Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czy sprawdzacie kwalifikacje psychoterapeuty?


Candy14

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Pomijam psychoterapie na NFZ bo tam kwalifikacje sprawdza kierownik poradni ale sporo osob chodzi prywatnie znajdujac ogloszenia gabinetow w necie. Jak sprawdzacie czy wasz psychoterapeuta jest rzeczywiscie wykwalifikowanym psychoterapeuta?

 

Kto NIE jest psychoterapeutą

 

 

dla własnego bezpieczeństwa zwróćcie uwagę, jakim tytułem i uprawnieniami legitymuje się osoba, która ma prowadzić twoją psychoterapię.

 

Nie jest psychoterapeutą:

1. Absolwent Szkoły Trenerów Treningu Psychologicznego,

2. Certyfikowany instruktor terapii uzależnień Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

3. Certyfikowany interwent kryzysowy Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej

4. Certyfikowany Specjalista terapii/ psychoterapii uzależnień Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

5. Członek Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego itp.

6. Doradca Życia Rodzinnego

7. Egzorcysta

8. Fizjoterapeuta

9. Lekarz

10. Lekarz psychiatra

11. Mediator Sądowy

12. Pilot lotni

13. Profesor nauk medycznych

14. Profesor psychologii

15. Psycholog

16. Psycholog kliniczny

17. Seksuolog

18. Superwizor Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej,

19. Superwizor treningu psychologicznego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

20. Terapeuta zajęciowy

21. Trener I, II...n-tego stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

22. Trener Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej

23. Trener Treningu Zastępowania Agresji (ART)

 

Kwalifikacje psychoterapeutyczne posiada psychoterapeuta certyfikowany przez Polską Federację Psychoterapii, European Association for Psychotherapy lub organizację należącą do Polskiej Rady Psychoterapii oraz osoba w trakcie szkolenia w tych organizacjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Candy, jak cytujesz to warto podać źródło.

 

A akurat to źródło jest bardzo ważne - ponieważ to miejsce należy omijać szerokim łukiem.

Poczytaj sobie co to jest Polska Rada Psychoterapii ... co to jest za ośrodek (bo to jest głównie ośrodek a nie jakaś ważna i znana w środowisku "rada") ... tutaj możesz dużo znaleźć na ich temat -> http://psycho-kit.pl/

 

 

Jedyne co jest ważne to, żeby osoba miała certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego albo Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Terapie realizują też osoby szkolące się do certyfikatu (w/w) i jest to zgodne z prawem.

 

A co do poradni ? Hmmm ... to śmiem wątpić, że tam masz samych psychoterapeutów.

No i na marginesie, psycholog może prowadzić psychoterapię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do poradni ? Hmmm ... to śmiem wątpić, że tam masz samych psychoterapeutów.

przeciez nigdzie tego nie napisalam ze sami . Ale Ci ktorzy prowadza psychoterapie maja do tego uprawnienia.

No i na marginesie, psycholog może prowadzić psychoterapię.

 

 

Nie moze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art.4 /ustawy o zawodzie psychologa.

 

Wykonywanie zawodu psychologa polega na świadczeniu usług psychologicznych, a w szczególności na:

1) diagnozie psychologicznej,

2) opiniowaniu,

3) orzekaniu, o ile przepisy odrębne tak stanowią,

4) psychoterapii,

5) udzielaniu pomocy psychologicznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

essprit, o ile psychvolog skonczy 4 letnie studia psychoterapeutyczne w danym nurcie to jak najbardziej. Jezeli nie to nie moze prowadzic psychoterapii..co najwyzej dorazna pomoc psychologiczna uskuteczniac, To tak jak z lekarzem .. nie kazdy chirurg moze operowac na otwartym sercu pomimo ze moze operowac

 

-- 20 gru 2013, 15:14 --

 

Ciekawostka jest i dlatego zachecam do sprawdzania kompetencji

Z perspektywy instytucji rejestrujących i nadzorujących przedsiębiorców (Urzędy Gminy, US, GUS) gabinet psychoterapii (kod PKD 86.90.E – działalność w zakresie zdrowia psychicznego świadczoną przez psychologów i psychoterapeutów) może otworzyć dosłownie każdy obywatel, uprawniony do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ma obecnie ustawy o zawodzie psychoterapeuty ani rozporządzenia, które na gruncie działalności prywatnej regulowałoby wymogi stawiane osobom posługującym się tytułem psychoterapeuty. Z tego względu osoba zgłaszająca się do gabinetu prywatnego powinna upewnić się, czy trafiła do właściwego specjalisty pytając o wykształcenie, certyfikat czy inne poświadczenie uzyskanych kwalifikacji. Niestety certyfikat może wydać każdy, tu również brak regulacji prawnych, a mnogość szkół utrudnia klientom weryfikację kompetencji terapeuty

