Skocz do zawartości
Nerwica.com

METYLOFENIDAT (Concerta, Medikinet, Medikinet CR)


Badziak

Czy metylofenidat pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

60 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy metylofenidat pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      52
    • Nie
      11
    • Zaszkodził
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Ja próbowałem się leczyć metylofenidatem (i o przedłużonym uwalnianiu - concerta i o bezpośrednim - medikinet), ale moim głównym problemem jest depresja i ten lek powodował tylko zjazdy depresyjne wieczorami. Nastroju za bardzo też nie poprawiał. Chodziłem wkurzony i drażliwy, miałem ochotę bić ludzi, wszystko mnie drażniło. Żeby załatwić lek i na sam lek później wydałem sporo kasy - zupełnie niepotrzebnie (chociaż jak bym nie spróbował to by mnie ciekawiło jak lek by u mnie zadziałał, tak jak sporo osób na forum).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe po co Ci ten metylo, chyba po to żeby pogłębić jeszcze bardziej wahania nastroju.

 

Dokładnie - CHAD czy depresji metylofenidad nie ma zastosowania. Może co najwyżej jakoś pobudzać, co przynosi ulgę przy obniżonej energii. Ale ani nie działa przeciwdepresyjnie ani nie stabilizuje nastroju.

 

-- 25 sty 2014, 12:11 --

 

Chyba to najlepsze wyjście. Zapytam go pojutrze, ale wątpię że ChADowcowi przepisze, hm.

 

jeśli chcesz wpaść w jakiś stan mieszany, permanentny wkurw i agresję, to możesz się pchać w metylo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze raz zapytam - jak z refundacją i ceną?

Po 18 roku życia bez refundacji . Do 18 roku z refundacją po masie testów psychologicznych i szczegółowych badaniach z zakresu zdrowia fizycznego ( ekg, etc... ) , jak również wywiad w szkole ( dzieci ) , oraz opini nauczyciela , ew. szkolnego psychologa , jak też takich samych testów wykonywanych przez rodziców dziecka .Do tego lekarz psychiatra musi posiadać specjalne recepty . Siermiężna droga ,,, ale dla tego leku warto popróbować . Krąży o nim wiele sprzecznych opini , jednak mi ten lek bardzo pomaga .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa kwestia jaka jest poruszana na zagranicznych forach o ADHD, to taka że metylofenidat(podobnie jak większość psychostymulantów) może zgoła odmiennie zadziałać na ADHDowca, który ma zaburzony układ katecholaminowy(noradrenalina/dopamina) i inaczej na osobę zdrową, która nie ma ADHD. ADHDowca ten lek faktycznie może cudownie uspokoić, wyciszyć, wyrównać nastrój, poprawić koncentrację-dać szeroko pojętą jasność umysłu, a u osoby zdrowej(bez dysfunkcji dopaminergicznej/noradrenergicznej) być może w jakimś tam stopniu poprawi koncentrację, pamięć, ale może doprowadzić do kurwicy, nerwowości i nasilenia lęków. I bardzo uważnie trzeba dobierać dawkowanie przy tym leku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak jak mówisz Dark . Dodałbym tylko nadto ,że wskazane nawet przy ADHD są co jakiś czas "odpoczynki " od tego leku . Dawki do 30mg ( po dłuższym czasie stosowania ) są w miarę bezpieczne pod warunkiem ,że ma sie zdrowe serce ( wydolny Układ Krążenia ). Komu dane jest leczenie się tym lekiem, temu lek ten będzie dany ,że tak się wyrażę enigmatycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jesten nowy na forum.

