Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
xyz1234

Moje życie już dawno się skończyło.

Rekomendowane odpowiedzi

@doi mam bardzo podobne poglądy do Ciebie, ale na pewno mniej obciazajcą historię niż Wy. Zasadniczo mam nerwicę i dwa epizody umiarkowanej depresji za sobą, ale bez myśli samobójczych. I tez uważam, ze depresja to choroba egoistyczna a samobójstwo jest egoistycznym wyjściem. Mam wrażenie, ze mówienie o tym jest „niepoprawne politycznie” ale nawet specjaliści są zgodni, ze w depresji następuje duże skupienie na sobie - MI jest źle, JA cietpię, JA jestem nieszczęśliwy. No niby tak, ale w sumie co z tego? Czemu to takie ważne? Skad w ogole pomysł, ze szczęście i dobre życie należy nam się jak psu buda? Ja jak miałam depresję, to stwierdziłam, ze jeśli mi nie przejdzie, to poświęcę się całkowicie pracy charytatywnej. Tam potrzeba każdej pary rąk, np w schronisku dla zwierząt albo coś takiego, a skoro moje życie i tak nie ma sensu, to zabicie się byłoby egoistyczne. Nie mam przecież życia ani zainteresowań wiec jestem idealna siłą roboczą. Jednak z doświadczenia wiem, ze większość chorych na depresje nawet nie pomyśli, żeby pomoc innym - są za bardzo skupieni na sobie i na tym, jak im źle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, minou napisał:

@doi mam bardzo podobne poglądy do Ciebie, ale na pewno mniej obciazajcą historię niż Wy. Zasadniczo mam nerwicę i dwa epizody umiarkowanej depresji za sobą, ale bez myśli samobójczych. I tez uważam, ze depresja to choroba egoistyczna a samobójstwo jest egoistycznym wyjściem. Mam wrażenie, ze mówienie o tym jest „niepoprawne politycznie” ale nawet specjaliści są zgodni, ze w depresji następuje duże skupienie na sobie - MI jest źle, JA cietpię, JA jestem nieszczęśliwy. No niby tak, ale w sumie co z tego? Czemu to takie ważne? Skad w ogole pomysł, ze szczęście i dobre życie należy nam się jak psu buda? Ja jak miałam depresję, to stwierdziłam, ze jeśli mi nie przejdzie, to poświęcę się całkowicie pracy charytatywnej. Tam potrzeba każdej pary rąk, np w schronisku dla zwierząt albo coś takiego, a skoro moje życie i tak nie ma sensu, to zabicie się byłoby egoistyczne. Nie mam przecież życia ani zainteresowań wiec jestem idealna siłą roboczą. Jednak z doświadczenia wiem, ze większość chorych na depresje nawet nie pomyśli, żeby pomoc innym - są za bardzo skupieni na sobie i na tym, jak im źle.

Oczywiście że następuje skupienie na sobie, jak w każdej chorobie, nie tylko z rodzaju "psychicznych". Ale mówienie o ludziach chorych na depresję, że są egoistami jest bardzo krzywdzące i wzmaga dodatkowo poczucie winy. Często depresja przebiega z zaburzeniami lękowymi np. lękiem przed wyjściem z domu, przed podejmowaniem działań i decyzji, lękiem społecznym. Pojawiają się też objawy ze strony organizmu: męczliwość, senność, brak energii, spowolnienie ruchowe, problemy z koncentracją, problemy ze snem, co przekłada się na funkcjonowanie w dzień. W depresji ludzie nie mają siły chodzić do pracy, żeby zarobić na jedzenie i mieszkanie, a Ty mówisz o pracy charytatywnej. To tylko Twój obraz depresji poparty Twoim doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@xyz1234 zupełnie przypadkowo trafiłem na ten portal i na Twój wpis przeglądając sobie internet przed snem... Z góry przepraszam za swoją ignorancję bo nie jestem ani psychologiem ani psychiatrą ani nie jestem chory na depresję lub inną chorobę psychiczną. Raczej jestem w grupie osób które dziwią się jak w ogóle depresja może być chorobą, ale... jednak spróbuję Cię odwieść od wykonania planu, który sobie zamyśliłaś...

Pierwsza sprawa jest taka, że byłem w związku z dziewczyną, która miała epizody depresyjne jak i próbę samobójczą... Nie wiem tylko czy to było na pokaz czy naprawdę, ale dla sensu mojej dalszej wypowiedzi nie ma to znaczenia. Otóż zaręczam Ci, że zarówno Twoja mama jak i narzeczony nie będą wcale mieli lepiej jak się zabijesz... Ich samych prawdopodobnie może czekać z tego powodu długa trauma i być może leczenie, a przede wszystkim wielki, niewyobrażalny ból... Ja się tak bardzo bałem o swoją dziewczynę, że mimo, że naprawdę jestem dość pookładany to sam zacząłem wpadać w różne zaburzenia psychiczne... Najgorsze co wtedy mogło mnie spotkać i z czym nie wiem czy bym sobie poradził to właśnie jak by to zrobiła... Więc jeśli depresja nie wyłącza rozróżniania dobra i zła to wiedz, że było by to złe i choć życie jest dla Ciebie nieznośnym bólem to odebranie go sobie może spowodować taki właśnie ból u Twoich najbliższych... Moja dziewczyna też mi często mówiła to co ty piszesz, że będzie nam lepiej bez niej i , że tak naprawdę mamy ją wszyscy w d., ALE TO NIEPRAWDA - to jakiś mechanizm związany z chorobą...

