zmiany patologiczne typu guzy mają kluczową wartość diagnostyczną i ew. późniejszego leczenia. Tylko skąd wiadomo co leży u podstaw zaburzeń? To ukaże właśnie obrazowanie, ale w przypadku zaburzeń morfologicznych moim zdaniem objawy są inne, mocniejsze, dochodzą do tego np. bóle głowy itp.

 

Czyli 95% to nie wiem, ale pewnie co do większości masz rację. Najważniejsze są czynniki ekonomiczne oraz wykluczenie błędów jatropatogennych (pośrednie podsycanie "wkrętów" neurotyków/ hipochondryków- "Olaboga, jak mi doktór zlecił tyle badań skomplikowanych to muszę być ciężko chory, on coś wie, podejrzewa, lecimy do doktóra googla". Co do zmian morfologicznych/ zmian w strukturze anatomicznej mózgu to tak jak piszesz, dla większości psychobubli mają one drugorzędne znaczenie. Ważniejsze są zmiany czynnościowe/fizjologiczne, wykrywane przy pomocy fMRI, SPECT itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo więc byłam u neurologa na konsultacji - psychiatra skierowała mnie do niej z moimi wynikami EEG (wymieszane, niezróżnicowane fale alfa i beta, ogniska napadowe) i CT (asymetria i poszerzone komory). No i chuuj xD Nic. Gdy jakkolwiek próbowałam zapytać o moje wyniki, mówiła: ,,leczymy pacjenta, nie wyniki". Ciągle pytała o moje omdlenie, które pojawiło się raz i kazała mi mierzyć ciśnienie.

Feedback dla psychiatry: do dalszego leczenia neurologicznego, badać RR, zrobić raz jeszcze EEG, zrobić MRI, EKG, badania podstawowe.

 

Mój wniosek: pani doktor nie wiedziała raczej, że wyniki mojego neuroobrazowania można było połączyć z diagnozą ChAD, nie wiedziała za bardzo, co powiedzieć zwrotnie mojej psychiatrze. Sranie w banie i stracone 3h życia, które mogłam spędzić na fapowaniu pod zdjęcia Krysten Ritter, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pani doktor nie wiedziała raczej, że wyniki mojego neuroobrazowania można było połączyć z diagnozą ChAD, nie wiedziała za bardzo, co powiedzieć zwrotnie mojej psychiatrze. Sranie w banie i stracone 3h życia, które mogłam spędzić na fapowaniu pod zdjęcia Krysten Ritter

 

+1, ale fapowanie bym zmienił na cssshowanie, trzymajmy się faktów. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem rezonans magnetyczny z kontrastem starzy się wystraszyli że coś z głową może być poważnego a ja liczyłem że w końcu coś znajdą,niestety nic nieprawidłowego nie stwierdzili.Jakieś 6 lat temu prywatnie.Pamiętam że dopiero wtedy sprowadzili ten aparat do mojej mieściny.Już mi się nie chciało w tej komorze leżeć bo miałem powtarzane bo za pierwszym razem coś nie wyszło.Spędziłem tam godzinę 2x30min.Potem w którymś psychiatryku i tak mi to wzięli a ja zapomniałem się upomnieć.A szkoda obejrzał bym sobie na płytce teraz :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rezonansie wyszło mi pojedyncze zmiany naczyniopochodne niedokrwienne w istocie białej teraz czekam na drugi rezonans.

 

 

EEG zmiany obustronnie lekko napadowe w skroniach .

Teraz będę robił 2 EEG po deprywacji.

 

Czy na Spect trzeba mieć skierowanie jeśli będe robił prywatnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×