Skocz do zawartości
Nerwica.com

Witam czy mam szanse na rentę socjalną??


zawodnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam założoną historię choroby od 16 roku życia ale objawy wystąpiły dużo wcześniej byłem dwa razy w szpitalu psychiatrycznym ostatnio wyszedłem 2 marca 2012 cierpię na zaburzenia depresyjno-lękowe z cechami fobii społecznej,nawarstwienia somatyzacyjne wielopostaciowe,zaburzenia obsesyjno kompulsywne,zaburzenia osobowości i jestem uzależniony od benzodiazepin.Składałem niedawno papiery lekarz napisał w papierach całkowita niezdolność do pracy i stawienie się na komisje z opieką i co mam mówić na takiej komisji czy lepiej żeby opiekun wszystko mówił??

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na rencie socjalnej mam 35 lat i całkowity brak możliwości podjęcia pracy . U mnie to zaczęło się między 14 a 16 rokiem życia .Kłopoty w szkole , niezdanie w 7 klasie .Nie zrobienie matury , infantylizm , pewna odmiana schizofrenii , nerwica natręctw .Pewne odmiany depresji , o 7 lat jeżdżę na rozmowy (bardzo przyjemne ) do psycholożki i psychiatry (też kobieta ) , raz na 3 lat jeżdżę z mamą do ZUS , na przedłużenie renty . Dalej zależy już od lekarza z ZUS . U mnie renta się należy bo jestem naprawdę chory , jak u Ciebie będzie to niewiadoma .Ale mogę doradzić , lepiej nic nie kombinować na boku , to jest bez żadnych łapówek , bo i potem sumienie gryzie im jak się ktoś dowie to i można stracić sporo grosza . Życzę powodzenia .U mnie mama w ZUS , WSZYSTKO za mnie mówiła , zrobiła ze mnie pierdołę życiowego , ale , bo to prawda .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na rencie socjalnej mam 35 lat i całkowity brak możliwości podjęcia pracy . U mnie to zaczęło się między 14 a 16 rokiem życia .Kłopoty w szkole , niezdanie w 7 klasie .Nie zrobienie matury , infantylizm , pewna odmiana schizofrenii , nerwica natręctw .Pewne odmiany depresji , o 7 lat jeżdżę na rozmowy (bardzo przyjemne ) do psycholożki i psychiatry (też kobieta ) , raz na 3 lat jeżdżę z mamą do ZUS , na przedłużenie renty . Dalej zależy już od lekarza z ZUS . U mnie renta się należy bo jestem naprawdę chory , jak u Ciebie będzie to niewiadoma .Ale mogę doradzić , lepiej nic nie kombinować na boku , to jest bez żadnych łapówek , bo i potem sumienie gryzie im jak się ktoś dowie to i można stracić sporo grosza . Życzę powodzenia .U mnie mama w ZUS , WSZYSTKO za mnie mówiła , zrobiła ze mnie pierdołę życiowego , ale , bo to prawda .

Witaj! Nurtuje mnie ta "pewna odmiana schizofrenii". Moi lekarze powoli skłaniają się ku tej opcji, co dla mnie od 3lat jest oczywiste.

Czyli ta choroba może przebiegać pod różnymi postaciami z różnym stopniem nasilenia i krytycyzmu, że jednoznacznie trudno to zakwalifikować tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam wątpliwości co do tego czy moje dziecko ma szanse na rente socjalna. Moja córka nie dawno stawała na komisję lekarską i dostała umiarkowany stopien niepełnosprawnosci. Moje dziecko cierpi na NN z towarzyszącą depresją i lekiem. Juz drugi rok ma nauczanie indywidualne bo nie moze funkcjonowac tak jak inni jej rowiesnicy. Przyjmuje leki oraz chodzi to psychiatry lecz o poprawie nie mogę powiedziec gdyz jej tak naprawde nie widze. Nie ma jeszcze miesiączki i to prawdopodobnie jest powód do tych depresji,nn i leków. Ma problem tez z nadcisnieniem tetniczym. Koszta jej leczenia sa wysokie. Dlatego musiałam skorzystac z pomocy OPS i pani w MOPSIE powiedziala mi zebym spróbowala starac sie dla niej o rente socjalna. Za tydzien konczy 18lat i mówila mi zebym wypelniła wniosek u Zusie i czekala na termin w którym odbedzie sie komisja lekarska. Nie mam pojecia czy moje dziecko ma jakies szanse i czy mam skladac ten wniosek czy nie robic sobie nadziei prosze o odp bd bardzo wdzieczna Pozdrawiam

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanna2012,

 

Renta socjalna jest świadczeniem, którego przyznanie jest uzależnione od zamieszkania osoby uprawnionej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo do tej renty przysługuje:

osobom posiadającym obywatelstwo polskie zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

Renta socjalna przysługuje osobie, która:

jest pełnoletnia oraz

jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

przed ukończeniem 18. roku życia albo

w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo

w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

 

Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat. Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia.

 

Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 nr 39, poz. 353 z późn. zm.). W myśl tej ustawy, za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do tej renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach.

 

Podstawę do przyznania renty socjalnej, na wniosek zgłoszony po dniu 30.09.2003 r., stanowi także:

orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,

orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów oraz

orzeczenie lekarza orzecznika, wydane przed dniem 1 października 2003 r., uprawniające do renty socjalnej na podstawie ustawy o pomocy społecznej.

 

Musisz wypełnić wniosek o rentę socjalną a lekarz prowadzący musi wypełnić formularz N9 ( takie cuś: http://www.zus.pl/pliki/formularze/fill&print/n_9.pdf )

Ważne też żebyś zgromadziła jak najwięcej dokumentacji medycznej swojej córki - generalnie, wydaje mi się, że nie powinnaś mieć większego problemu z otrzymaniem renty socjalnej, znaczy, córka - nie Ty ;)

 

Po złożeniu dokumentów twoja córka zostanie wezwana na komisję lekarską a później zostanie wydana decyzja, przyznająca lub nie. Od decyzji odmownej możesz się odwołać - do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wielkim skrócie renta socjalna przysługuje osobie:

- pełnoletniej, która ukończyła 18 lat

- u której naruszenie sprawności organizmu powstało przed 18 rokiem życie, zachorowała przed 18 rokiem życia

- która jest całkowicie niezdolna do pracy

 

Przy czym ta całkowita niezdolność do pracy jest kwestią kluczową przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie renty socjalnej.

 

Jeśli lekarz orzecznik ZUS stwierdzi, że córka jest jedynie częściowo niezdolna do pracy to renty socjalnej nie dostanie. Można się odwołać od tej decyzji, wtedy jest II etap komisyjny z udziałem trzech lekarzy orzeczników ZUS. Jeśli znów uznają, że renta socjalna nie przysługuje to wtedy można odwołać się do sądu-sędzia podejmie decyzję na podstawie opinii biegłego psychiatry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toteż jak mówię, można zawsze się odwołać do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w dacie 1 miesiąc od doręczenia decyzji. O ile wiem, osoba pozywająca bez względu na wyrok nie ponosi kosztów procesu sadowego. W razie wyroku oddalającego pozew można jeszcze odwołać się do sądu apelacyjnego. Odwołania od decyzji odmownych są bardzo częste, tym bardziej jeśli podstawę odmowy stanowi decyzja komisji lekarskiej ZUSu o ewentualnej zdolności lub niezdolności do pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×