Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czy od lęku, lub depresji można wpaść w psychoze?


michal

Rekomendowane odpowiedzi

Jest:

 

"Age of onset for men is between the ages of 18-25 and for women, 25-30, according to the DSM-IV. There is a subset of women, approximately 3-8% with an onset age of 40 or more years. It is extremely rare for a male to be diagnosed with schizophrenia at this age."

 

Czyli, z grubsza - faceci z reguly zapadaja na te chorobe w okresie 18-25 lat, a kobiety pozniej, miedzy 25 a 30. To w sumie ciekawe, bo to chyba pierwszy znany mi przypadek faworyzowania przez chorobe znacznie bardziej awaryjnych i mniej odpornych mezczyzn.

W tym kontekscie, milo byc facetem i miec 28...

 

Jest tez taka regula, ze im pozniej wystapi choroba, tym jest lzejsza i sa wieksze szanse na wyleczenie. No bo w 1/3 przypadkow udaje sie toto wyleczyc.

 

P.S.

Cytat byl stad: http://www.peaceandhealing.com/schizophrenia/index.asp ale te dane sa wszedzie takie same.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;)

Nie chcę podkręcać "wkręcajacych się"

ale z praktyk klinicznych(jako przyszły psych odbywam praktyki;) wiem,że jest bardzo wiele odstępstw od tzw.ramki wiekowej np 25lat;]

To bzdura wierutna.

Są pacjenci i 30 letni,którym dopiero co zdiagnozowano chorobę(schizofrenię)itp.

 

Odnośnie głownego pytania->to oczywiscie od lęku czy depresji nie "wpadnie się" w schizofrenię;]

Jednak jest tak,że w przypadku tej choroby często faza depresyjna jest "pro"fazą wystąpienia psychozy i wszytsko zamyka się w pewnym cyklu.

 

Ale jeśli chodzi o NN to podkreślam->nie przemieni się ona w schizofrenię.

Pozatym nerwica natręctw to choroba emocji->schizofrenia jest typową chorobą psychiczną.

Chociaz powiem wam ,że z tego co widzę po pacjentach ,którzy są leczni to nietaki diabeł straszny-szkoda,ze ta choroba jest tak potfornie zmitologizowana i przez media i ogólnie przez ludzi.

 

---- EDIT ----

 

(odnośnie zmitologizowanej choroby ->to miałam na myśli schizofrenię);]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno mówienie że od lęku nie można dostać psychozy jak i że można jest błędne, bo to biologia, muszą być pewne spełnione warunki.

 

To co tam wyżej jest cytowane po angielsku to badanie statystyczne, a w takim zwykle bierze się poziom ufności badania na 95% co oznacza że 5 % populacji badanej nigdy nie znajdzie się w tym przedziale i jest to naturalne i wynika z własności rozkładu normalnego występującego najczęściej w przyrodzie.

 

Wynika z tego, że nie jest prawdą, że jeżeli przekroczysz jakiś pułap wiekowy to jesteś bezpieczny. A co ze starczymi psychozami związanymi ze starzeniem się komórek mózgu. Są przecież oddziały psychogeriatrii, gdzie leczy się ludzi w podeszłym wieku.

 

Co więcej, wiadomo że schizofrenia wynika z zachwiania równowagi neuroprzekaźników w mózgu, co znowu może wynikać z nieprawidłowej budowy mózgu, którą można wykazać badaniem. Cześć jednak chorych ma prawidłową budowę. Zatem za wystąpienie schizofrenii musi odpowiadać jakiś nieznany dotąd czynnik.

 

Z lęku i depresji psychozy się nie dostaje, ale znane są przypadki, że ktoś zwariował po stracie bliskiej osoby, utracie pracy, rozwodzie... Czyli stres może wyzwalać skłonność do zapadnięcia na chorobę, jęzeli taka istnieje. Co się radzi wychodzącym z oddziałów ""S"? Aby prowadzili ustablizowany, bezstresowy tryb życia... bo każdy większy stres może odnowić albo nasilić chorobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak zgadzam się z Meredith , że schi może tak naprawde dotknąć każdego bez względu na wiek czy płeć oraz zawód tzn. wszyscy mamy równe szanse:)

A tak naprawde to w praktyce klinicznej schi nie istnieje jako odrębna jednostka chorobowa tylko zespoły różnych zaburzeń i np. osoba mająca zespół paranoidalny będzie miała takie same objawy jak ktoś kto ma postawioną diagnozę zab.schizoafektywne czy schizotypowe.

Epizod psychotyczny może wystąpić u każdego nawet jeśli nie ma stwierdzonej żadnej choroby psych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×