Skocz do zawarto┼Ťci
Nerwica.com
Szukaj w
  • Wi─Öcej opcji...
Znajd┼║ wyniki kt├│re...
Znajd┼║ wyniki...
psychosceptyk

Moja historia i moje przemy┼Ťlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ­čÖé

Chcia┼ébym podzieli─ç si─Ö pokr├│tce z Wami moj─ů histori─ů i swoimi przemy┼Ťleniami.

Moje ┼╝ycie zacz─Ö┼éo si─Ö dosy─ç kiepsko. Wychowywa┼éem si─Ö w rodzinie w kt├│rej by┼é alkohol i pojawia┼éo si─Ö du┼╝o kiepskich sytuacji. W pewnym momencie, zacz─ů┼éem szuka─ç pomocy.

Moja rodzina znajdowa┼éa si─Ö pod opiek─ů kuratora rodzinnego. Ba┼éem si─Ö prosi─ç go o pomoc poniewa┼╝ mog┼éo si─Ö to sko┼äczy─ç domem dziecka. Szuka┼éem pomocy u znajomych ale to nie wystarcza┼éo.

Sko┼äczy┼éo si─Ö to po┼ékni─Öciem ok 30 tabletek kt├│rych nie trzeba by┼éo w szpitalu p┼éuka─ç... Liczy┼éem na to ┼╝e moja rodzina si─Ö wystraszy. Stara┼éem si─Ö wzi─ů─ç witaminy.

W szpitalu powiedzia┼éem co po┼ékn─ů┼éem i jak ju┼╝ wcze┼Ťniej wspomnia┼éem, nie by┼éo p┼éukanki. Dosta┼éem "zakaz przebywania z osobami pod wp┼éywem alkoholu" i wizyt─Ö u psychologa w zaleceniach.

Czy moje dzia┼éanie pomog┼éo? Nie... W ko┼äcu si─Ö prze┼éama┼éem i zg┼éosi┼éem ca┼é─ů sytuacj─Ö kuratorowi. Rozpocz─Ö┼éo si─Ö niema┼ée kombo... Mojej rodzinie przez to wypad┼é grunt spod n├│g i...

alkoholizm się skończył.

...ale nie by┼éo to r├│wnoznaczne z rozpocz─Öciem si─Ö sielanki. Zacz─Ö┼éo si─Ö w domu jeszcze gorsze piek┼éo. Tamten kurator s─ůdowy pr├│bowa┼é podj─ů─ç dzia┼éania ponownie poniewa┼╝ sam widzia┼é ┼╝e dzia┼éo si─Ö ┼║le.

Moi rodzice udali si─Ö do s─ůdu, z┼éo┼╝yli skarg─Ö i... w miar─Ö dobrego kuratora wywalono i wstawiono jakiego┼Ť dzieciaka.

Kurator ten by┼é zupe┼énie nieporadny i obiecywa┼é, biadoli┼é i nic nie robi┼é. Skutek? Poczucie beznadziei.. Zbli┼╝a┼éy si─Ö 18 urodziny i mia┼éem zosta─ç wyrzucony z domu. Mia┼éem marzenia i plany... Skutek? Tym razem ┼éykn─ů┼éem ok 100 tabletek. Zrobi┼éem to na oczach rodzic├│w. My┼Ťla┼éem ┼╝e zrobi to na nich wra┼╝enie. Myli┼éem si─Ö... Wybieg┼éem z domu .┬á Pobieg┼éa za mn─ů siostra kt├│ra przej─Ö┼éa si─Ö t─ů sytuacj─ů jednak ja uciek┼éem. Szed┼éem za┼éamany nie wiedz─ůc co dalej.

W pewnym momencie zrobi┼éo mi si─Ö s┼éono w ustach i zacz─Ö┼éo robi─ç s┼éabo. Pomy┼Ťla┼éem mniej wi─Öcej tak:┬á "Cholera, to na prawd─Ö si─Ö dzieje, te prochy dzia┼éaj─ů. Dobra nie wymi─Ökaj, id┼║ dalej".

Zacz─ů┼éem czu─ç si─Ö du┼╝o, du┼╝o gorzej i pomy┼Ťla┼éem "ja umieram, o ja pi**d*l─Ö, ja umieram! To na prawd─Ö si─Ö dzieje!". Ile si┼é w nogach pobieg┼éem na autobus i pojecha┼éem do szpitala. Leki si─Ö wch┼éon─Ö┼éy, zrobi┼éo si─Ö nieciekawie i by┼éem odtruwany. Podobno mog┼éem umrze─ç i mia┼éem szcz─Ö┼Ťcie.

W szpitalu by┼éem na sali z facetem kt├│ry mia┼é swoj─ů kiepsk─ů histori─Ö i te┼╝ pr├│bowa┼é si─Ö zabi─ç. Przyszed┼é do niego psychiatra kt├│ry zada┼é mu 2 pytania, us┼éysza┼é 2 zdawkowe odpowiedzi i... us┼éysza┼éem "depresja jaka┼Ť tam (nie pami─Ötam)". By┼éem ostro zaskoczony tym ┼╝e ten psychiatra odby┼é tak─ů rozmow─Ö przy innych pacjentach i ┼╝e wywiad by┼é tak ┼Ťmiesznie kr├│tki. Pomy┼Ťla┼éem " tylko spr├│buj do mnie podej┼Ť─ç sk***synu to ci─Ö roz***ie". Na szcz─Ö┼Ťcie lekarz mnie zapyta┼é o to czy chc─Ö porozmawia─ç z psychiatr─ů i odm├│wi┼éem. Moi rodzice przedstawili to jako banalny m├│j kaprys. ┼╗e to by┼é szanta┼╝ i zemsta bo nie chcieli mi kupi─ç nowego komputera. :D┬á

Co dalej? heh... Skończyłem liceum w bardzo trudnych warunkach i zrobiłem studia. W międzyczasie miałem problemy zdrowotne.

Od lekarzy s┼éysza┼éem szerokie spektrum diagnoz psychiatrycznych. Pierwsza to anoreksja. Wa┼╝y┼éem o 15kg za ma┼éo. Pani dokt├│r nakrzycza┼éa na mnie. P├│┼║niej interni┼Ťci... i ci─ůgle pojawiaj─ůca si─Ö diagnoza: depresja. Nie zgadza┼éem si─Ö i bardzo si─Ö zapiera┼éem. Zmienia┼éem lekarzy a┼╝┬á w ko┼äcu dowiedzia┼éem si─Ö ┼╝e rzeczywi┼Ťcie jestem chory i tak mi ju┼╝ zostanie. Jednak przy odpowiednim leczeniu wszystko b─Ödzie normalnie. I tak by┼éo... i jest do dzi┼Ť. ­čÖé

Z czasem stan─ů┼éem troch─Ö na nogi, studia I stopnia zbli┼╝aj─ů si─Ö do ko┼äca i pojawia si─Ö my┼Ťl: "du┼╝o ┼╝ycia przelecia┼éo mi mi─Ödzy palcami. Nie mia┼éem dzieci┼ästwa. Nie chc─Ö zaprzepa┼Ťci─ç m┼éodo┼Ťci i zmarnowa─ç ┼╝ycia." - bardzo mnie to m─Öczy┼éo i martwi┼éo.

Decyzja? Wizyta u psychiatry. Pani psychiatra skierowa┼éa mnie na konsultacj─Ö ekhmmm DDA. Poszed┼éem do specjalnej poradni, otrzyma┼éem opini─Ö ┼╝e "nie wiadomo i ┼╝e lepiej abym zacz─ů┼é tam chodzi─ç". Decyzja? Id─Ö!

Przez ok 2 i p├│┼é roku ucz─Öszcza┼éem na terapi─Ö indywidualn─ů. Zapar┼éem si─Ö na pocz─ůtku ┼╝e grupowa nie wchodzi w gr─Ö. Ta terapia to by┼é absurd.

"Pr├│by zbli┼╝enia" i wmawianie mi ┼╝e ja nie potrafi─Ö odczuwa─ç blisko┼Ťci i... "Nie wierzy pan w boga?┬á przecie┼╝ trzeba w co┼Ť wierzy─ç. Jak nie mo┼╝e pan wierzy─ç w boga?". Dziesi─ůtki wizyt polegaj─ůcych na milczeniu i nic nie robieniu.

W mi─Ödzyczasie 2 sytuacje:

Pierwsza:

[psycholoterapeuta]: widzę że pan jest dzisiaj mało ekspresywny? Czemu?

[ja]: tak po prostu, jako┼Ť tak... nie wiem...

