Skocz do zawartości
Nerwica.com

Po nauroleptykach oczy sztywnieją


adelkowska

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś wie jak się nazywa objaw uboczny po neuroleptykach kiedy oczy uciekają w górę, kark sztywnieje, odczuwa się ogromny lęk przed ludzkimi oczami i ma się natręctwa słowne? Głównie chodzi o to uciekanie gałek ocznych w górę i sztywnienie mięsni karku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam, doświadczyłam tych objawów na własnej skórze. Brr .... straszne to było. Ale to uciekanie oczu to raczej nie dyskineza. Dyskineza to raczej tiki mimowolne. A tików nie miałam. Ale właśnie przez owo uciekanie oczu i sztywnienie i napady straznego lęku odstawiłam neuroleptyki raz na zawsze. A ostatnio wzięłam 2 razy Zolafren bo nie mogłam spać i już po 2 dawkach zaczęłam mieć te objawy. No to ja serdecznie dziękuję za wszystkie neuroleptyki świata. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krótko:

Uciekanie oczu w górę = dystonie;

stywniejący kark = dyskinezy;

lęk (np. przed tym jak inni ci się przyglądają) wskazuje na objawy fobii (jeżeli peszą cię spojrzenia innych ludzi, boisz się że źle cię odbierają bądź oceniają, to są to typowe objawy należące do spektrum fobii społecznej). Wszystkie te objawy występują bardzo często po neuroleptykach, zarówno starych, jak i atypowaych. Natręctwa słowne i myślowe to również skutki uboczne stosowania neuroleptyków.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krótko:

Uciekanie oczu w górę = dystonie;

stywniejący kark = dyskinezy;

lęk (np. przed tym jak inni ci się przyglądają) wskazuje na objawy fobii (jeżeli peszą cię spojrzenia innych ludzi, boisz się że źle cię odbierają bądź oceniają, to są to typowe objawy należące do spektrum fobii społecznej). Wszystkie te objawy występują bardzo często po neuroleptykach, zarówno starych, jak i atypowaych. Natręctwa słowne i myślowe to również skutki uboczne stosowania neuroleptyków.

Pozdrawiam.

 

A coś więcej na ten temat? Źródła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aree1987,

 

Witam,

 

proszę, sprecyzuj dokładniej co byś chciała n/t wiedzieć;

Jeśli chodzi o źródła, to może zacytuję:

 

"Niektórzy autorzy podkreślają, że pewne leki przeciwpsychotyczne, np. klozapina

mogą wzbudzać kompulsje, rzadziej obsesje i w tym przypadku efekty leczenia

objawów OCD są gorsze, czasem ustępują po odstawieniu neuroleptyku (16)."

 

źródło:

http://fpn.ipin.edu.pl/archiwum/2005/2/t21z2_3.pdf

 

"Podawanie przez dłuższy

okres neuroleptyków może często doprowadzać

do niedomogi dopaminergicznej, a to

z kolei może być powodem napadów lęku

oraz depresji w schizofrenii, podobnie jak

w przypadku zespołu Parkinsona"

 

źródło:

http://www.adamed.com.pl/pdf/PSN/psn%20Nr%203.pdf

 

Myślę że temat ciekawy, może warto aby wypowiedziały się też inne osoby, które tego doświadczyły, Jak sobie z tym radzą.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie miałam nigdy Dyskinezy wczesnych czyli ucieknie oczu do góry i inne. Miałam tylko akatyzja. Zreszta ja nawet nie wiem kiedy mi się zaczęły te mimowolne triki, bo trudno mi to było zrozumieć, ze dzieje się to samo. A ten ogromny lek to miałam po odstawienie klozapiny. Taki specyficzny rodzaj leku. Nie bałam się czegoś konkretnie tylko to był napad agresji paniki coś dziwnego. Nie minęło mi i się powiększało i dostałam naprzeciw i urojen i trafiłam do szpitala. Drugi raz po odstawienie klozapiny było cieżko i tez trafiłam do szpitala. Teraz zdarza się co raz mniejsze. W końcu chyba zniknie. Klozapiny nie biorę osiem miesięcy.

 

Za to po abilify zaczęłam sztywniec i mam to do dziś. Mam tez dystonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×