 

Mamy w Polsce przynajmniej trzy stanowiska dotyczące tego, kto może nazywać się psychoterapeutą. Jednocześnie nadal trwają spory dotyczące obniżenia lub podwyższenia wymogów uprawniających do świadczenia usług psychoterapeutycznych, a dyskutujące środowiska mają wyjątkowe trudności z uzyskaniem porozumienia. Rozsądne wydaje mi się przyjęcie kryterium opartego na integracji głównych stanowisk. Można przyjąć, że psychoterapeutą możemy nazywać osobę, która ukończyła szkolenie z zakresu psychoterapii (trwające minimum 4 lata i obejmujące własną psychoterapię i superwizję) w szkole rekomendowanej przez któreś z PTP lub PFP i świadczy usługi psychoterapeutyczne w ramach własnej działalności gospodarczej lub w placówce mającej kontrakt z NFZ. Ostatecznym potwierdzeniem kwalifikacji do samodzielnego prowadzenia psychoterapii jest natomiast certyfikat wydany przez jedną z tych trzech organizacji.

zrodlo http://www.mikolajkrol.pl/czytelnia/kto-moze-sie-nazwac-psychoterapeuta/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekarz psychiatra, lekarz seksuolog, socjolog, dr n. humanistycznych itp. też może być zarazem psychoterapeutą jak ma 4-letnią podyplomówkę z psychoterapii/certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego/Psychologicznego.

 

Ale z racji tego, że zawód psychoterapeuty nie jest w polskim prawie odgórnie uregulowany(a w każdym razie nie tak jak być powinien) to w praktyce każdy cwaniak z ulicy może sobie zarejestrować działalność gospodarczą i świadczyć usługi psychoterapeutyczne- a teraz różnych naciągaczy po różnych kursach, szkoleniach, z "dyplomami", "certyfikatami" uzyskanymi przez weekend, wszelkiej maści coachów, trenerów motywacyjnych i innych przedstawicieli różnych barwnych wyrastających jak grzyby po deszczu tworów "spychoterapeutycznych" nastawionych na jeb.anie szarych zjadaczy chleba z zaskórniaków jest zatrzęsienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłam u psychoterapeutki, legitymowała się na swojej stronie certyfikatami. Jako, że nie jestem "w ciemię bita" i wiem czym to się je, sprawdziłam sobie, że pod numerem takim,a takim nie istnieje taka osoba zarejestrowana jako terapeuta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a teraz różnych naciągaczy po różnych kursach, szkoleniach, z "dyplomami", "certyfikatami" uzyskanymi przez weekend, wszelkiej maści coachów, trenerów motywacyjnych i innych przedstawicieli różnych barwnych wyrastających jak grzyby po deszczu tworów "spychoterapeutycznych"

ilu na naszym forum skie takich oglaszalo i szybko znikali kiedy pytalam o certyfikat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się Dark.

 

A ja mam pytanie - zanim ten socjolog albo lekarz seksuolog zdobędzie ten certyfikat to na kim on "ćwiczy" ?

Więc jak dla mnie - lepszy psycholog (już ma wiedzę), który zdobywa ten sam certyfikat. Bo niech mi ktoś wyjaśni - skąd taki socjolog na 1 roku ma mieć wiedzę i doświadczenie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak, że psycholog może iść na studium psychoterapii i wtedy staje się już psychoterapeutą?

 

Ogólnie to słyszałam też o tym, że psychoterapeuta musi być po 4-letniej szkole psychoterapii - podyplomówce, bo wtedy jest nagrywany, jest interpretowana jego mowa niezależna, sprawdzają jego psychikę itp. itd. - i dlatego tu wtedy można mówić o psychoterapeucie z prawdziwego zdarzenia, bo jeśli jest tylko po psychologii - to każdy z nas, z tego forum mógłby zostać takim psychoterapeutą, ale czy będziemy wartościowi, skoro nie przeszliśmy żadnych testów, a doskonale wiemy, że mamy ze sobą problemy? A o takich Wieśkach to ja już wgl nie wspominam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarantula trudno się odnieść bo nie wiem o jakich nr piszesz.

 

Dla mnie osobiście ważne (a swoje też przeszłam) - osoba z Polskiego Tow. Psychiatrycznego (ew.Psychologicznego) lub osoba (ale tylko psycholog) która kształci się do w/w certyfikatu.