W swoim poukładanym życiu miałem bardzo trudny moment, który mnie wpędził w depresję... Były to czynniki zewnętrzne, ale skutek był taki sam... Nie miałem ochoty się budzić co rano i oddychać... Nic mnie nie cieszyło, ale zawsze świadomie i podświadomie wiedziałem, że to jest "tu i teraz" a nie zawsze... Rozumiem, że u Ciebie ten etap trwa trochę dłużej 🙂 bo kilka lat, ale pominąwszy okres czasu to jest wciąż "tu i teraz"... Dlaczego nie powinnaś się zabijać ? Bo są miliony rzeczy na świecie teraz jak i w przyszłości dla których warto żyć... Nie cieszy Cię jedzenie, nie cieszy Cię sex, żadne przyjemności ciała, ani ducha... Nic Ci nie sprawia przyjemności - wszystko wydaje się bezsensowne, głupie itd. To oczywiście i to musisz sobie uświadomić jest "zasługa" choroby - czegoś złego co zadziało Ci się w połączeniach synaptycznych w mózgu. To jest "zasługa" tego co Cię spotkało w dzieciństwie i młodości, ale powinnaś sobie przypomnieć te wszystkie dobre chwile, nie ważne czy jak byłaś "na haju" czy nie, po prostu wszystkie te krótsze i dłuższe momenty gdzie byłaś szczęśliwa i uświadomić sobie, że to wszystko znów możesz mieć...

Nie warto się zabijać nie tylko z tego powodu, ale również z tego powodu co może nam przynieść przyszłość. Może w ciągu 2 lat nawiążemy kontakt z inną cywilizacją pozaziemską, może Lewandowski w barwach Barcelony zdobędzie w końcu LM, a może doczekamy momentu kiedy PO i PiS przestaną ze sobą walczyć i stworzą jeden rząd... A może będzie coś strasznego i za 5 lat wojska rosyjskie nas zaatakują i wtedy każdy, łącznie z Tobą będzie potrzebny do obrony RP... ?  Nie jesteś tego wszystkiego ciekawa co może się zdarzyć, ale Ty tego nie doświadczysz bo już Ciebie nie będzie ??? A może wydarzą się w Twoim życiu inne, trywialne chwile szczęścia dla których warto żyć jak uśmiech dziecka, urodzonego lub adoptowanego, który będzie dla Ciebie najszczęśliwszą chwilą w życiu ? A może nadejdzie taka chwila, że zachwycisz się zachodem słońca lub po prostu odkryjesz niesamowite jedzenie, którego smak będzie dla Ciebie super doznaniem ? Po prostu nawet jak teraz, a nawet i przez wiele długich lat wszystko wydawało się bezsensowne, prozaiczne, głupie a sama masz o sobie jak najgorsze zdanie to wszystko może być jednym wielkim kłamstwem, które narzuca ci choroba i po prostu być może wiele z tych rzeczy o których pisałem Cię otacza, ale Ty nie umiesz się na nie otworzyć...

Jeśli coś głupio albo źle napisałem to z góry przepraszam, ale tak mnie po prostu naszło, że musiałem to napisać bo inaczej bym nie zasnął...

Edytowane przez przypadkowy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 2.11.2019 o 20:52, xyz1234 napisał:

@FoxM, to może ja przedstawię to z mojego "chorego" punktu widzenia?

Ja naprawdę uważam, że moim bliskim będzie lepiej, kiedy mnie nie będzie. 

Mama sprzeda moje mieszkanie i auto- mocno podreperuje budżet finansowy.

Narzeczony ma ostatnią szansę jeszcze kogoś poznać, ułożyć sobie normalnie życie, a na pewno na to zasługuje.

Kiedy leżę całymi dniami i nie mam siły na nic, to wtedy nie cierpią?

Kiedy codziennie płaczę z bezsilności- nie cierpią?

PS. Miałam kilka prób samobójczych, na pewno więcej niż 5. Żadna nie była demonstracyjna.

Mam tachykardię, w sierpniu wzięłam 90 tabletek na obniżenia pulsu (BETO 100 ZK)- jak widać nawet diabeł mnie u siebie nie chce...

Hej. Nie ma opcji ze bedzie im lepiej. Jak by cie strscili to by nie nie mogli pozbierac i przez cale zycie by ich wyrzuty sumienia szargaly, ze czegos nie zrobili, ze cos zle zrobili, ze to ich wina itd itp. Cierpieli by tez bo by byli pewni, ze mialas ich w dupie skoro zdecydowalas ich zostawic w bolu i takie im zaserwowalas przezycie. Wiec nie. Ten pomysl odbierania sobie zycia to wyrzuc do smieci.

Psycholog twoj to debil. Domyslam sie o co chodzilo ale zle to powiedziala. Majac co innego na mysli. A mianowicie to ze czulas sie lepiej tylko przez leki bo nie zmienialas swojego zycia i myslenia - nie chodzilas na terapie. A jak chodzilas to na jakas bezsensowna. 

