Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      60
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

marinka-21 te leki niestety już takie są, nasilają początkowo lęk by później go leczyć. Zaczynają działać też średnio po 2-4 tygodniach. Tyle czasu potrzeba na pozytywne zmiany receptorowe w mózgu, które dają działanie przeciwdepresyjne. SSRI działają zazwyczaj od razu w zespole napięcia przedmiesiączkowego, czy jak to się tam nazywa (Premenstrual dysphoric disorder) i u niektórych osób na zasadzie efektu placebo. Ale średnio zaczynają działać po minimum 2-4 tygodniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marinka-21 te leki niestety już takie są, nasilają początkowo lęk by później go leczyć. Zaczynają działać też średnio po 2-4 tygodniach. Tyle czasu potrzeba na pozytywne zmiany receptorowe w mózgu, które dają działanie przeciwdepresyjne. SSRI działają zazwyczaj od razu w zespole napięcia przedmiesiączkowego, czy jak to się tam nazywa (Premenstrual dysphoric disorder) i u niektórych osób na zasadzie efektu placebo. Ale średnio zaczynają działać po minimum 2-4 tygodniach.

 

Wszystko rozumiem ale przecierz zespol napiecia przedmiesiaczkowego bardzo ma podobne objawy do nerwicy,to dlaczego w tym zespolevdzialaja odrazu a w nerwicy nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo inne jest podłoże obydwu chorób. Podejrzewa się, że w zespole mamy słabo aktywne receptory 5-HT2c i dlatego odpowiedź jest od razu - SSRI od pierwszych dawek działają na te receptory. Chodzi szczególnie o objawy chwiejności i skoków nastroju.

 

Nerwica to pojęcie ogólne i u każdego będzie inne podłoże. Myślę, że u większości jest to zbyt aktywny układ nerwowy, zbyt "rozbuchana" noradrenalina skacząca z nerwów - pojawiają się objawy nerwicowe jak problemy z krążeniem i sercem, zwiększona potliwość i ogólna nerwowość - objawy skoków adrenaliny i noradrenaliny. Tutaj SSRI potrzebują czasu na "stonizowanie" układu nerwowego. Serotonina z czasem regularnego brania SSRI zaczyna łagodzić te skoki noradenaliny (serotonina jest jakby w kontrze do noradrenaliny) i daje poprawę objawów somatycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to tak na chlopski rozum mozna zinterpretowac gdy zaczynamy brac ssri w naszym organizmie jest przewaga noradreliny i zeby seratonina miala przewage nad noradrenalina potrzebny jest czas wlasnie te minimum dwa tygodnie ,zalezy jak rozbuchana jest na poczatku stosowania u nas ta noradrenalina ?:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marinka-21 tak właśnie, zależy jak "rozbuchana" noradrenalina i jak poważną nerwicę mamy, czasami potrzeba więcej niż te 2-4 tyg. SSRI są przykre z początku bo mogą nasilać lęk i objawy nerwicowe, dlatego czasami dodaje się do nich benzo na początek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca ciąg dalszy, ale różnica w sile między fluoksetyną a sertraliną jest spora. Sertralina jest po prostu silniejsza serotoninowo. Przeważnie przy zmianie ze słabszego na silniejszy SSRI i przy podnoszeniu dawki są odczuwalne skutki uboczne.

 

Fluoksetyna to dodatkowo np. antagonista 5-HT2c, a sertralina działa dodatkowo na dopaminę więc różnice także wynikają z tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ahma, ja zażywałam ten lek. Wiesz w zasadzie najlepiej nie sugeruj się skutkami ubocznymi bo mozesz miec inne niz ja. mnie np nie chciało się zupełnie jeść po Sertagenie. To co zażywasz to akurat minimum więc będzie dobrze. To bardzo dobry lek nie martw się.

 

-- 29 lis 2013, 20:08 --

 

Ahma, kupujesz Sertagen 50 mg czy 100 mg bo doczytałam, że nie sprecyzowałaś. Napisałaś biorę pół tabletki ale to może być 25mg jak i 50 mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

khaleesi dostaje na oddziale 25mg :)

dwie godziny temu wzielam i jak na razie czuje sie dobrze, bez skutkow ubocznych , oby tak zostalo:)

 

-- 30 lis 2013, 09:08 --

 

przeżyłam noc i nie czuje sie zmulona także bede brała te 25mg.. może mi pomoże na depresje..

a jaka jest dawka maksymalna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marinka-21, no niestety,trzeba to przeżyć.tylko nie myśl o odstawieniu :lol:

 

-- 30 lis 2013, 11:23 --

 

miko84, a jak paro ma się do sertraliny.ja biorę paro,czy gdybym przeszła na sertre ta zadziała słabiej,czy inaczej??bo wszędzie piszą że paro na lęki najlepsza.co sądzisz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marinka-21, no niestety,trzeba to przeżyć.tylko nie myśl o odstawieniu :lol:

 

-- 30 lis 2013, 11:23 --

 

miko84, a jak paro ma się do sertraliny.ja biorę paro,czy gdybym przeszła na sertre ta zadziała słabiej,czy inaczej??bo wszędzie piszą że paro na lęki najlepsza.co sądzisz :D

 

 

Postaram sie ale jest ciezko:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×