Skocz do zawartości
Nerwica.com

Neurotyzm


swiatlo

Rekomendowane odpowiedzi

 

Nie jestem neurotykiem a miewam nerwice... :bezradny:

 

Jak to mozliwe. Przecież to słowa są własciwie synonimami. Od razu prosze o ewentualne żródła. Ja osobiście nie jestem psychologiem, ani studentem psychologii, ale z tego co czytam to zupełnie jasno wyłania sie kwestia neurotyzmu jako podstawa nerwicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jak to mozliwe

 

Jak widzisz nie ma rzeczy niemozliwych :mrgreen:

 

Przecież to słowa są własciwie synonimami. Od razu prosze o ewentualne żródła. Ja osobiście nie jestem psychologiem, ani studentem psychologii, ale z tego co czytam to zupełnie jasno wyłania sie kwestia neurotyzmu jako podstawa nerwicy.

 

To nie sa synonimy, a szczegolnie wtedy kiedy okreslimy nerwice jako lek przed chorobami i smiercia, atakami leku i lekiem przed lekiem ( czyli wlasnie owymi atakami) W zasadzie taka klasyczna nerwica to hipochondria w bardzo zaawansowanej formie(czasemz elementami agorafobii, rozumianej tutaj jako lek przed znalezieniem sie w sytuacji,w ktorej ewentualne udzielenie pomocy jest klopotliwe/utrudnione/niemozliwe (zatloczona komunikacja miejska, duze skupiska ludzkie, opustoszale miejsca np. las itp) Co maja do tego inne rodzaje lekow, ktore towarzysza neurotykom na co dzien? Niewiele...

 

Co do zrodel, wiarygodne zrodla podaja (nie powiem jakie, nie mam w tej chwili ksiazek przed soba;)), ze istnieje pewna korelacja miedzy neurotyzmem a nerwica lekowa, ale nie jest ona wielka, neurotyzm bardziej skorelowany jest za to z fobia spoleczna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest do konca prawda.

 

Koncepcji, ktore rozwazaja o przyczynach nerwicy jest od groma...

Sa takie, w ktorych nie ma mowy o neurotyzmie, a o nierozwiazanych konfliktach z okresu dziecinstwa, zaburzonej rownowadze biochemicznej w mozgu, wplywach genetycznych itp, itd. Sama mam nerwice nie bedac neurotykiem, znam tez osobe, ktore rowzniez nim zdecydowanie nie bedac, przejawia zachowania typowe dla osob z klasyczna nerwica...Wiec widzisz jak to jest.

Warto jeszcze wspomniec o tym, ze definicje nerwicy sa rozne - nerwica niektorzy nazywaja, nerwice hipochondryczna (czyli ta klasyczna), inni zas mowiac nerwica, maja na mysli chorobe w ktorej dominuje wiele roznych rodzajow leku uogolnionego- zwiazanego z przyszloscia, obawami dot. przyszlej sytuacji zyciowej, nieokreslone leki, niesprecyzowane leki itp, itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale masz wyrazna jednoznaczną diagnoze mówiącą, że masz nerwice i że nie jesteś neurotykiem? Nierozwiązane konflikty, są przyczyną neurotyzmu i nerwicy. Jasno wynika to z książki "Nerwica a rozwój człowieka". W tej książce absolutnie nie ma podziału na nerwice i neurotytzm. W tej ksiązce te słowa to synonimy i nawet do głowy mi nie przyszło czytając te 500 stron i teraz przegladając pobierznie, że może byc inaczej. Mam wrażenie że dla autorki jest to zupelnie oczywiste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, mam diagnoze "nerwicowca", i to niektore nawroty nerwicy byly maskaryczne, z objawami somatycznymi z wielu organow na raz, zaawansowanymi lekami przed smiercia tylko czekajaca, zeby mnie zakosic ;) i agorafobia. Dlugo by mowic...

 

W testach nigdy nie wychodzil mi neurotyzm, czesc testow zreszta robilam sama z ciekawosci, bo mam kwalifikacje do ich interpretacji :)

 

Zywy ekstrawertyk, z malym poziomem leku uogolnionego, mieszanka melancholika, sangwinika i choleryka w rownych proporcjach :) Niektore cechy ADHD-owca. I nerwicowiec zarazem :) Taka to wlasnie dziwna ja :D

 

Nie wiem, co jest oczywiste dla autorki. Dla mnie oczywiste jest, ze ja nie jestem neurotykiem, a jednak mam nerwice. Niemal nic z neurotyka nie pasuje do mnie, od ktorej strony by na to nie spojrzec. Nie czytalam ksiazki owej pani (wiem jedynie, ze jest wrecz zafascynowana pojeciem neurotyzmu ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest dziwne to co piszesz. Mam jednak już na tyle wyrobioną postawe pokory wobec terminologii psychologicznej, że nic mnie nie zdziwi.

