Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      60
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

U mnie dziś lepiej :smile: . Już nie miałam nudności, nie czułam też nic dziwnego po wzięciu tabletki. Byłam jednak trochę zmęczona, senna. Może to przez to że mało śpię. Ostatnio jak biorę tabletki, kładę się ok 00.30, a budzę się sama, zanim zadzwoni budzik tak gdzieś w okolicach 5.00. Dzisiaj chyba o 4.30 i rano nie chce mi się spać. U mnie to nie do pomyślenia, bo normalnie spałam ok 10 godz. jak miałam wolne, a jak nie to budził mnie budzik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę od tygodnia 2 tabletki Setaloftu. Moja doktor zwiększyła mi dawkę, bo półtora tabletki przestało totalnie działać .Niestety kiedy leki pomagają na depresję zaczyna mi się załączać straszna agresja a potem urojenia, ze ktoś mnie sledzi itp. Jak myślicie jaki lek dołożyć do zestawu. Jakiś przeciwpsychotyczny, a może Lamotryginę czy cos w tym stylu? Czy ktoś z Was ma taką reakcje na SSRI.

Odstawić Setaloftu nie chcę, bo wolę już mieć urojenia i wkurw niż leżeć bez życia, myslec o śmierci i wegetować.

 

Sorki za zdublowanie tematu, przepraszam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem. Sprawa jest taka. Od trzech prawie lat biorę na depresję Setaloft, w tej chwili od dwóch tygodni 100mg.

Niestety mam tak, że w momencie gdy Setaloft zaczyna pomagać na depresję wówczas zaczynam być strasznie drażliwa i agresywna. Poza tym zaczynam mieć urojenia. Ze mnie ktoś śledzi czy coś równie niedorzecznego. Częsciowo wiem, że to złudzenia, ale boję się, że w którymś momencie przestane to kontrolować.

Jak myślicie jaki lek najlepiej dolozyć do setaloftu aby to minęło. Jakis przeciwpsychotyczny w malej dawce? Może Lamotryginę? Bo to wygląda trochę jak mania.

Setaloftu nie odstawię, bo wolę wszystko niż znow wegetować w depresji.

Mam w domu Haloperidol, ale tak mnie wykręca po jednej tabetce, że to nie do wytrzymania. Dodam, że mam tylko depresję zdiagnozowaną. Mojej psych teraz nie ma, jest na urlopie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to teoretycznie mogłaby pasować mania/hipomania/epizod mieszany - ale musisz skonsultować się z lekarzem, na własną rękę nic nie rób

 

Teoretycznie moge napisać Ci tyle - jeśli to faktycznie chad to często kwetiapina z neuroleptyków(zabezpieczenia przed manią przy antydepresantach) i stabilizator ( kwas walproinowy, lit mają działanie stabilizujące, lamotrygina także oraz dodatkowo przeciwdepresyjne)

 

Myślę, że wskazana jest konsultacja psychiatryczna, bo tylko głupi człowiek stawia diagnozy przez internet i to są nasze gdybania

Możesz zgłosić się na dyżur psychiatryczny lub do innego psychiatry

 

Ps śpisz czy mało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autodiagnoza ChADu jest bez sensu. Człowiek w manii uważa, że to co robi i to jaki jest, to jego naturalny stan, nie jest świadomy swojej choroby (póki lekarz go nie zdiagnozuje). Mnie lekarz uświadomił, że przy mojej "sezonowej" odmianie choroby zwykle w lecie wydaje mi się, że jestem w remisji, a tak naprawdę rozwalałem pieniądze na podróże, nie mówiąc o podbojach erotycznych. Dla mnie to było, jak zwykłe korzystanie z życia.

To o czym piszesz na moje oko wydaje się bardziej nerwicowe. Urojeń sobie też nikt nie diagnozuje. Osoba nawet nie jest świadoma, że jego stan to urojenia. Ale nie mnie diagnozować u Ciebie nerwicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgłoś się do lekarza ze masz ten problem. Ja po setalofcie miałem takie fazy że szok, pomagało mi na depresję, ale jaki ja byłem wtedy.. ciągle wkur*wiony wszystko mnie drażniło, codziennie wymiotowanie itp. Odstawili mi seta, dali mi maksa tritico, ale sam trotico nie daje rady w moim przypadku, wspomagam się codziennie zomirenem. A wymioty nadal mam ale już nie takie jak wcześniej.. Każdy inaczej reaguje, trzeba "eksperymentować z lekami", oczywiscie z konsultacja lekarza. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marian Pazdzioch, ale ja sobie niczego nie diagnozuję, pytam o co innego. Co mi na urojenia pomoże, jaki lek? Nie mam zamiaru iść z tym do lekarza, bo mi odstawi setaloft. I tyle.

