Skocz do zawartości
Nerwica.com

ARYPIPRAZOL (Abilify, Abilify Maintena, Apiprax, Apra, Apra-swift, Aribit, Aribit ODT, Aricogan, Aripilek, Arypiprazole Aurovitas/ Orion/ +pharma/ Sandoz, Aspixor, Arypiprazol Glenmark, Aryzalera, Asduter, Explemed)


plasticsurgery

Czy arypiprazol pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

89 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy arypiprazol pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      15
    • Zaszkodził
      26


Rekomendowane odpowiedzi

A jednak po wrzuceniu 3,75mg jest całkiem przyjemnie. Być może jest to taka mini-akatyzja, ale z rodzaju tych przyjaznych człowiekowi. Przyjemne, nie za mocne pobudzenie, podwyższony odrobinę nastrój; bez napięcia i zdenerwowania. Gdyby tak miało wyglądać działanie tego leku w tej dawce, i co najważniejsze - utrzymywałoby się ono dłużej, to byłby to całkiem fajny specyfik. Gdyby nie cena... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

depas, ja kupiłem opakowanie 15 mg w necie za 60 zł chyba (średnio ten lek chodzi po 90zł) dzieląc tabletkę na 4 części - 3,75mg dziennie, opakowanie starcza na 120 dni ;) czyli nie wychodzi tak drogo ;)

 

Ja po pierwszej dawce też czułem się nieźle, od 2-3 dawki zaczęła się potworna akatyzja, nie mogłem się zatrzymać na jednej myśli dłużej niż 2 sekundy a usiedzieć minutę w jednej pozycji to było nie lada wyzwanie, nawet będąc w ciągłym ruchu, nie mogłem znaleźć ukojenia. Potworne uczucie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też była akatyzja, pojawiła się z czasem. Bardzo wredne uczucie, łaziłem po pokoju a i tak czułem się jak naspeedowany. Brałem około 10 dni z SSRI, w tym czasie poprawy nie zauważyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

depas, wytrzymałem niecały tydzień i odstawiłem bo nie mogłem tego znieść, następnego dnia po odstawieniu było to samo, poleciałem do lekarza i dostałem akineton żeby złagodzić ten stan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aripiprazol mabardzo wysokie powinowactwo do receptorów D2 dlatego czasem trzeba nawet ćwiartkę tabletki podzielić by trafić we właściwą dla siebie dawkę,słowem to bardzo silny neuroleptyk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbychu 1977, dla mnie te 3,75mg to optymalna dawka, pół dnia byłem dziś od rana nakręcony pozytywnie. Ciekaw jestem tylko jak długo takie wyraźne pozytywne działanie może się utrzymać. Doświadczałem już podobnego efektu na 3 różnych neuroleptykach, ale w każdym przypadku ten efekt kończył się dość szybko. Podejrzewam że nie ma powodu żeby z arypiprazolem było inaczej, nie wiem za bardzo jak to fachowo określić, ale powiedzmy że po prostu mózg przyzwyczaja się do leku i traci on swoją moc. W końcu tak samo jest z każdą substancją, od alkoholu po dragi, rośnie tolerancja, choć może to akurat nieco inny mechanizm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak 4 stowki ale faktycznie na necie mozna o wiele taniej kupic.

 

Działa jako częściowy agonista receptorów dopaminergicznych D2 i serotninergicznych 5-HT1A. Jest również antagonistą receptora serotoninergicznego 5-HT2A oraz receptora dopaminergicznego D3[5].

 

to przeciez dzialanie bardziej przypominajace antydepresant niz neuroleptyk na psychozy.

zwieksza stezenie sero i dopaminy ale przez blokowanie D3 nie wywoluje euforii i zapobiega jednoczesnie wystepowaniu urojen.

moim zdaniem to taki skuteczny stabilizator nastroju.

aktywizuje ten lek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maniek123321 ale lek silnie przylega do receptorów dopaminowych działając tylko w drobnym stopniu jak dopamina, więc działa jako antagonista. Poza tym agonizując (nawet tak słabo) autoreceptory D2 może spowodować zahamowanie uwalniania i produkcji dopaminy (co ma niebagatelny wpływ na psychozy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jest również antagonistą receptora serotoninergicznego 5-HT2A oraz receptora dopaminergicznego D3[5].[/i]

 

raczej 5-HT2B (ki=0.4), bo działanie na 5-HT2A jest dosyć słabe (ki=8.7), niedużo lepiej 5-HT1A (ki=5.6).

tak więc serotonina nie przebije tutaj dopaminy D2 która ma ki=1.6, działanie może być jedynie ledwo

wyczuwalne, na dodatek w dawkach poniżej 7,5mg nie ma o czym mówić.

 

w jaki sposób twoim zdaniem ten lek zwiększa stężenie serotoniny ? przecież to absurd.

 

nabrałem sceptycyzmu jeśli chodzi o ten lek, no ale 4 tabsy czekają na "swoją" chwilę - w miejsce Amisulprydu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arypiprazol zwiększa ostrzał neuronów serotoninowych. W jaki sposób? Możliwe, że przez pośredni agonizm 5-HT1a a jądrach szwu (działa tylko w 40% jak serotonina, więc funkcjonuje jako antagonista gdy serotoniny jest dużo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arypiprazol zwiększa ostrzał neuronów serotoninowych. W jaki sposób? Możliwe, że przez pośredni agonizm 5-HT1a a jądrach szwu (działa tylko w 40% jak serotonina, więc funkcjonuje jako antagonista gdy serotoniny jest dużo).

 

ale jak mocny ma to wpływ na objawy negatywne/nastroju... moim zdaniem w niskich dawkach nie można tego

porównać proporcjonalnie do siły z jaką SSRI podnoszą serotoninę, w wyższych dawkach też pewnie nie jest lepiej.

zamysł leku wydaje się inteligentny, ale jak to wychodzi w praktyce to każdy wie na sobie.

 

z resztą jestem przekonany że sam Arypiprazol (bez wsparcia SSRI/SNRI lub czegokolwiek na serotonine), nie sprawdzi

się w monoterapii, po parunastu dniach brania, serotoniny będzie za mało co spowoduje typowe rozdyganie i lichy nastrój,

dopamina wykaże mocne właściwości antypsychotyczne, mimo że początkowo pobudzi to może (niestety) u niektórych szybko

przejść w akatyzję co na dłuższą metę jest nieprzyjemne.

 

a ty miko84 jak to czujesz ? stosowales ARYPI w monoterapii ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×