Skocz do zawartości
Nerwica.com

Męcząca zazdrość


asab

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od kilku miesięcy mam poważny problem z zazdrością i panowaniem nad emocjami, które rodzą się w takich momentach.
Jestem zazdrosna o każdy kontakt mojego chłopaka z inną kobietą. Np.: znajoma potrzebowała załatwić coś od niego z firmy, napisała do niego na komunikatorze, on mnie o tym poinformował. Napisałam mu ''ok'' ale już zaczęło się we mnie gotować.. Zdaję sobie sprawę, że to irracjonalne, ale już wyobrażam sobie, że sobie milutko piszą itd. Inny przykład: pojechaliśmy do znajomej bo mieliśmy do odebrania pewną rzecz, próbowałam panować nad sobą kiedy rozmawiał z nią mój chłopak, ale było mi ciężko zapanować nad oddechem czy sercem które w nerwach przyspieszało.. Rozmawiał z nią zwyczajnie, był po prostu miły. Ale denerwował mnie nawet sam fakt, że chce z nią kontynuować rozmowę. No i własnie, najgorsze jest to, że taki stres związany z niepewnością wywołuje u mnie somatyczne objawy: przyspieszone tętno, cierpnięcie twarzy, zawroty głowy i niepohamowaną ochotę wyżycia się na czymś. Staram się nad tym panować, ale czasem nie udaje się i zaczynam stosować autoagresję.  Bardzo się męczę, mój chłopak też jest przez to smutny, bardzo mnie wspiera, ale nie oczekuję żeby mi pomógł ponieważ to mój problem. I tak bardzo dużo dla mnie robi i stara się zrozumieć. Jak sobie mogę pomóc? Czy konieczna jest pomoc psychologa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

asab, jeśli nie potrafisz zapanować nad swoją zazdrością, a co więcej chorobliwa zazdrość generuje u Ciebie objawy somatyczne, to warto byłoby skonsultować się z psychoterapeutą. W czasie spotkań będzie możliwość zidentyfikowania przyczyn chorobliwej zazdrości i popracowania nad nimi. Zwalczanie objawów na niewiele się zda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ekspert_abcZdrowie napisał:

asab, jeśli nie potrafisz zapanować nad swoją zazdrością, a co więcej chorobliwa zazdrość generuje u Ciebie objawy somatyczne, to warto byłoby skonsultować się z psychoterapeutą. W czasie spotkań będzie możliwość zidentyfikowania przyczyn chorobliwej zazdrości i popracowania nad nimi. Zwalczanie objawów na niewiele się zda. 

Do tego cały czas podejrzewam go, że coś przede mną ukrywa. To jest męczące zarówno dla mnie jak i dla niego. Być może mój stan jest związany z tym, że po 9 latach związku przyłapałam partnera na zdradzie. Znajomość z kobietą ukrywał przede mną kilka miesięcy. Odeszłam od niego, ale teraz boje się, że znów mnie to spotka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, ekspert_abcZdrowie napisał:

Przeszłe nieprzepracowane doświadczenia mogą rzutować na aktualny Twój związek. Jeśli przeżyłaś zdradę, to przemyśl skorzystanie z pomocy terapeuty, by aktualna relacja nie cierpiała z powodu Twojej przeszłości. 

Dziękuję. Poszukam więc odpowiedniego terapeuty. Jeszcze jedno pytanie - czy to powinien być psychiatra czy psycholog?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×