Skocz do zawartości
Nerwica.com

Związek stresu z chorobami kręgosłupa


bpz1985

Rekomendowane odpowiedzi

Powszechnie przyjmuje się, że choroby kręgosłupa w większości przypadków spowodowane są fizycznym zaniedbaniem własnego organizmu: siedzącą postawą (szczególnie w dzieciństwie i okresie dojrzewania), zgarbione plecy, noszenie ciężkich przedmiotów, brak uprawiania sportu, brak chęci i motywacji do poprawy kondycji fizycznej. Jednakże w wyniku przeprowadzonych badań, które dowodzą, że na choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa może także wpłynąć stres i nerwica, który to w nowoczesnym świecie pojawia się bardzo często już w młodym wieku – zarówno u kobiet jak i mężczyzn, nasuwa się także aspekt psychologiczny i psychiczny podłoża powstawania i leczenia chorób kręgosłupa.

Skutki przewlekłego i chronicznego stresu mogą być opłakane. Napięte mięśnie całego ciała mogą spowodować osłabienie układu odpornościowego, zaostrzanie objawów wielu chorób z autoagresji, np. Hashimoto, Gravesa-Basedowa, reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Przeprowadzono badani, które dowodzą, ze wyniku nieustającego stresu, jeżeli żyjemy w ciągłym napięciu po dniu czasu nasz kręgosłup (rdzeń kręgowy) jest w stanie skurczyć się o 2 cm. Skurczony i ściśnięty rdzeń kręgowy z czasem może nawet doprowadzić do wypadnięcia dysku między kręgami. Bóle kręgosłupa są wynikiem napięcia i przeciążenia mięśni, które pod wpływem adrenaliny stają się twarde jak kamień. W momencie zagrożenia chowamy głowę w ramionach i odchylamy ją. Wyginają się kręgi szyjne i piersiowe. By utrzymać odpowiednią postawę, muszą pracować inne mięśnie. To zwykle powoduje ból w odcinku szyjnym lub lędźwiowym. Pamiętajmy, ze nasz organizm jest niczym innym jak wielkim myślącym motorem elektrycznym i chemicznym i zachwianie jego równowagi spowodowanej stresem, może stanowić dla nas bolesne konsekwencje. Ważnym więc jest określenie swojego problemu – czy przypadkiem nie powstał on w naszej głowie – może bardziej będzie nam potrzebna pomoc psychologa lub psychoterapeuty. Wszystkie organy naszego organizmu są wzajemnie powiązane, więc dysfunkcja jednego z nich może pociągnąć za sobą kłopoty i bóle całego organizmu. Rdzeń kręgowy wraz z mózgiem tworzy centralny układ nerwowy naszego organizmu, to elektrownia, źródło energii naszego ciała, tak więc zadbajmy o niego, by już za młodu nie nabawić się chorób kręgosłupa.

Życie w ciągłym napięciu nerwowym powoduje poważne dolegliwości, które niekiedy nasilają się dopiero po zakończeniu stresującej sytuacji. Warto więc częściej (jak to możliwe) odpoczywać (prawdziwie, a nie przed telewizorem lub komputerem), wyjechać w odludne, odstresowawszy miejsce, albo też zasięgnąć porady terapeuty, specjalisty – dietetyka, osteopaty, fizjoterapeuty, psychologa, psychiatry, psychoterapeuty. Można też wziąć udział w treningu grupowym, turnusie rehabilitacyjnym radzenia sobie ze stresem, traumą psychiczną. Najlepiej w miejscu, które sprzyja relaksowi i wypoczynkowi. Miejscu, gdzie można spotkać się wspólnie, kompleksowo przeanalizować problem każdego z uczestników turnusu. Od tego zależy zdrowie ciała, psychiki i duszy każdego z nas.

 

prof. dr hab Yaroslav Bahriy i zespół ośrodka Mental Relax House

Turawa, woj. opolskie

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie już od dawna wiadomo, że stres, lęki, obawy powstające w psychice mają swoje odzwierciedlenie w stanie fizycznym organizmu (np. zwiększona produkcja katecholamin wskutek stresu), a każda zmiana w organizmie wpływa na stan emocjonalny, np. ból fizyczny sprawia, że stajmy się przygnębieni, smutni albo poirytowani. Zatem organizm (ciało) i psychika (emocje) są z sobą wzajemnie sprzężone, jedno wpływa na drugie i odwrotnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×