Ja mam większą wiedzę na temat psychiatrii niż moja psych, a już na pewno w temacie depresji.

Załatwię sobie jakiś lek, najlepiej przeciwpsychotyczny. Pytam o sugestie jaki najlepiej. Który lek przeciwpsychotyczny ma najmniej powikłań?

Proszę nie pisać, że mam isć do lekarza. Nie mam zamiaru, czuję się cudownie i tym razem nie pozwolę tego zepsuć nikomu. Wazne, że Setaloft wyciągnal mnie z depresji. Wszystko inne to pikus.

Psychidae- śpię normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lucy1979, masz kilka opcji: mianseryna, kwetiapina, olanzapina albo jakiś stabilizator: karbamazepina, lamotrygina lub kwas walproinowy oraz jeszcze trochę rzeczy. Nikt Ci na 100% nie powie, co pomoże

 

Wielkie dzięki, to jest właśnie odpowiedz jakiej potrzebowałam. Teraz tylko muszę załawić sobie któryś z tych specyfikow. Jakby ktoś posiadal, proszę info na priw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie możesz zmieć psychiatrę

każdy neuroleptyk wiąże się z dużymi powikłaniami - to nie są cukierki

chad leczy się stabilizatorami nastroju

być może zmniejszenie dawki antydepresantu rozwiązałoby problem - ale to musiałby wypowiedzieć się specjalista

 

manię zazwyczaj leczy się w szpitalu, nie ambulatoryjnie

w manii urojenia są wielkościowe, zgodne z nastrojem - dlatego warto iść do lekarza i to wyjaśnić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za odpowiedz Psychidae.

Widzę, że jesteś bardzo pomocna i każdy potrzebujący z forum może na Ciebie liczyć. Masz też dużą wiedzę.

Jesteś naprawdę dobrą duszą tego forum. Pozdrawiam Cię, Kwiatuszku i niech Ci się wiedzie w życiu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję :oops:

ale ponad 12 lat z deprechą sprawia, że dużo się o niej wie i ma się doświadczenie :D (ale tak chyba ma każdy chory niezależnie od choroby (psychicznej/fizycznej) - chce wiedzieć jak najwięcej czym ona jest i jak z nią walczyć) - wroga trzeba dobrze znać

3mam mocno kciuki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczne objawy po Sertralinie, wynika to z działania na dopaminę.

Dlatego ja pobrałem ją pół roku i odstawilem, bo wpadłem w taką kurwicę,

że zniszczyłem masę sprzętu w swoim pokoju.

To było nie do opanowania.

Sertralina daje właśnie takie objawy u osób z przeważającym lękiem,

ona jest bardziej dla osób u których przeważa zahamowanie psychoruchowe.

 

Gdyby nie to, brałbym Sertralinę dalej, próbowałem do niej wrócić 2x,

ale objawy agresji po 3 tygodniach powróciły, nie pomagało wspomaganie

się benzodiazepinami ani antyhistaminami.

 

Dopamina powoduje zwiększoną koncentrację, a gdy osoba ma skłonności

do lęku, wpisane w osobowość, to działa wręcz szkodliwie, nasilając

poziom lęku do ekstremum, co powoduje dosłownie wybuchy agresji,

zazwyczaj są to krótkotrwałe indycenty, ale bardzo przykre,

może to momentami przypominać zespół Touretta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczne objawy po Sertralinie, wynika to z działania na dopaminę.

 

Główne działanie na serotoninę.

Bo ja wiem czy działa? W ulotce nie ma ani słowa o dopaminie.

 

Ale fakt faktem, że jest jakoś więcej energii na tym tabsie.

 

W ogóle jest gdzieś w necie jakaś taka tabelka z wyszczególnieniem na które receptory działa który lek i co to powoduje? :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczne objawy po Sertralinie, wynika to z działania na dopaminę.

 

Główne działanie na serotoninę.