[psycholoterapeuta]: widz─Ö ┼╝e jest pan przygn─Öbiony. Pan cierpi... Porozmawiajmy o tym.

[ja]: Nie jestem przygn─Öbiony. Wr─Öcz przeciwnie [ekhmm to by┼é prze┼éomowy moment w moim ┼╝yciu bo zaczyna┼éem zar─ůbist─ů prac─Ö w miedzynarodowym korpo. By┼éem mega szcz─Ö┼Ťliwy].

[psycholoterapeuta]: czemu pan mi nie ufa? Widz─Ö ┼╝e jest pan przygn─Öbiony

itd...

Druga:

[ja]: dzień dobry, chciałbym poinformować że za 3 tygodnie mnie nie będzie.

[psycholoterapeuta]: dobrze

W mi─Ödzyczasie zachorowa┼éem i odpad┼éa mi nast─Öpna wizyta wi─Öc przyszed┼éem na nast─Öpn─ů (zawsze telefonowa┼éem w razie problem├│w) i nast─ůpi┼é tydzie┼ä przerwy i pojawi┼éem si─Ö na nast─Öpnej wizycie.

[psycholoterapeuta]: widz─Ö ┼╝e jest pan przygn─Öbiony. Czemu pan mi nie ufa? I czemu pan si─Ö izoluje? Mieli┼Ťmy taki post─Öp.

[ja]: Nie jestem przygn─Öbiony. Wszystko jest w porz─ůdku

[psycholoterapeuta]: ale opuszcza pan cz─Östo wizyty.

[ja] opu┼Ťci┼éem 2 razy. Raz z powodu choroby i mog─Ö przynie┼Ť─ç na to dow├│d w postaci niezrealizowanej recepty na antybiotyk a drugi... Wspomina┼éa pani o zaufaniu wi─Öc my┼Ťla┼éem ┼╝e nie musz─Ö si─Ö t┼éumaczy─ç. Mia┼éem nadziej─Ö ┼╝e sobie ufamy.

[psycholoterapeuta]: ale jednak z jakiego┼Ť powodu pan nie przyszed┼é. Pan si─Ö wycofuje.

[ja]: w ubiegłym tygodniu byłem na koncercie jednego z ulubionych zespołów. Mam płytę z autografem i bilet. Mogę przywieźć i tez pokazać.

Ta terapia to by┼é kompletny absurd i... niestety z wielkim wylewem szamba j─ů zako┼äczy┼éem. W mi─Ödzyczasie poszed┼éem do psychiatry i us┼éysza┼éem ┼╝e powinienem wr├│ci─ç i powinienem by─ç pod opiek─ů psychoterapeuty bo mam za sob─ů 2 pr├│by samob├│jcze. Konieczna jest terapia i pomoc.

Ola┼éem to... Min─Ö┼éo 6 lat, a ja, osoba kt├│ra "boi si─Ö blisko┼Ťci" mam cudown─ů kobiet─Ö, dobr─ů prac─Ö i... jestem szcz─Ö┼Ťliwy. Ci─ů┼╝y mi brak dzieci┼ästwa i wiele strat z tego powodu.

Niedawno byłem u psychoterapeuty prywatnie i pani terapeutka doszła do 2 wniosków:

- ten smutek to jest co┼Ť czego ja nie chc─Ö leczy─ç a m├│g┼ébym, wystarczy┼éoby spojrze─ç na to w inny spos├│b

- poza tym wszystko ze mn─ů ok i nie potrzebuj─Ö terapii.

Chodzi┼éem do tej pani p├│┼é roku i pr├│bowa┼éem "spojrze─ç na te sprawy z innej strony" jednak ci─ůgle widzia┼éem to samo... I nadal tak to widz─Ö. Doszed┼éem do wniosku, ┼╝e prze┼╝y┼éem sporo koszmaru i zawsze b─Ödzie mi brakowa─ç dzieci┼ästwa i normalno┼Ťci z tamtego czasu. Nic tego nie zmieni i musz─Ö po prostu z tym ┼╝y─ç.

Czasem sobie pop┼éacz─Ö w nocy, czasem musz─Ö by─ç sam. Ale ┼╝yj─Ö... i staram si─Ö cieszy─ç ka┼╝dym dniem i niczego nie traci─ç. Doszed┼éem jednak do wniosku ┼╝e psychologia i psychiatria takie troch─Ö szarlata┼ästwo i ┼Ťciemnianie. Obserwowa┼éem wiele historii, sporo czyta┼éem i utwierdzi┼éo mnie to w przekonaniu.

Czasem tak jest ┼╝e mamy ci─Ö┼╝kie do┼Ťwiadczenia za sob─ů ale ┼╝ycie to taki teatr w kt├│rym mo┼╝emy odegra─ç pi─Ökn─ů rol─Ö. Po co za wcze┼Ťnie opuszcza─ç kurtyn─Ö? Lepiej si─Ö cieszy─ç pi─Öknem scenografii i cudem tego przedsi─Öwzi─Öcia dop├│ki ono trwa...

Edytowane przez psychosceptyk

Udost─Öpnij t─Ö odpowied┼║

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Udost─Öpnij na innych stronach

@psychosceptyk nie mam zamiaru ci─Ö urazi─ç, gratuluj─Ö, ┼╝e potrafi┼éem "zaprzyja┼║ni─ç" si─Ö depresj─ů i potrafi┼ée┼Ť j─ů sam okie┼ézna─ç, przyjmuj─ůc jako normalny stan rzeczy, zapewne wymaga┼éo to od ciebie ogromnej si┼éy i walki z samym sob─ů, to jest bardzo buduj─ůce! ­čÖé ale zastanawia mnie jeden fakt, bo je┼Ťli jeste┼Ť szcz─Ö┼Ťliwy i panujesz nad w┼éasnym ┼╝yciem, masz ┼Ťwietn─ů robot─Ö i wspania┼é─ů kobiet─Ö, to co ci─Ö sprowadza na Forum psychologiczne, kt├│re dotyka sfer w┼éa┼Ťnie tych kt├│re uwa┼╝asz za nieskuteczne, zamiast ┼╝y─ç pe┼éni─ů ┼╝ycia w ┼Ťwiecie realnym, jak sam to opisujesz:

11 godzin temu, psychosceptyk napisał:

Czasem tak jest ┼╝e mamy ci─Ö┼╝kie do┼Ťwiadczenia za sob─ů ale ┼╝ycie to taki teatr w kt├│rym mo┼╝emy odegra─ç pi─Ökn─ů rol─Ö. Po co za wcze┼Ťnie opuszcza─ç kurtyn─Ö? Lepiej si─Ö cieszy─ç pi─Öknem scenografii i cudem tego przedsi─Öwzi─Öcia dop├│ki ono trwa...

ni┼╝ traci─ç czas na takim Forum! :bezradny:

odno┼Ťnie terapii: skutki terapii s─ů odczuwalne jaki┼Ť czas po, bo to d┼éugotrwa┼éy proces!

pozdr!

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

@distorted_level68 hej ­čÖé Dzi─Öki za odpowied┼║.

Zaczn─Ö od ko┼äca ­čÖé

Cytat

ale zastanawia mnie jeden fakt, bo je┼Ťli jeste┼Ť szcz─Ö┼Ťliwy i panujesz nad w┼éasnym ┼╝yciem, masz ┼Ťwietn─ů robot─Ö i wspania┼é─ů kobiet─Ö, to co ci─Ö sprowadza na Forum psychologiczne, kt├│re dotyka sfer w┼éa┼Ťnie tych kt├│re uwa┼╝asz za nieskuteczne, zamiast ┼╝y─ç pe┼éni─ů ┼╝ycia w ┼Ťwiecie realnym, jak sam to opisujesz:

15 godzin temu, psychosceptyk napisał:

ni┼╝ traci─ç czas na takim Forum!

odno┼Ťnie terapii: skutki terapii s─ů odczuwalne jaki┼Ť czas po, bo to d┼éugotrwa┼éy proces!

Z pewno┼Ťci─ů nie przyszed┼éem tutaj si─Ö czym┼Ť chwali─ç i mam nadziej─Ö ┼╝e nie zosta┼éo to tak odebrane. Dlaczego tu si─Ö pojawi┼éem? hmmm... zainspirowa┼éa mnie do tego pewna nowa znajomo┼Ť─ç i moje do┼Ťwiadczenia oraz obserwacje.

Spowodowa┼éy one, ┼╝e na ┼Ťwiat psychoterapii i psychiatrii patrz─Ö dosy─ç sceptycznym okiem. Poznana osoba utwierdzi┼éa mnie w przekonaniu... ale o koledze wol─Ö nie wspomina─ç nawet w spos├│b anonimowy.