Ja bralam leki wiele razy i jak odstawialam to zawsze to gowno wracalo. Wiec jasne ze czulam sie lepiej tylko.przez leki. Ale te leki nie lecza depresji. Tylko jak je bierzesz to sztucznie dzialaja. To tak jakbys miala raka i daja co morfine. Bol usnieza ale raka dalej masz. Trzeba operacji, chemioterapii itd. Z depresja to samo. Bierzesz leki zeby wyjsc z czarnej dupy. Ale powodu choroby nie dotykasz. A powod choroby to mysli, zachowania, schematy(obojetne czy wywolane przez dlugi stres, traume, nawyki wyniesione z domu, itd itp) tabletki myslenia ci nie zmienia. Natomiast przytlumia nerwice i depresje i nie czujesz sie jak dno. Wiec leki trzeba brac bo pomagaja szybciej. Psychoterapia to dluzsza robota. Pare sesji nic nie da. Na lekach chodzi sie na psychoterapie i tam staraja sie wykryc problem i powod calego tego gowna. Wtedy zaczyna sie plan zmieniania zachowan, emocji, myslenia. Powoli trzeba mozg odzwyczajac od wielu lat schematycznych negatywnych mysli i zachowan. Trzeba cwiczyc czesc mozgu odpowiedzialna za dobre emocje, przyjemnosc, pozytywne mysli, checi do dzialania itd. W tym samym czasie ograniczac funkcjonowanie czesci mozgu odpowiedzialna za lęk, strach, smutek, negatywne myslenie itd. Mozg jest bardzi plastyczny i mozna go cwiczyc i do tego jest potrzebny psycholog. Nie ma takiej opcji zebys nie wyszla z tego. Poprostu musisz sie za to wziac.  Jak masz kase to chodz prywatnie. Jak nie.masz to.pchaj sie do takiego za darmo. Chodz i badz szczera. I staraj sie robic co ci mowia. Teraz zacznij brac leki. Jak nie dzialaja to niech ci zmienia. Naprawde ten psycholog, tak mi sie wydaje, nie mial nic zlego na mysli. Taka jest prawda. Ze my co.mamy zwichniete psychiki to "nacpani" sie czujemu lepiej. Jak przestaniemy brac leki to za pare dni czy miesiecy mamy znowu jazde. Bo niestety ale leki nie zmieniaja naszego myslenia. Tylko sztucznie podwzyszaja serotonine wiec czujemy sie lepiej. Niestety u nas bardziej aktywny jest obszar mozgu odpowiedzialny za to wszystko zle i serotonina jaka mamy nie daje rady. Tabletki ja dokladaja wiec jest lepiej i wszystko bardziej pozytywne. Wiec pomysl o tym jak zmniejszysz ta "zla" czesc mozgu a troszke zwiekszysz ta "dobra" czesc mozgu. Wtedy ta dobra czesc mozgu bedzie dominowac i wtedy bedziesz sie czuc lepiej. To wszystko to nie zadna przenosnia tylko naprawde widoczne zmiany na rezonansie, wielkosci i aktywnosci tych obszarow. 

Takze do lekarza i do psychologa. A na serio sie wyleczysz. Narazie tabletki dopoki terapia nie zacznie przynosic skutkow. A tabletki dlaczego cie tak zalamuja? Jedni potrzebuja tabletek na cisnienie, inni na cukrzyce, inni cholesterol itd itp. A dlaczego takie to.zle jesli po tabletkach sie lepiej czujesz? Nic  w tym zlego. A z czasem i tabletek nie bedziesz potrzebowac. 

Jakies cwiczenia aerobowe uprawiasz? Jesli nie to dalabys rade wyjsc codziennie na 30min na spacer szybkim marszem? Nie powoli tylko tak szybko jakbys sie bardzo spieszyla. Sluchawki na uszy z szybka ulubiona muzyka. Dasz rade?

Sory jesli wiesz to wszystko ale nie wiem co wiesz a czego nie I sory ze pisalam troche chaotycznie ale na telefonie mi ciezko i powoli sie pisze 

odzywaj sie co i jak ja odpowiedza na te pytania co ci zadalam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, bezniczego napisał:

Oczywiście że następuje skupienie na sobie, jak w każdej chorobie, nie tylko z rodzaju "psychicznych". Ale mówienie o ludziach chorych na depresję, że są egoistami jest bardzo krzywdzące i wzmaga dodatkowo poczucie winy. Często depresja przebiega z zaburzeniami lękowymi np. lękiem przed wyjściem z domu, przed podejmowaniem działań i decyzji, lękiem społecznym. Pojawiają się też objawy ze strony organizmu: męczliwość, senność, brak energii, spowolnienie ruchowe, problemy z koncentracją, problemy ze snem, co przekłada się na funkcjonowanie w dzień. W depresji ludzie nie mają siły chodzić do pracy, żeby zarobić na jedzenie i mieszkanie, a Ty mówisz o pracy charytatywnej. To tylko Twój obraz depresji poparty Twoim doświadczeniem.

Sama, w swoim aktualnie, jakże ciulowym stanie, lepiej bym tego nie ujęła.

Pocieszające, że ktoś potrafi jeszcze spojrzeć na to z "mojej strony". Chociaż mam głęboką nadzieję, że to bagno Cię nie dotyczy.

Co do poprzedniego postu...

Wolontariat?

Popieram w 100%!

Jeśli tylko ma się osobę, która będzie płacić rachunki, żywić i ubierać do końca życia, to naprawdę jest doskonały pomysł.