Mam zdiagnozowane od jakiegos czasu Adhd. Biore medikinet od 3 miesiecy. I nie wiem jak dziala u zdrowych osob ale u mnie dziala bardzo dobrze. Musze obalic tylko jeden mi panujacy na forum. Metylofenidat nie jest pochodna anfetaminy a metaamfetaminy. To troche inna substancja i metylo do jest daleka bardzo daleka pochodna. Chetnie sie podziele doswiadczeniem o medi bo musze przyznac ze poczatki mialem ciezkie z tym lekiem a nawet teraz potrafi mnie zaskoczyc. Biore codzienie Medikinet Cr 30mg i na wieczor 15mg normalnego medi. Oczywiscie przerwy sa wskazane do tolerancja rosnie. U kazdego inaczej ale rosnie. A jesli chodzi o serce to mialem problemy na poczatku(kolatanie bole itp) a teraz jest spoko. Duzo biegam nawet na lekkach i wogole mi to nie przeszkadza. Napewno doswiadczony psych. zleci duzo badan stanu zdrowia i serca zanim przepisze takie leki bo nie ma co jestem pewien ze jak ktos ma problem z cisnieniem itp to przy zle dobranej dawce i leku mozna zrobic sobie problem. Ja sobiscie nie moge brac Concerty bo rozwala mi cisnienie. A jesli chodzi o te leki na depresje to mysle ze moze byc roznie. Ale jak ktos wyzej wspominal lekarze stosuja rozne leki na rozne schorzenia. Taka troche rosyjska ruletka. Sam musialem przejsc przez niekompetentna kobiete ktora faszerowala mnie srri zanim trafilem do lekarza ktory przedewszystkim wyslal mnie na badania a dopiero potem rozmawialosmy o leczeniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 18 roku życia bez refundacji...

Dzięki

Witam. Jesten nowy na forum.

Mam zdiagnozowane od jakiegos czasu Adhd. Biore medikinet od 3 miesiecy. I nie wiem jak dziala u zdrowych osob ale u mnie dziala bardzo dobrze...

Witam. Dobrze wiedzieć, mam nadzieje że u mnie będzie podobnie.

czym ten lek się różni od Wellbutrinu?

Właśnie też mnie to ciekawi. Niby działają na to samo ale jakoś Wellbutrinu nie stosuję się na adhd. Może metylo działa po prostu nieporównywalnie mocniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zapisują i często z dobrym skutkiem. Tylko to nie na taką zwykłą depresje. Bardziej taką z brakiem energii, emocji, wycofaniem społecznym itd... Właśnie na fobie społeczną nawet czasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze na fobie medi jest zajebisty. Bo ja mam adhd ale spolecznie jestem wycofany a medi w towarzystwie daje elokwencje A raczej daje duzy spokuj jasny umysl a informacje lataja w mozgu jak po autostradzie. Jesli chodzi o wella to medi nie dziala wogole na seritonine. To pierwsza roznica a druga ze jest prawdopodobienstwo uzaleznienia bo medi po prostu dziala mocniej. Mi najlatwiej to porownac do koki. Uspokaja fizycznie a stymuluje spolecznie. Oczywiscie koncentracja dobra. Mysle ze u zdrowych musi to byc szal jesli chodzi o koncentracje. Nie chcial bym wrocic do wella bo medi niezle kopie a jak sie popije kola( robie tak zawsze na imprezie) to mimo ze jestem chory to medi klepie na prawde mocno. Chodz znam osobe ktora brala concerte i wella i nie widziala wiekszej roZnicy oprucz tego ze concerta dziala 8h. Po prustu byla bardziej pobudzona i nie byla spiaca. To taki typ adhd ktory zuzywa tyle energi ze moze przespac caly dzien:-)

 

 

Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jestem umysłowym wrakiem bo mi koncentracji nie poprawiał. Wczoraj wziąłem przeciwsennie i testowo czy z wenlą zadziała, co w sumie chyba było głupie ;] efekt taki, że za 2 h i tak mnie senność powaliła...ja pierdoleee :hide:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mnie kiedyś zastanawiało czym różni się buropion od metylofenidatu i doszedłem do takich wniosków:

 

