Skocz do zawartości
Nerwica.com

BÓG - czy istnieje,jaki jest,nasze wyobrażenie


sbb88

Czy wierzysz w Boga?  

52 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy wierzysz w Boga?

    • Tak, jestem wyznawcą kościoła latającego potwora spaghetti
      0
    • Tak, wierzę w Boga (hinduista)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (judaista)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (muzułmanin)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (chrześcijanin-inny odłam)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (protestant)
      1
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (prawosławny)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (katolik)
      19
    • Tak, jestem rycerzem Jedi
      2
    • Tak, ale go nie lubię (satanista, nihilista)
      1
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (wyznaję inną religię)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (ale nie wyznaję religii)
      2
    • Przykładam marginalne znaczenie do koncepcji Boga (buddysta)
      1
    • Tak, wierzę w Boga bezosobowego (deista/panteista itp.)
      6
    • Nie mam zdania/Niezdecydowany (agnostyk)
      9
    • Nie, Bóg nie istnieje (ateista)
      19


Rekomendowane odpowiedzi

też jestes bogiem, wyobraź to sobie sobie

jeden sobie wyobraził i wypadł przez okno ... z całym szacunkiem rzecz jasna ;)

Wczoraj w Białymstoku palił się kościół. Jak myślicie, Bóg tak chciał?

myślę , że podpalaczem sterował szatan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez Bog jesli jest to jest istotą przekraczającą ludzkie pojącie, nieograniczoną, niekoniecznie posługującą sie ludzkimi kategoriami myślenia.

To tak jak z pieniędzmi. Dziecko się spyta : skoro kraj potrzebuje pieniedzy to czemu wiecej ich nie wyprosukuje w mennicy? my wiemy ze nie o to chodzi

To ze zle rzeczy sie dzieją wynika z ich bezposrednich przyczyn a nie wyrwanych z kontekstu planow Boga... Jesli Bog istnieje to nie oznacza ze kazde wydarzenie jest wynikiem jego bezposredniej decyzji, nie wiem czemu ludzie wpadają na takie pomysły... potem juz byly akcje z teodyceą ktora tez jak dla mnie nie ma sensu...

 

byly tu skroty myslowe, sory, ale mysle ze to dos jasne mimo wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce sie wpiepszac w niezmiernie interesujaca dyskusje. tylko chcialem wiedziec, kto jest tym pierwszym zydem na forum, jesli ja jestem drugim. ujawnij sie bracie/siostro w wierze, o ile nie boisz sie pogromu. :great: Mozemy pogadac o kreatywnej ksiegowosci, albo koshernym zarciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NieznanySprawca, ja jestem tym pierwszym ... otwieramy bank ? w końcu co dwie głowy , to nie jedna ... 60% zysków dla mnie ( za pomysł) , bo jak to mawiają " kochajmy się jak bracia , ale liczmy się jak żydzi " :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomcio Nerwica,Wiedzialem, ze to Ty, po tym zbereznym avatarze :mrgreen: Bank? Z pustego nie nalejesz, lud wydojony. Juz wszystko obstawilismy. Mam ambitniejszy pomysl. Mianowicie, trzeba zrobic mala rewolucje (moze byc na...niech bedzie pazdziernikowa) forum nerwica.com. Obali sie tutejsza arystokracje, przejmie forum, i oblozy 40% podatkiem wszystkie psychotropy i benzo, ktore tutejsi uzyszkodnicy nagminnie sobie sprzedaja na pw :pirate: Ty bierzesz zyski z reklam, ja z prochow. Tak bedzie sprawiedliwie. Stoi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomcio Nerwica, gwiazdke nie (chyba, ze czerwona dla niepoznaki :pirate: ), nie ma co sie afiszowac, bo nas to polactwo zezre.

 

dodałbym reklamy kredytów i za antysemickie komentarze - ban .

 

:great::great::great:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomcio Nerwica,Wiedzialem, ze to Ty, po tym zbereznym avatarze :mrgreen: Bank? Z pustego nie nalejesz, lud wydojony. Juz wszystko obstawilismy. Mam ambitniejszy pomysl. Mianowicie, trzeba zrobic mala rewolucje (moze byc na...niech bedzie pazdziernikowa) forum nerwica.com. Obali sie tutejsza arystokracje, przejmie forum, i oblozy 40% podatkiem wszystkie psychotropy i benzo, ktore tutejsi uzyszkodnicy nagminnie sobie sprzedaja na pw :pirate: Ty bierzesz zyski z reklam, ja z prochow. Tak bedzie sprawiedliwie. Stoi?

 

Że żyd, to pół biedy, ale dlaczego komunista?

://

 

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obali sie tutejsza arystokracje, przejmie forum, i oblozy 40% podatkiem wszystkie psychotropy i benzo, ktore tutejsi uzyszkodnicy nagminnie sobie sprzedaja na pw

 

Tomcio Nerwica, 40-to procentowy podatek na wolny rynek - taki pomysł można wytłumaczyć jedynie czerwonym stanem umysłu.

:evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

refren, bardzo cenimy sobie forumowiczów i ich zdanie , więc zejdziemy do 35% :D

 

-- 17 wrz 2013, 01:11 --

 

a jakby nie było kogoś stać , to zawsze służymy pomocą , mamy ciekawą ofertę kredytów :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

refren, bardzo cenimy sobie forumowiczów i ich zdanie , więc zejdziemy do 35% :D

 

-- 17 wrz 2013, 01:11 --

 

a jakby nie było kogoś stać , to zawsze służymy pomocą , mamy ciekawą ofertę kredytów :mrgreen:

 

Uważaj, bo zaczniemy serwować darmową wieprzowinę i dostaniesz świra ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomcio Nerwica,Wiedzialem, ze to Ty, po tym zbereznym avatarze :mrgreen: Bank? Z pustego nie nalejesz, lud wydojony. Juz wszystko obstawilismy. Mam ambitniejszy pomysl. Mianowicie, trzeba zrobic mala rewolucje (moze byc na...niech bedzie pazdziernikowa) forum nerwica.com. Obali sie tutejsza arystokracje, przejmie forum, i oblozy 40% podatkiem wszystkie psychotropy i benzo, ktore tutejsi uzyszkodnicy nagminnie sobie sprzedaja na pw :pirate: Ty bierzesz zyski z reklam, ja z prochow. Tak bedzie sprawiedliwie. Stoi?

 

Że żyd, to pół biedy, ale dlaczego komunista?

://

 

;)

Albo jestesmy fajni, albo skuteczni. 8)

 

Wy, goje, macie ten problem, ze chcecie zjesc ciastko, i miec ciastko.

Nie da sie. Stad Was krepuje moralnosc, Nas prawa.

 

Szalom Alejhem!

$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu Boga

No wlasnie, to lecimy: :pirate:

 

2. Inteligencja i wiara w odniesieniu do konkretnych nacji

 

Nie jesteśmy pierwszymi, którzy zauważyli że istnieje negatywna relacja pomiędzy inteligencją a wiarą w konkretnych społeczeństwach. Pierwszy raz fenomen ten został zauważony w latach 20 przez badaczy takich jak Howell (1928) i Sinclair (1928), którzy zauważyli negatywną relację między inteligencją a wiarą pośród studentów. W latach 50, Agryle (1958) wysunął wniosek, że „istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że inteligentny student zaakceptuje ortodoksyjną wiarę, oraz mniejsza szansa na jego pro-religijne nastawienie". Dowody wskazujące na negatywną relację między wiarą a inteligencją w odniesieniu do konkretnych narodowości, pochodzą z czterech głównych źródeł:

Negatywna korelacja pomiędzy inteligencją a wiarą.

Mniejszy procent osób religijnych w elitach społecznych, względem reszty społeczeństwa.

Zmniejszenie religijności w okresie dojrzewania, w związku z rozwojem umiejętności poznawczych.

