Uwrażliwienie układu nagrody w mózgu...

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Uwrażliwienie układu nagrody w mózgu...

Avatar użytkownika
przez Marek1977 09 maja 2014, 00:22
Jest jak najbardziej możliwe i zalecane-wiadomym jest ze układ nagrody kocha to co go stymuluje-->przyjemność.Im więcej przyjemności tym układ nagrody coraz mniej intensyfikuje doznania przyjemności tzn.im częściej pobudzamy układ nagrody tym coraz słabiej odpowiada na te doznania.
Jak uwrażliwić układ nagrody w mózgu-jest kilka metod ,najskuteczniejsza to ta która na zasadzie chemicznej przekory ogranicza do minimum jego stymulacje .Gdy ignorujemy układ nagrody ten coraz bardziej domaga się stymulacji ,długa abstynencja od przyjemności powoduje ,ze po pewnym czasie układ nagrody jest tak mocno uwrazliwiony na przyjemnośc że każda zainicjowana wtedy przez nas drobna przyjemność jest niezwykle intensywnie przezywana.
Czas upregulacji układu nagrody trwac moze nawet 6 tygodni,efekty są R-E-W-E-L-A-C-Y-J-N-E!
Conscientia est, necesse est
Avatar użytkownika
Offline
Posty
654
Dołączył(a)
04 sty 2013, 11:42

Uwrażliwienie układu nagrody w mózgu...

przez Zbychu 1977 28 sty 2015, 13:18
Deficyt układu nagrody

Wrodzona nierównowaga chemiczna w układzie nagrody moze zmienic dobrostan w niepokój ,gniew lub pozadanie substancji osłabiajacych emocje negatywne.Deficyt układu nagrody jest źle odbierany przez ofiare,która próbuje róznymi sposobami powrócic do dobrostanu.Pojawiają sie zachowania nałogowe,impulsywne,przymusowe.
Zbychu 1977
Offline

Uwrażliwienie układu nagrody w mózgu...

przez slow_down 28 sty 2015, 17:16
Jakim lekiem ten układ najlepiej na początku pacyfikowac?
slow_down
Offline

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Uwrażliwienie układu nagrody w mózgu...

przez hashim 29 sty 2015, 22:44
tak jak pisał należy ograniczać jego stymulacje, więc może antagoniści 5ht2a albo odwrotni agoniści 5ht2c
Offline
Posty
349
Dołączył(a)
14 mar 2011, 20:02

Uwrażliwienie układu nagrody w mózgu...

Avatar użytkownika
przez Psychoanalepsja_SS 29 sty 2015, 23:59
No spoks, dobijanie się przez, powiedzmy, 6 tygodni, żeby przez następnych parę dni było fajnie. Haloperidol depotka w dupala i enjoy your 'uwrażliwiony układ nagrody', jak zwarzywiacz przestanie zwarzywiać.
Posty
1482
Dołączył(a)
16 mar 2014, 19:38
Lokalizacja
Warszawa

Uwrażliwienie układu nagrody w mózgu...

przez miko84 30 sty 2015, 09:10
Nie ma też chyba żadnej gwarancji że to "uwrażliwienie" nastąpi.
miko84
Offline

Uwrażliwienie układu nagrody w mózgu...

przez hashim 02 lut 2015, 19:22
układ nagrody jest odpowiedzialny za uzależnienia, podobnie ciałko prażkowane

więc uzalezniony od czegoś człowiek powinien ograniczać jego działanie, mimo że ma np. anhedonie, czy problemy z motywacją, bo zabawa z tym układem pogłębi uzależnienie (wyrobione szlaki w mózgu), a nie pomoże w czymś konstruktywnym, w takich przypadkach należy stymulować tylko korę czołową

jeśli ktoś nie ma uzależnień to w przypadku anhedonii, amotywacji można go stymulować
Offline
Posty
349
Dołączył(a)
14 mar 2011, 20:02

Uwrażliwienie układu nagrody w mózgu...

przez Zbychu 1977 02 lut 2015, 19:25
Z ewolucyjnego punktu widzenia układ nagrody odpowiada za przetrwanie w tym sensie ze załącza sie gdy organizm dokonuje dobrych wyborów .NP pożar ,dym uruchamia jądro leżące by organizm mógł nań zareagować odpowiednio-ucieczką bądź gaszeniem go.
Zbychu 1977
Offline

