Skocz do zawartości
Nerwica.com

Tyrozyna a tyramina


białystorczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Tyramina jest pochodną tyrozyny, ale to nie to samo.

 

Tyrozyna jest aminokwasem endogennym powstającym z fenyloalaniny i prekursorem do produkcji katecholamin w organizmie (fenyloalanina -> tyrozyna -> lewodopa -> dopamina -> noradrenalina -> adrenalina). Tyramina jest monoaminna biogenną, która stymuluje wydzielanie katecholamin (dopaminy, noradrenaliny).

 

Biorąc leki z grupy inhibitorów MAO należy unikać spożywania pokarmów z wysoką zawartością tyraminy (m.in. sery, wędzone ryby, banany, czekolada, wino), ponieważ może dojść do nadmiernego nagromadzenia tyraminy i potencjalnie groźnego dla życia przełomu nadciśnieniowego. Ale dotyczy to tylko nieselektywnych inhibitorów MAO (takich jak fenelzyna czy iproniazyd), czyli takich, które blokują obydwie izoformy enzymu MAO (występuje on jako MAO-A oraz MAO-B).

 

Wynika to z dwóch rzeczy- po pierwsze tyramina jest metabolizowana przez obie izoformy MAO równocześnie(A i B)= jeżeli obie są równocześnie zablokowane to zablokowany jest metabolizm tyraminy=dochodzi do jej nadmiernego nagromadzenia w organizmie=tyramina jak wiemy stymuluje wydzielanie katecholamin (dopaminy, noradrenaliny), a po drugie... metabolizm katecholamin już sam w sobie jest zablokowany (przez inhibicję MAO)= mamy za dużo dopaminy,noradrenaliny na obwodzie=mamy raptowny skok ciśnienia tętniczego.

 

Moklobemid jest selektywnym inhibitorem MAO(tzw. RIMA)- w dawkach terapeutycznych blokuje głównie tylko izoformę MAO-A. Tyramina może być metabolizowana przez MAO-B, więc nieważne ile zjesz bananów, czekolady czy wypijesz wina, nadmiar tyraminy Ci nie zaszkodzi.

 

Co do samej tyrozyny(bo o tą pytasz)- szamaj te 1-2 g z błogosławieństwem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×