Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Trzyzet

Osobowość schizotypowa (schizotypia)

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 19.08.2019 o 12:12, mark123 napisał:

Wrócę na chwilę do rzekomego wykluczania się spektrum autystycznego i psychotycznego. Istnieje zaburzenie zwane McDD (nie ma go w ICD, to zaburzenie bez "efki"). McDD łączy w sobie spektrum autystyczne i psychotyczne. Jeśli ktoś ma objawy zarówno ze spektrum autystycznego i psychotycznego (to się NIE wyklucza) i objawy z obydwóch spektrów pojawiły się w dzieciństwie, to najprawdopodobniej ma McDD.

Objawy MCDD niekoniecznie muszą być psychotyczne, mogą to być też zaburzenia nastroju, nerwice, problemy osobowościowe. MCDD to dość popularna diagnoza w Holandii, ale tamto MCDD często wygląda na coś innego niż zaburzenie łączące spektrum autyzmu i schizofrenii, u dzieci z tym zaburzeniem lęk szybko przechodzi w panikę, a złość we wściekłość, pojawia się też mylenie fikcji i rzeczywistości. Znam rodzinę, w której chyba ojciec i synowie zajmowali się informatyką, jeden syn był agresywny (objaw MCDD?) i brał leki, a drugi jeszcze lepiej pasuje do obrazu osoby z MCDD - miał wyraźne lęki i ponoć mylił fikcję i rzeczywistość. Ten drugi syn ponoć miał diagnozę zespołu Aspergera, podekscytowałem się, gdy o tym usłyszałem. Mimo tego nie był prześladowany przez rówieśników w szkole, w stosunkowo młodym wieku miał dziewczynę, wyprowadził się z domu. Powiedziałbym, że mam nie MCDD, lecz autyzm (całościowe zaburzenia rozwoju) ze spektrum schizofrenicznego. Ty prędzej masz MCDD niż ja. 

U mnie w dzieciństwie pojawiły się pierwsze oznaki magicznego myślenia (wywołujące kompulsje) i nienormalne preferencje seksualne (zdarzało się wyobrażanie siebie jako istoty płci przeciwnej), miałem też dziwaczny wstyd (np. do betoniarek, samochodów marki Wartburg i autobusów z logo Blue Star), zdarzyło mi się niepohamowanie śmiać w kościele w wieku ok. 3 - 4 lat (przypomniałem sobie reklamę płynu do mycia naczyń o nazwie Kop czy Pur), od ok. 7 - 8 r. ż. jakby "brzydziłem się" głową czy twarzą po usłyszeniu o statku "Radosna Twarz" w bajce "Kot Ik!" i byciem człowiekiem po obejrzeniu bajki, w której brązowe, paskowane, elipsoidalne kuleczki miały oznaczać człowieka, wskazywać na jego obecność czy działanie. W wieku ok. 12 lat mówiłem, że nie mam głowy czy pośladków, fantazjowałem o byciu potężną istotą bez głowy zbudowaną z czarnych trójkątów, nawet modliłem się o to, aby się nią stać.

W dzieciństwie nie miałem bardziej schizotypowych objawów, takich jak idee solipsystyczne (bardzo duże dziwactwo, świrostwo, coś złego - że inni nie istnieją) - ok. 15 - 16 r. ż. (na początku nie wiedziałem, jak się to nazywa), egoteistyczne (gdy miałem 17 lat, przez moment uważałem siebie za Boga, co było bardzo złe), wreszcie podejrzliwość (lęk, że inni mnie otrują czy zabiją) pojawiła się dopiero około 16 r. ż., gdy już nie byłem prześladowany przez rówieśników w szkole (była już obecna podczas diagnozy ZA w wieku ok. 17 lat). Diagnozę schizotypii otrzymałem dopiero w wieku 23 lat (mogę się bać, że przez to zabiorą mi zasiłek pielęgnacyjny). U mnie czynnikiem decydującym o otrzymaniu diagnozy schizotypii mogło być pojawienie się koincydencji jesienią 2014 r, wcześniej co najwyżej myślałem, że jestem kimś szczególnym przez to, że w przeddzień mojego pójścia do zerówki niedaleko mnie spadł jakiś obiekt z nieba z wielkim hukiem (np. tym, co odmieni szkołę) albo że mam jakąś moc czy coś podobnego sprawiającego, że w wypadkach obok mojego domu nie giną ludzie (chyba jak chodziłem do gimnazjum, na wysokości mojego domu doszło do bardzo groźnie wyglądającego wypadku, w którym nikt nie odniósł obrażeń, parę lat wcześniej samochód uderzył w drzewo i nie było rannych). Ale myślę, że schizocoś był u mnie znacznie wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi