Skocz do zawartości
Nerwica.com

ot


elo

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ nie ma żadnych przesłanek, dowodów aby bóg istniał.

To, że nie ma przesłanek nie oznacza, że coś nie jest prawdą :arrow:https://pl.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_ignorantiam

 

Nie dość że nie ma dowodów , że bóg istnieje, to jest masa dowodów, które zaprzeczają jego istnieniu (paradoks omnipotencji).

Paradoks omnipotencji nie jest dowodem, nie ma też jednego uzgodnionego jego rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie chce znać super przepisu na wegańską sałatkę?

myślałem, że weganie bedą zaintersowani :-|

 

Ja jestem zainteresowana:)

 

a wiec kroisz ser feta z mąki z ciecierzycy

dodajesz 2 pomidory ogorek szklarniowy, oliwki, czerwona cebule, sałate, kilka kropelek soku z cytryny na koniec posypujesz pieprzem zielonym, a nastepnie wyrzucasz to gowno przez okno i smażysz krwistego steka ahahah:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w ogóle co to za słowotwórstwo "niskopłatna" :lol: jak w języku polskim istnieje słowo "tania" :P no ale to źle chyba brzmi, tania terapia. Terapia niskich lotów :P

 

Czy niskopłatna, to pojęcie względne, jako osoba w kryzysie przez co niezdolna do pracy nie miałabym jak wyrzucić 50 zł za godzinkę nasiadówki, czy tam dwie, bo nawet nie ma info ile taka terapia ma potrwać :P No ale dla takiej pani psychoterapeutki rżnącej i 100 zł za godzinę, 50 zł to faktycznie może się mało wydawać... :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiara w Boga itp i racjonalizm to właśnie oksymoron

Ponieważ?

Ponieważ wiara (w cokolwiek) nie jest podparta racjonalną analizą.

Jest podstawą nie są logiczne wnioski lub argumenty.

Dlaczego sądzisz, że nie jest podparta racjonalną analizą? Przecież wierzący (i mówię tu o wszystkich religiach) też zastanawiają się nad kwestiami wiary i analizują co wg nich jest prawdą. Jeśli ktoś przyjmuje jakiś system wierzeń jedynie na wiarę, bez użycia rozumu, to robi źle.

Zresztą jestem pewna, że racjonaliści też przyjmują, że pewne rzeczy (niekoniecznie związane z religią) istnieją/są prawdą, nie mając na nie dowodów ;)

 

a wiec kroisz ser feta z mąki z ciecierzycy

dodajesz 2 pomidory ogorek szklarniowy, oliwki, czerwona cebule, sałate, kilka kropelek soku z cytryny na koniec posypujesz pieprzem zielonym, a nastepnie wyrzucasz to gowno przez okno i smażysz krwistego steka ahahah:D

Nieładnie :nono:

 

Ja bym nie mogła zostać weganką. Wegetarianką może jeszcze, bo to jestem w stanie zrozumieć. Ale też raczej to niemożliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę żyć w zgodzie z moim systemem wartości, a nie tylko tak, żebym tu i teraz czuła się zadowolona i nieobolała. Co do egoizmu, to gatunek ludzki kompletnie nie potrafi go kontrolować. Dewastujemy ekosystem w takim tempie, że niedługo chyba przejdziemy w końcu na kanibalizm. Nasz egoizm nas kiedyś pochłonie. Europa się wyludnia, więc u nas nie jest jeszcze najgorzej, ale w innych częściach świata zmiany są przytłaczające. Niestety ludzie nie potrafią patrzeć w szerokiej perspektywie i łączyć faktów.

 

Ladywind, chętnie podam Ci na pw namiar na mojego bloga, ale zanim go założę i wrzucę pierwsze wypociny, minie pewnie z miesiąc :) .

 

Weganizm to nie tylko dieta, to styl życia. Żeby zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi, polecam obejrzeć kilka dokumentów i wykładów (niektóre tytuły już pewnie wcześniej padły w tym wątku), nie wszystko z napisami PL:

 

1. Cowspiracy, z polskimi napisami jest np. na serwisie cda, klasyka gatunku, każdy powinien to zobaczyć

 

2. Forks over Knives, jak wyżej

http://www.filmweb.pl/film/Forks+Over+Knives-2011-623810

 

3.

O tym, że weganizm leczy i zapobiega chorobom cywilizacyjnym

 

4.

 

5.

