Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
odkopacz

Heloł

Rekomendowane odpowiedzi

bywam sobie na różnych forach okołopsychologicznych i doszedłem do wniosku, że i tu się powitam i wypowiem, a co?

 

od kilku lat zauważam w sobie niechęć do życia na tym konkretnym świecie. im bardziej poznaję "dorosły" świat tym mocniej mnie odrzuca i tym mniej chcę w nim uczestniczyć. nawarstwia to moje podejście do życia, które kontrastuje z podejściem normalnych, dorosłych ludzi.

 

zawsze racjonalizuję swoje stany i na razie doszedłem do wniosku, że są one wywołane tym, że kiedyś w ciągu historycznym ktoś popełnił błąd i pozamieniał miejscami wartości liczbowe z tymi naprawdę i najgłębiej cenionymi przez ludzi. za swoje stany winię więc konieczność zarabiania pieniędzy i zajmowanie się nimi (co jest wyuczone, a nie naturalne) https://strimoid.pl/c/p4gboR/malpy-pieniadze-i-prostytucja . kolejne są w zasadzie pochodną pierwszego, rozkładają ją na czynniki pierwsze.

 

wychodzę z założenia, że będąc sobą, wcale nie potrzebuję w tym uczestniczyć. ludzie rozmawiając ze mną często zarzucają mi też, że potrafię wszystko strywializować i psuję im nastrój. mnie osobiście to podejście do mnie nie dziwi. jak można zaprzeczyć człowiekowi, który pokazuje, że wszystko to, co uznawało się za prawdziwe i świadczące o czymś "wielkim" jest warte tyle samo, co życie w nędzy i niedostatku?

 

jestem też przekonany, że odgórna i niekwestionująca akceptacja świata zewnętrznego, jak i brak wyobraźni ku temu co z tym zrobić dla samego siebie jest powodem nie tylko moich negatywnych stanów (możliwie depresji, nie badałem się) ale i wielu innych ludzi. możliwe jest też to, że to co specjaliści nazywają zmianami w mózgu jest po prostu naturalną potrzebą życia w innych warunkach, w inaczej zorganizowanym świecie.

 

ludzie mi mówią, że osiągnąłem w życiu wiele: skończyłem dwa kierunki studiów, jestem z kochającą dziewczyną, udało mi się przeprowadzić do większego miasta z wcześniejszego wy......wka, mam czarny pas w karate, umiem grać na różnych instrumentach muzycznych, piszę poezję i takie tam. potrafię wszystko, gdy tylko tego chcę. ludzie się więc dziwią jak to możliwe, że ktoś taki jak ja nie chce "przejąć odpowiedzialności za siebie" "nie chce się cieszyć tym co ma", natomiast jeżeli o mnie chodzi, to mógłbym temu wszystkiemu zaprzeczyć i uznać za nieistniejące, niepotrzebne i niesatysfakcjonujące z wielu powodów.

 

kierują mną słowa jednego z moich wykładowców, które wyrażały mniej więcej to, że jeżeli ktoś czegoś namacalnie nie widzi, to zawsze będzie mówił, że tego nie ma. zmieniając perspektywę mam szansę zmienić postrzeganie a potem świat. w pewnym sensie nie chcę się asymilować w obecnie istniejącym świecie. uważam go za krzywdzący i wyrosły na zbyt wielu ludzkich błędach.

 

dla samego siebie i dla czytających ten wątek: szukam inspiracji. chciałbym zebrać jak najwięcej pomysłów na to w jaki sposób alternatywnie żyć nie zasilając tego, co sprawia nam ból i cierpienie. wiecie dokładnie czego chcecie? wiecie w jakim świecie chętnie byście chcieli żyć? co sprawia Wam najwięcej radości?

 

chętnie porozmawiam na ten temat w tym bądź w innym, zasugerowanym wątku.

 

pozdrówko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może własnie za duzo racjonalizujesz a za mało czujesz i dopoki tak bedziesz miał nic cie niebedzie cieszyc a dorabiasz sobie do tego ideologie zeby sie wybielic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tahela

 

bardzo możliwe, że za dużo racjonalizuję. często to słyszałem, jednak nie wierzę w pełni żadnemu z tych głosów. zawsze czułem się w konflikcie w relacji ja-świat/inni z powodu uczonych mnie ideałów o życiu i praktyki, która nazbyt często pokazywała co innego. często wewnętrzny ja krzyczy, że jest nie tak jak powinno być. że na świecie jest za dużo konfliktów, z którymi nie wiadomo co dalej zrobić. że ludzie na siłę trzymają się stworzonego przez siebie "ładu", który na dłuższą metę nie ma sensu.