No i dodatkowo trzeba mieć w nosie swoje "JA", czuć się świetnie z byciem pasożytem niezdolnym do samodzielnej egzystencji i nie zaniżać przy tym swojego poczucia własnej wartości na liczby ujemne. U mnie niestety odpada ale zazdroszę sytuacji, możliwości, a przede wszystkim pomysłowości...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Miss Worldwide dziękuję za wszystko, co napisałaś. Przez te kilka lat dużo czytałam i wiem, że masz rację. U mnie to aktualnie nie ten etap, żeby wyjść z domu. Raczej heroiczna walka z samą sobą, żeby umyć zęby (zaraz znowu ktoś na mnie naskoczy o czym ja w ogóle piszę).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, xyz1234 napisał:

Pocieszające, że ktoś potrafi jeszcze spojrzeć na to z "mojej strony". Chociaż mam głęboką nadzieję, że to bagno Cię nie dotyczy.

Wolontariat?

Popieram w 100%!

Jeśli tylko ma się osobę, która będzie płacić rachunki, żywić i ubierać do końca życia, to naprawdę jest doskonały pomysł.

No i dodatkowo trzeba mieć w nosie swoje "JA", czuć się świetnie z byciem pasożytem niezdolnym do samodzielnej egzystencji i nie zaniżać przy tym swojego poczucia własnej wartości na liczby ujemne. U mnie niestety odpada ale zazdroszę sytuacji, możliwości, a przede wszystkim pomysłowości...

Nieprawda. Wolontariat daje uczucie ze jestes komus potrzebna i satysfakcje z wykonanej pracy. Nie trzeba chodzic codziennie i rzucic prace zarobkowa. Mozna chodzic do schroniska raz na tydzien pomoc biednym zwierzakom. Wyprowadzic na spacer. Ja sama mam depreche silna. Bylam w schronisku wczoraj. Popatrzalam co tam robia. Wyprowadzilam 2 psy na spacer. Kocham psy ale nic mnie nie cieszy i na nic nie mam ochoty. Psycholog kazala isc kilka razy. Nie rzucic po.pierwszym razie.  Bede sie jej sluchac. Wczoraj nie czulam jakiegos spelniania czy zadowolenia. Ale ona powiedziala, ze tak bedzie. Pozwala mi oceniac rozne proby robienia czegos ale nie po 1 razie. Powiedziala ze jak po 4 czy 5 razach jej powiem, ze cos mi sie nie podoba to wtedy ok. 

Nie bede sie rozpisywac sae wolontariat to bardzo dobra rzecz w naszej chorobie bo w zyciu kazdego czlowieka potrzbene jest uczucie bycia potrzebnym i robienia czegos dla kogos innego. Kazdy ma swoj sposob na to. Jednego znajduje to w wychowywaniu dzieci, inny uwaza, ze jego praca to w czym pomaga komus czy ogolnie swiatu. Niewazne co ja czy ty sadzisz np o pracy na kasie albo praniu i gotowaniu. Ale dla tej osoby praca na kasie moze mu dawac poczucie ze cos robi dla innych (extremalny przypadek hahaha) W depresji wszystko wydaje sie bez sensu. Nic do niczego nie wniesiemy, do niczego sie nie nadajemy, inni juz to robia to po co my, nam to nie sprawi przyjemnosci, nie chce mi sie bo bez sensu i tak bedzie ze mna zle, a co to da ze ja gdzies w czym pomoge i tak swiata nie zmienie i nie ulecze. No i zwykle poprostu mi sie nie chce bo zle sie czuje jestem zdolowana i nie chce zyc a co dopiero pomagac w czyms komus. Najwazniejsze punkt w aktywacji behawioralnej na ciezka depresje to wlasnie "nasze zycie codzienne ma opierac sie na planach a nie na emocjach" czyli trzeba wyznaczac sobie, ze musze sprobowac tego czy tamtego, zrobic to czy tamto, i poprostu to robic a nie rozkminiac jak sie akurat czujemy i czy mamy ochote czy nie i czy to ma sens czy nie, czy jestem za smutna na to.dzisiaj wiec dzisiaj nie. 

Co waszych wypowiedzi. Ja tez nie chce nic robic i jestem w czarnej dupie. Miesiac temu wylam skulona na podlodze i blagalam o pomoc dzwoniac na pogotowie ze dluzej nie dam rady. Depresje, nerwice lékowa, ataki paniki mam o 20 lat i tylko przestwalam brac tabletki to.od razu wszystko wracalo z podwojona sila. Nigdy nie przeszla. Przez terapie bo uwzalam ze to nie dla mnie i nic mi to nie da. No i po co skoro leki dzialaly. Teraz siegnelam dna. Praktycznie umieralam. Sama bym sobie zycie odebrala tyle ze jeszcze balam sie smierci przez nerwice lękowa. Bo ataki paniki i nerwica dalymi silny lęk staly przed smiercia moja jak i bliskich. Gdyby nie tem strach to by bylo po mnie bo nie dawalam juz rady. Zdecydowalam ze ostatnia moja szansa to terapia. Narazie nie ma skutkow bo dopiero 4 sesje wiec dopiero mnie w sumie poznala. Ale zadawlam duzo pytan. Co i jak i dlaczego i czy mi pomoze itd itp. Nie jestem ufna i ktos musi pokazac, ze wie o czym mowi zebym uwierzyla a i tak sprawdze w necie i w ksiazkach. I wszystko co mi mowila jak co dziala i jak dziala nasz mozg to ma racje jak narazie. Przekonala mnie bo ma poparcie w nauce to co ona mowi.