Ciekaw jestem r├│wnie┼╝ tego jak inni mog─ů spojrze─ç na m├│j przypadek i co my┼Ťl─ů na temat moich pogl─ůd├│w. Nie uwa┼╝am ┼╝ebym mia┼é tu straci─ç czas. Mo┼╝liwo┼Ť─ç wymiany pogl─ůd├│w oraz mo┼╝liwo┼Ť─ç porozmawiania to warto┼Ťci. ­čÖé

Cytat

nie mam zamiaru ci─Ö urazi─ç, gratuluj─Ö, ┼╝e potrafi┼éem "zaprzyja┼║ni─ç" si─Ö depresj─ů i potrafi┼ée┼Ť j─ů sam okie┼ézna─ç, przyjmuj─ůc jako normalny stan rzeczy, zapewne wymaga┼éo to od ciebie ogromnej si┼éy i walki z samym sob─ů, to jest bardzo buduj─ůce! ­čÖé ale zastanawia mnie jeden fakt, bo je┼Ťli jeste┼Ť szcz─Ö┼Ťliwy i panujesz nad w┼éasnym ┼╝yciem,

Nie zaprzyja┼║ni┼éem si─Ö z depresj─ů. My┼Ťl─Ö ┼╝e nigdy jej nie mia┼éem. My┼Ťl─Ö r├│wnie┼╝ ┼╝e psychologia i psychiatria cz─Östo (nie zawsze) stygmatyzuj─ů. Do mnie doczepi┼éa si─Ö nies┼éuszna ┼éatka dwukrotnego samob├│jcy ze sk┼éonno┼Ťciami autodestrukcyjnymi i DDA.

Nie wspomnia┼éem ┼╝e za dzieciaka kilka razy poci─ů┼éem sobie r─Öce. 4 albo 5 razy... Jak kiedy┼Ť zapyta┼éem psychiatr─Ö co b─Ödzie je┼Ťli nie p├│jd─Ö na terapi─Ö, uzyska┼éem szokuj─ůc─ů odpowied┼║... ┼╝e si─Ö zabij─Ö...

...a ┼╝yj─Ö... ­čÖé Czy chcia┼éem si─Ö zabi─ç? Sk─ůd┼╝e... Wo┼éa┼éem o pomoc. Tylko ┼╝e to ma┼éo kogo interesowa┼éo... Jest ┼éatka i tyle...

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
20 minut temu, psychosceptyk napisał:

Mo┼╝liwo┼Ť─ç wymiany pogl─ůd├│w oraz mo┼╝liwo┼Ť─ç porozmawiania to warto┼Ťci.

no to mi┼éego obcowania! ;) bo ja nie mam ju┼╝ nic do dodania! chocia┼╝ mo┼╝esz mie─ç problem, z jak─ů┼Ť komunikacj─ů z t─ů spo┼éeczno┼Ťci─ů, je┼Ťli sam sobie zaprzeczasz! :mrgreen: uwa┼╝am, ┼╝e wyedukowanie si─Ö w tym kierunku i poznanie tego ┼Ťwiata od podszewki, to dobra i przydatna wiedza! oczywi┼Ťcie wiedza, a nie domys┼éy! pozdrawiam i ┼╝ycz─Ö powodzenia!

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

Pokrzepiaj─ůca historia. Ja jednak bez terapii (mo┼╝liwo┼Ťci wygadania si─Ö, dzielenia si─Ö swoimi przemy┼Ťleniami)nie da┼éabym chyba rady. Jednak wida─ç, ┼╝e p├│ki cz┼éowiek sam nie podejmie decyzji o ch─Öci zmiany┬á┼╝ycia, to nawet najlepszy terapeuta nie pomo┼╝e. I jeste┼Ť tego ┼╝ywym przyk┼éadem.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Go┼Ť─ç

Psychosceptyku prosz─Ö o wi─Öcej na temat do┼Ťwiadcze┼ä i powod├│w dlaczego tak sceptycznie podchodzisz do psychoterapii i psychiatrii. Ja mam tak samo, po 12 latach psychoterapii i niemal r├│wnie d┼éugiej przygody z psychiatri─ů. Jeszcze kilka miesi─Öcy temu z r├│┼╝nych powod├│w pr├│bowa┼éam broni─ç psychoterapii, aczkolwiek od pocz─ůtku wiedzia┼éam,┬á ┼╝e uczestnicz─Ö chyba w czym┼Ť oderwanym od rzeczywisto┼Ťci, co jest jakby us┼éug─ů za pieni─ůdze, a jednocze┼Ťnie pr├│buje przeczy─ç, ┼╝e jest czym┼Ť innym, ┼╝e jak to mawia┼éa moja terapeutka "chodzi o ┼╝ycie". Moja terapia decydowa┼éa o wszystkim, wyborze zawodu, przeprowadzce, zaniechaniu na jaki┼Ť czas kontakt├│w z mam─ů, odrzuceniu znajomych i rodziny, kt├│rzy dewaluowali terapi─Ö. To jest tak trudne, ┼╝e a┼╝ nie do przebycia. Trudno tutaj m├│wi─ç o tym, ┼╝e co┼Ť si─Ö sta┼éo w oderwaniu ode mnie, bo sta┼éo si─Ö za moj─ů przyczyn─ů, ale pod wp┼éywem kogo┼Ť. Nadal ponosz─Ö za to odpowiedzialno┼Ť─ç, ale jest ona jednak troch─Ö podzielona. Co robi terapeutka kiedy ja o tym m├│wi─Ö, odsuwa si─Ö, ona nie ponosi za nic odpowiedzialno┼Ťci, ona by┼éa tylko na t─Ö godzin─Ö za pieni─ůdze, a reszt─Ö ma w dupie, zawsze ┼╝yczy┼éa mi szcz─Ö┼Ťcia i zawsze zale┼╝a┼éo tylko na moim zdrowiu i dzia┼éa┼éa najlepiej jak umia┼éa. Czy mo┼╝na odm├│wi─ç jej tych s┼é├│w na po┼╝egnanie? By─ç mo┼╝e dzia┼éa┼éa w najlepszej wierze , czu┼éa uzasadnienie, ┼╝e za prac─Ö przyjmuje pieni─ůdze i wykonywa┼éa j─ů najlepiej jak potrafi, ale jakie to ma znaczenie dla ┼╝ycia pacjenta ? ┼╗adne! On zostaje sam ze skutkami, decyzjami i ca┼éym baga┼╝em tej relacji. Terapeuta strzepuje to z siebie i zabiera si─Ö za kolejnego pacjenta. Dlatego trzeba m├│wi─ç o zagro┼╝eniach w psychoterapii i by─ç mo┼╝e nie pozwoli─ç jej rozwija─ç si─Ö w takim kierunku jakim to zmierza, mo┼╝e trzeba wyznaczy─ç jakie┼Ť kryteria, kt├│re b─Öd─ů obowi─ůzywa─ç wszystkich bez wyj─ůtku.´╗┐

Niekt├│re moje g┼é├│wne zarzuty wobec psychoterapii, przy tym dostrzegam w niej du┼╝o paradoks├│w, kt├│rym w takiej formie w jakiej psychoterapia si─Ö prezentuje nie jest w stanie zaradzi─ç. Pomijam tutaj kwestie prawne, kt├│re dopuszczaj─ů absolutnie ka┼╝dego do pe┼énienia roli psychoterapeuty i wci─ů┼╝ opieranie si─Ö na psychoanalizie, kt├│ra zosta┼éa podwa┼╝ona jako nauka ┬á:

1. mo┼╝liwo┼Ť─ç manipulacji ze strony psychoterapeuty np. przed┼éu┼╝anie terapii = wi─Öcej zysk├│w,

2. Relacja terapeutyczna to tworzenie alternatywnej rzeczywisto┼Ťci, poniewa┼╝ znajdujemy w niej to co generalnie ludzie tworz─ů w rzeczywisto┼Ťci, terapeuta wchodzi tutaj w absolutnie ka┼╝d─ů rol─Ö w zale┼╝no┼Ťci od sytuacji i swoich upodoba┼ä tj. przyjaciela, rodzica, mentora, coachera, czasem jest wszystkim po trochu na raz, ale jest to tylko fa┼észywe odbicie tego co znajdziemy w rzeczywisto┼Ťci i pacjent pr─Ödzej czy p├│┼║niej si─Ö o tym bardziej lub mniej bole┼Ťnie przekona.