-metylofenidat mocniej działa na dopaminę od bupropionu (ale bupropion działa na tyle by wykazywać pewne działanie dopaminowe i nie być jednocześnie substancją o kontrolowanej dostępności - jak metylofenidat który jest na różową receptę),

-bupropion działa silnie noradrenalinowo (on jak i jego metabolity), chociaż i metylofenidat wykazuje takie działanie,

-bupropion ma dodatkowe działanie na receptory nikotynowe co na pewno ma wpływ na jego działanie przeciwdepresyjne (jako, że antagoniści receptorów nikotynowych są badani jako użyteczne w depresji),

-metylofenidat o szybkim uwalnaniu może powodować depresyjne zjazdy gdy subtancji zaczyna brakować w organizmie i może mieć to związek z nagłym spadkiem dopaminy i noradrenaliny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miko zgadzam sie z toba. A najbardziej z tym ze metylo moze powodowac depresje i leki. Niby wiem jak dziala mozg adhd i czego brakuje a teoretycznie metylo powinien dzialac idealnie to na poczatku ten szybko dzialajacy powodowal u mnie niezle jady typu leki i mega zejscie. Na pewno jak mowil Miko jest to spowodowane zmian w domapinie i noradrenalinie. Potrzebowalem troche czasu az sie wszystko ustatkowalo. Bezpieczniejszy jest well ale fajniejszy metylo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze na fobie medi jest zajebisty. Bo ja mam adhd ale spolecznie jestem wycofany a medi w towarzystwie daje elokwencje A raczej daje duzy spokuj jasny umysl a informacje lataja w mozgu jak po autostradzie. Jesli chodzi o wella to medi nie dziala wogole na seritonine. To pierwsza roznica a druga ze jest prawdopodobienstwo uzaleznienia bo medi po prostu dziala mocniej. Mi najlatwiej to porownac do koki. Uspokaja fizycznie a stymuluje spolecznie. Oczywiscie koncentracja dobra. Mysle ze u zdrowych musi to byc szal jesli chodzi o koncentracje. Nie chcial bym wrocic do wella bo medi niezle kopie a jak sie popije kola( robie tak zawsze na imprezie) to mimo ze jestem chory to medi klepie na prawde mocno. Chodz znam osobe ktora brala concerte i wella i nie widziala wiekszej roZnicy oprucz tego ze concerta dziala 8h. Po prustu byla bardziej pobudzona i nie byla spiaca. To taki typ adhd ktory zuzywa tyle energi ze moze przespac caly dzien:-)

 

 

Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

 

Kolego zgadzam się z Tobą w 100%. Też zażywam Medikinet Cr 30mg już od 4dni(na własną rękę) i czuje poprawe w relacjach społeczno-towarzyskich, czuję się pewniej i nie odwracam wzroku jak z kimś rozmawiam ani też nie mam natrętnych myśli, a również mam fobie społeczną(która znika kompletnie przy zażywaniu tego leku). Stosuje połowe kapsułki dziennie i nie mam skutków ubocznych w postaci np. nadmiernego pocenia się co było problemem przy zażywaniu całej kapsułki.

Jestem spokojniejszy, potrafię się skupić na tym co robie, co czytam. Wcześniej brałem Setaloft(lek z serii SSRI) przez okres 3 miesięcy na depresje z której wyszedłem, lęki też tłumił ale nie działał tak rewelacyjnie na fobie społeczną jak Medikinet.

 

Jestem pewien, że mam nie stwierdzone ADHD, ponieważ wszystkie objawy idealnie pasują do mnie, przechylając szale w strone deficytu uwagi, może dlatego tak cudownie ten lek na mnie działa. W miarę możliwości będe relacjonował moją przygodę z tym lekiem. :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy np taka Concerte może przepisać każdy lekarz czy tylko specjalista? Oczywiście bez żadnych zniżek i refundacji. Słyszałem że to jest na jakąś specjalną recepte ale chyba tylko przy refundacji prawda? Muszę sobie załatwić ten lek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×