Wiec idz do psychologa. Tylko sie nie zdziw ze tez bedzie ci kazala probowac robic rozne rzeczy. Nawet jak nie masz na nie ochoty ani ci sie nie podobaja. Bedzie ci tez zmieniac myslenie. Pokaze ktore mysli negatywne sa mechanicznie wytwarzane wbrew faktom i cie niszcza. 

Jak nie kochasz zwierzat to idz do chorych dzieci. Lub gdzies zupe nalewac bezdomnym. Jak po kilku probach stwierdzisz, ze nic nie czujesz to wtedy dasz sobie spokoj.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla tych, którzy czują się całkiem nieźle i nijak nie potrafią mnie zrozumieć...

"Depresja: Kiedy niskie poczucie własnej wartości i brak celu staje się nie do zniesienia"

https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,115167,19324544,depresja-kiedy-poczucie-wlasnej-wartosci-i-brak-celu-staje.html

Pod filmikiem polskie tłumaczenie tekstu. Trochę nieudolne ale ogólnie sens jest zachowany.

Podpisuję się pod każdym jednym słowem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, xyz1234 napisał:

@Miss Worldwide dziękuję za wszystko, co napisałaś. Przez te kilka lat dużo czytałam i wiem, że masz rację. U mnie to aktualnie nie ten etap, żeby wyjść z domu. Raczej heroiczna walka z samą sobą, żeby umyć zęby (zaraz znowu ktoś na mnie naskoczy o czym ja w ogóle piszę).

Niestety nie odpisalas na reszte pytan. Co z lekami teraz?

Widzisz, tak jak w punkcie w aktywacji behawioralnej. Musisz sie starac robic co masz do zrobienia i co zaplanujesz. Nog nie masz polamanych wiec nie musisz sie czolgac zeby isc umyc zeby. Nie masz robic tego co ci twoj stan emocjonalny podpowiada. Emocje nie maja rzadzic co zrobisz a co nie. Gorzej sie nie bedziesz czuc jak pojdziesz umyc zeby pomimo okropnego samopoczucia i deprechy. Tak samo nie poczujesz sie gorzej jak wlaczysz myzyke i pojdziesz na szybki spacer. Czy nie warto sprobowac? To tak niedobry syrop. Nie chcesz go wziac ale musisz zeby wyleczyc kaszel. Wiec nawet jak czujesz sie jak ostatnie dno to wiesz ze chcesz czuc sie lepiej. A zeby czuc sie lepiej to musisz zaczac dzialac. Nawet malymi kroczkami. Jest ciezko. Wiem naprawde. Latami sie mecze z tym gownem. Tez z lozka nie wychodzilam czesto jak nie bylam na tabletkach. Takze nie mozesz mi powiedziec, ze co ja tam wiem albo ze latwo mi mowic. Mi tez jest ciezko. Teraz troche lepiej na lekach ale sensu zycia nadal nie widze. Ale mam nadzieje. Ostatnia moja nadzieja i zaczelam wierzyc. Wiec robie co karza. Chociaz tez nie chce. Nie moge. Nie widze sensu. Nie mam przyjemosci zadnej z niczego. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
8 godzin temu, bezniczego napisał:

Masz racje ze to trochę mój obraz depresji, ale nie do końca, bo jak napisałam - specjaliści wymieniają skrajny egocentryzm jako jeden z objawów. Co w tym krzywdzącego? Zaprzeczanie temu to tak samo, jakbyś powiedziała, ze wymienianie nietrzymania moczu jako objawu np po trudnym porodzie jest niesprawiedliwe, bo jest wstydliwe i może zniechęcić do rodzenia. Prawda nie zawsze jest wygodna i przyjemna. 
Ja miałam depresje i znam te objawy, które wymieniasztez, nie mogłam spać, jeść, byłam wyczerpana, płaczliwa, lęki miałam takie, ze bałam się iść do toalety, bałam się zasnąć itd. Później dostałam leki, po których spałam 16 godzin ma dobę, pociłam się jak szczur, schudłam i nie mogłam jeść, wyglądałam jak smierć, miałam sztywne mięśnie itd. Wstydziłam się tego, jak wyglądam, na twarzy miałam pełno krostek, bo nie miałam siły na pielęgnacje, nic mi się nie chciało. Ale zdałam egzaminy na studiach a potem poszłam do pracy i nawet nie wiem kiedy leki zaczęły działać a depresja przeszła. Bo w pewnym momencie postanowiłam sprawdzić, co się stanie, jeśli jednak wstanę i pójdę na uczelnie, spełnię oczekiwania innych jak odpowiedzialna i dorosła osoba, nawet jeśli mnie to nie cieszy. Świat się zawali? Okazało się, ze się nie zawalił. 

Edytowane przez minou

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Miss Worldwide napisał:

Niestety nie odpisalas na reszte pytan. Co z lekami teraz?