 

Monar, jest też coś takiego jak terapeuta uzależnień - ale z tego co wiem to jest to rok szkolenia. I tyle. Więc b.kompetentną osobą jest psychoterapeuta z PTP'ów .

A hasło "studium psychoterapii" NIE ISTNIEJE i nie daje to żadnych uprawnień do nazywania się psychoterapeutą. Ok, ciut lepiej to brzmi że wcześniej miał dyplom psychologii ... no ale terapeutą to nie był/nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarantula trudno się odnieść bo nie wiem o jakich nr piszesz.

 

Dla mnie osobiście ważne (a swoje też przeszłam) - osoba z Polskiego Tow. Psychiatrycznego (ew.Psychologicznego) lub osoba (ale tylko psycholog) która kształci się do w/w certyfikatu.

 

Monar, jest też coś takiego jak terapeuta uzależnień - ale z tego co wiem to jest to rok szkolenia. I tyle. Więc b.kompetentną osobą jest psychoterapeuta z PTP'ów .

A hasło "studium psychoterapii" NIE ISTNIEJE i nie daje to żadnych uprawnień.

 

"osoba z Polskiego Tow. Psychiatrycznego (ew.Psychologicznego) lub osoba (ale tylko psycholog) która kształci się do w/w certyfikatu." Dokładnie to miałam na myśli. Zresztą wsio jest na ogólnopolskiej stronie dostępne.

 

np:

http://ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=53

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest Polskie Tow.Psychologiczne, a jest jeszcze Psychiatryczne.

http://psychiatria.org.pl/news,tekst,1,lista_certyfikowanych_psychoterapeutow

 

A i jeszcze, od mojej mądrej znajomej psycholog ;) wiem, że te osoby szkolące się nie są na tych listach .... więc jak tutaj się nie pogubić ;/ Aaa rzekła też, że jakby co to oni sami już mają jakieś zaświadczenia że uczą się.

 

Też jak sobie myślę, to jasne że lepiej już iść do kogoś z "papierem" - ale oni też mają ceny o wiele wyższe niż tych uczących się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi cenami to fakt. U lekarzy jest podobnie, widziałem ofertę takiego jednego ośrodka to 45min. u lekarza w trakcie specjalizacji to 100zł, 45min. u lekarza ze świeżo zrobioną specjalizacją to 150-200zł, u profesora z danej dziedziny 250-300zł. Mają rozmach konowały. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest z tym pewien problem bo jeśli ktoś jest w emocjonalnej dupie i szybko szuka pomocy to nie rozważa takich wariantów jak sprawdzanie czyichś kompetencji skoro ten się ogłasza jako terapeuta. Ja miałam szczęście dostałam namiary z polecenia bo nawet nie miałam siły szukać. Mój jest na liście i pracuje w klinice ale sprawdziłam to dopiero później. Zgadzam się że takie postępowanie jak kontrola byłaby ekstra ale pseudoterapeuci bazują na tym że człowiek jest w danym momencie słaby i nieporadny.

To co napisała Candy14, psychoterapeutą może być tylko człowiek po 4 letniej podyplomówce. Psycholog nie jest uprawniony do prowadzenia psychoterapii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, Kaja.

Będę to tłuc do znudzenia - psycholog może prowadzić psychoterapię.

A zgadzam się, że człek potrzebujący jako ostatnie ma coś takiego jak sprawdzanie kompetencji pomagacza.

 

A i dalej, te 4 letnie szkoły to nie są podyplomówki - 99% to są kursy/szkolenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku nie dość ,że nie miałem siły ,to nie znałem " rynku psychoterapeutycznego " w Polsce . Lekarz psychiatra cwaniaczek ,dla paru srebrniaków markował psychoterapię . Następny polecił mi terapeutkę która chciała nad moimi emocjami pracować do końca życia ,zapominając ,że w CHAD psychodynamiczna nie jest zalecana.

Póki co więcej mi dało obecne forum z kilkorgiem poznanych tu osób w pakiecie :)

Ps. Kwalifikacje udokumentowane ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pamietam, że chodziłem do babki, która miała skończoną psychologię na uniwersytecie łódzkim i była zatrudniona w niepublicznym zoz(ale usługi świadczył zarówno na podstawie kontraktu z NFZ jak i prywatnie- na kasę chorych terapia była w pełni refundowana). No i ona była w trakcie kształcenia do ww. certyfikatu, konkretnie była na 4-letnich podyplomowych z psychoterapii poznawczo-behawioralnej na jakiejś uczelni normalnej w Warszawie gdzie dojeżdżała, miała normalnie przydzielonego superwizora z PTP. I prowadziła w tym zoz psychoterapię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×