Skocz do zawartości
Nerwica.com

Geranium


mikrobia

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was stosuje/stosował geranium i w jakiej postaci? Na forum są szczątkowe informacje na ten temat - jest nielegalna i amfetaminopodobna...

Osobiście uprawiam tę roślinkę już od kilku lat i stosuję na dwa sposoby - pierwszy to leczenie zapalenia ucha a drugi to "dezodorant" antydepresyjny. Czytałam gdzieś kiedyś, że roślina ta zawiera aromatyczny olejek o właściwościach antydepresyjnych, stosowany przez ludzi po ciężkich przeżyciach. "Dezodorant" robię w najprostszy z możliwych sposobów: kilka świeżo zerwanych liści umieszczam w buteleczce z atomizerem i zalewam wódką lub bimbrem dobrej jakości. Po 24 godzinach jest gotowy do użycia, czyli rozpylam go sobie przed nosem kilka razy dziennie. Czy to pomaga? Nie zauważyłam, aby szkodziło, a to już dużo. Babcia mojego męża miała zawsze w pokoju geranium, często do niego podchodziła i poruszała rośliną, która uwalniała aromatyczny olejek, babcia zawsze tak się "sztachała" i żyła bardzo długo i żadnej depresji nie miała - pomimo bardzo ciężkich przeżyć. Także może coś w tym jest...a nawet, jeśli to tylko zabobon, to może chociaż jako placebo zadziała. Tak czy siak humor mi ostatnio dopisuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę info z netu:

 

"Unia europejska zakazała stosowania geranium w produktach gdyż wg nich geranium to jest to samo co 1,3 DMAA i zakazała sprzedaży produktów które mają w skłądzie geranium.Nasz SANEPID również to potwierdził i nakazał wycofanie ze sprzedaży produkty z tym składnikiem".

 

"Geranamina, DMAA, 1,3-dimetyloamylamina™ - organiczny związek chemiczny występujący w niewielkich ilościach w olejku geranaminowym (pozyskiwanym z rośliny Pelargonium odorantissimum). Substancja ta zaliczana jest do amin alifatycznych, wpływa na aktywność neuroprzekaźników, w tym katecholamin, z jednej strony hamując wychwyt zwrotny noradrenaliny z drugiej zwiększając jej produkcję".

 

"Działa silnie pobudzająco, poprawia zdolności wysiłkowe fizyczne i intelektualne, jej potencjał jest szczególnie odczuwalny w połączeniu z kofeiną. W obiegowym ujęciu często przyrównywana jest do zakazanej efedryny, zakres jej działania jest jednak bardziej ośrodkowy niż obwodowy, co pozwala na zmniejszenie ryzyka niektórych reakcji niepożądanych takich jak np. drżenie rąk. Absolutnie nie nadaje się do stosowania przed 18 rokiem życia i w wypadku osób nadwrażliwych na działanie stymulantów

 

:nono: hmmm, może jednak przy psychotropach i antydepresantach nie będę tego wdychała tak bezpośrednio, pozostanę przy "perfumowaniu" sobie tym powietrza w pomieszczeniu, to chyba nie powinno zaszkodzić...jak myślicie? :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atu z innej beczki:

 

"Zastosowanie świeżych liści geranium

 

są pomocne np. w reumatyzmie – trzeba sporządzać z nich okłady na bolące miejsca,

pomagają na ból uszu – podobno skutecznie działa wkładanie do nich świeżych liści lub olejku z nich,

mogą być dodatkiem do potraw – na przykład można dodać je do herbaty, co polepszy jej aromat; natomiast kuchnia południowoeuropejska używa ich jako dodatku do sosów, dżemów, słodkiego pieczywa,

działają łagodząco na skórę (geranium likwiduje liszaje, choroby skóry, egzemy) – garść świeżych listków drobno kroimy i dodajemy do kąpieli (bezpośrednio do wanny z wodą lub po zaparzeniu pod przykryciem),

licie zapakowane w przepuszczające powietrze płócienne woreczki można używać jako zapachu do szafy z ubraniami,

niektórzy uważają, że wdychanie zapachu liści lub olejku z geranium obniża ciśnienie krwi.

Listki i kwiaty można kandyzować, by wykorzystać je do dekoracji ciast i deserów. Dodatkowo wieczorna inhalacja z liści geranium działa na niektóre osoby nasennie. Osoby, która mają dużo stresów, mogą pić uspokajającą lemoniadę z geranium. Aby ją przygotować, należy poszatkować liście geranium (pół garści) i wymieszać je z siedmioma łyżkami miodu. Po co najmniej 2 godzinach zalewamy papkę czterema szklankami wody. Dodajemy sok wyciśnięty z połowy cytryny i gotowe.

 

Właściwości lecznicze ma również olejek eteryczny z geranium. Działa on przeciwbakteryjne (unicestwia np. gronkowce i paciorkowce) oraz przeciwwirusowo. Dlatego używa się go do leczenia chorób układu oddechowego, przeziębień, grypy, kataru, kaszlu i stanów zapalnych zatok. Jest również pomocny, gdy wystąpią u nas infekcje skóry (przy trądziku, egzemach, opryszczkach i rozstępach skóry). Ponadto olejek eteryczny z anginki reguluje krążenie krwi (wdychanie codziennie przez ok, 10 minut zapachu z liści geranium obniża ciśnienie krwi) i gospodarkę płynami (przy nadmiernym gromadzeniu płynów przed miesiączką lub w przypadku cellulitisu).

 

Olejek eteryczny z geranium wykorzystywany jest do różnych rzeczy. Przede wszystkim:

 

skutecznie odstrasza komary,

odświeża powietrze w pomieszczeniu,

stosowany jest do produkcji różnego rodzaju mydeł i perfum,

wchodzi w skład zapachowych mieszanek kwiatowych,

stosuje się go jako dodatek do kremów pielęgnacyjnych do twarzy."

 

:bezradny: sama już nie wiem :lol: Ciekawa jest ta lemoniada...ale z lekami nie będę lepiej mieszała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×