Skocz do zawartości
Nerwica.com

nerwica natręctw a poczucie winy


ewec

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

O swoim przypadku pisałem już we wcześniejszych postach - powoli składam się do kupy - podjąłem leczenie farmakologiczne za niedługo czeka mnie wizyta u pani psycholog. Cierpię głównie z powodu natrętnych myśli - często bywają straszne albo przerażające - potem oczywiście mam olbrzymie wyrzuty sumienia i na dość długo utrzymuje się u mnie takie wewnętrzne poczucie winy. Później popadam w lekką deprechę - najgorsze są myśli bo często mimo tego, że mają charakter irracjonalny - to nie wiedzieć czemu człowiek ma wrażenie jakby się zmaterializowały i wtedy takie poczucie winy ten psychiczny ciężar się ciągnie za wami jak cień - dochodzi do tego stan depresji.

 

Ostatnio miałem tak, że obawiałem się że kogoś lub coś mogłem potrącić - dlatego też pojawiły się u mnie kompulsje i zawsze jak parkuję auto to obchodzę je dookoła i sprawdzam czy nie ma jakiś wgnieceń - a może to taki lęk bo prawko mam od dopiero niecałego pół roku. Oczywiście niczego nie rozjechałem nie spowodowałem, żadnego wypadku ani nie mam żadnych wgnieceń w aucie...ale taka myśl pozostaje w głowie i męczy - człowiek zaczyna się potem utożsamiać z nią i czuć jakby był kimś najgorszym. Oczywiście staram się sobie racjonalizować to - teraz gdy biorę leki troszkę myśli mi się uspokajają. Jestem ciekaw czy was też męczy potem takie poczucie winy??? - uczucie jakbyście byli bardzo złymi ludźmi - co oczywiście nie jest prawdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak

poczucie winy w nerwicy natrectw jest bardzo czeste - poczucie winy wlasnie z powodu tych mysli , to calkowicie ''normalny'' i czesty objaw.

Malo tego nasze poczucie winy zostalo nam zaszczepione w dziecinstwie - nie zdajac sobie z tego sprawy przez lata narasta az wreszcie powoduje wlasnie nerwice.

 

bardzo dobre ksiazki

 

A. Kempiński - Psychopatologia Nerwic

J. Krzyzowski - natrectwa , obsesje , kompulsje

 

tam masz super wszystko wyjasnione

 

trzymaj sie chlopie - trzymam za ciebie kciuki - uda ci sie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×