Prawda na temat białka

 

6. https://www.youtube.com/watch?v=Evex2PHzYe0

Tu o toksycznej produkcji kwasów omega 3

 

7.

Cała prawda o rybach

 

Smacznego :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michellea,

Zresztą jestem pewna, że racjonaliści też przyjmują, że pewne rzeczy (niekoniecznie związane z religią) istnieją/są prawdą, nie mając na nie dowodów

 

oczywiście, że tak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do egoizmu, to gatunek ludzki kompletnie nie potrafi go kontrolować.

Jak to nie potrafi? Jak by nie potrafił, to nigdy nie byłoby wegan ;)

 

Dewastujemy ekosystem w takim tempie, że niedługo chyba przejdziemy w końcu na kanibalizm. Nasz egoizm nas kiedyś pochłonie. Europa się wyludnia, więc u nas nie jest jeszcze najgorzej, ale w innych częściach świata zmiany są przytłaczające. Niestety ludzie nie potrafią patrzeć w szerokiej perspektywie i łączyć faktów.

Europa się obecnie zaludnia, bo napływają imigranci, którzy tym bardziej nie zechcą zostać weganami, a niektórych zwierząt wcale nie kochają, a wręcz nimi gardzą.

Człowiek nie jest aż tak odpowiedzialny za zmiany klimatu, jak się niektórym wydaje. Co nie oznacza, że nie powinniśmy nic z tym zrobić. Państwa z kręgu cywilizacji zachodniej coś robią, może za późno, ale jednak. Ale nie da się osiągnąć tych celów bez współpracy z innymi krajami, które raczej nie są skore do współdziałania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

atic, pewnie już mają opracowaną kwestię przepisów.

 

 

W realu z hejtem jeszcze się nie spotkałam, raczej z zaciekawieniem i niedowierzaniem, a jestem feministką, weganką, racjonalistką, ateistką i lewaczką. W necie będzie pewnie dużo gorzej, bo tu anonimowo, to można pocisnąć :-D

 

Racjonalizm się wyklucza z tą resztą.

 

Dlaczego? Bo jest ateistką w przeciwieństwie do Ciebie?

 

Bo obraża rozum ludzki.

Przykładowo:

Para gejów - zdrowi, nie leczyć, nie każdy musi mieć dzieci

Para bezpłodna - chorzy, leczyć, bezpłatne in vitro

Kobieta w ciąży - chora, leczyć (aborcja ratowaniem zdrowia psychicznego)

Para gejów chcąca bezpłatnego in vitro... ops

Nowoczesna definicja zdrowia: to co poprawia samopoczucie

Klasyczna definicja zdrowia (zgodna z rozumem) - obiektywny stan zaburzeń w funkcjonowania organizmu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie chce znać super przepisu na wegańską sałatkę?

myślałem, że weganie bedą zaintersowani :-|

 

Ja jestem zainteresowana:)

 

a wiec kroisz ser feta z mąki z ciecierzycy

dodajesz 2 pomidory ogorek szklarniowy, oliwki, czerwona cebule, sałate, kilka kropelek soku z cytryny na koniec posypujesz pieprzem zielonym, a nastepnie wyrzucasz to gowno przez okno i smażysz krwistego steka ahahah:D

 

Ale ześ zabłysnął, prawie jak łysy grzywką o beton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiara w Boga itp i racjonalizm to właśnie oksymoron

Ponieważ?

Ponieważ wiara (w cokolwiek) nie jest podparta racjonalną analizą.

Jest podstawą nie są logiczne wnioski lub argumenty.

 

To szkoda, że ojcowie racjonalizmu, Kartezjuesz i Kant, uznawali istnienie Absolutu. Kartezjuesz dowodził, jak rozum prowadzi do odkrycia Boga.

Myślę, że nie przechodziłeś nawet koło racjonalnej analizy. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eksploatacja i mordowanie zwierząt stanowią precedens dla masowego mordowania ludzi, czynią to bardziej prawdopodobnym, ucząc nas blokowania empatii, współczucia i szacunku dla tych, którzy są inni.

Isaac Bashevis Singer napisał: "Tylko jeden mały krok dzieli zabijanie zwierząt od tworzenia komór gazowych a’la Hitler." Tak jest naprawdę. Współczesny Singerowi niemiecki filozof żydowskiego pochodzenia Theodor Adorno powiedział: "Oświęcim zaczyna się wtedy, gdy ktoś patrzy na rzeźnię i myśli: to są tylko zwierzęta."

