Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jak sobie radzić z nerwicą?


Gabba

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jestem nowa na forum i dołączyłam ponieważ mam również problemy z nerwicą (a przynajmniej tak mi się wydaję). Raz na jakiś czas popadam w stany depresyjne z czym staram się sama walczyć. Otóż problem który mnie obecnie męczy (od kilku dni) to jest natrętne przełykanie śliny (nie tylko w sytuacjach stresujących). Do tego stopnia aż, że czasami nie mogę przełknąć (myślę że za bardzo się na tym skupiam i mam zbyt sztywne mieśnie), tak jakbym zapomniała jak należy połykać. Nie mam problemów z połykaniem pokarmu ani wody, ani tabletek. Jak się skupiam na czymś bardzo (na przykład w pracy) zapominam o przełykaniu. Ale potem to wraca, jak nie mam żadnego zajęcia. Ktoś z Was miał podobne objawy? Jak sobie z tym radzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaburzenia lękowe (nerwicowe) dają cały szereg objawów, czasami wydających się niezwiązanych z lękiem, irracjonalnych lub dziwacznych. Sama Pani zauważa, że objaw (natrętne przełykanie śliny) pojawia się w różnych sytuacjach, nie tylko stresujących, co może powodować, że trudno osobiście stwierdzić, na ile to już jest poważna sprawa. Poprzez wypowiedzi na forum nie jest możliwe postawienie diagnozy. Zasada zwykle jest taka, że jeśli pojawia się jakiś objaw i towarzyszą mu silne lub niezrozumiałe emocje, zachowania, gdy objaw nie jest jednoznaczny, ale wywołuje niepokój, napięcie, gdy koncentracja na objawie przybiera na sile, gdy w ostatnim czasie zauważalne są trudne, stresujące sytuacje życiowe - wtedy warto osobiście skonsultować się z terapeutą.

Pozdrawiam,

Barbara Michno-Wiecheć, psycholog psychoterapeuta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×