Skocz do zawartości
Nerwica.com

Zdiagnozowana osobowość anankastyczna. podwójne dno osobowoś


mr derelka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zdiagnozowaną osobowość anankastyczną, część cech do mnie pasuje, a reszta jak pięść do nosa.

- sztywnością zasad moralnych i nietolerancyjnością w tej sferze.

Jestem plastyczny w poglądach, tzn zmieniam postawy o 180% jeśli uznam to za słuszne, jestem bardzo wyrozumiały co do innych ale nie znoszę zatwardziałości i zarozumialstwa.

- przesadnym poczuciem odpowiedzialności i obowiązku

jestem nieodpowiedzialny i unikam obowiązków

- nadmierną sumiennością, skrupulatnością i skupieniem się na działaniach produktywnych z zaniedbaniem przyjemności oraz kosztem związków międzyludzkich

mam słomiany zapał, choć jestem bardzo skrupulatny i skupiony ale na działaniach nieproduktywnych, dążę do przyjemności, zaniedbując obowiązki, oraz związki międzyludzkie,

- dążeniem do perfekcjonizmu, który często przeszkadza w realizacji podjętych zadań

olewam wynik działań mych obowiązków, byle je odbębnić, ale jestem perfekcyjny w nieistotnych zachowaniach

- zamiłowaniem do porządku, ładu i czystości;

nie lubię sprzątać i nie dbam o higienę osobistą

- pochłonięciem przez szczegóły, regulaminy, inwentaryzowanie, organizowanie i schematy postępowania

skupiam się na szczegółach swoich celów, ale denerwują mnie narzucane regulaminy ischematy postępowania z zewnątrz

- pedanterią i uległością wobec konwencji społecznych

nie znoszę pedanterii i buntuję się przeciw konwencjom, wszyscy wokół temu ulegają, gardzę tym

- poczuciem niepewności i stale nawracającymi wątpliwościami, prowadzącymi do drobiazgowej dokładności, sprawdzania, ostrożności, uporu oraz do trudności w podejmowaniu decyzji;

z tym się zgodzę, choć tylko w części, resztę olewam,

- pojawieniem się (wtrącaniem) natarczywych, a niechcianych i niepożądanych myśli i impulsów;

dawniej było to bardzo silne, ale samo z wiekiem zmalało i mało przeszkadza

- irracjonalne sądzenie, że inni dokładnie podporządkują swe działania sposobom działania pacjenta lub nieracjonalna niechęć do przyzwalania innym na działanie

tak ma mój ojciec, gdy robimy coś razem, ja nie znoszę tego i dlatego wobec innych liczy się u mnie wykonana czynność, nie obchodzi mnie jak, chętnie przyzwalam, by wręcz wyręczali mnie inni

- nadmierne poświęcenie się pracy i wydajności ze szkodą dla wolnego czasu oraz przyjaźni, które nie jest spowodowane oczywistą koniecznością ekonomiczną,

nie znoszę pracy, uwielbiam bezczynność

- niezdolność do wyrzucania zużytych lub bezwartościowych przedmiotów, nawet jeżeli nie mają wartości sentymentalnej

tak ma mój ojciec, ja często podczas porządków wyrzucam nawet to co później okazuj się być potrzebne.

- niechęć do delegowania zadań lub pracy na innych, jeśli nie poddadzą się w pełni narzuconym przez nas sposobom ich wykonania,

uwielbiam gdy ktoś może mnie wyręczyć z czegoś, ale jeśli na czymś mi naprawdę zależy muszę to zrobić tylko ja,

- skąpy styl wydawania pieniędzy na siebie i na innych; pieniądze są postrzegane jako dobro, które ma być gromadzone z myślą o przyszłych katastrofach,

Nie martwię się żadnymi katastrofami, lecz oszczędzam ile się da, ale dlatego że nie nie mam dużych potrzeb bytowych, prócz niezbędnego minimum, no i nie znoszę pracy zarobkowej.

- okazywanie sztywności i uporu

tylko do czasu, gdy impuls uporu mija, przemyślam sprawę i uznaję rację drugiego, nie znoszę hardych karków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mr derelka, rozumiem, że masz wątpliwości co do prawdziwości postawionej diagnozy, dlatego że część objawów osobowości anankastycznej do Ciebie nie pasuje? Jeżeli masz wątpliwości co do trafności diagnozy, możesz zawsze skonsultować się w tej sprawie z innym lekarzem psychiatrą. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×