Skocz do zawartości
Nerwica.com

Test obrazkowy - Zespół Aspergera


Gość Luc84

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.pnas.org/content/suppl/2004/11/28/0308220101.DC1/08220Movie1.mov

 

Co przedstawia film? Opowiedz własnymi słowami tą historię.

Scharakteryzuj te figury z filmu - mały trójkąt, duży trójkąt, małe koło.

 

To jest test z książki:

http://www.lideria.pl/Zespol-Aspergera-Inny-mozg-Inny-umysl/sklep/opis?nr=214999

 

Jaka jest wasza interpretacja? Mi wyszła raczej nieaspergerowa jak kiedyś to robiłem, natomiast nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, ważny jest charakter historyjki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1

Na filmie można wyróżnić trzy figury geometryczne, którym można przypisać 3 osoby oraz 4 proste linie, które można nazwać domem. 1- duży trójkąt 2- mały trójkąt 3- okrąg. Występuje duża symbolika w tym filmie duży trójkąt przedstawia dominację i ma ostre zarysy co świadczy o tym, że może zranić, również mały trójkąt symbolizuje kopie dużego, tylko że mniejszą okrąg wydaje się być bezbronny.

Otóż duży trójkąt usłyszał jak bawi się mały trójkąt z kółkiem. Wyszedł zobaczyć dwie figury geometryczne, doszło zapewne do jakiejś sprzeczki słownej pomiędzy figurami. Największa figura, zaczęła używać swojej siły wobec mniejszego trójkąta. Mniejszy można zauważyć, że stawia opór, lecz zostaje dosłownie zdominowany przez silniejszego i przybity do ściany. Okrąg widząc to schował się do domu, gdy duży trójkąt wszedł do domu okrąg spanikował i schował się w rogu czworokąta. Po krótkiej chwili okrąg uciekł z pomieszczenia i razem z trójkątem. Widać również, że okrąg i mały trójkąt cieszą się wspólnie z swojej ucieczki. Lecz trójkąt pojawia się z powrotem i chce zdominować mniejszych od siebie. Dwóm figurą udaje się uciec, a trójkąt w wściekłości niszy domek.

Oglądając to miałem widok rodziny dysfunkcyjnej lub atak napastnik bezwzględnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie nie było tu żadnej historyjki - ten prostokąt skojarzył mi się z pokojem, w którym drzwi otwierają i zamykają się. Trójkąty i kółko to po prostu trójkąty i kółko :) Fajnie latają :)

 

Po drugim obejrzeniu myślałam, że może te trójkąty i kółko to jacyś ludzie, którzy wchodzą w jakieś interakcje - ale jakie, nie wiem. Na końcu ten duży trójkąt, jeśli uznamy go za człowieka, chyba się zdenerwował i zaczął rozwalać ten pokój, ale czemu, nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja to widzę tak, duży trójkąt zbudował sobie "dom", pancerz, ukrył się przed światem zewnętrznym. Wtedy pojawia się ktoś blisko niego,na zwnątrz, zainteresowany a może rozdrażniony ? wychodzi i chce przepędzić towarzystwo, ktore mu wadzi, jest wrogi. Usiłuje skrzywdzić mały trójkąt, ale kołu udaje się dostać do "jego świata", jest intruzem. Trójkat wraca tam i przepędza wścibkie kółeczko. Tamta dwójka ucieka zrażona i skrzywdzona. Duży powinien trwać dalej w swojej skorupce, ale najwyraźniej nie moze, może trzeba to rozumieć tak, że jego bezpieczny dom został "skażony" czująś obecnością i ze wstrętem go burzy.

To było pierwsze co przyszło mi na myśl, ale wersja CzłowiekawMasce jest lepiej napisana i sensowniejsza :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź w książce mówi że bohaterowie to figury geometryczne, przedstawiające swoim zachowaniem historię ze świata ludzi - ale nie podano konkretnej interpretacji. No ale myślę że interpretacji może być kilka.

 

Osoby z ZA mają opisywać tą historię zdawkowo i ubogo pod kątem zachowań społecznych, skupiając się bardziej dosłownym opisie lub mówiąc nie na temat. Opisy cech charakteru, uczuć i intencji, jeżeli już są, to dużo uboższe od NT.

 

Poza tym myślę że każda interpretacja też wiele o nas samych mówi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duży trójkąt zbudował sobie swój własny świat. Przyszedł mały, który go wkurzył, a gdy duży już sobie z tym poradził, przyszło kółko. Kolokwialnie mówiąc wpieprzyło się w jego świat. Na tym skorzystał mały trójkąt. Kółko jednak naprawdę było dobre, i chciało przeprosić dużego trójkąta, kiedy to mały trójkąt, który był szpiegiem, zraził kółko do d. trójkąta. Przez to ten duży trójkąt został sam, a jego własny świat legł w gruzach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×