Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość paradoksy

Zaburzenia osobowości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Zaburzenia osobowości: Charakter nie do zniesienia

 

Większość objawów zaburzeń osobowości to zwykłe cechy charakteru, które w różnym nasileniu można przypisać każdemu człowiekowi. Dla osoby cierpiącej na zaburzenie osobowości konkretny splot skrajnie wyrażonych cech charakteru powoduje cierpienie i trudność radzenia sobie. Zaburzenia osobowości sprawiają, że osoby gorzej radzą sobie ze stresem i często towarzyszą im objawy psychiczne lub całe zespoły objawów np.: epizody depresji, objawy lękowe. Osobom cierpiącym na zaburzenia emocjonalne często pomaga psychoterapia.

Cechy osobowości często wiążą się bezpośrednio z przekonaniami ludzi na temat świata i samych siebie. Nic więc dziwnego, że wiążą się np.: ze sposobem wychowania, oraz z kulturą w której żyje dana osoba. Wiele teorii mówi, że konkretne ‘typy’ osobowości są częstsze w niektórych społeczeństwach, a nawet grupach społecznych.

Na przykład, w początku XXw. Sigmund Freud opisał osobowość Edypalną, której główną cechą było tłumienie seksualnych fantazji. W dzisiejszej Europie niewiele jest osób, odczuwających silny lęk na myśl o jakimkolwiek seksualnym skojarzeniu. Problem poczucia winy zastąpiły jednak inne problemy: poczucie małej wartości oraz trudności określenia siebie. W skrajnym nasileniu te współczesne problemy wiążą się z osobowością narcystyczną i chwiejną emocjonalnie.

 

 

za:

 

 

 

 

 

Typy osobowości:

 

 

Osobowość bierno-agresywna - chory ma negatywne nastawienie do ludzi oraz bierny opór względem wymagań otoczenia.

 

Osobowość dyssocjalna (antyspołeczna, psychopatia) - objawy to bezwzględne lekceważenie uczuć i potrzeb innych, utrwalona postawa nieodpowiedzialności i lekceważenia norm społecznych, działanie impulsywne, niekiedy gwałtowne, niezdolność przezywania i poczucia winy i uczenia się na błędach. Zaburzeniu często towarzyszy alkoholizm, narkomania i kłopoty z prawem.

 

Osobowość histeryczna (histrioniczna) - chory reaguje w sposób egzaltowany, przesadnie emocjonalny, teatralny, jednak uczucia są bardzo powierzchowne. Osoba ta działa instynktownie i kieruje się głównie emocjami oraz nadmiernie koncentruje się na atrakcyjności fizycznej i łatwo podlega wpływom innych osób.

 

Osobowość paranoiczna - objawia się nieufnością, podejrzliwością, chłodem uczuciowym, unikaniem bliższych kontaktów z ludźmi, przypisywaniem innym wrogich zamiarów, nadmierną wrażliwością na niepowidzenia, skłonnością do niewybaczania zniewag i krzywd, nieuzasadnionym podejrzewaniem współmałżonka o niewierność, spiskowym wyjaśnianiem biegu wydarzeń.

 

Osobowość schizoidalna - osoba jest aspołeczna, lubi przebywanie w samotności. Chory nie jest podobny do schizofrenika.

 

Osobowość unikająca (lękliwa) - charakteryzuje ją przesadna wrażliwość na odrzucenie, powodująca, że chory obawia się zmian sytuacji, wyzwań i nawiązywania znajomości. Osoba ta na przejawy krytyki i odrzucenia reaguje zerwaniem relacji oraz odczuwa uporczywe napięcie i niepokój.

 

Osobowość z pogranicza (osobowość typu borderline) - towarzyszą jej skrajne poglądy i uczucia: miłość lub nienawiść, silna potrzeba bycia otoczonym opieką, gdy chory czuje się zagrożony. Zdarza się całkowite odwrócenie poglądów i sympatii. Występuje również skłonność do angażowania się w intensywne i niestabilne związki, groźby lub działania samouszkadzające, stałe uczucie pustki.

 

 

za:

 

 

 

 

Tematy na forum:

Zaburzenia osobowości

Borderline

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×