Skocz do zawartości
Nerwica.com

Nikotyna - działanie pozytywne


bsn

Rekomendowane odpowiedzi

To chyba właściwy dział na tego posta. Temat chyba dość kontrowersyjny, ale postanowiłem o tym napisać.

Będąc w depresji zacząłem palić. Nie dużo i raczej słabe fajki. Jednak wiadomo - rak i te sprawy, więc kupiłem e-papierosa. Zauważyłem, że nikotyna i samo palenie ma na mnie pozytywny wpływ. Nikotyna powoduje zwiększenie poziomu adrenaliny (pobudzenie) i dopaminy (hormon szczęścia). Miałem problem ze spożywaniem dużej ilości słodyczy, do doprowadziło mnie do otyłości. Słodycze zastąpiłem więc paleniem (e-papierosy mają różne fajne smaki, w tym słodkie, owocowe) - teraz nie jem ich wcale. Wydzielanie adrenaliny zmniejsza też uczucie głodu, co dodatkowo wspomaga moje odchudzanie. Z kolei sama czynność palenia uspokaja mnie i pozwala zająć czymś ręce (kiedyś w takich sytuacjach sięgałem po słodycze). Na wieczór stosuję beznikotynowe wkłady do e-papierosa, żeby nie pobudzać się, co mogłoby powodować problemy ze snem, a właśnie odprężyć się, zrelaksować i wprowadzić w dobry nastrój przyjemnym smakiem e-papierosa. Sama czynność palenia stanowi pewien rodzaju rytuał, który na mnie działa odprężająco.

Podsumowując - nikotyna i palenie lekko pobudza mój mózg do działania, jednocześnie uspokajając i wyciszając złe myśli i emocje. Do tego zwiększa poziom dopaminy, przez co mam lepszy nastrój. Pozwala mi się odchudzić - zastąpiłem nią słodycze, ponadto tłumi głód.

Palenie zwykłych papierosów, jak wszyscy wiemy, jest bardzo szkodliwe. Jednak e-papierosy nie mają negatywnego wpływu na zdrowie.

Dlatego uważam, że nikotyna może być ciekawym dodatkiem do farmakologicznego leczenia depresji. A przynajmniej mi pomogła.

To co tu napisałem jest tylko moją opinią. Wiem, że dla niektórych jest dość kontrowersyjna. Nikogo nie namawiam do palenia ani zwykłych ani elektronicznych papierosów. Po prostu chcę porozmawiać o tym na poziomie teoretycznym (niepalący) lub praktycznym (tu mile widziane opinie palaczy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki fajny temat :D nikt nie mówi o tych pozytywnych stronach

Otóż słyszałam od pewnego lekarza,to chodził o zakaz palenia w szpitalu,że w psychiatryku tez zlikwidować,a ten lekarz mówił że jego pacjenci muszą palić,brak palenia może pogłębić ich stan

Papierosy tłumią lekko emocje i dlatego w chwilach stresu palimy więcej i to jest nam potrzebne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może niech właśnie zacznie palić. Ale nie zwykłe fajki z 4000 różnych szkodliwych substancji. Tylko e-papierosy.

Ja fajki zacząłem jarać ze stresu i zmartwień. Wtedy zauważyłem też inne pozytywne działania nikotyny. Jednak szkoda mi było zdrowia wdychając te wszystkie szkodliwe substancje w dymie. Teraz tylko e-papieros.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W papierosie szkodliwa nie jest przecież nikotyna lecz substancje smoliste powstałe podczas spalania tytoniu.Nikotyna oddziałuje przede wszystkich na acetylocholine co powoduje poprawe koncentracji a więc działa pozytywnie na funkcje poznawcze, wpływa również na dopamine i endorfiny a więc stymuluje układ nagrody w mózgu co ma lekkie euforyzujące działanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikotyna jest nie tylko w fajkach. Są e-papierosy, gumy itd...

Tyle, że nie polecałbym po jest to najbardziej uzależniająca substancja. Odstawałem benzo i opiaty, tylko nikotyny nie potrafię...

Mam kumpla, który rzucając palenie przeżucił się na gumy nikotynowe. Nie pali od dawna, ale za to, nie może się od gum uwolnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynam mieć wątpliwości co do pozytywnego wpływu palenia.

 

Żeby nie było, że jestem jakimś nawiedzonym antynikotynowym mesjaszem - wręcz przeciwnie - jestem palaczem z dużym stażem (coś koło 10 lat będzie, pomijając dwuletnią przerwę od nałogu). Ale do rzeczy.

 

Zastanawiam się co do relacji pomiędzy paleniem a chorobą, ściślej: nasilaniem lęku. Oczywiście palenie w jakimś tam stopniu mnie luzuje (choć przyznam, że kiedy byłem zdrowy miałem z tego - jak zresztą ze wszystkiego - więcej frajdy), ale od pewnego czasu zauważyłem (a może tylko coś sobie wkręcam?), że wraz ze ściągnięciem pierwszych chmur z fajki (najbardziej jest to odczuwalne rano przy zapaleniu pierwszego papierosa (czyli wtedy gdy nikotyny nie ma w organizmie)) następuje nasilenie się lęku, który po krótkim czasie wraca do swojej normy.

 

Powszechna opinia jest taka, że papierosy pomagają chorym (w końcu tyle chorych pali, a w szpitalach papierosy są walutą), ciekawe czy możliwa i powszechna jest sytuacja odwrotna. Depresja wpędza w palenie, czy palenie w depresję. Co było pierwsze: jajko czy kura? A może to samonapędzające się błędne koło, tak jak w przypadku alkoholu?

 

Ciekawe, jak to w końcu jest z tą nikotyną i jej wpływem na neurotransmitery?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem problemu z lękami i tak samo adrenalina ich nie powodowała. Skąd ta opinia, że tylko zwykłe fajki mają wpływ na wydzielanie serotoniny i dopaminy? Przecież ich wydzielanie powodowanie jest przez nikotynę, która z e-papierosów jest dużo lepiej wchłaniana (ponad 90%). W zwykłych fajkach dym częściowo blokuje wchłanianie nikotyny (około 50%), czego nie ma w e-p. Może jest to kwestia mocy wkładu/liquidu e-papierosa? Są przecież różne zawartości nikotyny w mililitrze liquidu - 0/6/11/14/18/24 mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem problemu z lękami i tak samo adrenalina ich nie powodowała.

A u mnie i owszem. Po zapaleniu fajki od razu fatalnie się czuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×