3. Nie ka┼╝dy, ale wi─Ökszo┼Ť─ç ludzi ze wzgl─Ödu na specyfik─Ö tej relacji i w┼éa┼Ťnie dlatego, ┼╝e to czasem pierwsza w ┼╝yciu osoba szczeg├│lnie je┼╝eli chodzi o te osoby krzywdzone w dzieci┼ästwie, kt├│ra okazuje troch─Ö ciep┼éa i zrozumienia wchodzi w to g┼é─Öbiej, np. obdarza mi┼éo┼Ťci─ů swojego terapeut─Ö, zgadza si─Ö na stawiane przez niego warunki dotycz─ůce sesji i p┼éatno┼Ťci, niestety w momencie kryzysu np. ci─Ö┼╝kiej choroby lub pogorszenia sytuacji finansowej, czy jakiejkolwiek innej sytuacji, kt├│ra uniemo┼╝liwia spotkanie w gabinecie bole┼Ťnie najcz─Ö┼Ťciej przekonuje si─Ö, ┼╝e by┼é to kontakt tylko na zasadzie us┼éugi za pieni─ůdze, poniewa┼╝ ma┼éo w tym zawodzie jest altruist├│w. Gdyby natomiast od pocz─ůtku wyt┼éumaczono pacjentowi, ┼╝e jest to tylko taka maskarada, troch─Ö udawanie przez terapeut─Ö po troszku rodzica i przyjaciela, zak┼é├│ci┼éoby to powodzenie psychoterapii i mo┼╝liwo┼Ť─ç wykorzystania narz─Ödzi terapeutycznych przez psychoterapeut─Ö. Terapeuta najpierw musi uzale┼╝ni─ç od siebie pacjenta, szczeg├│lnie je┼╝eli chodzi o tych ci─Ö┼╝ko chorych pacjent├│w np. z anoreksj─ů, aby m├│c w og├│le cokolwiek takiemu pacjentowi zaleca─ç czy perswadowa─ç. Z racji tej psychoterapia jako taka sama w sobie jest oszustwem i zbrodni─ů przeciwko pacjentowi w imi─Ö jego zdrowienia.

4. Na kursach psychoterapeutycznych, psychoterapeuci ucz─ů si─Ö okazywania empatii, a tak┼╝e mimiki twarzy, wr─Öcz okazywania wsp├│┼éczucia i potwierdzenia tego, ┼╝e czuj─ů wsp├│┼éczucie w jakie┼Ť sytuacji mimik─ů twarzy. Nie odbieram im tego, ┼╝e faktycznie mog─ů co┼Ť czu─ç w danej sytuacji, ale okazuje si─Ö, ┼╝e to nie tylko sama osobowo┼Ť─ç terapeuty tworzy relacj─Ö, ale tak┼╝e wyuczona gra aktorska, s─ů uczeni tego, aby pokazywa─ç to jacy powinni by─ç, a nie okazuj─ů w istocie tego jacy s─ů. Leczenie pacjenta wi─Öc polega g┼é├│wnie na stworzeniu relacji, troch─Ö opartej na rzeczywistych przes┼éankach, a troch─Ö nie. Wiele pacjent├│w podczas terapii odsuwa si─Ö od rodzic├│w, bo w terapeutach znajduj─ů idealnych zast─Öpczych rodzic├│w, ale to co pokazuje nam terapeuta to tylko ÔÇ×mniejszy lub wi─Ökszy wycinekÔÇŁ tego kim jest naprawd─Ö. W konsekwencji wielu pacjent├│w do ko┼äca ┼╝ycia szuka takich wydawa┼éoby si─Ö idealnych, dopasowanych, empatycznych ludzi, ale trudno znale┼║─ç kogo┼Ť bezb┼é─Ödnego, pacjenci zostaj─ů wi─Öc bardzo cz─Östo sami ze swoimi uzasadnieniami i analizami co do siebie, i innych ludzi. Nie odr├│┼╝niamy tego co jest perfekcyjn─ů gr─ů aktorsk─ů, a co jest autentyczne, bo te┼╝ nie jeste┼Ťmy od tego aby to odr├│┼╝nia─ç, wi─Öcej czynione jest to w ten spos├│b, aby┼Ťmy tego nie odr├│┼╝niali, bo to kiedy psychoterapeuta tylko gra te┼╝ ma nam pom├│c. Psychoterapeuta nie jest ludzki, jest idea┼éem na t─Ö godzinn─ů sesj─Ö, zarazem ufamy mu, cz─Östo go lubimy, kochamy, ale nie wiemy kogo tak naprawd─Ö kochamy. Wszystko zamyka si─Ö wi─Öc w p┼éatnych sesjach u kogo┼Ť kto nigdy nie poniesie ┼╝adnej odpowiedzialno┼Ťci je┼╝eli dojdzie do nieszcz─Ö┼Ťcia, np. co┼Ť co zdarzy si─Ö czy zostanie powiedziane w trakcie psychoterapii zawa┼╝y jako┼Ť na naszym ┼╝yciu, a zawa┼╝y tak czy inaczej, bo przecie┼╝ temu s┼éu┼╝y psychoterapia. Nie bierze ┼╝adnej odpowiedzialno┼Ťci za nasze decyzje podejmowane w trakcie psychoterapii cz─Östo pod wp┼éywem psychoterapeuty.

Je┼╝eli w procesie psychoterapii w ┼╝yciu pacjenta co┼Ť dzieje si─Ö ┼║le to jest win─ů pacjenta, je┼╝eli dzieje si─Ö dobrze, to jest zas┼éug─ů terapeuty.´╗┐

Edytowane przez Go┼Ť─ç

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Go┼Ť─ç

Z jednej strony czuj─Ö si─Ö du┼╝o lepiej bez terapii i pogodzi┼éam si─Ö z r├│┼╝nymi rzeczami. Z drugiej strony jestem sko┼äczona i nabra┼éam z┼éych nawyk├│w. Wda┼éam si─Ö na przyk┼éad w uk┼éad kole┼╝e┼äski w kt├│rym da┼éam kole┼╝ance du┼╝e pieni─ůdze i wszystko jej stawia┼éam.. Powiedzia┼éam w ko┼äcu, ┼╝e tak nie mog─Ö i je┼╝eli mam da─ç kolejne pieni─ůdze to w przypadku kiedy b─Öd─ů ku temu jakie┼Ť przes┼éanki, poniewa┼╝ podejmowa┼éy┼Ťmy te┼╝ wsp├│┼éprac─Ö biznesow─ů przy czym z tej wsp├│┼épracy nie by┼éo ┼╝adnych zysk├│w, a ona spyta┼éa czy nie bawi┼éam si─Ö dobrze. No bawi┼éam si─Ö dobrze, ale troch─Ö nabieram przekonania, ┼╝e mog─Ö mie─ç towarzystwo tylko za pieni─ůdze. Kiedy┼Ť by┼éo inaczej, pomy┼Ťle─ç, teoretycznie by┼éam du┼╝o bardziej chora, a mia┼éam przy sobie ludzi za darmo.

Edytowane przez Go┼Ť─ç

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

@karolink

W Twoim po┼Ťcie dopatruj─Ö si─Ö troch─Ö terapeutycznych nadu┼╝y─ç. Etyka terapeutyczna zakazuje wp┼éywania w jakikolwiek spos├│b na decyzje pacjenta.

Terapeuta r├│wnie┼╝ nie powinien przekracza─ç pewnych barier relacji. Nie powinien by─ç za blisko.

Twoje posty s─ů dowodem na to ┼╝e nad tego typu specjalistami powinien istnie─ç porz─ůdny i obowi─ůzkowy nadz├│r.

Historia mojej terapii... hmmm... Mia┼éem zdrowo szurni─Öt─ů terapeutk─Ö.

Spotkania polega┼éy g┼é├│wnie na milczeniu i nic nie robieniu. Od czasu do czasu terapeutka wspomina┼éa "o naszej blisko┼Ťci". Czasem odnosi┼éem wra┼╝enie ┼╝e si─Ö do mnie lepi. Czasem zwraca┼éem jej na to uwag─Ö a gdy postanowi┼éem zako┼äczy─ç te bezproduktywne spotkania to szambo wybi┼éo i... m├│j stan si─Ö baaaardzo pogorszy┼é.

Co da┼éa mi tamta terapia? Straci┼éem sporo czasu na przebywanie z dziwakiem. Z czasem zacz─ů┼éem traci─ç zaufanie do siebie (do swojego postrzegania) i przyp┼éaci┼éem to ostro pewn─ů niefajn─ů znajomo┼Ťci─ů. "Postanowi┼éem si─Ö nie uprzedza─ç".