Testy są smiechem na sali. Ja swego czasu byłem bombardowany testami u psychologa klinicznego. Nie będe sie rozpisywał na temat mojego przypadku... jednak robiłem testy osobowości trzy razy. Za kazdym razem miałem odpowiadać pod innym katem i za kazdym razem wychodziło mi coś innego(w lini prostej) od skrajnej introwersji i psychotyczności, do ekstrawesji. Robiłem je w odstepach czasowych, bo psychologowi nie pasowało to co wyszło do mojego zachowania. Za każdym razem miałem znikomy wynik na skali kłamstwa. One muszą być robione w kontekście kontaktu ludzkiego, który umozliwia osąd i interpretacje. Bądzmy poważni. To że zrobiłaś sobie test i na nim sie opierasz to o niczym nie świadczy. Myslałem że oprzesz sie o jakies koncepcje, gdzie pisze czarno na białym tak i siak. Zgooglowałem sobie tą kwestie i ludzie piszą np "...mam zdiagnozowany neurotyzm(nerwica lekowa)" czyli dla nich jest to synonim. Znalazłem jeden post gdzie jest jasno napisane "...pamietaj, że neurotyzm to nie nerwica!" Jednak w tym samym poscie pisze, że jest to wrodzona cecha osobowości tak jak psychopatia... więc ciezko takie posty traktowac jak wyrocznie.

Zajrzałem do "Podstawy psychologii Junga" Z Dudek i tam też w rozdziale psychopatologia a droga do jazni, w podpunkcie o nerwicy słowo neurotyk jest traktowane jako synonim. Nie pisze nerwicowiec, czy inaczej. w tym podrozdziale uzywane jest słowo neurotyk. Zakładam że może to wynikać z różnego podejscia do słowek.

Może masz racje z tym, że to nie to samo, ale z tym że korelacja jest niska to juz chyba przeginasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest w Twoim przypadku - u mnie zachowanie zgadza sie z wynikiem testow. Generalnie kazda osoba, ktora mnie dopiero poznaje, zauwazy pewne cechy ADHD-owca (nie rozumiem czemu u mnie nie zdiagnozowano tego schorzenia, chyba tylko dlatego,ze w czasach mojego dziecinstwa, nie bylo ono "modne" i na pelne energii, nadmierne zywe i gadatliwe dzieci, mowilo sie po prostu 'niegrzeczne", a mzoe dlatego, ze ADHD wspolwystepuje czasem z nerwica, czy rowniez np. z CHAD i nie ma sensu juz jego wyszczegolniac, bo ciezko ocenic co z czego wynika i co bylo pierwsze) oraz cechy ekstrawertyka. Ze test ma byc robiony w kontakcie z 2 czlowiekiem...Byc moze ale nie czuje potrzeby odwiedzenia psychologa, sama nim bedac. Nie mam problemow malzenskich czy rodzinnych, w ktorych pomoc moglby mi psycholog, mam za to chorobe psychiczna (lub tez zaburzenie) zwana nerwica lekowa, ktorego leczeniem zajmuje sie psychiatra lub terapeuta. Nie podam Ci w tej chwili zadnych nazwisk stojacych o bram roznych teorii, poniewaz uwazam ( i uwazalam w toku studiow) sprawe nazwisk za malo istotna...jesli jednak tak to Cie interesuje, poszukam w notatkach i ktoregos dnia napisze.

 

Porownanie neurotyzmu z psychopatia, o czym wyczytales...Ciezko nawet to porownywac do siebie. Psychopatia to ciezkie zo a neurotyzm to w ogole nie jest zo ! Dlaczego mialo by byc nieuleczalne, CBT przeciez pomaga niektorym dosc dobrze przezwyciezyc neurotyzm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście...zgadzam się z powyższą wypowiedzią. Sama nazwa neurotyk pochodzi przecież od słowa ,,neurosis'' co znaczy nerwica. Nie oznacza to jednak od razu nerwicy, a niesamowitej podatności na nią i inne zaburzenia.

Nikt z nas nie rodzi się neurotykiem. Rodzimy się co najwyżej ze słabym układem nerwowym, który charakteryzuje się wysoką pobudliwością elektryczną, co sprawia, że na drobne spięcia z otoczeniem zewn. reagujemy silnej tz (tworzą się znacznie silniejsze negatywne emocje), niż u osoby ze stabilnością emocjonalną, którą charakteryzują się flegmatyk i sangwinik.

Także neurotyk to po prostu człowiek ,,bez emocjonalnego parasola ochronnego''.;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×