nerwica natręctw a poczucie winy

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez ewec 20 paź 2012, 10:00
Witajcie

O swoim przypadku pisałem już we wcześniejszych postach - powoli składam się do kupy - podjąłem leczenie farmakologiczne za niedługo czeka mnie wizyta u pani psycholog. Cierpię głównie z powodu natrętnych myśli - często bywają straszne albo przerażające - potem oczywiście mam olbrzymie wyrzuty sumienia i na dość długo utrzymuje się u mnie takie wewnętrzne poczucie winy. Później popadam w lekką deprechę - najgorsze są myśli bo często mimo tego, że mają charakter irracjonalny - to nie wiedzieć czemu człowiek ma wrażenie jakby się zmaterializowały i wtedy takie poczucie winy ten psychiczny ciężar się ciągnie za wami jak cień - dochodzi do tego stan depresji.

Ostatnio miałem tak, że obawiałem się że kogoś lub coś mogłem potrącić - dlatego też pojawiły się u mnie kompulsje i zawsze jak parkuję auto to obchodzę je dookoła i sprawdzam czy nie ma jakiś wgnieceń - a może to taki lęk bo prawko mam od dopiero niecałego pół roku. Oczywiście niczego nie rozjechałem nie spowodowałem, żadnego wypadku ani nie mam żadnych wgnieceń w aucie...ale taka myśl pozostaje w głowie i męczy - człowiek zaczyna się potem utożsamiać z nią i czuć jakby był kimś najgorszym. Oczywiście staram się sobie racjonalizować to - teraz gdy biorę leki troszkę myśli mi się uspokajają. Jestem ciekaw czy was też męczy potem takie poczucie winy??? - uczucie jakbyście byli bardzo złymi ludźmi - co oczywiście nie jest prawdą.

przez sadi31 20 paź 2012, 10:24
Tak
poczucie winy w nerwicy natrectw jest bardzo czeste - poczucie winy wlasnie z powodu tych mysli , to calkowicie ''normalny'' i czesty objaw.
Malo tego nasze poczucie winy zostalo nam zaszczepione w dziecinstwie - nie zdajac sobie z tego sprawy przez lata narasta az wreszcie powoduje wlasnie nerwice.

bardzo dobre ksiazki

A. Kempiński - Psychopatologia Nerwic
J. Krzyzowski - natrectwa , obsesje , kompulsje

tam masz super wszystko wyjasnione

trzymaj sie chlopie - trzymam za ciebie kciuki - uda ci sie ;-)

Sortuj wg