Mylenie słów - zaburzenie?

Inne zaburzenia.

przez facemenow 13 lut 2011, 23:04
Zaobserwowałam u mojej znajomej pewien alarmujący sygnał... Otóż myli ona słowa, które nie brzmią identycznie fonetycznie (aczkolwiek mają pewien podobny wydźwięk, parę liter) i są związane z danym tematem. Rozmawiałyśmy np. o zakupach na allegro, i spytałam na co ją naszła ochota, a ona:

no właśnie ci mówię, ochota rzeczy coś kupić :D

To przykład z ostatniej rozmowy, wcześniej to się już zdarzało też... Jest na to jakiś "psychologiczny paragraf"?

przez NoOneLivesForever 13 lut 2011, 23:20
Nie wiem, ale w początkach demencji i Alzheimera takie rzeczy się zdarzają.
btw. Widziałem kiedyś film o kobiecie 30 kilkuletniej, która w ciągu kilku lat przestała mówić i nie wiedziała kim jest - Alzheimer.

Albo może ma takie poczucie humoru, naśladuje mistrza Jodę z Gwiezdnych Wojen :bezradny:
NoOneLivesForever

przez marcja 13 lut 2011, 23:33
Ale myli sie mowiac, czy piszac tez? Jesli tylko mowiac, to moze to byc po prostu roztrzepanie, szczegolnie jesli zawsze tak sie jej zdarzalo... A poprawia sie, czy wydaje sie nie zauwazac pomylki?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez facemenow 13 lut 2011, 23:41
Wydaje się nie zauważać... Jesli nie spojrzy na to jeszcze raz to nie zauważa. Tylko pisząc to robi. Mówiąc nie.

przez marcja 13 lut 2011, 23:57
To ja mysle, ze to jej celowy zabieg, taka gra slow ;) Tym bardziej, ze w zacytowanej przez Ciebie wypowiedzi widnieje usmiechnieta buzka :)

przez dogomaniaczka 14 lut 2011, 00:04
czy ja wiem czy celowy...ja też tak mam czasem :shock: i nie wiem z czego to wynika..po prostu czasem mylę słowa, chce coś powiedzieć mówię co innego. już kiedyś chciałam taki temat założyć..
kiedyś powiedziałam " wpadłam słychać co spytać" zamiast na odwrót. ale wydaje mi się że to nic groźnego..u mnie to wynika z jakiegoś takiego podświadomego napięcia przt kontaktach z ludźmi że boję się że wyjde na idiotkę, spinam się w środku i potem mylę lub przekręcam słowa
dogomaniaczka

przez marcja 14 lut 2011, 00:13
Dominika, tez tak mam jak mowie, dokladnie to samo :mrgreen: U mnie wynika to wlasnie z roztrzepania, ogolnie rzecz biorac z nadpobudliwosci psychoruchowej, ktora na pewno mam, mimo, ze jej nikt nie zdiagnozowal...;) Zawsze wiem natychmiast, ze popelnilam blad i od razu sie poprawiam. Tyle ze mam cos takiego tylko w mowie, w pismie nigdy, bo piszac mam wiecej czasu na myslenie. Jesli ta dziewczyna robi bledy wlasnie piszac, wszystko wskazuje na to, ze to celowe. Wydaje sie byc nieco za mloda na demencje starcza, bo wnioskuje, ze to dziewczyna kolo 20, a nie np. 60-latka ;)

przez dogomaniaczka 14 lut 2011, 00:21
marcja, no tak ja też mam coś takiego tylko w mowie..uff myślałam że to tylko ja tak się potrafię wygłupić czasem :oops:
dogomaniaczka

przez marcja 14 lut 2011, 00:38
Hehe co Ty, inni tez miewaja ;) Ja sie tym generalnie nie przejmuje ale denerwuje mnie to, ze takie rzeczy zapewne umniejszaja moja inteligencje w mniemaniu niektorych, szczegolnie tych ktorzy mnie blizej nie znaja...Nawet jesli w istocie nie dorastaja mi do piet swoim poziomem inteligencji, co czesto wychodzi na jaw z czasem... :mrgreen:

przez zappa 14 lut 2011, 10:10
Też tak mam i jest to nawet notoryczne. Np. ostatnio powiedziałem - słony jest ten miód.
zappa

przez coma 14 lut 2011, 12:05
Ja też mylę słowa strasznie :hide: Zaczęło się to po miesiącu brania leków... Mam niezły ubaw :mrgreen:
coma

przez Anna Maria 14 lut 2011, 12:24
mnie to już w ogóle ciężko zrozumieć bo się jąkam ,bełkocze,mam problem z akcentowaniem i rytmiką to brzmi jakbym pół litra wódki obaliła :mrgreen:
Anna Maria

przez NoOneLivesForever 14 lut 2011, 15:05
@kasiątko
Bełkotanie i jąkanie jest seksi :mrgreen:
NoOneLivesForever

przez allende77 15 lut 2011, 16:13
facemenow napisał(a):Zaobserwowałam u mojej znajomej pewien alarmujący sygnał... Otóż myli ona słowa, które nie brzmią identycznie fonetycznie (aczkolwiek mają pewien podobny wydźwięk, parę liter) i są związane z danym tematem. Rozmawiałyśmy np. o zakupach na allegro, i spytałam na co ją naszła ochota, a ona:

no właśnie ci mówię, ochota rzeczy coś kupić :D

To przykład z ostatniej rozmowy, wcześniej to się już zdarzało też... Jest na to jakiś "psychologiczny paragraf"?

Krótka odpowiedź brzmi: tak.

Samo w sobie oczywiście ono może nic nie znaczyć, być wynikiem zmęczenia, leków, problemów somatycznych etc. ale już Freud zalecał by takich rzeczy nie lekceważyć, bo a nóż widelec kryją się za tym jakieś głębsze sprawy, zwłaszcza kiedy towarzyszą im inne, drobne zmiany, itd.

Osobiście także często popełniam przejęzyczania: może nie tyle co przejęzyczania, co często odwracam kolejność wyrazów (np. zamiast powiedzieć "mleko do kawy" mówię: "kawa do mleka") lub szyk zdania. O ile to pierwsze bywa zabawne i występuje głównie gdy mówię, natomiast drugi problem występuje głównie gdy piszę (a ogólnie piszę dużo) i niestety jest to nieco frustrujące.

Sortuj wg