Charles Patterson

 

Singer, to ten koleś, co twierdzi, że płód nie jest człowiekiem, aborcja powinna być dozwolona do 2 tygodni po urodzeniu dziecka, a szympans jest więcej wart niż człowiek z uszkodzonym mózgiem. Rzeczywiście wybitny obrońca człowieczeństwa.

 

Nie mam nic przeciwko weganom, dzięki nim spada liczba cierpiących zwierząt, rozwija się rynek żywności ekologicznej. Większość mięsa obecnie produkowanego jest niezdrowa, a nie ma alternatyw. To znaczy są, byłam np. wczoraj w sklepie ekologicznym, ale ceny są z kosmosu. (Nie rozumiem co prawda zupełnie niejedzenia jajek i mleka).

 

Ale każda ideologia oparta na przesłankach sprzecznych z rozumem prowadzi do wypaczeń. Ty się obawiasz, że mordowanie zwierząt przygotowuje do mordowania ludzi, ja się obawiam, że w imię niemęczenia zwierząt zaczniemy testować leki na płodach (bo to tylko zlepek komórek, nie istota czująca według lewaków), hodować embriony na organy, ograniczać myślistwo (najbardziej humanitarny sposób zabijania zwierząt), wykańczać kraje biedne przez narzucanie norm z kosmosu. Samo zjawisko niejedzenia mięsa z własnego wyboru jest pozytywne, ale że weganie chcą zmienić świat, to trochę się martwię, jak im z tym pójdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy są, byłam np. wczoraj w sklepie ekologicznym, ale ceny są z kosmosu. (Nie rozumiem co prawda zupełnie niejedzenia jajek i mleka).

No właśnie, dla większości wciąż są to ceny wygórowane. Ja się nie odżywiam jakoś bardzo niezdrowo, ale też nie super-zdrowo, pewnie jadłabym zdrowsze rzeczy, gdyby były tańsze. A tak to jak wiem, że coś jest nie na moją kieszeń, to nie poświęcam temu zbyt dużo uwagi :?

Z tymi jajkami też nie rozumiem, bo są przecież uprawy ekologiczne.

 

Ale każda ideologia oparta na przesłankach sprzecznych z rozumem prowadzi do wypaczeń.

Dlatego uważam, że człowiek powinien się jak najmniej "etykietować", bo takie etykietki potem zobowiązują.

 

ograniczać myślistwo (najbardziej humanitarny sposób zabijania zwierząt)

Dlaczego uważasz, że myślistwo jest najbardziej humanitarne? (pytam z ciekawości)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sądzisz, że nie jest podparta racjonalną analizą? Przecież wierzący (i mówię tu o wszystkich religiach) też zastanawiają się nad kwestiami wiary i analizują co wg nich jest prawdą.

 

Jeszcze jakieś tam New Age i tym podobne twory pewnie czasem wynikają z analizy, ba, pewnie nawet czasem mają sens.

W końcu wtedy faktycznie człowiek zgodnie z własnymi przemyśleniami dobiera co jest według niego sensowne.

Jednak z tego co kojarzę, refren jest katoliczką...

Katolicyzm (oraz inne odłamy) narzucają człowiekowi sposób myślenia (a odstępstwo od jedynej i "słusznej" idei jest traktowane jako herezja)

Gdzie więc tu racjonalizm?

 

Jak to nie potrafi? Jak by nie potrafił, to nigdy nie byłoby wegan ;)

 

Myślisz, że weganie nie są na żadnej płaszczyźnie egoistyczni? Nie jedzenie mięsa to tylko jakiś tam jeden wymiar.

 

Dlaczego uważasz, że myślistwo jest najbardziej humanitarne? (pytam z ciekawości)

 

Myślistwo jest najbardziej zbliżone pierwotnej naturze.

Przeznaczeniem niektórych zwierząt jest bycie zeżartym przez coś innego, jednak dużo lepiej jest za życia hasać po łąkach i lasach, niż od urodzenia aż po śmierć być skazanym na tortury.

 

Przykładowo:

Para gejów - zdrowi, nie leczyć, nie każdy musi mieć dzieci

Para bezpłodna - chorzy, leczyć, bezpłatne in vitro

Kobieta w ciąży - chora, leczyć (aborcja ratowaniem zdrowia psychicznego)

Para gejów chcąca bezpłatnego in vitro... ops

Nowoczesna definicja zdrowia: to co poprawia samopoczucie

Klasyczna definicja zdrowia (zgodna z rozumem) - obiektywny stan zaburzeń w funkcjonowania organizmu

 

 

 

Do czego to w ogóle? :shock:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak z tego co kojarzę, refren jest katoliczką... Katolicyzm (oraz inne odłamy) narzucają człowiekowi sposób myślenia (a odstępstwo od jedynej i "słusznej" idei jest traktowane jako herezja)

Gdzie więc tu racjonalizm?

