Skocz do zawartości
Nerwica.com

Terapia schematu - duza nadzieja


Marta Żurowska

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialam zainteresowac Was nowym nurtem w psychoterapii - terapia schematu. Wg mnie jest to niezwykle obiecujacy nurt. Sa juz pierwsze osoby w Polsce, ktore prowadza taka terapie. Terapia schematu jest to nowe podejście terapeutyczne, które integruje nurt poznawczo–behawioralny, psychodynamiczny oraz Gestalt. Chociaż wywodzi się z nurtu poznawczo–behawioralnego, to czerpie to, co najbardziej efektywne z innych podejść. Swoje korzenie ma także w teorii przywiązania Bowlby’ego, która zakłada, że niezaspokojone potrzeby emocjonalne dziecka mają negatywny wpływ na jego rozwój.To jest wlasnie super, ze bierze to co najlepsze z roznych podejsc. Jest kilka artykulow w necie. Zachecam do zapoznania sie i wymiany pogladow - co o tym sadzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialam zainteresowac Was nowym nurtem w psychoterapii - terapia schematu. Wg mnie jest to niezwykle obiecujacy nurt. Sa juz pierwsze osoby w Polsce, ktore prowadza taka terapie. Terapia schematu jest to nowe podejście terapeutyczne, które integruje nurt poznawczo–behawioralny, psychodynamiczny oraz Gestalt. Chociaż wywodzi się z nurtu poznawczo–behawioralnego, to czerpie to, co najbardziej efektywne z innych podejść. Swoje korzenie ma także w teorii przywiązania Bowlby’ego, która zakłada, że niezaspokojone potrzeby emocjonalne dziecka mają negatywny wpływ na jego rozwój.To jest wlasnie super, ze bierze to co najlepsze z roznych podejsc. Jest kilka artykulow w necie. Zachecam do zapoznania sie i wymiany pogladow - co o tym sadzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jeśli ktoś ma problemy ze zdrowiem ,traci siły i sprawność intelektualną wraz z wiekiem

ale mowisz o wieku starczym czy po prostu doroslosci. Jezeli to drugie polecam zapoznac sie z "Buntem ciala" Alice Miller

45 lat to nie wiek starczy.To taki wiek przejściowy.I czuć jak ubywa sił fizycznych .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niezaspokojone potrzeby emocjonalne dziecka mają negatywny wpływ na jego rozwój.To jest wlasnie super, ze bierze to co najlepsze z roznych podejsc.

 

wyważanie otwartych drzwi. pewnie, ze tak jest ... okrojone podejsci integracyjne. Poprostu podejscie humanistyczne. generalnie leczy relacja, nie nurt jako taki, choc osobiscie tweirdze, ze nurt jak najbardziej jest istotny. doswiadczylam podejscia humanistycznego -systemego oraz pozn-behawioralnego oraz psychodynamicznego.. ten ostatni uwazam, za faktyczny belkot, wiedza dla wiedzy i odhumanizowany. choc slyszalam, ze to zalezy... od osoby i z ktorego "osrodka szkoleniiowego" terapeuci sie wywodza. rasztów mi ewidentnie nie podpasowal, no way.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bleh, potwierdzam psychodynamiczne bylo straszne, nic mi nie dalo, juz wspominalam o tym w innym watku - grupowa intensywna terapia z NFZ i dziwny terapeuta..

Odnosnie tego nowego podejscia to moze moglabys Marta rzucić jakieś ciekawe linki do materiałów, skoro siedzisz w tym dłużej niż większość ludzi tu?

Marian1967 A propos spadku formy związanego z dojrzałością fizyczną ciała - mnie też to czeka więc już zbieram info co i jak ;> myślę, że umiarkowany ruch plus ciekawe suplementy np DHEA (np. Biosteron) do kupienia w aptece albo algi (chlorela, spirulina, kelp - w proszku lub kapsulki) mogłyby pomóc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bleh, potwierdzam psychodynamiczne bylo straszne, nic mi nie dalo, juz wspominalam o tym w innym watku - grupowa intensywna terapia z NFZ i dziwny terapeuta..

Odnosnie tego nowego podejscia to moze moglabys Marta rzucić jakieś ciekawe linki do materiałów, skoro siedzisz w tym dłużej niż większość ludzi tu?

Marian1967 A propos spadku formy związanego z dojrzałością fizyczną ciała - mnie też to czeka więc już zbieram info co i jak ;> myślę, że umiarkowany ruch plus ciekawe suplementy np DHEA (np. Biosteron) do kupienia w aptece albo algi (chlorela, spirulina, kelp - w proszku lub kapsulki) mogłyby pomóc

Troche dawno byl ten post opublikowany, ale moze jeszcze niektorych zainteresuje. Podsylam link na strone Polskiego Stowarzyszenia Terapii Poznawczej i Schematu. http://www.pstps.pl Tam jest kilka artykulow o tym podejsciu.

 

-- 05 paź 2013, 12:56 --

 

niezaspokojone potrzeby emocjonalne dziecka mają negatywny wpływ na jego rozwój.To jest wlasnie super, ze bierze to co najlepsze z roznych podejsc.

 

wyważanie otwartych drzwi. pewnie, ze tak jest ... okrojone podejsci integracyjne. Poprostu podejscie humanistyczne. generalnie leczy relacja, nie nurt jako taki, choc osobiscie tweirdze, ze nurt jak najbardziej jest istotny. doswiadczylam podejscia humanistycznego -systemego oraz pozn-behawioralnego oraz psychodynamicznego.. ten ostatni uwazam, za faktyczny belkot, wiedza dla wiedzy i odhumanizowany. choc slyszalam, ze to zalezy... od osoby i z ktorego "osrodka szkoleniiowego" terapeuci sie wywodza. rasztów mi ewidentnie nie podpasowal, no way.