Nie neguję istnienia zaburzeń psychicznych. Jestem natomiast pewien że DDA/DDD/DDX to bzdura i kompletny wymysł.

Depresj─Ö i anoreksj─Ö te┼╝ mam... i nerwic─Ö... Tyle ┼╝e przy anorekcji... mam obecnie 2kg nadwagi :(

Ale kiedy┼Ť lekarz wspomnia┼é i tak jest. No to jestem anorektykiem z nadwag─ů ­čÖé

Ja uwa┼╝am ┼╝e jeste┼Ťmy spo┼éecze┼ästwem (mam na my┼Ťli wymiar globalny, a konkretnie kultur─Ö zachodu)┬á patologicznie spsychiatryzowanym.

┼╗yjemy w ┼Ťwiecie reklam, wszechobecnych medi├│w i... du┼╝o od siebie wymagamy. Za du┼╝o... Gdy nie jeste┼Ťmy w stanie zaakceptowa─ç otaczaj─ůcego nas stanu rzeczy si─Ögamy po alkohol, narkotyki, dokonujemy pr├│b samob├│jczych lub... idziemy do psychiatry.

To ┼╝e da┼éa┼Ť kas─Ö kole┼╝ance, a ta zachowa┼éa si─Ö ┼║le to nie efekt Twoich zaburze┼ä (tak przynajmniej mi si─Ö wydaje), ale fakt ┼╝e kole┼╝anka okaza┼éa si─Ö pod┼éa. Mo┼╝e ma zdolno┼Ťci aktorskie? Gdzie si─Ö nie obejrzysz, roi si─Ö od fa┼észywych ludzi. Relacje mi─Ödzyludzkie w ci─ůgu ostatnich 2 dekad bardzo si─Ö sp┼éyci┼éy. ┼╗yjemy w spo┼éecze┼ästwie konsumpcyjnym. Nie ka┼╝dy taki jest... I niestety dobrzy ludzie maj─ů po prostu gorzej.┬á

Moim zdaniem warto po prostu wyci─ůgn─ů─ç z takich sytuacji wnioski na przysz┼éo┼Ť─ç zamiast si─Ö stygmatyzowa─ç. Mo┼╝e te┼╝ "wyj┼Ť─ç na t─ů wredn─ů, z┼é─ů i ojapiernicz─Ö" i p├│j┼Ť─ç do prawnika? Mo┼╝e to wy┼éudzenie i jest na to paragraf ? I mo┼╝e uda si─Ö odzyska─ç pieni─ůdze?

Cz─Östo ludzie kt├│rzy maj─ů dobre serce wiele za to p┼éac─ů. ┼╗ycie jest niesamowicie pi─Ökne i niesamowicie ci─Ö┼╝kie.

Id┼║ np. do psychiatry i powiedz ┼╝e nie obchodzisz urodzin bo przemijanie Ci─Ö do┼éuje (ja tak mam np.). Oka┼╝e si─Ö ┼╝e jest z Tob─ů problem...

A czy przemijanie jest zar─ůbistym faktem? Je┼Ťli spojrze─ç na to logicznie... nie...

Jaki┼Ť czas temu korespondowa┼éem z pewn─ů psycholo┼╝k─ů kt├│ra pisa┼éa o emo i ci─Öciu r─ůk. tzn. ja j─ů zaczepi┼éem bo zagotowa┼é mnie jej brak kompetencji. Nie jestem ani nie by┼éem emo ale bardzo interesuj─Ö si─Ö muzyk─ů i kultur─ů. To dosy─ç znana pani psycholog. Stwierdza┼éa ona, ┼╝e ci─Öcie r─ůk to element kultury emo i ┼╝e emo jest niebezpiecznym nowym zjawiskiem w popkulturze.

Wszed┼éem z ni─ů w polemik─Ö i odnios┼éem si─Ö do korzeni. Panna wymi─Ök┼éa... To dramat... Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta powinni moim zdaniem by─ç ekspertami w dziedzinach kulturoznawstwa i socjologii a niestety nie maj─ů o tym bladego poj─Öcia.

Podstawy na kt├│rych opiera si─Ö cz─Ö┼Ť─ç zaburze┼ä/sk┼éonno┼Ťci oparta jest na normach spo┼éecznych kt├│re s─ů ekhmmm ┼Ťrednio znane psychologom i psychiatrom. Je┼Ťli kto┼Ť jest genialny ale nie wpasowuje si─Ö w normy, ma wielkie szanse na to by dosta─ç ┼éatk─Ö ┼Ťwirusa.

Coraz cz─Ö┼Ťciej m├│wi si─Ö np. ┼╝e najcz─Ö┼Ťciej sk┼éonno┼Ť─ç do melancholii pojawia si─Ö u ludzi inteligentnych.

Pomy┼Ťlmy czemu... Bo ludzie inteligentni potrafi─ů spojrze─ç w obie sfery ┼╝ycia. Zar├│wno t─ů kolorow─ů jak i t─ů czarn─ů.

@Annie

"Jednak wida─ç, ┼╝e p├│ki cz┼éowiek sam nie podejmie decyzji o ch─Öci zmiany┬á┼╝ycia, to nawet najlepszy terapeuta nie pomo┼╝e. I jeste┼Ť tego ┼╝ywym przyk┼éadem. "

No moim zdaniem nie... Wcze┼Ťniej po prostu mia┼éem ci─Ö┼╝ej, teraz mam ┼éatwiej. Gdybym znowu znalaz┼é si─Ö w takiej samej sytuacji i mia┼é tyle samo mo┼╝liwo┼Ťci i lat na 100% zachowa┼ébym si─Ö tak samo albo... gorzej.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Go┼Ť─ç

Psychosceptyku zgadzam si─Ö z Tob─ů. Nie rozumiem dlaczego ludzie np. na tym forum tak bardzo poch┼éoni─Öci s─ů psychoterapi─ů i psychiatri─ů, ┼╝e nie s─ů w stanie dopu┼Ťci─ç ┼╝adnego s┼éowa krytyki. Staram si─Ö jak najbardziej neutralnie wypowiada─ç o spostrze┼╝eniach dotycz─ůcych zagro┼╝e┼ä w tych dziedzinach, a ludzie si─Ö wtr─ůcaj─ů, buntuj─ů, broni─ů zaci─Öcie. Po co, je┼╝eli uwa┼╝aj─ů, ┼╝e to bzdury, kt├│re w sumie poparte s─ů szerok─ů literatur─ů na temat i w┼éasnymi do┼Ťwiadczeniami, a nawet studiami psychologicznymi w imi─Ö czego tak bardzo broni─ů swojego spojrzenia na spraw─Ö? Czasem mam wra┼╝enie, ┼╝e mam do czynienia z jak─ů┼Ť sekt─ů. To poci─ůgaj─ůce przygl─ůda─ç im si─Ö, ale zarazem bardzo smutne, ┼╝e ludzie dali si─Ö tak op─Öta─ç. Chirurgii i stomatologii mo┼╝na wytkn─ů─ç niebezpiecze┼ästwa jakie mog─ů nas spotka─ç przy korzystaniu z tego typu us┼éug przy psychoterapii i psychiatrii ju┼╝ nie.

Wcale nie neguj─Ö ich wiary w swoich terapeut├│w, zaznaczam tylko, ze nauka dowodzi, ┼╝e jest to eksperyment, nie ma dowod├│w, a statystyki pokazuj─ů, ┼╝e z tym efektem "leczenia" w psychoterapii bywa r├│┼╝nie 50/50.

Zgadzam się na przykład z wypowiedziami tego człowieka, on też nie neguje psychoterapii samej w sobie, ale wskazuje na jej mankamenty:

http://3dno.pl/psycholog/

Sama si─Ö z tym wielokrotnie spotka┼éam obracaj─ůc si─Ö w ┼Ťrodowisku student├│w uczestnicz─ůc w wyk┼éadach. Dlaczego ludzie s─ů tym tak op─Ötani?

