Skocz do zawartości
Nerwica.com

BÓG - czy istnieje,jaki jest,nasze wyobrażenie


sbb88

Czy wierzysz w Boga?  

52 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy wierzysz w Boga?

    • Tak, jestem wyznawcą kościoła latającego potwora spaghetti
      0
    • Tak, wierzę w Boga (hinduista)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (judaista)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (muzułmanin)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (chrześcijanin-inny odłam)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (protestant)
      1
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (prawosławny)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (katolik)
      19
    • Tak, jestem rycerzem Jedi
      2
    • Tak, ale go nie lubię (satanista, nihilista)
      1
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (wyznaję inną religię)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (ale nie wyznaję religii)
      2
    • Przykładam marginalne znaczenie do koncepcji Boga (buddysta)
      1
    • Tak, wierzę w Boga bezosobowego (deista/panteista itp.)
      6
    • Nie mam zdania/Niezdecydowany (agnostyk)
      9
    • Nie, Bóg nie istnieje (ateista)
      19


Rekomendowane odpowiedzi

Może mi powiesz jeszcze że racjonalne jest to że Bóg stworzył świat w 6 dni. Jest wiele różnych teorii powstania świata człwieka dlaczego akurat ta biblijna ma być prawdziwa skoro wykopaliska, nauka mówi zupełnie co innego. A jeśli by nawet Bóg stworzył świat w co nie wierzę to kto stworzył Boga

 

Sześciu dni nie można brać dosłownie choćby dlatego, że dopiero trzeciego dnia Bóg stworzył słońce. Czym był dzień, kiedy nie było słońca, to Bóg jeden wie. 6 dni zostało wprowadzone w Biblii, żeby umotywować Szabat, na którym m.in opierała się tożsamość żydowska. Opis stwarzania świata nie jest tekstem naukowym, tylko mówi o ontologicznym porządku świata (nie chcę na siłę wtykać trudnych słów, ale nie mam chwilowo pomysłu, jak to lepiej ująć). Czyli chodzi o nazwanie ładu w kosmosie, roli Boga i człowieka itd.

Nie zmienia to faktu, że według wiary Bóg jest wszechmocny i może wszystko, również stworzyć świat w 6 dni. Rozumianych dosłownie. Dni także mogą być dosłownie okresami, nawet po parę tysięcy lat. To zresztą nie jest najważniejsze w tym tekście.

 

Boga nikt nie stworzył, bo jest wieczny. Ta logika zakłada, że stworzyciel musi być bytem o właściwościach wyższych o jedno oczko, niż to co stworzył. Czyli że coś skończonego mógł stworzyć tylko ktoś wieczny. Coś ograniczonego mógł stworzyć ktoś, kto sam jest nieskończony. Oczywiście jest to też kwestia wiary, ale bardziej mnie to przekonuje, niż myślenie, że ze skończonej, martwej materii, powstało tak doskonałe życie. I skąd się wzięła ta materia? Skąd się wziął wielki wybuch? Można tak się cofać bez końca, dopóki nie przyjmiemy, że jest coś, co istniało wiecznie.

 

-- 01 cze 2012, 17:39 --

 

 

Poza tym dobro jest racjonalne. Człowiek czyniąc dobrze, żyje w zgodzie ze sobą i innymi. Zło w czystej postaci jest irracjonalne, bo jest nieludzkie, a racjonalizm jest ludzki. Na przykład nie można racjonalnie wytłumaczyć dlaczego Hitler wymordował naród żydowski. Nie można tego zrozumieć. To jest właśnie zło demoniczne.
- stek bzdur, dla ciebie Hitler był wysłannikiem szatana dla mnie miał problemy psychiczne z jednej sony a z drugiej potrafił wykorzystać nastroje społeczne przecież większość Niemców go popierało czy oni wszyscy byli opętani demonem. Akurat za wymordowanie narodu żydowskiego to odpowiedzialny jest bardziej kk który przez lata szerzył antysemityzm Hitler tylko to później wykorzystał zwalając całą winę na nich a ludzie to zaaprobowali. Zło jest racjonalne bo daje zwykle jednej stronie korzyść kosztem drugiej lub w wypadku niektórych zbrodni wynika zaburzeń psychicznych np psychopaci.

Widzę że znajomość historii filozofii i ogólnie nauki u koleżanki szwankuje skoro tylko religia może tłumaczyć rzeczy na które można znaleźć racjonalne odpowiedzi.

 

Nie zrozumiałeś mnie i nie dziwię się. Ktoś, kto wygłasza takie tezy na temat Kościoła i Holocaustu, powinien zaprzestać w ogóle legitymować się używaniem rozumu, nie mówiąc o racjonalizmie.