Widzisz, tak jak w punkcie w aktywacji behawioralnej. Musisz sie starac robic co masz do zrobienia i co zaplanujesz. Nog nie masz polamanych wiec nie musisz sie czolgac zeby isc umyc zeby. Nie masz robic tego co ci twoj stan emocjonalny podpowiada. Emocje nie maja rzadzic co zrobisz a co nie. Gorzej sie nie bedziesz czuc jak pojdziesz umyc zeby pomimo okropnego samopoczucia i deprechy. Tak samo nie poczujesz sie gorzej jak wlaczysz myzyke i pojdziesz na szybki spacer. Czy nie warto sprobowac? To tak niedobry syrop. Nie chcesz go wziac ale musisz zeby wyleczyc kaszel. Wiec nawet jak czujesz sie jak ostatnie dno to wiesz ze chcesz czuc sie lepiej. A zeby czuc sie lepiej to musisz zaczac dzialac. Nawet malymi kroczkami. Jest ciezko. Wiem naprawde. Latami sie mecze z tym gownem. Tez z lozka nie wychodzilam czesto jak nie bylam na tabletkach. Takze nie mozesz mi powiedziec, ze co ja tam wiem albo ze latwo mi mowic. Mi tez jest ciezko. Teraz troche lepiej na lekach ale sensu zycia nadal nie widze. Ale mam nadzieje. Ostatnia moja nadzieja i zaczelam wierzyc. Wiec robie co karza. Chociaz tez nie chce. Nie moge. Nie widze sensu. Nie mam przyjemosci zadnej z niczego. 

100% racja. Ja właśnie tak zrobiłam. Skoro i tak czułam się jak g*wno, niezależnie co robiłam, to dlaczego by nie zrobić tego, co do mnie należy? Gorzej mi nie będzie od tego, jak posprzatam, zdam egzamin czy wyczołgam się do pracy. Okazało się wręcz, ze po pół roku było dużo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, minou napisał:

I tez uważam, ze depresja to choroba egoistyczna a samobójstwo jest egoistycznym wyjściem. Mam wrażenie, ze mówienie o tym jest „niepoprawne politycznie” ale nawet specjaliści są zgodni, ze w depresji następuje duże skupienie na sobie - MI jest źle, JA cietpię, JA jestem nieszczęśliwy. No niby tak, ale w sumie co z tego? Czemu to takie ważne?

Ależ mi nie chodzi o jakiś społeczny egoizm godny potępienia ani prace charytatywne!

Chodzi o to, że psyche podsuwa Ja (skrótem mówiąc), podsuwa siebie jako ten obiekt którym należy się zająć, zgłębić, zerwać wszelkie więzy, żeby skupić się tylko i wyłącznie na tym obiekcie.  Stanąć nagim wobec siebie. Nie chodzi o pozwolenie na zalanie się smutkiem ale uznanie, że to co się dzieje jest znaczące, trzeba to poddać refleksji. Depresanci nienawidzą siebie tak bardzo że aż kochają- i o to chodzi by zaczęli kochać wprost. Nie maskę, nie ego, nie swoją histprię - ale siebie jako pole świadomości, odczuwania, czystego bycia.

Prace charytatywne w depresji- to nonsens, zaprzeczenie tego co trzeba zrobić. To jest dopiero ucieczka.

To samo-tresura, samo-zaprzeczenie.

Depresanci są w normalnej ludzkiej sytuacji egzystencjalnej tyle że sobie z niej nie zdają sprawy, nie wyciągają z niej konsekwencji, nie chcą jej, nie naklejają na nie pocieszajek. Mamy wszyscy tylko i wyłącznie swoje własne pole świadomości. Ubieramy się w ego i maski, bo tu w teatrze tak jest, ale to pole świadomości, to Ja, które obserwuje siebie i tworzy (nazywa) świat jest najważniejsze. Nie istnieje nic poza tym.  Lub inaczej-nie ma dowodów na istnienie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, xyz1234 napisał:

Wolontariat?

Popieram w 100%!

Skoro Twoje życie to walka o umycie zębów i nie wychodzisz z domu, to chyba aktualnie i tak nie pracujesz? Wiec i Ty masz możliwości finansowe, żeby nie pracować?
Co do mienia w nosie własnego JA, to może chyba odrobina tego niektórym by się przydała 😉 

bycie wolontariuszem to bycie pasożytem? Cóż, są programy, gdzie pracujesz charytatywnie za wikt i opierunek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, minou napisał:

Skoro Twoje życie to walka o umycie zębów i nie wychodzisz z domu, to chyba aktualnie i tak nie pracujesz? Wiec i Ty masz możliwości finansowe, żeby nie pracować?
Co do mienia w nosie własnego JA, to może chyba odrobina tego niektórym by się przydała 😉 

bycie wolontariuszem to bycie pasożytem? Cóż, są programy, gdzie pracujesz charytatywnie za wikt i opierunek.

Ktoś kto uderza w wolontariat w depresji opiekuje się - symbolicznie- jakimś aspektem Ja, zaniedbanym. To nie biedne psy ani dzieci wzruszają- to wzrusza ten kawałek Ja, biedny właśnie. Pompowanie ego ale nie jest to praca nad sobą i ze sobą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
22 minuty temu, doi napisał:

Ktoś kto uderza w wolontariat w depresji opiekuje się - symbolicznie- jakimś aspektem Ja, zaniedbanym. To nie biedne psy ani dzieci wzruszają- to wzrusza ten kawałek Ja, biedny właśnie. Pompowanie ego ale nie jest to praca nad sobą i ze sobą.