 

Oczywiscie, ze relacje jest najwazniejszym czynnikiem leczacym, ale wlasnie istotne co sie w tej relacji dzieje, a to co sie dzieje zalezy tez od tego co "robi" psychoterapeuta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam taką terapię za okrojone podejście integracyjne i raczej bym się wstrzymał z takim entuzjazmem. Osobiście dla mnie najlepsza jest terapia humanistyczna, szczególnie egzystencjalna, która dociera do rdzenia problemu. Takie połączenie 3 modalności terapeutycznych trakuję bardziej jako chwyt reklamowy i powinien być umieszczony w innym dziale... Duża nadzieja, finansowa na pewno. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Polsce dopiero dwa lata temu odbyl sie pierwszy kurs. Niestety zanim uzyska sie certyikat to sporo czasu musi uplynac, no i sporo pracy trzeba wykonac, dlatego jeszcze nie ma ceryfikowanego psychoterapeuty terapii schematow. Ale sa terapeuci, ktorzy tym nurtem pracuja i odnosza sukcesy.

Nie ma takiej listy, byc moze to dobry pomysl, aby na stronie PSTPS sie pojawila.

Nie jest to podejscie integracyjne, moim zdaniem to zupelnie nowe podejscie. Glowne zalozenie - niezaspokojone potrzeby emocjonalne w dziecinstwie powoduja ze powstaje schemat (wzorzec emocjonalny i poznawczy), ktory jest destrukcyjny dla danej osoby. Rozne wydarzenia codzienne aktywuja te schematy, a stan (emocjonalny, a za tym idzie zachowanie), w ktorym jestesmy, gdy dany schemat jest aktywowany to tzw.tryb.

Nie wiem czy nie zanudzam tym, nie chcialabym tez byc odebrana jako ktos kto robi "reklame". Wiec jakby kogos zaciekawilo to ja chetnie kilka slow o tym napisze. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra, a jest taki podręcznik właśnie wg terapii schematu: 'program zmiany życia'.

i jest to książka z działami do diagnozy własnych schematów i programem ich zwalczania, więc można póki nie ma fachowca w zasięgu, pracować sobie wg tego programu i dodatkowo od czasu do czasu jeździć na warsztaty terapii schematu?

na ile to jest kompletne? jak oceniasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest taki podrecznik - dla pacjenta pomocne o tyle, ze nakloni do refleksji. Daje pacjentom do przzeczytania rozdzialy, ktore ich dotycza. Jednak no jest to namiastka, lizniecie terapii schematu. Na stronie PSTPS sa nowosci wydawnicze z terapii schematu.

To nie jest tak, ze nie ma fachowca. Jesli psychoterapeuta jest certyfikowany w ogole to juz jest fachowcem. A jesli dalej sie szkoli np. w Terapii schematu i jeszcze nie ma certyfikatu to aby go uzyskac musi poddawac sie superwizji - w przypadku TS superwizorem nie jest Polak. A wiec nasza praca jest "kontrolowana" a pacjenci zaopiekowani, ze nie stanie sie nic co by nie mialo na celu pomocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

terapia ma sklaniac do refleksji. :)

chodzi mi o to, ze jesli mowimy o takich problemach, ktore powoduje cierpienie i ograniczaja funkcjonowanie to autoterapia na pewno nie zastapi terapii, (z reszta forum tez nie), bo czynnikiem najbardziej leczacym jest relacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź, a ogólnie terapeuci poznawczo-behawioralni, jest ich sporo, rozkładają to zazwyczaj 50/50, w jakich proporcjach, tak ogolnie, statystycznie i w duzym skrocie?

 

jakby byly jakies ciekawe newsy z terapii schematu i w okol niej to fajnie gdybys wrzucala, bede monitorowal wątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy moja odpowiedz bedzie na Twoje pytanie, bo nie wiem czy dobrze zrozumialam.

Ja zauwazylam, ze jak sie zrobi pewna prace poznawcza z pacjentem, to jest poprawa ale w pewnm momencie dochodzimy do muru - no rozumie ale nie czuje. Np rozumie, ze (bardzo upraszczajac), ze nie jest gorszy, ale nie czuje tego. I wtedy jak znieba spada terapia schematu. Po prostu techniki na zmiane poznawcza sa z terapii poz-beh, ale ta zmiana musi sie zadziac na poziomie emocji. Chociaz w poz-beh u niektorych tez zmiana w koncu dzieje sie na poziomie emocji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o to, czy w terapii poznawczo-behawioralnej jest więcej nacisku na elementy poznawcze czy na behawioralne?

bo w terapii schematu napisałaś, że najwięcej na elementy poznawcze się kładzie nacisk.

ale to pewnie zależy od terapeuty i indywidualnej sytuacji, także pytanie głupie zadałem, nie zawracaj sobie nim głowy ;)

 

no ale za to przy okazji zwróciłaś uwagę na ciekawy problem:

Ja zauwazylam, ze jak sie zrobi pewna prace poznawcza z pacjentem, to jest poprawa ale w pewnm momencie dochodzimy do muru - no rozumie ale nie czuje.

 

to jest właśnie to kurde.

 

hej a terapia schematu zalicza się do tzw. terapii krótkoterminowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja terapeutka kształci się w terapii schematu, jest na jakimś dłuuuuuugim szkoleniu. Sama terapia też jest długa, będzie liczona w latach, o ile nie zrezygnuję wcześniej, albo terapeutka się nie wkurzy na pracę ze mną i nie zrezygnuje. Pewnie ta metoda jest skuteczna, tylko ja jestem jakimś beznadziejnym przypadkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×