 

W tym wypadku właśnie zło jest nieracjonalne, bo rozmiar zbrodni przerasta wszystkie ewentualne korzyści. Abstrahując od Szatana.

 

-- 01 cze 2012, 17:44 --

 

Podejrzewam, że pełnoprawni sataniści (a nie pseudosataniści-dzieci z podwórka wykrzykujące "ave satan") nie zgodzą się np. z taką refren, że są sfrustrowani, nienasyceni i czeka ich nieuchronna samozagłada.

 

Może i zaprzeczą, ale pytanie, czy ich życie też zaprzeczy. Myślę, że w taki sposób można zweryfikować moją tezę.

 

-- 01 cze 2012, 17:50 --

 

Generalnie satanizm racjonalistyczny zakłada, że to *JA* jestem pępkiem świata i wszystko mi się należy, ma być podporządkowane moim potrzebom i pragnieniom. Nie można też z tym jednakowoż przesadzać. Jednym z grzechów głównych satanizmu jest megalomania.

 

Nie sądzę, żeby taka postawa prowadziła do szczęścia i nie dawała skutków ubocznych.

 

I nie tylko ja. Guru chrześcijańskich psychologów, Kazimierz Dąbrowski, uważał, że rozwój człowieka polega na przechodzeniu od form prostszych do bardziej skomplikowanych i od postaw egoistycznych do altruistycznych. W tym kierunku idzie instynkt rozwoju u człowieka. Powstrzymywanie zaś tendencji rozwojowych w sobie, może prowadzić do nerwicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś mnie i nie dziwię się. Ktoś, kto wygłasza takie tezy na temat Kościoła i Holocaustu, powinien zaprzestać w ogóle legitymować się używaniem rozumu, nie mówiąc o racjonalizmie.
a czy ja powiedziałem że kościół bezpośrednio doprowadził do holocaustu, on tylko pielęgnował wzmacniał przez wieki lub tolerował antysemityzm u swych wiernych. Chodziło mi o to że nie demon maczał palce w tej zbrodni tylko prędzej o to można obarczyć Kościół bo on jest realny a owe demoniczne zło to iluzja.

Getta i znaczenie żydów przez noszenie gwiazd na ubraniach, ich pogromy i wygnania to nie wymysł Hitlera takie rzeczy działy się w Chrześcijańskiej Europie wiele wieków wcześniej często z namaszczeniem kleru. Nasz jaśnie wierzący ojciec Rydzyk i jego wyznawcy też z chęcią by taki holocaust zgotowali ponownie.

Hitler wcale nie był największym zbrodniarzem Mao Tse Tung i Stalin jeśli chodzi o liczbę trupów go przebijali. Za masowe zagłady w Kambodży, Rwandzie gdzie zginęło kilkadziesiąt procent ogółu mieszkańców też pewnie odpowiedzialny jest szatan.

 

A co do opisu stworzenia świata to właśnie takiego wytłumaczenia z Twojej strony się spodziewałem że cały ten opis biblijny to alegoria, w ogóle cała ta książka to jedna wielka alegoria i każdy se może ją interpretować jak mu się podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno, Po co ty oraz inni ateiści, chcecie do ateizmu wszystkich przekonywać? Każdy niech wierzy lub nie wierzy w co chce.

 

Ja jestem konserwatystą, ale nie mam zamiaru na siłę kogoś nawracać na protestantyzm czy w ogóle na wiarę w Boga, bo każdy do Jezusa ma przyjść sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro katolicy, generalnie chrześcijanie mają obowiązek głoszenia Słowa Bożego i dobrej nowiny, mają obowiązek indoktrynowania wszystkich ludzi od maleńkości, skoro misją Kościoła jest ewangelizacja i posyłają misjonarzy do najdalszych zakątków świata, żeby wpoić ich mieszkańcom jedyną słuszną religię, skoro Świadkowie Jehowy łażą po domach i na siłę nawracają - to my, ateiści, mamy prawo przekonywać innych do naszej ideologii-ateizmu. Jest to zagwarantowane w powszechnej deklaracji praw człowieka-prawo do propagowania swoich poglądów i namawiania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno, Po co ty oraz inni ateiści, chcecie do ateizmu wszystkich przekonywać? Każdy niech wierzy lub nie wierzy w co chce.

 

Ja jestem konserwatystą, ale nie mam zamiaru na siłę kogoś nawracać na protestantyzm czy w ogóle na wiarę w Boga, bo każdy do Jezusa ma przyjść sam.