Uwrażliwienie układu nagrody w mózgu...

przez slow_down 02 lut 2015, 19:33
hashim napisał(a):tak jak pisał należy ograniczać jego stymulacje, więc może antagoniści 5ht2a albo odwrotni agoniści 5ht2c


Mnie to nic nie mówi, nie znam sie. Olanzapina albo perazyna?
slow_down
Offline

Uwrażliwienie układu nagrody w mózgu...

przez Zbychu 1977 02 cze 2015, 16:14
Jak uwrazliwić układ nagrody,najlepszym rozwiązaniem jest okresowa abstynencja od wszelkich przyjemności które ten układ stymulują,jest to potwornie trudne ale daje wymierne efekty.Chemiczna interwencja obejmuje częściowych agonistów DA,w ciezkich przypadkach pełnych agonistów DA antagonisci 5HT2c,ponadto bupropion,stymulanty nie upregulują tego układu,przeciwnie zmniejszają ilość połączeń dopaminergicznych w tym układzie.
SSRI pogłębiają deficyt układu nagrody-skutek-potencjalizacja anhedonii,apatii,ogólne rozleniwienie i bierność.Jesli ktos na SSRI tego doswiadczył(doswiadcza) moze to sugerowac deficyt układu nagrody.
Zbychu 1977
Offline

Uwrażliwienie układu nagrody w mózgu...

przez Zbychu 1977 19 cze 2015, 18:07
Układ nagrody ,system oceniający ,czy dobrze wybieramy i oceniamy nasze cele,mogący "za dobre wynagradzać a za złe karać".Jest on pobudzany przez dwa główne neuroprzekaźniki-serotonine i dopamine,modelujące działanie wywierają nań endorfiny.Nad prawidłowym działaniem układu nagrody czuwa układ poznawczy.Jego aktywność pozwala na skuteczne wyszukiwanie nagród i unikanie zachowań karanych i do niegonalezy ostateczne podjęcie decyzji o postępowaniu,mającym na celu zaspokojenie popędu.Zaburzenie układu nagrody katastrofalnie obniza sprawnosc funkcji poznawczych,prowadząc często do zachowań zmierzających do samozagłady.
Prawidłowo działający układ nagrody zapewnia optymalizacje zachowania i maksymalizację sukcesu rozrodczego.W psychologii człowieka przekłada się to na dobrostan-stan harmonii,szczęścia,dobry nastrój i umiejętność ciezenia się życiem.
Układ nagrody zaangażowany jest we wszystkie zasadnicze zachowania:pobieranie pokarmu,wody,aktywność seksualną,agresję itp.Brak pożywienia wywołuje głód,który silnie motywuje do poszukiwania pokarmu,w tym bowiem stanie jedzenie silnie pobudza układ nagrody.Kiedy jednak zwierze pobierze odpowiednio dużo pokarmu,ośrodek sytości zacznie tłumić układ nagrodyzwiązany z pobieraniem pożywienia,a kiedy pragnienie zostanie zaspokojone ,zahamowaniu ulegnie nagradzające działanie płynu.Równiez popęd seksualny pobudza układ nagrody tylko do pewnego stopnia,,tak ze po aktywności seksualnej zapewniającej dużą szansę na sukces reprodukcyjny przyjemność znika.
Układ nagrody składa sie z systemu przyjemności i kary,działa on sprawnie i poszukiwanie przyjemności nie przeszkadza w naturalnej adaptacji do środowiska.
Substancje psychotropowe jako leki deficytu układu nagrody:
Nie ulega obecnie wątpliwosci,ze silne działanie nagradzające mapobudzenie neuronów dopaminowych w osłonie jądra półleżącego przegrody.Wszelkie nagrody naturalne w pierwszej fazie działania wywołują uwolnienie dopaminy w jądrze półleżącym,a efekt ten mozna tez uzyskać stosując odpowiednie związki chemiczne,powodujące uwalnianie dopaminy,należą do nich kokaina,amfetamina czy nikotyna.U osób z deficytem układu nagrody substancje te pozwalają na osiągnięcie dobrostanu,ale-niestety -zarówno u nich jak i u ludzi z normalną aktywnością układu nagrody pobudzają one osrodki przyjemności znacznie ponad poziom normalnego funkcjonowania działajac na struktury określone jako "punkty pozytywne III".
Zbychu 1977
Offline

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości

Przeskocz do