Bardzo podoba mi si─Ö ta wypowied┼║ psychologa:

"Tak naprawd─Ö psychoterapia jest po cz─Ö┼Ťci sztuk─ů. I to po znacznej cz─Ö┼Ťci. Proporcje mi─Ödzy wiedz─ů a wyczuciem powinny by─ç mniej wi─Öcej takie, jak u chirurga plastycznego. Nie wystarczy, aby mia┼é sko┼äczone studia medyczne. Nie wystarczy nawet d┼éugoletnia praktyka ze skalpelem w d┼éoni. Chirurg plastyczny musi mie─ç tak┼╝e wyczucie artystyczne. Musi potrafi─ç wyobrazi─ç sobie, jakie konsekwencje dla ca┼éo┼Ťci wygl─ůdu b─Öd─ů mia┼éy nawet drobne zmiany w uk┼éadzie tkanek, w wygl─ůdzie poszczeg├│lnych element├│w cia┼éa. Kluczowe jest tu wyczucie, mo┼╝e nawet intuicja. I dopiero te mi─Ökkie umiej─Ötno┼Ťci w po┼é─ůczeniu z tward─ů wiedz─ů medyczn─ů mog─ů da─ç naprawd─Ö dobre rezultaty. Podobnie jest w psychoterapii ÔÇô poza olbrzymi─ů wiedz─ů terapeuta powinien mie─ç te┼╝ wyczucie i m─ůdro┼Ť─ç ┼╝yciow─ů. I teraz najsmutniejsze ÔÇô jak my┼Ťlicie, ilu jest w Polsce dobrych chirurg├│w plastycznych? Strzelam, ┼╝e kilku, mo┼╝e kilkunastu, je┼Ťli we┼║miemy pod uwag─Ö tak┼╝e mniej inwazyjne zabiegi. Bardzo podobnie b─Ödzie z psychoterapeutami. By─ç mo┼╝e wielu potrafi zrobi─ç mniej lub bardziej udany zastrzyk z botoksu, ale czy oddaliby┼Ťcie pierwszemu lepszemu chirurgowi sw├│j nos lub inn─ů kluczow─ů cz─Ö┼Ť─ç twarzy?"

Znasz mo┼╝e jakie┼Ť strony fora nastawione bardzo krytycznie wobec psychoterapii czy psychiatrii? Wypowiadaj─ůce si─Ö bardzo racjonalnie, co┼Ť typu Racjonalista. Generalnie coraz mniej tego widz─Ö w internecie, a to te┼╝ moim zdaniem niepokoj─ůcy fakt.

Edytowane przez Go┼Ť─ç

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
46 minut temu, karolink napisał:

Staram si─Ö jak najbardziej neutralnie wypowiada─ç o spostrze┼╝eniach dotycz─ůcych zagro┼╝e┼ä w tych dziedzinach, a ludzie si─Ö wtr─ůcaj─ů, buntuj─ů, broni─ů zaci─Öcie.

Niestety, @karolink, ale Twoje wypowiedzi zdecydowanie nie s─ů neutralne. S─ů bardzo stanowcze, z wydanym ju┼╝ dawno s─ůdem. Znaj─ůc Twoje przej┼Ťcia- nie dziwi─Ö Ci si─Ö, ale z drugiej strony- to nie jest wszystko takie czarno-bia┼ée.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Go┼Ť─ç
4 minuty temu, Heledore napisał:

Niestety, @karolink, ale Twoje wypowiedzi zdecydowanie nie s─ů neutralne. S─ů bardzo stanowcze, z wydanym ju┼╝ dawno s─ůdem. Znaj─ůc Twoje przej┼Ťcia- nie dziwi─Ö Ci si─Ö, ale z drugiej strony- to nie jest wszystko takie czarno-bia┼ée.

To Twoja subiektywna opinia. Ja uwa┼╝am, ┼╝e wasze s─ůdy na temat psychoterapii niczym w rzeczywisto┼Ťci nie poparte s─ů kategoryczne, a jeszcze pr├│bujecie wm├│wi─ç, ┼╝e s─ů naukowe. Moje wypowiedzi s─ů neutralne, poniewa┼╝ nie pisz─Ö, ┼╝e kto┼Ť nie ma i┼Ť─ç do psychiatry, tylko ma poczyta─ç. Tak samo zaleca┼éabym np. w chirurgii plastycznej. Bardzo podoba mi si─Ö por├│wnanie chirurgii plastycznej do psychoterapii. To te┼╝ w jakie┼Ť mierze dziedzina opieraj─ůca si─Ö na ┼Ťcis┼éej nauce, ale w r├│wnej mierze korzystaj─ůca z metod eksperymentalnych, sztuki, osobowo┼Ťci psychoterapeuty. Co innego ni┼╝ ┼Ťcis┼éa chirurgia, kt├│ra opiera si─Ö w przewa┼╝aj─ůcej mierze na ─çwiczeniu tysi─ůce razy danego podej┼Ťcia w operacji, gdzie miejsce chirurga mo┼╝e wr─Öcz czasem przej─ů─ç robot wykonuj─ůcy dok┼éadnie to samo, tylko jeszcze bardziej precyzyjnie.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

@karolink Ten cytat troszk─Ö mnie przerazi┼é bo w kwestiach lecznictwa nie ufam podej┼Ťciu humanistycznemu. Moim zdaniem w kwestiach leczenia powinna wchodzi─ç w gr─Ö wy┼é─ůcznie nauka ┼Ťcis┼éa. Matematyka to godna zaufania przyjaci├│┼éka.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Go┼Ť─ç

Psychoterapia ze ┼Ťcis┼é─ů nauk─ů typu matematyka nie ma absolutnie nic wsp├│lnego. Psychiatria w przewa┼╝aj─ůcej mierze tak┼╝e, to dziedziny uznaniowe, tak w og├│le si─Ö tworzy dms, to nie wynik 2+2.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

Reetyyy... Ban poleciał? Brak słów

Mi nie pozostaje nic innego jak odnie┼Ť─ç si─Ö do tych s┼é├│w. :(

@karolink

"Psychoterapia ze ┼Ťcis┼é─ů nauk─ů typu matematyka nie ma absolutnie nic wsp├│lnego. Psychiatria w przewa┼╝aj─ůcej mierze tak┼╝e, to dziedziny uznaniowe, tak w og├│le si─Ö tworzy dms, to nie wynik 2+2. "

Wiem jak budowany jest DSM i to jest dramat. Ciekaw─ů histori─Ö w tym wzgl─Ödzie ma homoseksualizm kt├│ry przesta┼é by─ç chorob─ů w skutek nacisk├│w politycznych.

To te┼╝ daje do my┼Ťlenia: https://www.youtube.com/watch?v=cShBXctCH_I

Chcia┼ébym tu zwr├│ci─ç uwag─Ö na postaw─Ö @Heledore kt├│ra stygmatyzuje. To ┼╝e kto┼Ť prze┼╝y┼é co┼Ť strasznego odbiera tej osobie m─ůdro┼Ť─ç?

Tak, ludzie kt├│rzy w aktywny spos├│b zwracaj─ů uwag─Ö na problem i maj─ů ┼╝yciowy dorobek ┼éatwo przedstawi─ç jako aferzyst├│w z zaburzeniami psychicznymi. Warto s┼éucha─ç ludzi...

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

Wiesz co ja da┼éam si─Ö ponie┼Ť─ç i to bardzo. Z drugiej strony niestety jak zwykle wygra┼éa prymitywna obrona siebie poprzez atak. Tak dosta┼éam ostrze┼╝enie, potem usun─Ö┼éam konto, a potem chcia┼éam je przywr├│ci─ç, bo uzna┼éam, ┼╝e to g┼éupie obra─ç sobie inny nick, a co┼Ť mnie w tym forum poci─ůga. Mo┼╝e najbardziej w┼éa┼Ťnie takie rzadkie wizyty jak Twoja.

Ja da┼éam swoim zachowaniem pow├│d, aby mnie nazwa─ç aferzystk─ů bardzo chor─ů, ale spr├│buj─Ö zrobi─ç odwr├│t, co oczywi┼Ťcie nie zmienia faktu, ┼╝e nie zmieniaj─ů si─Ö moje pogl─ůdy na psychoterapi─Ö czy psychiatri─Ö.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Go┼Ť─ç

Witaj psychosceptyk,

Cz┼éowiek, jego fizyczno┼Ť─ç i psychika, to Tw├│j genotyp odziedziczony po rodzicach.┬áWychowanie przez rodzic├│w i w niewielkiej cz─Ösci wp┼éyw innego ┼Ťrodowiska/szko┼éa,koledzy itd/.Zapewne jeste┼Ť podobny w pewnej cz─Ösci do mamy i do taty.Identycznie jest z psychik─ů.Nie bierze si─Ö z Ducha ┼Ťwi─Ötego ale a z rodzic├│w.To Twoja osobowo┼Ť─ç.Osobowo┼Ť─ç w 90% wykluwa si─Ö od brzucha matki do wczesnej doros┼éo┼Ťci.Pozosta┼ée 10%- to spory naukowc├│w.Czy chcesz czy nie, masz dobre i z┼ée cechy swoich rodzic├│w pomimo,┼╝e ich w codziennym ┼╝yciu nie zauwa┼╝asz.Je┼╝eli w domu by┼é alkohol,mo┼╝esz ten wzorzec powt├│rzy─ç.By─ç mo┼╝e ju┼╝ to robisz.Od osobowo┼Ťci i charakteru jako dziedzicznego genotypu nie uciekniesz.Niestety,na r├│┼╝ne skrzywione osobowo┼Ťci nie ma proszka.Co mo┼╝na zmieni─ç metodami psychologicznymi jak Twoje ┼╝ycie jest zdeterminowane genami?To te sporne 10% oraz nauka jak z dan─ů osobowo┼Ťci─ů ┼╝y─ç┬ái nie krzywdzi─ç innych.To wszystko.Czy ten determinizm mo┼╝na zmieni─ç samemu?.Moim zdaniem TAK.To praca nad sob─ů i tym co przeszkadza Ci w kontaktach spo┼éecznych sensu largo.Je┼╝eli immanentn─ů cech─ů Twojej osobowo┼Ťci jest chciwo┼Ť─ç-pracuj nad tym.Je┼╝eli jeste┼Ť alkoholikiem-pracuj nad tym.Bez urazy oczywi┼Ťcie.