Masz racje, ale to nie o to mi chodziło. Autorka postu twierdzi, ze nie ma dla niej szans. Leczyć się nie chce. Do szpitala nie pójdzie, bo nie ma sensu. Do psychologa chodzić nie będzie, bo nie pomaga. Skoro tak, to napisałam jej, ze po co marnować taką dobrą siłę roboczą? Jej życie nie ma sensu, ale innych ma, jak najbardziej. Wiec nich sobie popracuje na rzecz innych, tych, którym taka pomoc ułatwi życie, które jest dla nich ważne - np zwierzętom, samotnym matkom. Nie pisałam tego poważnie. Chciałam sprowokować autorkę, żeby zdała sobie sprawę, ze jednak nie jest taka nieważna dla siebie samej jak jej się wydaje i nie jest tak obojętna na swój los, jak pisze. I potwierdziło się to.

Zyję w otoczeniu chorób psychicznych od dziecka. Babcia, 3 ciotki, tato, teściowa, to tylko początek listy. Depresje, dwubiegunowki, nerwice, psychozy. Sama mam nerwice i miałam depresje. Szybko zobaczyłam jedna rzecz -różnica między tymi, którzy wygrywają z depresja a tymi, którzy latami przewlekłe z nią walczą często sprowadza się do jednego - ta pierwsza grupa zmusza się, by się leczyć (tak jak @Miss Worldwide pisze - wykonać plan a nie poddać się emocjom, chociaż to mega trudne i nieprzyjemne), natomiast ta druga szuka każdej możliwej wymówki, żeby się nie leczyć. Ja wiem, wiem, ze leczenie jest trudne, ze służba zdrowia jest do d.py, ze trzeba się nachodzić, nazmieniac psychiatrów i psychologów, bo połowa to konowaly, wiem ze leki są nieprzyjemne w działaniu. No są, ale jednak trzeba przez to przejść, żeby mieć szanse na zdrowie. Nikt nie mówił, ze będzie łatwo. Nie da się pomoc komuś, kto nie chce pomocy.

Edytowane przez minou

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@minouok, rozumiem, wzięłam więc na serio prowokację.

Mam wrażenie że robisz to co się z depresantami robi: mówi się "no weź się w garść, poszukaj pomocy, rusz się". Problem w tym, żeby się choć ruszyć, trzeba uznać tę drobną część swojego Ja, które chce żyć. Trzeba się z tym fragmencikiem skontaktować, uznać że w ogóle  jest. Powiedzieć sobie "wczoraj było ch.owo, teraz jest ch.jowo, będzie ch.owo", ale teraz po prostu "jest"- bez określania przez umysł jak jest. Nie wiem czy Xyz ma kontakt z tą częścią, która trwa. Z pewnoością ją w sobie ma, ja ją widzę jak na dłoni, w ironii, w autodestrukcji ego, w nienawiści do ojca. Na razie Autorka mówi sobą, swoimi próbami samobójczymi nie widząc ich znaczenia, tego że one mają treść ważną dla niej. Ale ma pełne prawo ten fragmencik zagłuszyć, olać. Na razie Autorka prosi o zrozumienie, że można nie chcieć. Ja rozumiem, bo wiem doskonale że można nie chcieć i że nie ma takiej siły na świecie żeby zmusić do życia oprócz własnej siły wewnętrznej. Ja mogę jedynie zachęcić do ciekawości  i uczciwej odpowiedzi na pytanie co trzyma, czemu tak? I do tego, że skoczyć można zawsze, ale warto zrobić to -dla siebie-uczciwie.

Oczywiście, że samemu nie da się rady, zgadzam się. Ale "rusz się" tylko budzi poczucie winy i tę różnicę między "jest" a "powinnam". W depresji przecież każdy widzi tę różnicę, widzi swoją nieadekwatność, Xyz w sposób wydatny. Chodzi o to by nie nalepiać sobie naklejek a uznać że jest teraz tak jak jest- bez określania. Że faktycznie jak piszesz- nie wszystko jedno, bo mimo wszystko są preferencje (z nieświadomego). Że jest oddech i każdy oddech jest wygraną, bo jest.

Nie umiem tego oddać słowami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, minou napisał:

Bo w pewnym momencie postanowiłam sprawdzić, co się stanie, jeśli jednak wstanę i pójdę na uczelnie, spełnię oczekiwania innych jak odpowiedzialna i dorosła osoba, nawet jeśli mnie to nie cieszy. Świat się zawali? Okazało się, ze się nie zawalił. 

Widzisz, to ciekawe. Bo mnie chyba właśnie spełnianie oczekiwań innych (i swoich własnych względem innych) do takiego stanu doprowadziło.

PS. Oczekiwań wszystkich i tak nie spełnisz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, xyz1234 napisał:

Bo mnie chyba właśnie spełnianie oczekiwań innych (i swoich własnych względem innych) do takiego stanu doprowadziło.

Tak. Dobrze ujęte. Mnie też. Kontakt ze sobą i poczucie wolności to jest to. Teraz dobrze mi się żyje.