 

co "czuję"? to dobre pytanie. na pewno umiem odczuwać negatywne emocje, a w dobrych chwilach popadam w letarg, który mnie zadowala i pozwala mi się zrelaksować. nie potrafię się skupiać na własnych emocjach i odczuciach, uświadomiono mi dawno temu, że nie są one istotne i nauczono mnie je trzymać na wodzy. ostatnio kiedy wybuchłem, ponad 10 lat temu, nie skończyło się to dobrze dla nikogo. męczy mnie to bardzo, jednak ostatnio coraz częściej gubię się w strachu i gniewie.

 

strumień świadomości #1

 

czy innym, "zdrowym" ludziom z łatwością przychodzi akceptowanie świata i nie mają wewnętrznych oporów przed chęcią uczestniczenia w nim na co dzień? (i pomimo tego, że to co naprawdę robią w dalszym rozrachunku nie ma sensu? tylko dla przeżycia i bez głębszych idei?) nigdy nie chcieli żyć z daleka od zgiełku i niepotrzebnych informacji generowanych praktycznie w nieskończoność na co dzień? nigdy nie chcieli połączyć w całość faktów, że obecnie rodzący się ludzie coraz częściej chorują na aspergery, autyzmy i wykrywają u nich kolejne dysfunkcje i wysnuć z tego globalnych wniosków?

trudno mi w to uwierzyć, tym bardziej, że osoby, które miały znaczący wpływ na rozwój świata i do tej pory ich idee i dzieła mają 'duże branie' bardzo często same były dysfunkcyjne, fanatycznie czemuś oddane. goethe spowodował falę samobójstw po tym, jak go rzuciła szlachcianka. freud miał problemy z kobietami (matką, a jakże! - "pasje zygmunta freuda"). a hitler był wykluczonym niemotą który nie potrafił czytać i pisać, a później lekcje przemówień brał od podrzędnego aktorzyny (niestety, nie podam źródła, wyniesione z wykładów literaturoznawczych). do tej pory ludzie są pod wrażeniem cierpień młodego wertera (klasyk nasączony jadem i nienawiścią do życia), psychoanalizy czy faktu jak szybko i skutecznie w odpowiedniej epoce zadziałał ten trzeci, rzeczony jegomość, by przejąć kontrolę nad umysłami ludzi i dać im "wizję", lub nawet być zafascynowanym jego wizją.

 

dlaczego piszę o takich rzeczach? chciałbym, żeby ktoś mi udowodnił, że ten świat ma sens i że warto w nim uczestniczyć. miło by było również wiedzieć, że są jakieś istoty, które mają dobre intencje i chcą zrobić coś dobrego. czułbym się wtedy o wiele spokojniej i czułbym, że nie jestem sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świat jest takim jakim tworzą go ludzie. ja też się nie czuję tu dobrze, ale staram się mimo to szukać miejsca w którym będę mogła żyć. zadowolenie znajduję w rozmowach z ludźmi, w słuchaniu ich, w chwilach kiedy są trochę bardziej prawdziwi i mniej grają. co do budowania alternatywnych rzeczywistości to jest trochę pomysłów i grup, które starają się wcielić w życie idee które są dla nich ważne. zależy co dokładnie Ci nie pasuje - kapitalizm, sposób myślenia większości wokół Ciebie, wyzysk czy cokolwiek innego..można szukać zrozumienia i podobnych sobie, choć nie zawsze łatwo znaleźć. jeszcze trudniej zaś porzucić dotychczasowe nawyki i żyć inaczej, bardziej świadomie, odpowiedzialnie.

nie sądzę by ktokolwiek był w stanie Cię przekonać co do wartości tego co uzyskałeś i życia samego w sobie. to nie tyle kwestia walki na racjonalne argumenty co raczej sfera nastawienia, emocji, uczuć i relacji jakie Cię wiążą z tym światem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×