Ja mam takie geny jakie mam.Popieprzone.Lecz pracuj─Ö z r├│┼╝nym skutkiem aby by─ç lepszy.Z psychoterapii zasta┼éo mi jedno,┼╝ebym si─Ö wi─Öcej rusza┼é.Co wykorzysta┼éem.Reszta,czy mi si─Ö uda┼éo czy nie to ju┼╝ os─ůdz─ů inni.Przynajmniej pr├│bowa┼éem.Co i Tobie radz─Ö.

Pozdrawiam.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

@psychosceptyk nigdzie nie napisa┼éam, ┼╝e cokolwiek komukolwiek odbiera m─ůdro┼Ť─ç. Zwr├│ci┼éam tylko uwag─Ö na jednoznaczno┼Ť─ç wypowiadanych s─ůd├│w. Nie mia┼éam na celu te┼╝ ┼╝adnej stygmatyzacji.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

@karolink Nie uwa┼╝am ┼╝eby┼Ť by┼éa aferzystk─ů.

Wiesz? Czasem tak bardzo boimy si─Ö by─ç sob─ů ┼╝e nam odwala... nie b├│j si─Ö by─ç sob─ů i swobodnie wyra┼╝a─ç swoje zdanie. Dop├│ki nie krzywdzisz tym nikogo, nie ma w tym nic z┼éego.

@appendix

Dzi─Ökuj─Ö za odpowied┼║ i przy┼é─ůczenie si─Ö do dyskusji.

Ludzki genom i ludzki m├│zg to nadal wielka zagadka.┬á Nie twierdz─Ö, ┼╝e nie masz racji. By─ç mo┼╝e masz. Nie mnie r├│wnie┼╝ ocenia─ç podobie┼ästwo do rodzic├│w. Wiem jednak jedno, ┼╝e alkoholizm czy jaki┼Ť inny *izm to nie cecha zapisana w genach. Bo to wytwory ludzkie. Ka┼╝dy cz┼éowiek jest podatny na uzale┼╝nienia. Uzale┼╝ni─ç mo┼╝na si─Ö od wszystkiego.

Moim zdaniem psychologia ma bardzo z┼ée spojrzenie na temat uzale┼╝nie┼ä. Wydziela si─Ö uzale┼╝nienie m.in od alkoholu, narkotyk├│w, seksu, komputera, hazardu etc. Moim zdaniem powinno si─Ö to podzieli─ç na mniej grup jak np. uzale┼╝nienia chemiczne i behawioralne (?)/wyuczone wynikaj─ůce z nabytych nawyk├│w.

W alkoholizm mo┼╝na wpa┼Ť─ç na wiele sposob├│w i nie zawsze wynika to ze sk┼éonno┼Ťci. Wiem, mo┼╝e to zabrzmie─ç ┼Ťmiesznie, ale mo┼╝e to wynika─ç nawet z uwarunkowa┼ä spo┼éecznych albo z presji otoczenia (┼Ťrodowiska).

Ale to nie jest tematem tego topicu i nakr─Öcamy offtop. Tw├│j post zawiera bardzo ciekawe i warto┼Ťciowe przemy┼Ťlenia i wiadomo┼Ťci jednak wydaje mi si─Ö (cho─ç mog─Ö si─Ö myli─ç - wybacz je┼Ťli tak jest) nie odnosi si─Ö do tego tematu.

Bardzo dzi─Ökuj─Ö ┼╝e przy┼é─ůczy┼ée┼Ť si─Ö do dyskusji.

@Heledore

A ja nigdzie Tobie nie zarzuci┼éem ┼╝e tak napisa┼éa┼Ť. Tw├│j post sugeruje, ┼╝e czyje┼Ť prze┼╝ycia odbieraj─ů zdolno┼Ť─ç oceny i opisywania otaczaj─ůcego ┼Ťwiata. Tu akurat psychologii.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
2 godziny temu, appendix napisał:

Witaj psychosceptyk,

Cz┼éowiek, jego fizyczno┼Ť─ç i psychika, to Tw├│j genotyp odziedziczony po rodzicach.┬áWychowanie przez rodzic├│w i w niewielkiej cz─Ösci wp┼éyw innego ┼Ťrodowiska/szko┼éa,koledzy itd/.Zapewne jeste┼Ť podobny w pewnej cz─Ösci do mamy i do taty.Identycznie jest z psychik─ů.Nie bierze si─Ö z Ducha ┼Ťwi─Ötego ale a z rodzic├│w.To Twoja osobowo┼Ť─ç.Osobowo┼Ť─ç w 90% wykluwa si─Ö od brzucha matki do wczesnej doros┼éo┼Ťci.Pozosta┼ée 10%- to spory naukowc├│w.Czy chcesz czy nie, masz dobre i z┼ée cechy swoich rodzic├│w pomimo,┼╝e ich w codziennym ┼╝yciu nie zauwa┼╝asz.Je┼╝eli w domu by┼é alkohol,mo┼╝esz ten wzorzec powt├│rzy─ç.By─ç mo┼╝e ju┼╝ to robisz.Od osobowo┼Ťci i charakteru jako dziedzicznego genotypu nie uciekniesz.Niestety,na r├│┼╝ne skrzywione osobowo┼Ťci nie ma proszka.Co mo┼╝na zmieni─ç metodami psychologicznymi jak Twoje ┼╝ycie jest zdeterminowane genami?To te sporne 10% oraz nauka jak z dan─ů osobowo┼Ťci─ů ┼╝y─ç┬ái nie krzywdzi─ç innych.To wszystko.Czy ten determinizm mo┼╝na zmieni─ç samemu?.Moim zdaniem TAK.To praca nad sob─ů i tym co przeszkadza Ci w kontaktach spo┼éecznych sensu largo.Je┼╝eli immanentn─ů cech─ů Twojej osobowo┼Ťci jest chciwo┼Ť─ç-pracuj nad tym.Je┼╝eli jeste┼Ť alkoholikiem-pracuj nad tym.Bez urazy oczywi┼Ťcie.

Ja mam takie geny jakie mam.Popieprzone.Lecz pracuj─Ö z r├│┼╝nym skutkiem aby by─ç lepszy.Z psychoterapii zasta┼éo mi jedno,┼╝ebym si─Ö wi─Öcej rusza┼é.Co wykorzysta┼éem.Reszta,czy mi si─Ö uda┼éo czy nie to ju┼╝ os─ůdz─ů inni.Przynajmniej pr├│bowa┼éem.Co i Tobie radz─Ö.

Pozdrawiam.