Być może samobójstwo jest rodzajem ucieczki od wgranego społecznego g..na w głowie, aktem niezależności. Może ostatecznym ale niezależności.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, przypadkowy napisał:

Nie warto się zabijać nie tylko z tego powodu, ale również z tego powodu co może nam przynieść przyszłość. Może w ciągu 2 lat nawiążemy kontakt z inną cywilizacją pozaziemską, może Lewandowski w barwach Barcelony zdobędzie w końcu LM, a może doczekamy momentu kiedy PO i PiS przestaną ze sobą walczyć i stworzą jeden rząd... A może będzie coś strasznego i za 5 lat wojska rosyjskie nas zaatakują i wtedy każdy, łącznie z Tobą będzie potrzebny do obrony RP... ?  Nie jesteś tego wszystkiego ciekawa co może się zdarzyć, ale Ty tego nie doświadczysz bo już Ciebie nie będzie ??? A może wydarzą się w Twoim życiu inne, trywialne chwile szczęścia dla których warto żyć jak uśmiech dziecka, urodzonego lub adoptowanego, który będzie dla Ciebie najszczęśliwszą chwilą w życiu ? A może nadejdzie taka chwila, że zachwycisz się zachodem słońca lub po prostu odkryjesz niesamowite jedzenie, którego smak będzie dla Ciebie super doznaniem ? Po prostu nawet jak teraz, a nawet i przez wiele długich lat wszystko wydawało się bezsensowne, prozaiczne, głupie a sama masz o sobie jak najgorsze zdanie to wszystko może być jednym wielkim kłamstwem, które narzuca ci choroba i po prostu być może wiele z tych rzeczy o których pisałem Cię otacza, ale Ty nie umiesz się na nie otworzyć...

Lewandowski w barwach Barcelony zdobędzie LM?? Nieeee, za stary jest już i nie pasuje do Barcelony, jak już do Realu....

W takim razie czas umierać. ;)) <joke> Sorry za offtop 🙂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, xyz1234 napisał:

Wolontariat?

Popieram w 100%!

Mam zaburzenia osobowości i lękowo-depresyjne.Od 2012 roku przez kilka lat na lekach, obecnie bez leków. Mam myśli samobójcze codziennie od długiego czasu, ale bez prób. Nie chcę wchodzić znowu w leki, nie czułam na nich poprawy, a mam ciągnące się do dziś skutki uboczne. Czekam w kolejce na terapię poznawczo-behawioralną na NFZ (psychodynamiczna nie odpowiada mi), prywatnie mnie nie stać. Czas oczekiwania to 2 lata 👍

Edytowane przez bezniczego

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja uważam, że odważni są ludzie, którzy zdecydują się na śmierć, bo nie ma po co żyć na tym chorym świecie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, bezniczego napisał:

Lewandowski w barwach Barcelony zdobędzie LM?? Nieeee, za stary jest już i nie pasuje do Barcelony, jak już do Realu....

W takim razie czas umierać. ;)) <joke> Sorry za offtop 🙂

Ale warto żyć żeby zobaczyć jak by to zrobił z Barcą... 🙂 To oczywiście żarty... Chodziło mi o podanie tylko jakiś przykładów, ale są miliony rzeczy które się wydarzą i o których nie wiemy, a mogą nam dać wiele różnych wrażeń, doznań, przeżyć - po prostu przyszłość potrafi być zaskakująca i nawet jak mamy spieprzoną przeszłość, beznadziejną teraźniejszość to warto żyć dla przyszłości... Tu jest tak wiele osób z depresją, a co mają powiedzieć osadzeni, którzy mają do odsiedzenia z 25 lat ? A zakładają jakieś kapele muzyczne, malują, uczą się... Ja też miałem depresję wywołaną czynnikami zewn. i wiem jaki to stan, ale sobie zawsze tłumaczyłem, że to siedzi w mojej głowie, a nie jest naprawdę... Tak jak autorka tego wątku również walczyłem sam z sobą aby wstać z łóżka i umyć zęby... Myślę, że każdy z nas ma jakieś stany depresyjne lub okołodepresyjne ale tylko część z nich to poważne choroby. To tak jak z raną, można mieć lekko skaleczony palec lub poważne obrażenia - jedno i drugie jest jakimś stanem chorobowym... I to co mnie trzymało wtedy przy życiu to myśl, że przyszłość może być zupełnie inna... I jest zupełnie inna...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, alone05 napisał:

Ja uważam, że odważni są ludzie, którzy zdecydują się na śmierć, bo nie ma po co żyć na tym chorym świecie.

A dla mnie to nie żadna odwaga tylko wielkie tchórzostwo bo skończyć ze sobą można bardzo łatwo, ale sztuką jest właśnie żyć w tym chorym świecie i trwać mimo wszystko...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, przypadkowy napisał:

A dla mnie to nie żadna odwaga tylko wielkie tchórzostwo bo skończyć ze sobą można bardzo łatwo, ale sztuką jest właśnie żyć w tym chorym świecie i trwać mimo wszystko...

To jest właśnie powszechne zdanie laików, którzy wierzą w narrację jak w rzeczywistość, nakładają na swoje cierpienie iluzje i nie rozumieją co się dzieje w głowie cierpiącego człowieka, który skontaktował się z pustką. Spróbuj sobie krzywdę zrobić i zobacz czy to tak łatwo jak ci się wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, doi napisał:

To jest właśnie powszechne zdanie laików, którzy wierzą w narrację jak w rzeczywistość, nakładają na swoje cierpienie iluzje i nie rozumieją co się dzieje w głowie cierpiącego człowieka, który skontaktował się z pustką. Spróbuj sobie krzywdę zrobić i zobacz czy to tak łatwo jak ci się wydaje.

Wiem, że to jest kwestia bardzo delikatna więc i chcę się tak wypowiadać żeby nie używać jakiś kategorycznych zwrotów. Oczywiście, że jest coś takiego w człowieku jak instynkt i to chyba jest ostatnia przeszkoda dla takiego czynu. I sam taki akt może być w pewien sposób odważny, ale chodziło mi o to, że po prostu ucieczka od życia jest prostszym wyjściem niż trwanie w nim...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.