Skocz do zawartości
Nerwica.com

Problemy formalne czyli NFZ, skierowanie, odpowiedni lekarz


omi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na początku bardzo przepraszam, pewnie moje pytania będą się dublowały z zadanymi już wcześniej, ale to forum jest tak duże, że nawet próba odnalezienia odpowiedzi poprzez wyszukiwarkę (czego próbowałem) i czytanie wszystkiego od deski do deski zajęłoby kilka dni. Będę wdzięczy jeśli ktoś pokrótce odpowie na nurtujące mnie pytania.

 

Wszystko na to wskazuje (moje własne odczucia + sprawdzenie listy objawów), że mam depresję, która zaczęła się dość dawno (parę lat temu). Zawsze jakoś sam sobie z tym radziłem, ale teraz jest już tak kiepsko, że postanowiłem sobie pomóc – udać się na terapię w odpowiednie miejsce. W związku z tym kilka pytań z tym związanych:

 

1 – Studiuję w Krakowie i tutaj ma czasowy meldunek, jednak zapisany do kasy chorych/lekarza rodzinnego (pierwszego kontaktu) jestem w województwie Śląskim. Co muszę zrobić by móc zacząć leczyć się w Krakowie? Czy muszę coś zmieniać? Czy przepisać się (zrezygnować z NFZ w woj. Śląskim i zapisać się w Krakowie), czy może zapisać się podwójnie (być dalej zapisanym w swoim rodzinnym mieście + zapisać się w Krakowie)?

 

2 – Czy na zapisanie się na bezpłatną terapię/wizyty u psycholog/psychiatry jest mi potrzebne skierowanie? Jeśli tak to kto jest wystawia? Czy może wystawić mi je lekarz pierwszego kontaktu w innym województwie? Czy musi to być jednak lekarz miejscowy? Czy lekarz rodzinny wystawi mi takie skierowanie od ręki, czy muszę spełnić jakieś warunki lub przejść badania?

 

3 – To co chciałbym wyleczyć to depresja, zaburzenie osobowości w postaci osobowość unikającej (lękliwej) + praktycznie istniejący od zawsze brak zdolności do nawiązywania przelotnych kontaktów z innymi ludźmi oraz zawiązywania stałych przyjaźni czy związków. Dodatkowo już w coraz mniejszym stopniu zespół obsesyjno-kompulsywny (nerwica natręctw). Do kogo w związku z powyższymi objawami powinienem się udać - psychologa, psychiatry czy może innego terapeuty?

 

4 – Czy rejestrując się w ośrodku będę mógł wybrać rodzaj terapii - grupowa czy indywidualna - czy zostanie mi ona narzucona przez lekarza?

 

 

Do jakiego ośrodka i specjalisty się udać będę pytał już w odpowiednim temacie. Będę bardzo wdzięczy za odpowiedz na powyższe pytania. Z góry bardzo dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele nie pomogę, ale napiszę co wiem, bo sama doświadczyłam...

 

1. Radzę zadzwonić do oddziału NFZ, tego w którym chcesz korzystać z finansowania leczenia. Niby oni się ze sobą rozliczają, ale nie wiadomo jak to wygląda przy czasowym meldunku i stałym leczeniu. Zadzwoń, a na pewno wszystko Ci objaśnią.

 

2. Do psychologa nie trzeba skierowania. Do psychiatry sądzę też, u mnie w każdym razie nie trzeba było. Zadzwoniłam, powiedziałam o co chodzi i pani kazała mi przyjść.

Internista nie ma prawa robić selekcji i sprawdzać potrzeby pacjenta w tym temacie, absolutnie.

 

3. Ja bym poszła do psychiatry, powinien polecić terapię. Psychologów (nie terapeutów) unikam jak ognia, bo jeszcze mądrego nie spotkałam. Poza tym sam psycholog wiele nie zdziała, bo zapewne potrzebne będzie wspomaganie farmakologiczne, a psycholog to nie lekarz, więc nic tu nie zrobi. Dobry terapeuta (specjalista w tej dziedzinie) wskazany. Mogłabym polecić dobry ośrodek, polecany przez Stowarzyszenie Psychoterapeutów, ale znam takie tylko na Śląsku niestety.

 

4. Jeśli już dostaniesz się do jakiegoś dobrego ośrodka, zapewne zaproponują Ci odpowiednią terapię. U mnie to jest tak, że grupowa jest finansowana z NFZ i jeśli ktoś się zapisze to jest obowiązkowa, inaczej żądają zwrotu nakładów poniesionych na pacjenta. Terapia indywidualna jest natomiast płatna i to sporo. NFZ nie daje im takich dofinansowań jakby potrzebowali na tę ilość pacjentów i specjalistów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć omi, miło poznać.

 

1. Wystarczy, że wypełnisz stosowna ankietę (nic takiego) podczas pierwszej wizyty u lekarza rodzinnego. Ankietę dostaniesz w rejestracji.

 

2 i 3. Do psychiatry nie trzeba skierowania. A z tego co piszesz radzę udać się od razu do psychiatry. On w razie potrzeby pokieruje Cię dalej.

 

4. Oczywiście, że możesz wybierać. Możesz także stosować jedno i drugie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×