Bo ja wiem czy działa? W ulotce nie ma ani słowa o dopaminie.

 

Ale fakt faktem, że jest jakoś więcej energii na tym tabsie.

 

W ogóle jest gdzieś w necie jakaś taka tabelka z wyszczególnieniem na które receptory działa który lek i co to powoduje? :mrgreen:

 

W ulotce tego nie ma, ale jest w książkach i publikacjach,

poniżej masz info, im mniejsza wartość (KI) tym mocniejsze działanie

na dany receptor. Sertralina jako jedyny SSRI jak widać w tabelce

oddziałuje słabo choć wyraźnie na transporter dopaminy.

 

antidep1.jpg

 

Tutaj innego rodzaju tabelka ale pokazująca to samo:

antidep2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczne objawy po Sertralinie, wynika to z działania na dopaminę.

Dlatego ja pobrałem ją pół roku i odstawilem, bo wpadłem w taką kurwicę,

że zniszczyłem masę sprzętu w swoim pokoju.

To było nie do opanowania.

Sertralina daje właśnie takie objawy u osób z przeważającym lękiem,

ona jest bardziej dla osób u których przeważa zahamowanie psychoruchowe.

 

Gdyby nie to, brałbym Sertralinę dalej, próbowałem do niej wrócić 2x,

ale objawy agresji po 3 tygodniach powróciły, nie pomagało wspomaganie

się benzodiazepinami ani antyhistaminami.

 

Dopamina powoduje zwiększoną koncentrację, a gdy osoba ma skłonności

do lęku, wpisane w osobowość, to działa wręcz szkodliwie, nasilając

poziom lęku do ekstremum, co powoduje dosłownie wybuchy agresji,

zazwyczaj są to krótkotrwałe indycenty, ale bardzo przykre,

może to momentami przypominać zespół Touretta.

 

No ja właśnie mam depresje z totalnym zahamowaniem ruchowym, zero lęków, bo wszystko mam w dupie, wiec niczego się nie boję. Teoretycznie sertra powinna być idealna dla mnie.

Ale po fluoksetynie tez miałam tak samo- rozdrażnienie i urojenia. A fluo działa tylko na serotoninę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zwrócenie uwagi na to, też musiałam odstawić bo zaczęły się nawroty wkurwu.

Nie mogę funkcjonować wśród ludzi przez tę moją wścieklicę.

Jak kiedys skupilam sie na leku podczas wizyty u psychiatry, to otrzymałam paroksetyne i było jeszcze gorzej - normalnie izoluję się od ludzi i nie mam siły do nich mówić, po otrzymaniu paroksetyny w ogóle przestałam istnieć, byłam jak warzywo - a jak kogoś atakują to zwykle taką wycofaną osobę najłatwiej, więc z lęku o moje bezpieczeństwo odstawiłam też paroksetyne

Teraz normalnie nie mam czego brać.

Jest niedziela, słoneczne popołudnie, wstłam rano i nie wychodzę, jestem zachamowana ruchowo, odstawiłam sertalinę miesiąc temu i właśnie zbieram plon.

CZYM OPANOWAC AGRESJE ?

chcialabvym znowu brac asentre, byla bardzo przyjazna w uzyciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CZYM OPANOWAC AGRESJE ?

 

mozesz zastosowac najnizsze dawki jakiegos innego SSRI ktory daje

najmniej skutkow ubocznych np. Citalopram 10-15mg albo Escitalopram 5mg.

one dobrze uspokajaja i nie wywoluja lęku, są właśnie głównie na niego.

 

początkowo i bez znaczenia na wszystko na tą agresję

możesz zastosowac np. Hydroxyzinum i ociupina np. Relanium czy innego benzo np. Cloranxen.

 

dodatkowo przydałby się psycholog, który pomoże w tym temacie, to by bardzo pomogło.

 

na razie warto się uspokajać, dopiero kiedyś możesz wrócić do Sertraliny, bo

najwidoczniej teraz nie jest odpowiednia chwila.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lucy1979, brałem kiedys serte 100 i do tego 30 miansy na noc to był dobry zestaw, wyjebał mnie pierwszy raz w zyciu w hipomanie :D
.

 

Własnie słyszałam, że to na depresję dobry zestaw jest. A mirta jest zdaje się podobna w działaniu do mianseryny. Braleś kiedyś mirtę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×