Można dokonać analizy i wybrać katolicyzm jako najbardziej pasujący danej osobie system wierzenia. Serio myślisz, że wszyscy katole przyjmują wszystkie słowa swojego parafialnego księdza za świętość? :D

Też jestem katoliczką i bynajmniej nie z wychowania (rodzina mało wierząca) czy indoktrynacji na religii w szkole (która sprowadzała się często wyłącznie do śpiewania piosenek), a z wyboru ;)

 

Jak to nie potrafi? Jak by nie potrafił, to nigdy nie byłoby wegan ;)

 

Myślisz, że weganie nie są na żadnej płaszczyźnie egoistyczni? Nie jedzenie mięsa to tylko jakiś tam jeden wymiar.

To był żart...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

refren, ladywind cytowała Isaaca Bashevisa Singera. Jest jeszcze drugi Singer - Peter i to chyba jego tyczył się podany przez Ciebie opis.

 

Rzeczywiście. Ale też prawdą jest, że wśród osób uważających się za postępowe jest coraz większa wrażliwość na cierpienie zwierząt, a jednocześnie coraz mniej troski o godność człowieka (bo aborcja, eutanazja w nią uderza, wiem że nie każdy się z tym zgadza, to smutne).

 

Dlaczego uważasz, że myślistwo jest najbardziej humanitarne? (pytam z ciekawości)
tez jestem ciekawa?>

 

Bo zwierzęta żyją na wolności, swobodnie biegają w naturalnym środowisku, jedzą w miarę jeszcze naturalne pożywienie, mają okresy ochronne, nie wszystkie giną (w Polsce odstrzeliwuje się w sposób kontrolowany, żeby nie zaburzyć ekosystemu).

Zwierzęta hodowane na mięso często żyją w klatkach lub w czymś jeszcze gorszym (tak że nie mogą się ruszyć) i jest im na siłę pompowane jedzenie, które ma modyfikować je pod kątem ładnego mięsa. Poza tym np. świnie hodowane na ubój wiedzą nieraz, że czeka je śmierć, bo to inteligentne stworzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dla większości wciąż są to ceny wygórowane. Ja się nie odżywiam jakoś bardzo niezdrowo, ale też nie super-zdrowo, pewnie jadłabym zdrowsze rzeczy, gdyby były tańsze. A tak to jak wiem, że coś jest nie na moją kieszeń, to nie poświęcam temu zbyt dużo uwagi :?

 

Problem w tym, że zdrowe jedzenie nigdy nie będzie chyba tanie i dostępne, bo żeby coś było tanie, to produkcja musi być uprzemysłowiona, masowa, a przez uprzemysłowienie jedzenie jest niezdrowe. Poza tym ciężko cofnąć postęp cywilizacyjny, który wyeliminował wiele zdrowych upraw, hodowli. Teraz markety podchwytują modę na zdrowe produkty, niby są one bardziej dostępne, ale efektem tego jest to, że się pojawiają atrapy. Przykład: zamiast mleczka kokosowego, które stało się modne, pojawiają napoje kokosowe udające mleczko, gdzie jest dodatek cukru i jakichś sztucznych składników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że zdrowe jedzenie nigdy nie będzie chyba tanie i dostępne, bo żeby coś było tanie, to produkcja musi być uprzemysłowiona, masowa, a przez uprzemysłowienie jedzenie jest niezdrowe.

Myślę, że gdyby było więcej producentów tej żywności i wyparłaby ona żywność niezdrową (wiem, że to utopijne), to ceny byłyby chociaż trochę niższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...niech mi ktoś wytlumaczy. Znam dziewczynę, która jest weganką ale nosi skórzane buty. O co chodzi? O co chodzi?

 

Poniewaz prawie każdy weganin kiedyś nim nie był i może mieć w swoim posiadaniu właśnie takie buty skórzane, torebki, perfumy czy kosmetyki kolorowe testowane na zwierzętach. A nie kazdego wegana jest stać wszystko to wyrzucić czy komuś wydać a kupic rzeczy pozbawione okrucienstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×