Nie uwa┼╝am tak. Mo┼╝e przeczytaj biopsychologiczne podstawy psychologii Kalata on tam ┼éadnie opisuje jak to jest z genami i ich ekspresj─ů tzn. mamy jaki┼Ť zestaw predysponuj─ůcy nas do jaki┼Ť zachowa┼ä, ale wiele z tego si─Ö nie ujawni je┼╝eli nie b─Ödzie odpowiedniego bod┼║ca ze ┼Ťrodowiska. Ukryta predyspozycja do schizofrenii mo┼╝e si─Ö np. ujawni─ç po b┼éahym wypadku samochodowym, tak by┼éo z moim znajomym, kt├│ry dosy─ç p├│┼║no zachorowa┼é, bo w wieku trzydziestu kilku lat. Okre┼Ťlaj─ů to mianem nature vs nurture. Bardzo du┼╝y wp┼éyw ma te┼╝ ┼Ťrodowisko p┼éodowe, kt├│remu dotychczas po┼Ťwi─Öcano niewiele uwagi . To dlatego bli┼║niaki monozygotyczne ( identyczne rozwijaj─ůce si─Ö w jednej kosm├│wce) s─ů te┼╝ tak bardzo podobne do siebie wzgl─Ödem charakteru, natomiast dizygotyczne znacznie si─Ö czasem r├│┼╝ni─ů. Poza tym medycznie to wygl─ůda tak, ┼╝e kod genetyczny przekazywany nam przez rodzic├│w si─Ö kilka razy krzy┼╝uje tzw. crossing over, do tego dochodz─ů jeszcze mutacje, te kt├│re zazwyczaj si─Ö nie ujawniaj─ů, ale maj─ů miejsce. Mo┼╝liwych jest 8 milion├│w kombinacji w mejozie. To w┼éa┼Ťnie predysponuje nas do post─Öpu ewolucyjnego, a w ewolucja akurat zosta┼éa potwierdzona naukowo. Naukowcy doszli do wniosku, ┼╝e nie da si─Ö oddzieli─ç ┼Ťrodowiska od gen├│w i trzeba zawsze bra─ç te dwie zmienne za r├│wnie wa┼╝ne i przeplataj─ůce si─Ö ze sob─ů, a nie patrze─ç w oderwaniu od tego. Jest te┼╝ efekt mno┼╝nika i inne koncepcje, kt├│re dog┼é─Öbnie t┼éumacz─ů to zagadnienie.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Go┼Ť─ç

"┬áSk┼éonno┼Ťci do patologicznych zachowa┼ä.

Niestety - sk┼éonno┼Ťci do agresywnych czy patologicznych zachowa┼ä, s─ů tak┼╝e w du┼╝ym stopniu dziedziczne. Poziom stresu badamy poprzez oznaczanie katecholamin w surowicy krwi tj. adrenalina, noradrenalina, czy dopamina. Wzrost ich poziomu ┼Ťwiadczy o silnej reakcji na stres. Najlepiej poznanym genem kontroluj─ůcym cechy psychiczne jest gen koduj─ůcy oksydaz─Ö monoaminow─ů A (MAOA). Jest to enzym, kt├│ry rozk┼éada katecholaminy. Mutacje w tym genie prowadz─ů do zaburze┼ä w dzia┼éaniu neurotransmiter├│w, nast─Öpuje gromadzenie si─Ö ich w osoczu, co pot─Öguje gwa┼étown─ů reakcj─Ö na stres. Warianty genu MAOA powi─ůzano z schizofreni─ů, uzale┼╝nieniami (od alkoholu, nikotyny), sk┼éonno┼Ťci─ů do depresji czy nadmiern─ů agresj─ů.," ┼║r├│d┼éo:tylkonauka.pl

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
31 minut temu, appendix napisał:

"┬áSk┼éonno┼Ťci do patologicznych zachowa┼ä.

Niestety - sk┼éonno┼Ťci do agresywnych czy patologicznych zachowa┼ä, s─ů tak┼╝e w du┼╝ym stopniu dziedziczne. Poziom stresu badamy poprzez oznaczanie katecholamin w surowicy krwi tj. adrenalina, noradrenalina, czy dopamina. Wzrost ich poziomu ┼Ťwiadczy o silnej reakcji na stres. Najlepiej poznanym genem kontroluj─ůcym cechy psychiczne jest gen koduj─ůcy oksydaz─Ö monoaminow─ů A (MAOA). Jest to enzym, kt├│ry rozk┼éada katecholaminy. Mutacje w tym genie prowadz─ů do zaburze┼ä w dzia┼éaniu neurotransmiter├│w, nast─Öpuje gromadzenie si─Ö ich w osoczu, co pot─Öguje gwa┼étown─ů reakcj─Ö na stres. Warianty genu MAOA powi─ůzano z schizofreni─ů, uzale┼╝nieniami (od alkoholu, nikotyny), sk┼éonno┼Ťci─ů do depresji czy nadmiern─ů agresj─ů.," ┼║r├│d┼éo:tylkonauka.pl

@appendix

To bardzo ciekawe źródło naukowe. Mniemam że równie wiarygodne jak... kopalniawiedzy...

No ale ok, obalmy t─ů pseudonauk─Ö:

Wystarczy spojrze─ç wstecz w histori─Ö. Je┼╝eli fakt ┼╝e agresja w ostatnich stuleciach by┼éa sposobem na przetrwanie i prze┼╝ycie podczas wojen w tym II wojnie ┼Ťwiatowej nie jest przekonywuj─ůca to cofnijmy si─Ö w ┼Ťwiat ostrego alkoholizmu.

C├│┼╝ np. pito kilkaset lat temu m.in w Polsce? Piwo. Piwo la┼éo si─Ö hektolitrami. Bo moda? Ot├│┼╝ nie. Powodem takiego stanu rzeczy by┼é fakt i┼╝ woda z rzek, jezior etc zbytnio czysta i pitna nie by┼éa. Je┼Ťli dodamy do tego fakt ┼╝e w dawnych czasach nie potrafiono w miar─Ö hermetycznie wody przechowywa─ç wszystko staje si─Ö jasne. W piwie znajdowa┼é si─Ö alkohol kt├│ry mordowa┼é drobnoustrojstwa na pot─Ög─Ö.

Cofnijmy si─Ö jeszcze lata wstecz. Albo nie! Zosta┼ämy i tu... Kiedy┼Ť po jedzonko nie sz┼éo si─Ö do Piotra i Paw┼éa tylko bra┼éo si─Ö bro┼ä i zabija┼éo. Dzi┼Ť to "okrutne", "z┼ée" i "niecywilizowane".

Przez setki lat nasi przodkowie chlali na pot─Ög─Ö i mordowali na pot─Ög─Ö.

Sp├│jrzmy na p├│┼énoc. Kraje skandynawskie dzi┼Ť go┼Ťcinne i przyjazne maj─ů ciekaw─ů przesz┼éo┼Ť─ç w postaci wiking├│w. A wikingowie to niez┼ée po**by byli. Spos├│b barbarzy┼ästwa w ich rytua┼éach by┼é... Rytua┼é krwawy orze┼é - k┼éadli jegomo┼Ťcia buzi─ů do ziemi, rozcinali ┼╝eberka i robili z nich orze┼éka.┬á

Zatem wszyscy jeste┼Ťmy niez┼éymi patusami prawda?

Co do mnie to bi┼éem si─Ö┬á z 5 razy w ci─ůgu ostatnich 30 lat i pami─Ötam ┼╝e tylko raz zaatakowa┼éem. Z wymiarem sprawiedliwo┼Ťci mia┼éem do czynienia a┼╝ 0 razy. Nie licz─ůc sytuacji w kt├│rych by┼éem ┼Ťwiadkiem. M├│j jedyny na┼é├│g to kawa i jest to na┼é├│g ┼Ťwiadomy - w tej kwestii jestem smakoszem. Alkoholu nie pij─Ö, papieroch├│w nie pal─Ö i nie za┼╝ywam ┼╝adnych ciekawostek.

Wi─Ökszo┼Ť─ç mojej rodziny to ludzie z wy┼╝szym wykszta┼éceniem. Chocia┼╝ z t─ů agresj─ů... Mam kilku zas┼éu┼╝onych wojskowych w rodzie. ­čÖé

Prawda jest taka ┼╝e ka┼╝dy z nas ma w sobie pewne pierwotne instynkty. Instynkt zab├│jcy r├│wnie┼╝ - chocia┼╝ to niepoprawna politycznie prawda, ale tak jest.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Go┼Ť─ç

Witaj psychosceptyk,

Pozdrawiam.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Go┼Ť─ç

Witaj psychosceptyk,

Pozdrawiam.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Go┼Ť─ç

Powtarza mi posty przepraszam.

Dziedziczno┼Ť─ç osobowo┼Ťci,predyspozycji do chor├│b,talent├│w itd. jest ju┼╝ na tyle udowodniona,┼╝e nie ma co mno┼╝y─ç cytat├│w.Wzi─ů┼éem pierwszy lepszy.

Pozdrawiam.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

Je┼Ťli chcesz doda─ç odpowied┼║, zaloguj si─Ö lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani u┼╝ytkownicy mog─ů komentowa─ç zawarto┼Ť─ç tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj si─Ö

Zaloguj si─Ö

Posiadasz ju┼╝ konto? Zaloguj si─Ö poni┼╝ej.

Zaloguj si─Ö