Zmniejszenie religijności w XX wieku w związku z zwiększeniem ogólnego poziomu inteligencji w społeczeństwie.

a) Negatywna korelacja pomiędzy inteligencją a wiarą

 

Wiele badań wskazuje na istnienie negatywnej relacji między inteligencją a wiarą. Podsumowanie 43 badań, stworzone w roku 2000 przez Bella daje na to jednoznaczne dowody. Jako przykład możemy wskazać badania, które odbyły się w Holandii na grupie reprezentatywnej 1538 osób. Analiza IQ wykazała, że inteligencja wśród agnostyków jest wyższa o średnio 4 punkty niż w przypadku teistów (Verhage, 1964). W nowszych badaniach, Kanazawa (2007) przeanalizował dane American National Longitundinal Study of Adolescent Health — ogólnokrajowego badania grupy 14,277 osób, które zostały poddane dwukrotnemu testowi na inteligencję, pierwszy raz w okresie dojrzewania, a drugi raz kilka lat potem. Jedno z pytań dotyczyło religijności: „Do jakiego stopnia uważasz się za osobę religijna?", możliwe były 4 odpowiedzi „nie jestem religijny", „jestem trochę religijny", „średnio religijny", oraz „bardzo religijny". Wyniki były jednoznaczne, grupa osób, która wskazała jako odpowiedź brak religijności okazała się najbardziej inteligentna z IQ na poziomie 103,09 punktów. Średnia punktów w badaniach malała wraz z wzrostem religijności, odpowiednio IQ=99.34, 98.28, 97.14. Relacja pomiędzy IQ i wiarą religijną jest znacząca: (F (3,14273) = 78.0381, p < .00001).

b) Mniejszy procent osób religijnych w elitach społecznych, względem reszty społeczeństwa

 

Potwierdzenie powyższej tezy możemy znaleźć w kolejnych badaniach. Po raz pierwszy zostało to udowodnione już w 1921 roku, w ankiecie przeprowadzonej wśród najbardziej wpływowych amerykańskich naukowców i wykładowców. Średnio tylko 39% przyznało się do wiary w Boga (48% w przypadku historyków, oraz 24% w przypadku psychologów) — Leuba (1921). W roku 1965 Roe zwrócił uwagę, że w grupie 64 wpływowych naukowców, jedynie 4,8% a więc 3 osoby przyznały się do wiary w Boga. Procent ten jest znacznie mniejszy, niż w przypadku ogółu amerykańskiego społeczeństwa, w roku 1958 w badaniach Agryle, 95.5 procent ogółu społeczeństwa przyznało się do wiary w Boga. W badaniach przeprowadzonych w latach 90, na członkach American National Academy of Science, procentowa ilość wierzących wynosiła 7%, w porównaniu do 90% w reszcie społeczeństwa (Larsen, Witham, 1998). W Wielkiej Brytanii jedynie 3,3% członków Royal Society wierzy w Boga, a 78.8% to ateiści (reszta to „grupa niezdecydowana"). Ogólna ilość wierzących w całym społeczeństwie wyniosła 68,5%.

c) Zmniejszenie religijności w okresie dojrzewania, w związku z rozwojem umiejętności poznawczych

 

Zostało to udowodnione w Stanach Zjednoczonych w badaniach Kuhlen i Arnold (1944) które dotyczyły grupy osób w wieku 12-18 lat. Wśród 12-latków 94% ankietowanych deklarowało wiarę w Boga, odsetek ten spadł do 78% wśród 18-latków. Podobne badanie przeprowadzone w Anglii (Francis 1989) wykazało spadek odsetku wierzących wraz z wiekiem (badanie dotyczyło osób w wieku od 5 do 16 lat). Poziom wiary był „mierzony" za pomocą deklaracji takich jak „Bóg wiele dla mnie znaczy", „Uważam, że ludzie którzy się modlą są głupi" etc. Z dokładniejszymi wynikami można zapoznać się w tabeli nr 1. Udowodniono również (np. Agryle, 1958), że odsetek osób wierzących jest wyższy u kobiet. W innym badaniu, które dotyczyło dzieci z Irlandii Północnej, uczęszczających do protestanckich szkół, w wieku od 12 do 15 lat, doświadczenie wykazało, że pozytywny stosunek do wiary malał wraz z wiekiem (o około wskaźnik 0.75 na 4 lata) oraz równoczesnym wzrostem IQ (p<.001) (Turner, 1980). Z dokładniejszymi wyniki można zapoznać się w tabeli nr 2 (należy zaznaczyć, że wyniki były mniej jasne w przypadku szkół rzymskokatolickich).

 

Zycze wszystkim skutecznego rozwoju funkcji poznawczych :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×