Ja nikogo nie nawracam ale jak ktoś mówi że za zło na świecie odpowiedzialny jest szatan a nie ludzkie ułomności to wg mnie albo objaw myślenia paranoidalnego albo zwykły brak wiedzy bo wszystkie owe zbrodnicze reżimy są dogłębnie zbadane przez naukowców z rożnych dziedzin i nie ma tam żadnego mistycyzmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno,, bo każdy do Jezusa ma przyjść sam.

 

Hm...zależy jakie są okoliczności.

Czasem dama osoba potrzebuje aby inni zaprowadzili.

 

Jeśli chcesz pójdź za mną. - Jeśli chcesz. Jezus nikogo nie zmuszał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby Jezus nagle znalazł się na ziemi popatrzał na owych Chrześcijan i Kościół to chyba by się samoukrzyzował tak by go to przeraziło.

To mi przypomniało pewien skecz jednego z amerykańskich czy brytyjskich standupowców, na temat noszonych przez katolików krzyżyków z ukrzyżowanym Jezusem i tego, że Jezus po powtórnym zstąpieniu na ziemię na krzyż nie będzie chciał patrzeć. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś mnie i nie dziwię się. Ktoś, kto wygłasza takie tezy na temat Kościoła i Holocaustu, powinien zaprzestać w ogóle legitymować się używaniem rozumu, nie mówiąc o racjonalizmie.
a czy ja powiedziałem że kościół bezpośrednio doprowadził do holocaustu, on tylko pielęgnował wzmacniał przez wieki lub tolerował antysemityzm u swych wiernych. Chodziło mi o to że nie demon maczał palce w tej zbrodni tylko prędzej o to można obarczyć Kościół bo on jest realny a owe demoniczne zło to iluzja.

Getta i znaczenie żydów przez noszenie gwiazd na ubraniach, ich pogromy i wygnania to nie wymysł Hitlera takie rzeczy działy się w Chrześcijańskiej Europie wiele wieków wcześniej często z namaszczeniem kleru. Nasz jaśnie wierzący ojciec Rydzyk i jego wyznawcy też z chęcią by taki holocaust zgotowali ponownie.

 

Dla mnie to jest właśnie przykład myślenia paranoidalnego.

 

Więc dobrze, konkretnie, jaki wpływ miał Kk na Holocaust? Spróbuj to jakoś logicznie umotywować związkiem przyczynowo-skutkowym.

 

-- 01 cze 2012, 22:24 --

 

Skoro katolicy, generalnie chrześcijanie mają obowiązek głoszenia Słowa Bożego i dobrej nowiny, mają obowiązek indoktrynowania wszystkich ludzi od maleńkości, skoro misją Kościoła jest ewangelizacja i posyłają misjonarzy do najdalszych zakątków świata, żeby wpoić ich mieszkańcom jedyną słuszną religię, skoro Świadkowie Jehowy łażą po domach i na siłę nawracają - to my, ateiści, mamy prawo przekonywać innych do naszej ideologii-ateizmu. Jest to zagwarantowane w powszechnej deklaracji praw człowieka-prawo do propagowania swoich poglądów i namawiania.

 

Szczerze mówiąc, to nawet nie czuję żadnego obowiązku, żeby przekonać do czegoś Ciebie. Zwisa mi, co robisz ze swoim życiem, denerwują mnie tylko Twoje chore ataki na moją religię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nikogo nie nawracam ale jak ktoś mówi że za zło na świecie odpowiedzialny jest szatan a nie ludzkie ułomności to wg mnie albo objaw myślenia paranoidalnego albo zwykły brak wiedzy bo wszystkie owe zbrodnicze reżimy są dogłębnie zbadane przez naukowców z rożnych dziedzin i nie ma tam żadnego mistycyzmu.

 

Szatan wykorzystuje ludzkie ułomności. Są 3 źródła zła, z natury człowieka, od świata i od Szatana -wg teologii . Myślę jednak, że co do Holocaustu, człowiek sam nie dąłby rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę jednak, że co do Holocaustu, człowiek sam nie dąłby rady.

 

No pewnie, że nie. Hitlerowcom dopomógł w tym Bóg - grzechem zaniechania lekceważąc modlitwy milionów swoich wymordowanych wiernych błagających o ocalenie. Fajny ten Bóg, daje wolną rękę do działania rogatemu, swojemu największemu rywalowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A co do opisu stworzenia świata to właśnie takiego wytłumaczenia z Twojej strony się spodziewałem że cały ten opis biblijny to alegoria, w ogóle cała ta książka to jedna wielka alegoria i każdy se może ją interpretować jak mu się podoba.

