Skocz do zawartości
Nerwica.com

OFF - topicowe pytanko do znawców tematu


mamma

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

 

mam zupełnie off off topic pytanie. Nawet nie wiem czy do fizyków, czy też ktoś inny się na tym zna. Pytanie takie typu szkolno-quizowego: jeżeli zagrzejemy żelazko do temperatury, powiedzmy, 140 stopni, a żelazko zawiera miejsce na wodę, bo jest z funkcją prasowania na parze, to jaką temperaturę osiąga wtedy woda (tzn. gdy paruje)?

 

Pozdrawiam wszystkich ścisłowców i humanistów:)

 

mamma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mamma, jeżeli stal ma 140 i prąd płynie

to gdy paruje zawsze ma 100 potem dopiero para do ponad 100 się ogrzeje

 

choć gdyby wziąć inne czynniki jak

to że żelazko już jest odłączone od prądu to wtedy zależy temperatura pary od ilości energii w stali i tym ile tej energii uchodzi

poza układ a woda paruje w 100

 

jeżeli jest inne ciśnienie to z równania Clapeyrona pv=nrt

p ciśnienie v objętość r stała gazowa

n liczba moli t temperatura '

można też Van der Waalsa ale bez dokładności aż takiej choć żelazko metalowe to temperatura się zmieni szybko

bo to dobry przewodnik więc t wrzenia 100 i koniec

 

gdyby na Everście zagotować to w niższej temp z powodu niższego ciśnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Ferdku K dzięki za odpowiedź, choć ta druga jej część jest dla mnie tak mglista jak para o którą pytam;)), a to pewnie z powodu iż skończyłam na uniwerku dwa fakultety, ale oba humanistyczne;( i jak dziecko pyta tom zielona...A para na wyjściu też ma 100 stopni?

 

mamma ( z maminymi uczniami)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda zeby parowac musi miec 100 s C kiedys 7 klasa podstawówki , pierwsze lekcje chemii

 

-- 12 wrz 2014, 19:27 --

 

to sa rzeczy, które kazdy czlowiek uwazajacy sie za w miare przecietnie inteligentnego powinien wiedziec, ktos kto ma wiedze z jednej dziedziny zna sie na ksiazkach a nie wie podstaw z chemii jest niedoksztłacony, kazdy inzynier , który nie zna sie na literaturze jest tez o kant dupy rozbic, ogolna wiedze sie ma nie wiadomo nawet skad to sie po prostu wie z zycia, sorry za szczerość,ale tak uważam i nie zamierzam tego ukrywac,jak wogółe mozna skończyc szkołe podstawowa bez tej elementarnej wiedzy czy teraz gimnazjum

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tahela, ja też nie chcę być niegrzeczna, a jedynie, tak jak ty, szczera i powiem ci, że piszesz głupoty. Nie sądzę bowiem, że nigdy nie piłaś lekko parującej herbaty, lub nigdy nie robiłaś sobie inhalacji parowej. I co? pijesz herbatę o temperaturze 100 stopni? Tak samo co do kwestii wyższych/niższych temperatur parowania: różnego rodzaju gorące żródła, czy gejzery, z których unosi się para też pewnie nie mają równych 100 stopni. Ja pytałam w odniesieniu do temperatury żelazka nagrzanego do ok. 140 stopni, a ty oburzasz się tak jakbym pytała w jakiej temperaturze gotuje się woda. Następnym razem czytaj tekst ze zrozumieniem, a potem kogoś obrażaj bo wychodzisz na...lekko mówiąc osobę niepoważną.

P.S. Czytania tekstu ze zrozumieniem uczy się obecnie w drugiej klasie podstawówki, Tahelo

 

mamma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×