 

Skoro się spodziewałeś, to znaczy, że coś w tym jest i nie pierwsza na to wpadłam.

Nie, nie cała. Np. Bóg istnieje naprawdę, Chrystus naprawdę żył i zmartwychwstał, a Dekalog nie jest alegorią.

Jednak nie wiem, co mogę zrobić dla Ciebie, żebyś zrozumiał te niuanse. My chrześcijanie uczymy się tego całe życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

refren, Wypraszam sobie, tylko nie chore. I właśnie, jeśli nie zauważyłaś - ataki na Twoją religię, nie na Ciebie. Czy gdybyś była dajmy na to stałą klientką albo ekspedientką McDonalda to też czułabyś moralny obowiązek, aby bronić tej korporacji gdybym krytykował jakość ich hamburgerów?

 

Twój Bóg dał mi wolną wolę po to abym właśnie atakował Twoją religię, taka jest Boża Wola, takie jest moje miejsce w Bożym planie i Jezus mnie kocha - więc zejdź ze mnie z łaski swojej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc dobrze, konkretnie, jaki wpływ miał Kk na Holocaust? Spróbuj to jakoś logicznie umotywować związkiem przyczynowo-skutkowym.
przecież napisałem że kosciiół w mniejszym lub wiekszym stopniu popierał, tolerował antysemityzm przez wiele wieków. A pokaż mi związek przyczynowo skutkowy między działalnością szatana a holocaustem na pewno takiego nie znajdziesz bo to czysta metafizyka.

 

Szatan wykorzystuje ludzkie ułomności. Są 3 źródła zła, z natury człowieka, od świata i od Szatana -wg teologii . Myślę jednak, że co do Holocaustu, człowiek sam nie dąłby rady.
tłumaczenie na poziomie średniowiecznym, Hitler zabijał za pomocą ówcześnie nowoczesnej techniki a nie gusłami i czarami diabelskimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

refren, Wypraszam sobie, tylko nie chore. I właśnie, jeśli nie zauważyłaś - ataki na Twoją religię, nie na Ciebie. Czy gdybyś była dajmy na to stałą klientką albo ekspedientką McDonalda to też czułabyś moralny obowiązek, aby bronić tej korporacji gdybym krytykował jakość ich hamburgerów?

 

Twój Bóg dał mi wolną wolę po to abym właśnie atakował Twoją religię, więc fuck off z łaski swojej.

 

Ataki na mnie byłyby mniej szkodliwe. Oskarżasz Kościół o antysemityzm, a sam prezentujesz antykatolicyzm w dość agresywnej formie. Mam nadzieję, że nie będzie pogromów na katolików, bo zgodnie z Twoją logiką, powinno Ci być potem co najmniej głupio.

 

Nie, wiara to nie jest to samo, co praca w Mc Donaldzie. Nie uważam, że każda krytyka, czy atak na nią jest chory. Ale Twój tak. Niedługo stwierdzisz, że Kościół odpowiada za Twoje krostki na nosie czy coś. Albo że chrześcijanie pożerają małe dzieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

refren,

Ośmieszasz się tylko. Przeczysz historycznym faktom z historii Kościoła.

 

Oskarżam religię (nie tylko Twoją) o propagowanie ciemnogrodu, ciemnoty umysłowej, zacofanie, hamowanie postępu cywilizacyjnego, technologicznego i pranie mózgu swoim wyznawcom. To jest właśnie zdrowe, jak powiedział Dawkins: trzeba skończyć z tym pierdolonym szacunkiem dla religii i rozgonić dewotów w trzy wiatry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Szatan wykorzystuje ludzkie ułomności. Są 3 źródła zła, z natury człowieka, od świata i od Szatana -wg teologii . Myślę jednak, że co do Holocaustu, człowiek sam nie dąłby rady.
tłumaczenie na poziomie średniowiecznym, Hitler zabijał za pomocą ówcześnie nowoczesnej techniki a nie gusłami i czarami diabelskimi.

 

Za to Twoje jest na poziomie gier komputerowych. Rozumiem, że dla Ciebie, żebyś uznał, że za tym stał Szatan, Hitler powinien zabijać ognistymi kulami na bazie siarki, produkowanymi w piekle.

 

Pewne rzeczy nie zmieniły się od średniowiecza. Na przykład skłonność człowieka do grzechu.

Działanie Szatana dotyczy ducha. Czyli świadomości.

Wiem, że dla Was "ateuszy" wszystko, co związane z duchem, jest nie do ogarnięcia. Ale to nie znaczy, że mam przestać to pisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×